Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Hurvínek a Mánička

(1. alternativa)


Vydavatel: ULTRAPHON
Číslo matrice: 15812, 15813
Objednací číslo: A 10175
Nosič: standard (78ot., průměr 25cm)
Nahráno: 1930, Velké studio v Národním domě v Praze XII

 
Přehled stop
strana A:
  Hurvínek a Mánička 1. díl (Scénka z "Revue z donucení")

Hurvínek - Josef Skupa
Mánička - A. Kreuzmannová
Napsal: Josef Skupa
 
strana B:
  Hurvínek a Mánička 2. díl (Scénka z "Revue z donucení")

Hurvínek - Josef Skupa
Mánička - A. Kreuzmannová
Napsal: Josef Skupa
 
Náhled obalu
 
 
     
Víte, že ...
  • Jde o druhou revue z roku 1930, po předchozím díle Amorkovy rozmary (premiéra 18. ledna 1930), kterou si obecenstvo doslova vynutilo, byla revue uvedná pod původním názvem Hurvínkova jarní revue (premiéra již 19. dubna 1930), pod tímto názvem se hrála jen čtyřikrát, 23. dubna 1930 - jako obecenstvem skutečně vynucená revue změnila jméno na Revue z donucení a pod tímto názvem se pak hrála až do své třiapadesáté reprízy.
  • Premiéra Revue z donucení byla skutečně historicky významná: poprvé se zde představily dvě nové postavy: Mánička a Žeryk a také proto, že výpravu této hry navrhoval tehdy teprve osmnáctiletý student Jiří Trnka.
  • V této revue je několik povedených dialogů i písní, nelze opomenout ani vcelku vydařený pokus o zápletku, zpočívající ve Spejblových milostných pletkách překažených Hurvínkem, kdy se Spejbl v jarním roztoužení zaplete „s jistou dámou", Barborou Cimfulínovou a Hurvínkovi tuto novinu oznámí coby pokus o nalezení jeho matky. Hurvínek jí má odnést kytici, při předávání se mu však povede vdavekchtivou dámu odradit spoustou záměrných „podřeknutí": že Spejbl vlastně onu kytici našel u hřbitova, že flámuje, že pomlouvá jejího psa Žeryka, že tatí je insolventní a tak stojíme před finanční krizí“ apod. Když panička pod tíhou informací omdlí, Hurvínek odvádí opuštěného Žeryka s sebou. Spejbl poté opouští domov. Mánička nalézá opuštěného Hurvínka v parku, pozve ho na kafíčko a spolu připraví plán na potrestání zbloudilého otce. Vyzvou taťuldu inzerátem na milostnou schůzku, a když Spejbl přichází, je polit studenou vodou a Hurvínek ho kategoricky žádá, aby se vrátil „do lůna rodiny". Spejbl pak zkroušeně kapituluje.

(informace z knihy Pavla Gryma - Klauni v dřevácích)

 
Poznámky
 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]