Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech

Hurvínek a zrcadlo

Účinkují - Mluví - Vodí
Spejbl - Martin Klásek - Richard Maška
Hurvínek - Martin Klásek - Michal Barták
Princezna Mánička - Helena Štáchová - Květoslava Plachetková
Hlásný - Miroslav Polák - Richard Maška
Král - Vlado K. Maric - René Hájek
Mládě orla - - Vlado K. Maric
Orlice - - Josef Ešpandr
Pirát - Richard Maška - Miroslav Polák
Babička - Helena Štáchová - Richard Maška
Lucifer - Miroslav Polák - Josef Ešpandr
Čert žonglér - - René Hájek, Richard Maška
Čertice na laně - - René Hájek, Richard Maška
Strašidla - - Vlado K. Maric, Michaela Stejskalová
Úpící darebníci - - Vlado K. Maric, Michaela Stejskalová

Údaje platné pro DVD:
Vydavatel: SUPRAPHON
Délka: 63:37
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Vydáno: 16.2.2004
Číslo nahrávky: SU 7060-9

Režie: Martin Klásek
Výprava: Richard Maška
Hudba: Karel Trumm
Dramaturgie Helena Štáchová

Realizace
Dekorace, rekvizity: Petr Hoskovec, Konstantin Galas, um. malíř Jan Doleček
Řezba loutek: Alena Křížová
Návrhy jevištního pozadí: Z. Neústupná, realizace um. malíř Jan Doleček
Inspice: René Hájek
Osvětlení: Alexandr Jannack
Zvuk: Petr Myška
Jevištní mistr: Jiří Žiak
Jevištní technika: Jaroslav Novák, Karel Douda, Lukáš Vinkler, Filip Lukeš
Hudbu nahráli: členové orchestru Divadla na Vinohradech pod vedením Karla Trumma v Divadle S+H v roce 1995
Premiéra: v lednu 1995
Natočeno: v Divadle S+H 2. 6. 2003

®+© 2004 Supraphon a. s. v licenci TAITO spol, s. r. o.

 
Náhled obalu
Přední a zadní strana přebalu DVD
 
 
     
Přední a zadní strana vloženého listu   Vnitřní dvoustrana vloženého listu
 
     
Poznámky
První DVD/VHS s Hurvínkem na značce Supraphon!

Klasické pohádky jsou živým odkazem našich předků, i když je pro nás víra ve spravedlivý řád často jenom pohádkou. To je však pravděpodobně hlavním důvodem, proč se do jejich ideálního světa tak rádi vracíme. Hrdinou úspěšné pohádkové hry Martina Kláska, která měla na prknech Divadla S+H premiéru v lednu 1995, je Hurvínek, který coby dítě žijící v současném světě přebírá z televize a akčních filmů názor, že vnitřní hodnoty nejsou až tak důležité. Charakter nahrazuje opečovávání vlastních svalů před zrcadlem. Ale právě Hurvínkovo “alter ego” ze zrcadla jej zavede do říše pohádek, kde pozná pravé životní hodnoty. Video, které otevírá novou ediční řadu, vychází přímo z divadelního představení, menu DVD pak umožňuje přímo volbu jednotlivých scén z jeho obou polovin, formát obrazu je “klasický” 4:3 a zvuk samozřejmě stereofonní.

 

Martin Klásek (1957)
Nastoupil jako šestnáctiletý chlapec do jevištní techniky Divadla S+H. Zakrátko na sebe upozornil svým loutkovodičským nadáním. Přešel tedy z techniky do uměleckého souboru a několik let se střídal ve vodění loutky Hurvínka. Když se posléze projevila jeho schopnost napodobit hurvínkovskou fistulku a prokázal potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. A tak Martin Klásek již v roce 1974 absolvoval v dětské hře „Hurvínek mezi broučky" svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka. Po několikaleté pauze začal v roce 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Zprvu jen v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, pokračoval M. Klásek i v tradici cizojazyčných verzí, neboť divadlo od éry Miloše Kirschnera hraje vždy v jazyce té země, kde právě hostuje. Navazuje i na tradici autorské dílny divadla. Napsal dialogy pro dětskou hru „Přicházejí k nám S+H". Prvním samostatným autorským a režijním debutem byla hra „Hurvínek a zrcadlo", po kterém následovala další - „Hurvínek UFOnem". Tyto hry byly hrány i v cizině. Roku I 990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla.

Hurvínek a zrcadlo
Klasické pohádky jsou stále živým odkazem našich předků. Předali nám v nich svůj nenaplněný sen o spravedlivém světě, kde dobro, láska i čest vítězí a zlo je po zásluze potrestáno. O takovém ideálním světě toužebně sníme i my, jejich potomci. I pro nás je často víra ve spravedlivý řád jen pohádkou. A to je zřejmě jedním z důvodů, proč se do jejího ideálního světa stále tak rádi vracíme.

Hrdinou naší pohádkové hry je Hurvínek, který jako dítě žijící v dnešním světě, přebírá z televize a akčních filmů názor, že vnější efektnost je důležitější než hodnoty vnitřní. Péči o vzdělání a charakter proto nahrazuje opečováváním svých svalů před zrcadlem. Teprve když ho jeho oživlé „druhé já" ze zrcadla zavede do světa pohádek, zjistí Hurvínek, jaké jsou nejdůležitější vlastnosti a pravé životní hodnoty.

Mgr. Helena Štáchová
(vložený list)

 
Poslední aktualizace: 7.6.2004
[ nahoru ]