Menu:
Novinky [ podpořte fan web S+H | diskuze o S+H ]
     
Potomci slavných - Miloš Kirschner média - TV
   
30. 6. 2005  

V neděli 3. 7. 2005 uvede Česká televize v 18:00 na svém druhém kanálu dokument z cyklu Potomci slavných tentokrát věnovaný nikomu menšímu než Miloši Kirschnerovi. Více informací o pořadu na webu České televize.

SUNíčko
 
Červnová aktualizace webu fan web
   
21. 6. 2005  

Měsíční aktualizace webu je připravena pro všechny příznivce S+H:

POUT, Hurvínkův
 
Článek o boji paní Štáchové s rakovinou média - tisk
   
21. 5. 2005  

V sobotním magazínu deníku Právo (21. 5. 2005), vyšel článek o boji známých (klidně říkejme slavných) lidí s rakovinou. Autoři Matěj Hušek a Jan Rychetský si vybrali osudy 4 lidí, jedním z osudů je i paní Helena Štáchová. Dovolím si zde publikovat část článku, jež se jí týká.

"Na mé nemoci se asi podespaly nervy na pochodu a stres. Před devíti lety mi zemřel manžel Miloš Kirschner. Musela jsem zajistit chod domácnosti, postarat se o dvě studující děti a o další perspektivu divadla," vzpomíná Helena Štáchová.

Do toho více než šest let řešila spor s plzeňským domovem důchodců o práva na Spejbla a Hurvínka. "Jeho nový ředitel se rozhodl, že si z našeho divadla udělá kasičku. Byla to válka nervů, i když jsem měla písemné doklady, které naše práva potvrzovaly."

Po oznámení, že je těžce nemocná, se připravovala na nejhorší. "Řekla jsem si, že všechno kolem sebe vidím naposledy. Svět byl jako perokresba. Mám starého kocourka a najednou jsem si uvědomila, že mě možná přežije." Až potom se dozvěděla, že ještě nemusí být tak zle.

Byla nemocná půl roku a prodělala osm chemoterapií. Chod divadla ale musela zajistit. "Za Máničku ani za paní Kateřinu nemám alternaci. Kromě pondělků hrajeme všechny dny, někdy i dvě představení. Měli jsme podepsané smlouvy na několik zahraničních turné. Abych to zvládla, obstarali jsme si částečný playback. Nikdo si ničeho nevšiml."

Její nemoc proběhla v totálním utajení. "Nemám ráda lítost a bála jsem se bulváru. Nechtěla jsem hlavně zpochybnit chod divadla." Hodně jí tehdy pomohli blízcí a přátelé, mezi něž počítá i ministra kultury Pavla Dostála. "Byl jeden z prvních, kdo se o tom dozvěděl. O to víc jsem trpěla, když zakrátko onemocněl i on. Držím mu pořád palce a věřím, že také zvítězí."

V prosinci jí skončily chemoterapie a od února už normálně funguje. Jako autorka řady her o Hurvínkovi a jeho blízkých si však nedokáže představit loutkovou hru o rakovině. "Vybalancovat takové téma by byl tvrdý oříšek. Třeba že by Hurvínka napadl červotoč? To ne. Nejlepším lékem na všechny nemoci je smích a toho můžeme v divadle rozdat, co hrdlo ráčí."

Při nemoci zjistila, že ležet na posteli a hledět do zdi nemá cenu. Začala psát knihu Život na nitích. Ukončila ji citátem: "Neměj strach ze stínů, znamenají, že nablízku je světlo."

SUNíčko
 
Pohled na kauzu práv na Spejbla a Hurvínka očima Jiřího Středy divadlo
   
19. 5. 2005  

Byli jsme upozorněni na zajímavý a zároveň i rozumný pohled na kauzu "Práva na Spejbla a Hurvínka", kterou pro web Sdružení profesionálních loutkářů napsal Jiří Středa, který byl na loutkářské katedře žákem prof. Josefa Skupy, a v letech 1977-1987 dramaturgem a režisérem Divadla S+H.

SUNíčko
 
Hurvínek v Adresátovi ČT média - televize
   
15. 5. 2005  

Hurvínkovi a zákulisí natáčení naučného cyklu S Hurvínkem za lékařem anebo to by se ti stát nemělo byl věnován poslední Adresát ČT (informační pořad o dění v České televizi). Kdo má chuť se na něj podívat, či nahrát, má další možnost 16. 5. v 15:30 ČT 2 nebo ráno v 00:45 na ČT 1.

SUNíčko
 
Další stání u soudu a stále žádný výsledek divadlo
   
11. 5. 2005  

Dnes pokračovalo již několikátým dějstvím "divadelní představení" Soud o práva na užívání loutek Spejbla a Hurvínka. A výsledek? Soudkyně jednání odročila na 18. července, protože obdržela nové listinné materiály, které musí prostudovat.

SUNíčko
 
Nová nahrávka Hurvínek na pouti, pokračování soudu a S+H na Expu nový titul & divadlo
   
8. 5. 2005  

obal Hurvínek na poutiSupraphon nejen oprašuje staré nahrávky Spejbla a Hurvínka z LP desek, ale po pár měsících se chystá vydat 30. května i nahrávku zcela novou a to Hurvínek na pouti, jenž je zvukovým přepisem divadelní hry Hurvínek už zase zlobí. Hurvínka s Máničkou čekají na této nahrávce neuvěřitelné příhody a překvapení uprostřed pouťového reje ať už v cirkusovém šapitó, u střelnice, ve strašidelném zámku nebo při motocyklové jízdě smrti v uzavřené kouli. Nakonec, jako snad ve všech příbězích S+H všechno dobře dopadne :)

Další novinkou je, že tuto středu 11. května pokračuje soudní spor o práva na loutky Spejbla a Hurvínka, takže držme palce, ať výsledek bude příznivý pro Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Že by byla velká škoda, kdyby tento spor Divadlo S+H prohrálo je jasné při poslední novince a ta zní, že Spejbl s Hurvínkem v týdnu od 24. do 30. května budou osobně přítomni na prezentaci města Prahy a vlastně České republiky na letošní mezinárodní výstavě Expo v Japonsku. Jak jde vidět, opravdu Spejbl s Hurvínkem patří mezi české klenoty, o které je třeba pěčlivě se starat a opečovávat je :)

SUNíčko
 
Archiv: [ duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 | aktuální novinky ]
 
[ nahoru ]