Audio
434
desek, kazet i CDček
Video
524
TV pořadů, DVD a dalších
Divadelní hry
303
zdokumentovaných divadelních představení
Tisk
180
časopisů, knížek, letáků, aj.
Foto
3937
fotek v našich fotogaleriích
Aktuality
685
zpráviček z každodenního žití
nejstarší z 1.5.2004
Plakáty
129
divadelních, propagačních a filmových plakátů
Divadelní programy
136
náhledů divadelních programů
Pohlednice
187
pohlednic a kartiček
Nejnověji přidáno:
Premiéra: EXPO 2005

Aktuality

26.03.2024, Kamil M., sekce OST/Err
Strip v deníku Metro s Hurvínkem skončil
Na konci února vyšel v deníku Metro poslední komiksový strip se Spejblem a Hurvínkem. Pokud jsou naše informace správné, první komiks byl zveřejněn v srpnu v roce 2009, poslední pak 23. února 2024. Za dobu šestnácti let tak v tištěné podobě v tomto pražském deníku dostupném zdarma v metru vyšlo více než 660 komiksových příběhů, v nichž Spejbl s Hurvínkem za přispění Máničky, Bábinky a psa Žeryka po mnoho let bavili malé i velké čtenáře. S výjimkou roku 2022, kdy byly publikovány ob týden, vycházely s výjimkou státních svátků každý pátek. Za rok tak bylo vydáno obvykle okolo 47 až 49 kratičkých příběhů, což v součtu dělá neuvěřitelných 663 stripů. Kresbou komiksy opatřoval Tomáš Chlud, na psaní scénářů se podílela celá řada autorů: zejména Denisa Kirschnerová, Adolf Mendelhof či v závěru Janka Ryšánek Schmiedtová. Kromě pobavení měl strip také propagační charakter, neboť seznamoval čtenáře s aktuálním programem Divadla Spejbla a Hurvínka a lákal tak diváky k návštěvě scény. Zbývá doplnit, že ve stejném deníku se v minulosti rovněž objevovaly sloupky Heleny Štáchové s názvem "Vidí to jak Hurvínek válku", kterými bývalá dlouholetá ředitelka D S+H a interpretka obou ženských postav glosovala aktuální dění. V galerii si můžete část komiksových příběhů prohlédnout. K dispozici je ale také kompletní archiv všech 663 vydaných stripů, které si po jednotlivých letech můžete stáhnout do svého počítače a tam si je v klidu prohlédnout.
24.03.2024, Kamil M., sekce divadlo S+H
Divadelní plány pro nadcházející období
V polovině měsíce března zveřejnilo Divadlo Spejbla a Hurvínka na svých internetových stránkách výroční zprávu za rok 2023. Ta shrnuje nejenom aktivity divadla a jeho uměleckého souboru v uplynulém roce, ale co je zajímavější, poodhaluje rovněž divadelní plány pro nadcházející měsíce a dokonce roky. S využitím informací v ní publikovaných vám připravované novinky představíme.

Díky spolupráci na úspěšné inscenaci Hurvínek prodává nevěstu dostalo Divadlo Spejbla a Hurvínka od uměleckého šéfa Janáčkovy opery Jiřího Heřmana nabídku k další zajímavé spolupráci. Tentokrát na speciálním jednorázovém představení pro děti, které by mělo být součástí hudebního festivalu Janáček Brno 2024, který se uskuteční 1. - 24. listopadu v Brně. Tématem letošního 9. ročníku festivalu je motto "Bez hranic", což zapadá do uměleckého konceptu Divadla S+H, které se v posledních letech intenzivně snaží bourat zažité hranice a přesahovat stále více do veřejného a uměleckého prostoru, překvapovat novými spolupracemi a lákat nové diváky do divadelního hlediště. V tomto projektu by se měl Hurvínek se Žerykem setkat s operou Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka a poodhalit tak další operní dílo dětskému publiku. Toto jedinečné a neopakovatelné přestavení by mělo být součástí dětského doprovodného programu zmíněného festivalu.

Ve druhé půlce letošního roku proběhne premiéra dlouho očekávané vánoční inscenace Hurvínek a vánoční záhada v režii kmenové režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové. Půjde o dobrodružné putování starou Prahou, ve kterém se objeví celá Spejblovic rodinka tak, jak to divák od správné vánoční inscenace očekává. Výpravu k představení připraví scénograf a výtvarník Kamil Bělohlávek z Naivního divadla Liberec, který má na kontě mnohé výtvarné a scénografické úspěchy a s Divadlem Spejbla a Hurvínka bude spolupracovat vůbec poprvé. Hudbu k této inscenaci složí renomovaný skladatel Mario Buzzi, který s divadlem již s úspěchem spolupracoval na titulu Zeryčku, hop!, které se okamžitě stalo diváckým hitem.
23.03.2024, Pavel Patera, sekce fan web
Hurvínek prodává nevěstu - znovu a ještě lépe!
Tak tohle jsem si rozhodně nechtěl nechat ujít. Ani napodruhé!
Před čtyřmi měsíci uvedlo divadlo S+H ve spolupráci s Janáčkovou operou Národního divadla Brno novou divadelní hru pro děti a dospělé Hurvínek prodává nevěstu, která od doby svého uvedení na scénu zaslouženě slaví jeden úspěch za druhým. A neděje se tak jen kvůli výtečně dobře zvolenému opernímu tématu Prodaná nevěsta a jejímu preciznímu načasování na letošní výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany, ale především kvůli vizionářskému převedení této slavné venkovské opery do světa pohyblivých loutek. Tento skvělý nápad a ztvárnění v podání autorské dvojice Patricie Částkové a Hany Mikoláškové si prostě zaslouží ještě jeden podrobný rozbor.
Měl jsem možnost být na podzim v Brně na premiéře přestavení v Redutě na velké operní scéně, a tak jsem si nemohl nechat ujít ani naprosto vyprodanou premiéru 16.3. v Praze na malé scéně v Divadle Spejbla a Hurvínka v Dejvicích. Moc mě zajímalo, jak se zpěváci a herci „poperou“ s omezeným prostorem, který budou mít na scéně k dispozici. A musím přiznat, že se jim to podařilo naprosto skvěle. Hurvínkovo pojetí Prodané nevěsty jsem znal už od podzimu, a proto jsem nečekal žádná velká překvapení na scéně nebo v textech, přesto mě Hurvínek zase mile překvapil.
Už jen ta skutečnost, že se v divadle dočasně zrušila první řada sedadel a prodloužila se tím forbína, tedy přední okraj jeviště, aby se mezi oponu a hlediště vešel čtyřčlenný živý orchestr a nenásilně se tím rozšířil prostor jeviště, považuji za chytré a nápadité řešení. Nebo samotné uvítání diváků slavnostním moravským přípitkem, který rozlévali po malých kalíšcích dva uvaděči převlečení do jednoduchých moravských krojů, aby jím hned „zatepla“ osvěžili diváky v sedačkách, mě potěšil. „Čekáte slivovici? To určitě, vždyť jsou tady i děti, bezinka to jistí“. S přípitkem nebo bez, vřelé uvítání diváků znamenalo jediné, hlediště tím hned zdomácnělo a já si v divadle začal připadat více jak doma s rodinou nebo mezi přáteli než na slavnostním představení divadla.
15.03.2024, Kamil M., sekce OST/Err
Nová turistická známka s S+H
Turistické známky - kulaté, dřevěné, vypalované plakety o průměru 6 cm a tloušťce 1 cm sloužící jako suvenýr z návštěvy zajímavých míst - zná ze svých výletů po naší vlasti každý cestovatel. První známka zobrazující vysílač na hoře Praděd vznikla už v roce 1998. Tento týden byla vydána zcela nová známka s pořadovým číslem 2888 s motivem Divadla Spejbla a Hurvínka, která doplnila výroční známku vydanou v roce 2006 při příležitosti 80. narozenin této populární loutky. Zakoupit si jí můžete na pokladně divadla.
Číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst. Nově právě i Divadlo Spejbla a Hurvínka. Každá Turistická známka je doplněna barevným samolepícím štítkem zobrazujícím fotografii daného místa a dále pak číslovaným herním kuponem sběratelské hry.
15.03.2024, Kamil M., sekce fan web
Hra Spejbl versus Dracula slaví 50 let od premiéry
Spejbl se ze zištných důvodů pouští do psaní muzikálu. Tušíte, k jaké divadelní hře se váže tato úvodní anotace? Kdo tipoval slavný a dodnes uváděný hororovo-swingový muzikál Spejbl versus Dracula, tak měl pravdu. Je to až neuvěřitelné, ale od jeho premiérového uvedení dnes uběhlo rovných 50 let! Přesně 15. března 1974 na tuto inscenaci mohli poprvé diváci zajít do tehdejší domovské scény D S+H v pražských Vinohradech. Za fenomenálním úspěchem muzikálu stojí celý tým lidí. Lví podíl na tom mají v první řadě autoři – text napsala známá divadelní a rozhlasová režisérka Helena Phillipová, skvělou hudbou ho opatřiI Ivan Štědrý a k dokonalosti dovedl orchestr Václava Zahradníka. Neméně významný vliv na úspěch měla samozřejmě rovněž vynikající interpretace obou hlavních protagonistů – Heleny Štáchové a Miloše Kirschnera, kteří se bravurně zhostili všech mluvičských i pěveckých partů (s výjimkou psa Žeryka). Není proto divu, že pod počeštěným názvem Spejbl versus Drákula a v novém nastudování, avšak s původní hudbou a originálním orchestrovým doprovodem, se tento kousek dostal na divadelní prkna o čtyřicet let později znovu. Hudební složka tvoří páteř představení, a tak si premiéru nového nastudování v roce 2014 nenechal ujít ani autor hudby Ivan Štědrý (†82). Jelikož jsme se této inscenaci velmi obsáhle věnovali v loňském roce, pojďme ke kompletnímu ohlédnutí využít již zpracovaný text. Hra si to zcela jistě zaslouží, neboť se jedná o jeden z vrcholů tvorby Divadla Spejbla a Hurvínka.