Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Spejblovo filmové opojení


Natočeno: v únoru 1931 za jediný den v ateliérech AB v tzv. pivovarské zahradě na Vinohradech
Druh filmu: celovečerní zvukový film
Autor: Josef Skupa
Režie: Antonín Kubásek
Hudba: Rudolf Kubín
Interpret S+H: Josef Skupa
Premiéra: --- (film se nikdy nedostal do normálních programů kin)
 

V únoru 1931 byl v pražských ateliérech podle Skupova námětu v režii Antonína Kubáska natočen film Spejblovo filmové opojení.
Statický záznam divadelně koncipovaných scén, zbavený malebnosti skupovských inscenací, nemohl postihnout osobitý půvab loutek. Zůstal jen archivním dokumentem a kromě úryvků použitých při pozdějších vzpomínkových pořadech se na veřejnost nikdy nedostal.
Příčinou neúspěchu byla režisérova nezkušenost v zcela novém žánru, nefilmová statičnost kamery, nevyzkoušená zvuková aparatura, a především ryze spekulativní přístup producenta k této práci, který určoval nejen co nejúspornější výpravu, ale i nepochopitelně krátkou natáčecí dobu.
Jedinou složkou, která přežila, byl foxtrot Rudolfa Kubína - Rukulíbám, milostpaní, natočený na deskách ULTRAPHONU dokonce ve 2. verzích, kdy hraje pouze orchestr nebo orchestr doprovází Spejblův zpěv.
Spejbl si tento foxtrot mnohkrát zazpíval i na jevišti a v úpravě Karla Velebného zazníval ještě v Kirschnerově hře Mnoho Spejblova povyku pro nic (1972) nebo v jubilejním televizním medailonu Hurvínkova kouzelná obrazárna v roce 1980 i později.


Podklady z knihy: Národní umělec Josef Skupa - Dr. Jan Malík
 

Fotografie
     
Poznámky
 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]