Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Císařův Hurvínek a Hurvínkův Císař

Hurvínek - Martin Klásek
Mánička - Helena Štáchová
císař Rudolf II. - Petr Pelzer
alchymista Bragadino - Václav Vydra
malíř Arcimboldo - Marcel Vašinka
komorník Ericio - Jan Přeučil
služebná - Květa Plachetková
hlasatel - Miroslav Polák


Údaje platné pro magnetofonovu kazetu:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: SU 5175-4 831
Nahráno: v lednu 2000 ve studiu ČR v Praze-Karlíně
Vydáno: 2000

Údaje platné pro audio CD:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: SU 5175-2

Napsali: Helena Štáchová, Pavel Cmíral
Hraje: Rudolfínská kapela, řídí Petr Daněk a Rožmberská kapela, řídí František Pok
Režie: Tomáš Vondrovic
Zvuková režie: Ladislav Reich
Zvukové efekty: Jiří Litoš
Konečná zvuková úprava: Martin Klusák
Producent: Jiří Tušl
Ilustrace: Olga Franzová (2000)
Design: Magda Lášková (2000)
Průvodní text: Pavel Cmíral (2000)
Redakce: Magda Lášková
Přehled stop
1.
  Císař se zlobí
2.
  Jak spiklenci pikle kuli
3.
  Hurvínek homunkulem
4.
  Mánička homunkulkou
5.
  Homunkulus a homunkulka se setkali
6.
  Není všechno zlato, co se třpytí
7.
  Lev - král zvířat
8.
  Homunkulové a císařova sbírka umění
9.
  Syrečky jsou nad zlato
     
Náhled obalu
Přední 1. strana přebalu CD
 
Přední 4. strana přebalu CD
 
     
Přední 2. a 3. strana přebalu CD
     
Zadní strana přebalu CD
   
   
     
Přední strana přebalu MC
Zadní strana přebalu MC
     
Přední strana přebalu MC (2. verze - přední strana má doplněny názvy autorů)
 
Zadní strana přebalu MC
 
     
Poznámky

Slovo scénáristy:
Když se na svých výletech do českých dějin Hurvínek s Máničkou dostali mezi Přemyslovce (Hurvínek mezi Přemyslovci), byla Praha takovou větší vesnicí. Při jejich návštěvě Lucemburků (Hurvínek na dvoře lucemburském) právě rozkvětala pod rukama Karla IV. v město rozlohy nevídané. A s „husitským králem", s Jiřím z Poděbrad (Hurvínek a husitský král), se ti dva setkali zrovínka na Novém Městě pražském, které dal Karel TV. zbudovat.
Nu a jak vypadala Praha, do které se s Hurvínkem a Máničkou podíváte teď? Byla to Praha, které se začalo říkat „zlatá". To proto, že ji císař Rudolf II., s nímž se vzápětí seznámíte, učinil svým sídelním městem. Měla na svou dobu nevídaných šedesát tisíc obyvatel, její ulice byly ve dne v noci plné trhovců, řemeslníků, kejklířů, vojáků, ale i lapků a zlodějů. Ovšem také mladých šlechticů, kteří se sjížděli z celé Evropy, aby byli co nejblíže dvoru císařovu a sám vladař si jich mohl povšimnout.
Mnohým se té milosti skutečně dostalo a tak panošů i čestných služebníků s krví šlechtickou v císařské rezidenci vesele přibývalo. A nejen jich! Císařův dvůr živil spousty kuchařů, pastičkám, puškám, platném (zhotovovali brnění), mečím, kalhotám a zástupců dalších řemesel. Ti však rudolfínskou dobu neproslavili. K proslulosti jí dopo-mohli zejména hvězdopravci, umělci a alchymisté. Císař je zval z různých koutů Evropy, aby pro něj zkoumali vesmír, malovali a sochařili, vynalézali kámen mudrců, elixír mládí a stvořili člověka umělého - homunkula. Hurvínek s Máničkou potkají na císařském dvoře některé z nich. Třeba slavného malíře Arcimbolda (jde o skutečnou postavu), či daremného alchymistu Bragadina, který také opravdu žil. Říkal si Illmtrissimus Marco Antonio, hrabě Bragadini a byl nejproslulejším alchymistou své doby. Císaře ale podváděl a nakonec musel z Prahy neslavně utéct. Ani komorník Ericio není figura vymyšlená. Tento Ital patřil k všemocným a penízků chtivým císařovým komorníkům, kteří osnovali dvorské intriky a pomáhali rozkrádat císařské umělecké sbírky. A ještě s jednou slavnou „postavou" se setkáte. Se lvem, Rudolfovým miláčkem. Hvězdář Tycho de Brahe tvrdil císaři, že se tento král zvířat narodil ve stejné „planetě" jako on, Rudolf, a tak když lev koncem roku 1611 zašel, císař se ulekl. Jistě se, jak předpověděl hvězdářův horoskop, blíží i jeho smrt! A věřte nevěřte, Rudolf II. skutečně záhy zemřel. Bylo to 20. ledna 1612. Současníci považovali císaře za podivína. Vyjít s ním opravdu nebylo lehké. Když ho jeho lékaři ošetřovali a bolelo to, mával jim prý před nosem tasenou dýkou a nejednoho chutě bodl. Neustále se také strachoval, že se stane obětí úkladného vraha a častokrát nechával v noci prohledat celý Hrad. Ostatně měl k tomu důvod, neboť i to se v dějinách často stávalo. Pro pořádek ještě poznamenejme, že tenhle milovník umění a zlata byl i českým králem a přišel na svět roku 1552.
Tak a teď račte povstati, Jeho císařská milost, Rudolf II. přichází. A vy můžete poslouchat, co na jeho dvoře prožili Hurvínek s Máničkou.


(Pavel Cmíral - přebal MC)

 
V roce 2000 vydáno jako 4. v pořadí z historicko-naučné řady "Hurvínek v českých dějinách" na MC a CD, tentokrát z doby vlády císaře Rudolfa II.
 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]