Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Hurvínkova Babička

Hurvínek - Martin Klásek
Mánička - Helena Štáchová
babička - Antonie Hegerlíková
Barunka - Věra Slunéčková
Jan - Vojta Kotek
Vilím - Vít Pištecký
Adélka - Karolína Holcátová
paní kněžna - Jana Preissová
Kristia - Vendulka Křížová
Talián - Jaromír Meduna
dráb - Zdeněk Maryška
Viktorka - Johana Tesařová
psi Sultán a Tyrl - Miroslav Polák, Martin Klásek


Údaje platné pro audio CD:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: Stereo SU 5428-2
Vydáno: 28.4.2003

Údaje platné pro magnetofonovou kazetu:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: Stereo SU 5428-4
Vydáno: 28.4.2003

Natočeno ve studiu 6 ČR ve dnech 22. a 23. 2. 2003
Text: Helena Štáchová a Pavel Cmíral
Hudba: Jiří Pazour
Hudbu nahrál na syntezátor: Jiří Pazour
Zvukový režisér: Ladislav Reich
Střih: Jana Fišerová
Režisér zvukových efektů: Jiří Litoš
Režie: Lída Engelová
Mastering: Jiří Charypar ve studiu ADK
Producent: Jiří Tušl
Ilustrace: Olga Franzová (2003)
Design: Magda Lášková (2003)
Průvodní text: Pavel Cmíral (2003)

 
Přehled stop
1.
  Doma
2.
  Na seně
3.
  Na starém bělidle
4.
  Za pecí
5.
  V lese
6.
  V sednici
7.
  Na louce
8.
  U hospody
9.
  Na zámku
10.
  Zase doma
     
Náhled obalu
Přední 1. strana přebalu CD
 
Přední 4. strana přebalu CD
 
     
Přední 2. a 3. strana přebalu CD
     
Zadní strana přebalu CD
   
   
     
Poznámky

Ahoj, děvčata a kluci!
Už jste někdy někomu napsali, že je vaše maminka moc hezká? A hodná? A že je váš táta správný chlap ? Anebo že máte tu nejzlatější babičku na světě? Nenapsali? Ale to je škoda. O tom, jak je vám s těmi vašimi nejmilejšími dobře, by se měl dozvědět třeba celý svět. A to hned. Možná si teď myslíte, že takové pochvalování si babiček a dědečků svět nezajímá - ale to se tedy opravdu moc pletete. A já vám to hned dokážu.
V roce 1853 - tedy před sto padesáti lety - napsala jistá paní Božena Němcová knížku právě o své babičce. A představte si, dnes tu knížku, která se samozřejmě jmenuje „ Babička ", zná u nás doma snad každý a dokonce si o té české babičce čtou i lidé v cizině.
A protože Božena Němcová se svou „Babičkou " patří už jednou provždy mezi největší osobnosti českých dějin, Hurvínek s Máničkou si nemohli nechat ujít výlet do Ratibořic u České Skalice, kde v polovině 19. století bydlela rodina panského kočího Jana Pankla. On totiž tenhle pan kočí Pankl potkal jednou ve Vídni služebnou Terezku Novotnou a narodila se jim dcera Barunka a právě ta jejich Barunka vyrostla nejen do krásy, ale taky v naši nejslavnější spisovatelku. A knížka, kterou napsala o své babičce, patří už sto padesát let k těm nejhezčím. Barunčina babička Marie Magdalena Novotná bydlela u Panklů v Ratibořicích čtyři roky a Barunka i její další tři sourozenci, Jan, Vilímek a Adélka, měli svou moudrou a hodnou babičku moc rádi. Když pak už jako známá spisovatelka začala Barunka, tedy Božena Němcová, psát v Praze v Ječné ulici vyprávění o letech svého dětství, která s babičkou prožila, a o lidech, se kterými se jako děvčátko potkávala, malinko si přimyslela, malinko si vymyslela, ale o své babičce nám napsala jen pravdu pravdoucí.
Jenom v jednom si Božena Němcová babiččin osud upravila po svém. Ta opravdová babička, paní Novotná, neumřela v dřevěné chaloupce, kterou možná znáte ze školních výletů jako Staré bělidlo, ale ve Vídni, u své další dcery Johanky. Pro svou knížku si také přejmenovala tatínka. Až budete „Babičku" číst, tatínek Barunky se nebude jmenovat pan Pankl, ale pan Prošek. A ještě si musíme povědět pár slov o paní kněžně, která si v knížce Barunčiny babičky velice vážila. Tou kněžnou z ratibořického zámku, u které sloužil jako panský kočí pan Pankl, byla Kateřina Vilemína Zaháňská. Byla to vzdělaná a vznešená vévodkyně, jíž se dvořili vážení muži ze všech koutů Evropy. Hurvínek s Máničkou prožijí tedy svůj další výlet do historie na Starém bělidle, kde se setkají jak s Barunkou, tak s její babičkou a s dalšími postavami z knížky Boženy Němcové. A jestli je teď někomu divné, že naše dva hrdiny, kteří se vždycky potkávali s těmi největšími panovníky, zanesla kouzelná písnička JEN na malebnou louku do dřevěné chaloupky, tomu musím říct, že to není divné ani trochu. Božena Němcová je pravou královnou mezi českými spisovateli a svou babičku oslavila také jako královnu. Co by za to leckterá vznešená panovnice dala, kdyby si o ní četly nejen děti ve škole, ale docela všichni ze zemí zdejších, blízkých i vzdálených.
A teď už poslouchejte. Do vašeho pokoje vklouzne líbezné Babiččino údolí s šuměním splavu a vůní starých časů - a taky Sultán a Tyrl. To jsou psi pana kočího a když je nebudete zlobit, určitě vám neroztrhají gatě ani punčochy.
Tak hezký poslech a ať se vám Barunčina, Hurvínkova a Mániččina Babička líbí!

Pavel Cmíral (přebal audio CD)

 

V sedmém a posledním dílu řady Hurvínek v českých dějinách poslali scénáristé Helena Štáchová a Pavel Cmíral Hurvínka a Máničku do poloviny 19. století. Pomocí kouzelné melodie se naši dřevění hrdinové přenesli na Staré bělidlo v Ratibořicích u České Skalice, aby tu prožili malé dobrodružství s postavami z Babičky Boženy Němcové. A protože tuto kouzelnou knížku určitě znáte, není třeba víc prozrazovat. Snad jen to, že vás čeká příjemný poslech, protože závěrečný díl řady nezůstal nic dlužen šesti předcházejícím.

www.supraphon.cz

 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]