Informativní obrázek, název alba, osoby a obsazení, údaje o vydavateli, nahrávce a autorech
 

Hurvínkovy cesty do přírody

Spejbl a Hurvínek - Martin Klásek
Mánička a Bábinka - Helena Štáchová

Ve spolupráci s členy divadla Spejbla a Hurvínka vzniklo 5 loutkových filmů v českém a německém znění, které dětem představují 5 ohrožených obyvatel české přírody: rys, losos, modrásek, netopýr a tetřívek. Filmaři se za těmito živočichy vydali do jejich přirozeného prostředí – je to poprvé, co loutky z divadla Spejbla a Hurvínka kvůli natáčení opustily divadlo a vydaly se do přírody.

Autorka a vedoucí projektu: Gabriela Zadražilová
Autoři aktivit: Felix Eschrich, Jana Modrá
Autorka pracovních listů: Jana Modrá
Autorka básní: Dana Salingerová
Redakce: Radka Hrdinová
Korektury: Jana Strnadová, Grafický design
Hlavní grafička: Veronika Hrozniková
Grafici: Pavel Kahotska (koláž obálka a prokladové listy) - Jan Strnad (koláž obálka a prokladové listy) - Marie Fikoczková (sazba)
Ilustrátor: Jana Modrá, Miki Kirschner (návrhy loutek), Krátké filmy
Režie: Miki Kirschner, Jan Strnad
Produkce: Gabriela Zadražilová
Kamera: Jan Strnad
Asistent kamery: Prokop Králíček
Střih: Jan Strnad
Animátor: Pavel Kahotska
Mix zvuku: Jiří Klenka
Hudba: Vec
Scénář: Denisa Kirschnerová, Helena Štáchová, Martin Klásek
Konzultace scénáře: Martin Modrý
Překlad scénářů do němčiny, supervize německého dabingu: Christian Rühmkrof
Výroba loutek zvířat: Antonín Müller, Richard Maška
Hráli: Martin Klásek, Helena Štáchová, Ondřej Lážnovský, Michal Barták, Richard Maška, Alena Macháčková, Michaela Stejskalová , René Hájek
Webové stránky: Ondřej Hrdý, Pavel Kahotska
Partneři projektu: Reel Prague, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Hochschule Zittau/Görlitz
Donoři projektu: Program Cíl 3 / Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko,Německá spolková nadace pro životní prostředí
Poděkování: Národní park Šumava, Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje, Sbor dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy, Kořenov, Lesní správa Česká Lípa, Panavision Praha, Dekorace Barrandov Studio, Michael Samuelson Lighting Prague
 
Přehled stop
1.
 

Po stopách rysa

2.
 

Netopýří jeskyně

3.
 

Dlouhá cesta lososa

4.
 

Na křídlech modráska

5.
 

Tetřívkův taneček

   
O projektu
Projekt nabízí pedagogům a rodičům dětí ve věku 5 až 8 let soubor materiálů pro ekologickou výuku. Tématicky se zaměřuje na 5 silně ohrožených živočichů v Česku. Obsahuje tyto části:

1. Série loutkových filmů
Ve spolupráci s členy divadla Spejbla a Hurvínka vzniklo 5 loutkových filmů v českém a německém znění, které dětem představují 5 ohrožených obyvatel české přírody. Filmaři se za těmito živočichy vydali do jejich přirozeného prostředí – je to poprvé, co loutky z divadla Spejbla a Hurvínka kvůli natáčení opustily divadlo a vydaly se do přírody.
Scénář loutkových filmů je přizpůsoben cílové skupině, kterou jsou děti ve věku od 5 do 8 let (předškolní třídy v mateřských školách a 1. a 2. třídy základních škol). Pro filmy byly vyrobeny originální loutky rysa ostrovida, netopýra velkého, lososa atlantského, modráska očkovaného a tetřívka obecného. Režiséry filmů jsou Miki Kirschner a Jan Strnad, producentkou a autorkou projektu je Gabriela Zadražilová.

2. Pracovní sešit k projektu
Znalosti, které děti získají v loutkových filmech, rozvíjí soubor informací, aktivit a pracovních listů. V pracovním sešitě je samostatná kapitola věnována každému ze živočichů. V úvodu najdete souhrn důležitých i zajímavých informací o jejich životě, včetně problematiky jejich ochrany. Na úvod navazuje praktická část. Ta nabízí řadu her a výtvarných a jiných aktivit a námětů. Na závěr každé části je zařazena série tématických pracovních listů.
Jednotlivé listy pracovního sešitu jsou vloženy do kroužkové vazby, která umožňuje návody a pracovní listy snadno kopírovat. Pevné desky obsahují také DVD s 5 loutkovými filmy. Pracovní sešit v českém a německém jazyce je primárně určen k přípravě školních projektů. Distribuován je do mateřských škol v České republice a v Sasku. V České republice je distribuován zejména do mateřských škol se zvýšeným zájmem o environmentální vzdělávání zapojených do programu Mrkvička Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (www.pavucina-sev.cz). V současné době je v síti Mrkvička zapojeno cca 700 mateřských škol ze všech 14 krajů.

3. Webové stránky
Na adrese www.hurvinekvprirode.cz (v německé verzi www.spur-projekt.de) jsou všechny materiály k projektu včetně filmů volně k dispozici veřejnosti. Design webu vychází z loutkových filmů a je přizpůsoben dětskému vnímání. Webové stránky využijí nejen pedagogové, ale i rodiče, kteří na jejich základě mohou připravit kvalitní program pro své děti.

 
Poznámky
Bohatou fotogalerii z jednotlivých dílů i z natáčení najdete na stránkách hurvinekvprirode.cz/fotogalerie/. Na těchto stránkách jsou také ke stažení další doprovodné informace.
 
Poslední aktualizace: 4.9.2017
[ nahoru ]