Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Hurvínek mezi Přemyslovci

Spejbl a Hurvínek - Martin Klásek
Mánička a paní Kateřina - Helena Štáchová
kluk Zrzík - Jakub Štěpán, kovář Kašpar - Petr Pelzer
panoš Jan z Růže - Tomáš Staněk, princezna Anežka - Alexandra Košťálová 
švadlena Markéta - Alena Vránová, kupec - Ladislav Mrkvička
hlasatel - Jiří Klem, číšník - Miroslav Polák


Údaje platné pro audio CD:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: Stereo SU 5173-2 811
Vydáno: 1997

Údaje platné pro magnetofonovu kazetu:
Vydavatel: SUPRAPHON
Číslo nahrávky: SU 5173-4
Vydáno: 1997

Napsal: Helena Štáchová, Pavel Cmíral
Nahráno: 24.9. - 2.10.1997 ve studiu B ČR v Praze, Karlíně
Režie: Karel Weintlich
Zvuk a mix: Tomáš Gsolhofer
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Mastering: Martin Kusák
Producent: Jiří Tušl

 
Přehled stop
1.
  Všude dobře, doma někdy hůře
2.
  Navštěvovat muzea není špatná  idea
3.
  Lásky dělají vrásky
4.
  Na každáho lupiče čeká rána od biče
5.
  Kdo byla Anežka, to víme do dneška
6.
  Že se Hurvajz nebojí, dokáže nám v souboji
7.
  Minulost znát špatné není, přináší nám poučení
     
Náhled obalu
Přední 1. strana přebalu CD
 
Přední 4. strana přebalu CD

 
     
Přední 2. a 3. strana přebalu CD
     
Zadní strana přebalu CD
 
Přední strana přebalu MC
 
     
Poznámky

Děvčata a kluci, mámy a tátové, člobrdíci a člobrdinky!
Ještě než se zaposloucháte do pohádkového dobrodružství, které prožili Mánička s Hurvínkem v čase Přemyslovců, rádi bychom vám řekli pár vět. I když to jejich dobrodružství nezačíná slovy "bylo - nebylo", přece jen v něm najdeme princeznu a krále, kteří tehdy opravdu žili, a hrad na kopci a taky město pod ním, které už tenkrát opravdu stálo. Tím králem byl Přemysl Otakar I. a princeznou jeho dcera Anežka. A tím hradem byl Pražský hrad a jak se jmenovalo to město, ví každý. Byla to Praha. Taková, jakou byste ji našli v roce 1219. Že je to hrozně dávno a že dnes už vypadá Praha docela jinak? To máte pravdu, ale ten slavný Pražský hrad stojí na kopci i dnes a dokonce se můžete vypravit i do kláštera, který dala výstavět právě princezna Anežka. Říkáme mu Anežský a má dokonce i svou adresu - U milosrdných 17, Praha - Staré Město.
Mánička s Hurvínkem totiž vklouzli zadními vrátky do opravdového 13. století a na vlastní kůži okusili, jak se v něm žilo našim praprapradědečkům a praprapra babičkám. Co naše dva zvědavé hrdiny potkalo, to se dozvíte za chvilku. My vám jen prozradíme, že se jim ten výlet tak zalíbil, že už teď vymýšlejí, jak by se podívali i do století jiných. Do dob, kdy seděli na českém trůnu Lucemburkové a kdy tu vládl rod Habsburků. Koho by taky nelákalo mrknout se, jak to u nás vypadalo za moudrého císaře a krále Karla IV. nebo za Rudolfa II., kdy prý chodil po Praze Golem, a na hrade proměňovali alchymisté rtuť ve zlato!
Jménem Hurvínka a Máničky vám tedy přejeme hezké poslouchání a prosíme vás, držte jim palce! I když zažijí fůru legrace, budou to palcůdržení párkrát potřebovat.
P.S. A aby nepřišel zkrátka ani dějepis, přidejme pár letopočtů. Přemyslovcům patřil český trůn snad už od roku 872 do roku 1306. Král Přemysl Otakar I. usedl na trůn. hned dvakrát. Vládl v letech 1192 - 1193 a pak 1197 - 1230. Princezna Anežka Žila v letech 1211-1282.
A ještě jedno datum přidejme! Nedivte se, že se na královském dvoře tolik divili Mániččiným brejličkám! V Evropě se první, brýle objevily až na samém konci 13, století...

(přebal CD)

 
V roce 1997 vydáno jako 1. v pořadí z pořadí z historicko-naučné řady "Hurvínek v českých dějinách" na MC a CD, z doby 13. století - vlády Přemyslovců.
 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]