Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Hurvínkovi k narozeninám


Vydavatel: SUPRAPHON a.s.
Číslo nahrávky: CD = SU 5756-2
Vydáno: 2006
Výběr a sestava této kompilace: producent Jiří Tušl
Mastering: Ivan Mikota ve studiu Mi 91 v březnu 2006
Foto: © Archiv Divadla S+H 2006
Design: © Magda Lášková, 2006

 
Přehled stop
1.
  Hurvínkovi k narozeninám    
2.
  Hurvínek skloňuje kočku    
3.
  Slepice, sup a skřivánek    
4.
  Oldřich a Božena
(Dialog ze hry Na řadě dr. Spejbl)
   
5.
  Tur domácí    
6.
  Tajenka pro Spejbla a Hurvínka    
7.
  Mléčná strava je zdravá    
8.
  Hurvínkova koloběžka    
9.
  Syslus modrobulvus    
10.
  Mléko
(Dialog ze hry Ahoj, Andrtálie)
   
         
Náhled obalu
Přední 1. a 4. strana přebalu CD
     
Přední vnitřní 2. a 3. strana přebalu CD
     
Zadní strana přebalu CD
     
Poznámky
Kompilace z již dříve vydaných nahrávek Suprahonu.

Text na vnitřní dvojstraně obalu CD:

NAŠI MILÍ, MLADÍ POSLUCHAČI,
jistě víte, že každé dítě, aby se mohlo narodit, musí mít tatínka a maminku. Aby mohla přijít na svět loutka, potřebuje někoho, kdo ji vymyslí, někoho, kdo ji vyrobí a někoho dalšího, kdo jí vdechne život. Protože loutka bez toho, kdo s ní hýbá a kdo za ni mluví, je jenom kouskem dřeva.
Loutku Spejbla přivedl na svět řezbář Karel Nosek, loutku Hurvínka pak Gustav Nosek. První, kdo ty dva kousky dřevíčka „rozžil", byl pan profesor Josef Skupa. Druhým tatínkem, který s oběma loutkami hrál o čtrnáct let déle, tedy celých 44 let, byl Miloš Kirschner. Nejenže vedl divadlo, psal pro něj hry, ale zajistil divadlu světovou proslulost. Naučil Spejbla s Hurvínkem osmnácti světovým jazykům, ukázal jim svět. Spolu hráli v třiceti zemích čtyř kontinentů. Našeho Spejbla a Hurvínka proto znají a milují dětští i dospělí diváci po celém světě. Vystupoval s nimi také v televizi, rozhlase a filmech nejen u nás, ale i v zahraničí. Spejbl s Hurvínkem mají v Praze své vlastní divadlo, kam se na ně můžete jít podívat kdykoliv se vám zachce. Aby však Spejbl s Hurvínkem za vámi mohli přijít až do vašich pokojíčků, natočili spoustu gramofonových desek. Jen pro vydavatelství Supraphon nahráli spolu s Kirschnerem 2 300 minut v češtině a téměř 800 minut v němčině. Za 250 000 desek v cizojazyčné verzi prodaných v zahraničí (což je v mluveném slově světový unikát) získali zlatou desku. Další zlatou desku dostali za milion desek prodaných u nás a posléze, v roce 1996, získali desku platinovou za I 200 000 MC a CD prodaných do roku 1996. Tím však tento výčet zdaleka nekončí. Takřka ročně přibývají další ocenění za prodej reedičních CD vydávaných po smrti Miloše Kirschnera. Ten zajistil oběma loutkám takovou oblibu, že se dokonce staly doopravdickými hvězdami. Když naši astronomové z Ondřejovské hvězdárny objevili dvě nové planety, dali jim jméno Spejbl a Hurvínek. Takže naše milé loutky můžete vidět nejen v divadle, televizi a filmu, ale i na obloze. A protože tatínek Kirschner, stejně jako jiní tatínkové, měl své děti moc rád, tak se postaral, aby ho přežili. Ještě za svého života jim našel a vychoval dalšího interpreta a zajistil divadlu okruh tvůrců, aby Spejbl s Hurvínkem mohli těšit další generace dětí i dospělých. A tak zatímco se z dětí, které navštěvovaly toto divadlo, stali vaše babičky a dědečkové, naše loutky nezestárly. Náš ušatý a vykulený Hurvínek je stále malým roštákem, i když 2. května roku 2006 oslavil dokonce své osmdesáté narozeniny. Vydavatelství Supraphon, které pro vás po všechna ta léta vydává stále nové příběhy s našimi loutkovými hrdiny, připravilo jako dárek oslavenci Hurvínkovi i Miloši Kirschnerovi, který se zasloužil o to, zeje tento věčný uličník stále s námi, reediční výběr několika nejúspěšnějších scének.
No a Hurvínek, který má z tohoto dárku velkou radost, si přeje, aby tyto nahrávky potěšily i vás, naše posluchače a diváky, bez nichž by obě loutky (tedy taťulda Spejbl i on sám) nebyly tím, čím jsou.

Helena Štáchová

Poslední aktualizace: 31.10.2006
[ nahoru ]