*** LIDÉ ZA OPONOU - ZITA MORÁVKOVÁ ***
 

Zita Morávková

- loutkoherečka
- vodí v alternaci hlavně pejska Žeryka
- vodí i mluví a zpívá řadu rolí
- v D S+H působí od roku 2013

Studium + praxe v oboru: Absolventka KALD DAMU
Dejvické divadlo
Divadlo Lampion V současné době hraje i v divadle Aqualung Hrála řadu televizních i filmových rolí


Dnes vám v rubrice "Lidé za oponou" představíme úžasnou dámu, kterou, ač je to duší loutkoherečka, můžete znát i z celé řady filmů a televizních seriálů.
Volný čas Zity Morávkové: Do volného času nezahrnuji čas strávený domácími pracemi, to je pro mě jen další zaměstnání. Takže když je vážně volno, volno, relaxuji a bavím se. Hodně čtu, píšu si do šuplíku scénáře a básničky, jezdím s rodinou na chalupu a výlety, chodím do divadel, kin, nebo se prostě jen válím na gauči. To mi jde moc dobře. 


1) Působila jste a i nyní působíte na více divadelních scénách. Vypadá to, že pro divadlo žijete…
Od dětství jsem toužila být v divadle a mám neuvěřitelné štěstí, že si svůj sen stále mohu plnit. Hned po škole (KALD DAMU) jsem přijala angažmá v Dejvickém divadle, pak v Kladenském divadle Lampion, kde jsem nějaký čas byla i umělecký šéf a teď jsem čtvrtou sezónu v divadle Spejbla a Hurvínka. Ještě se snažím stíhat divadlo Aqualung v Žižkovském divadle a Divadlo pana Vávry, hrající pro děti v kině Dlabačov. Ano, jsem trochu workoholik. :-)

2) Absolvovala jste KALD DAMU (Katedra alternativního a loutkového divadla). Nakolik jste si tam mohla osvojit práci s loutkou, respektive přímo s marionetou?
Ve škole i v divadle Lampion jsem pracovala s různými typy loutek, ale na marionetu na nitích jsem si sáhla prvně až tady. Je to šííílenýýý!!! Děkuji kolegům, že jsou ke mně tak tolerantní. :-) A hluboce se před nimi skláním. Jestli vás zajímá obtížnost vodění, přirovnala bych to asi k tomu, že zatímco mí kolegové už virtuózně hrají na harfy, já jsem stále u první lekce.

3) Co vás přivedlo na myšlenku pracovat v Divadle Spejbla a Hurvínka?
Do divadla jsem přišla po 12ti letech a zralém uvážení, že je načase změnit angažmá, ředitele a město. Chtěla jsem opět do dětského divadla, už kvůli mým dětem, protože manžel hraje večer, tak aby nebyly úplně bezprizorní. No a také přeci musím stíhat ta další divadla. Vlastně to byla náhoda. Před nějakým rokem sem nastoupil můj kamarád a kolega Ondřej Lážnovský a já se ho zeptala, jestli v divadle nemají místo. Pak už jsem se sešla s Helenou Štáchovou a Martinem Kláskem a jsem tady.

4) Co máte v divadle hlavně na starosti?
Vodím zde převážně pejska Žeryka v alternaci s Josefem Ešpandrem. Tato loutka mě fakt baví, Žeryček je k zulíbání. Díky Žerykovi jsem se rozhodla, že bych se mohla specializovat pouze na loutkové vícenožce, ale je to spíš taková legrace pro kolegy. Už mi to přestává vycházet a stale mi někdo do rukou strká dvounožce. Ach jo.

5) V D S+H působíte čtvrtou sezónu. Jaký je váš zatím nevýraznější zážitek?
Navážu na ty vícenožce. V představení „Baron Prášil“ vodím partičku malých sýrů, které mají opravdu moc nožiček. Pak tam ještě proletím s včelou, která má nohou šest. Takže pro mě ideální stav. Jednou jsem ale vyšla se sýry a jednomu upadla noha, načež jsem vylétla se včelou a také ji upadla noha. Nejen, že v tu chvíli se mi všichni posmívali, ale jeden kolega (nikoho nejmenuji Michale Bartáku!!!) mě začal podezírat, že se takto chci propracovat k těm dvounožcům. Ale není to pravda!!!

6) Při letmém pohledu na vaši stránku na www.csfd.cz udiví více než úctyhodná řádka filmů a seriálů, ve kterých jste hrála (např. Román pro ženy, Nevinnost, Zoufalci, Kriminálka Anděl, Ordinace v růžové zahradě, Ohnivý kuře..). O vás evidentně neplatí úsloví, že loutkoherec je herec, který nechce být viděn. Co pro vás znamená práce před kamerou?
Je to jako s dětmi. Milujete je, ale o moc raději se k nim vracíte, když si někde odpočinete. To je pro mě natáčení. Utíkám k němu od divadla, abych se do divadla zase ráda a šťastná vrátila. Je to zpestření, zábava, jiný druh práce a určité pošimrání ega.

7) Jaká je vaše představa budoucnosti vaší profesní kariéry? Máte další cíle, nebo jste takto spokojená?
Tak kromě těch vícenožců nemám žádné představy ohledně kariéry. Vlastně nejsem ani moc ambiciózní. Budu šťastná, když budu moci dělat, co jsem vystudovala, protože v dnešní době to opravdu není snadné.
 
Fotogalerie

(kliknutím pravým tlačítkem a vybráním volby "zobrazit obrázek" se fotka ukáže ve větší velikosti)

Zita Morávková O tohoto vícenožce Zita společně s loutkohercem Josefem Ešpandrem vzorně pečuje Tak upadne tady někomu ta noha, nebo ne? :-)
Poznámky
Rozhovor byl se svolením převzat z oficiální facebookové stránky Divadla S+H
Datum prvního zveřejněni: 18. 5. 2017
 
Poslední aktualizace: 4.9.2017
[ nahoru ]