*** LIDÉ ZA OPONOU - MICHAL ŠTURMAN ***
 

Michal Šturman

- loutkoherec
- v D S+H působí od roku 2017

vzdělání – Obchodní akademie a Vyšší odborná škola herecká v Praze (Absolventské představení - Gogolovo monodrama Bláznovy zápisky)
Hrál ve studentských filmech a spolupracuje se studenty FAMO a FAMU.
Pracuje v dabingu a Českém rozhlase.
Účastnil se Mezinárodního divadelního projektu Příběhy počátků, a tanečního představení FÉNIX pro Studio DVA a Divadlo Broadway.
Píše písně a hraje a zpívá v kapele The HEMATOM.
V současnosti hraje i v divadle Blama.

Ve volném čase se věnuje scénickému šermu, chodí na chůdách, prošel kurzy akrobacie, trénuje capoeiru...

1) Původně jste vystudoval obchodní akademii. Co Vás přimělo jít potom studovat hereckou školu?
Na obchodní akademii jsem se přihlásil, protože jsem byl v ročníku, který si mohl podat pouze jednu přihlášku na střední školu. I když jsem chtěl původně na gymnázium, nakonec jsem šel na průměr na OA, protože to pro mě byla jistota. Obchodní akademie mě nijak extrémně nezajímala, ale měla jedinou, obrovskou výhodu. Kromě účetnictví byla jednoduchá a já se mohl věnovat spoustě koníčků. Mezi nimi bylo právě divadlo. Hned v prváku jsem si řekl, že ze mě bude herec a ne účetní. U maturity jsem musel slíbit, že se nikdy nebudu věnovat účetnictví, odmaturoval jsem a začal hrát divadlo.

2) Píšete písně, zpíváte, tančíte, hrajete v činohře i v loutkovém divadle, věnujete se dabingu a máte spoustu rozličných koníčků – čím se cítíte být nejvíc?
Určitě činoherním hercem. Od patnácti let jím chci být, vystudoval jsem tento obor a když stojím na scéně, tak jsem si sám sebou mnohem víc jistý, než když mám zpívat, nebo tančit. Loutkoherectví mě samozřejmě baví a v tuto chvíli mě zaměstnává nejvíc, ale profesionálně se mu věnuji poměrně krátkou dobu, na to abych mohl prohlásit – cítím se být loutkohercem.

3) Co Vás zlákalo do divadla S+H?
Spejbla a Hurvínka znám hlavně z desek, které jsem si pouštěl jako malý u babičky na půdě. Vždycky se mi líbil jejich chytrý, slovní humor a skvěle vypointované dialogy. Jsem rád, že si teď můžu všechny tyhle vzpomínky oživovat. Jinak mě ale zlákala moje paní profesorka Květa Plachetková. Čím dál tím víc jsem jí za to vděčný. Potkali jsme se na jedné premiéře a já jsem se jí svěřil, že se mi teď moc nedaří. Sice hraji, ale dlouhodobě se takto určitě neuživím. Paní Plachetková se mě zeptala, jestli bych nechtěl jít do divadla S+H jako kulisák. Hned jsem souhlasil a za pár dní jsem měl pohovor s panem Kláskem. Hezky jsme si popovídali o divadle, loutkách a herectví a nakonec mi nabídl angažmá. A koho by nebavilo tahat za nitky?

4) Jak moc těžký byl pro vás začátek v tomto divadle?
Já jsem stále na začátku a pořád je to velmi těžké. Nejhorší bylo zjištění, že většina z toho co jsem se na škole, nebo na soukromých hodinách naučil, se v tomto typu divadla vůbec nedá využít. Funguje na úplně jiných principech. Takže přizpůsobit se tomu, bylo těžké. Připadáte si, že neumíte vůbec nic a jste jen přítěž pro ostatní. Na druhou stranu o sobě vím, že jsem houževnatý. A tak pořád dokola cvičím s loutkami, zkouším si nové věci a když si nevím rady, můžu se jít zeptat starších kolegů. To jsou pro mě géniové světové úrovně. Bez přehánění. Ve chvíli, když vezmu vahadlo do ruky a Michálek, nebo Míša mi řeknou - Teď když uděláš krok, tak se ti ta loutka celá přetočí a zamotá. - o nich nejde ani uvažovat jinak. Vidí každou chybu. I tu, kterou jsem ještě neudělal. A to jsem jmenoval pouze dva. Přitom bych mohl o každém kolegovy napsat odstavec. Každého z nich si vážím.

5) Co vše nyní v D S+H děláte?
Vzhledem k tomu, že jsem stále ještě nováček, dělám ode všeho něco. Co je třeba. Pochopitelně vodím loutky a jsem rád, že můžu vodit pana Spejbla a v představení Jak s Máničkou šili všichni čerti Žeryka. Večerní představení jsou technicky náročnější, takže občas musím vypomoct s technickou částí věci. To je ale u loutkového divadla normální.

6) Odráží se vaše úctyhodná výška 201,5 cm v běžném provozu na vodičské lávce? Dostávají například záda více zabrat?
A jak! Ale když člověk cvičí, tak si záda zase srovná. Horší, než s takovouhle výškou vodit marionety, je vodit maňásky. To pořád někde vyčuhujete. Z té výšky taky špatně slyšíte režisérovy připomínky a pak dochází k nedorozuměním. A když už je zaslechnete, tak to trvá dlouho než je pochopíte, protože máte – jak jinak – dlouhé vedení. Každou chvíli se praštím do hlavy o reflektor. Nejde o to, že to bolí, ale on pak nesvítí a je problém. Ale beru to s nadhledem. Ono to ani jinak nejde. Má to i své výhody. Třeba loutky na dlouhých nitích musí kolegové vodit z lávky, zatímco já je vodím ze země – v kleku.

7) Jaké máte plány do budoucna?
Rozhodně se dopracovat mezi profesionální loutkoherce. To znamená, umět zacházet s loutkami tak, že nejen plníte pokyny režiséra, ale sami si vymýšlíte etudy, nabízíte nápady a nepřekvapí vás žádná loutka. Musíte umět vodit všechno co vám přijde pod ruku. A tím nemyslím babičky přes přechod. Těší mě, že čím dál tím víc lidí se na mě obrací i jako na režiséra. Pro divadlo KoMa jsem napsal a zrežíroval pohádku Z pohádky za pohádky. Musím neskromně říct, že má velký úspěch. Takže pokud by se mi naskytla podobná příležitost, nebránil bych se jí. Brzy začnu zkoušet s kamarádkou Zuzanou Fricovou v jejím loutkovém divadle a určitě budu dál hrát v činoherním divadle BLAMA.

8) Kde všude a v jakých inscenacích vás nyní můžeme najít?
V divadle S+H hraji ve většině pohádek a ve večerních představeních Spejbl versus Drákula a Spejbl a město hříchu. V divadle BLAMA jsou to komedie od Jany Pacnerové Upír ve sklepě, Rocker a dvě staré dámy a Den zkázy v advokátní kanceláři a pohádka Ema a trolí sen, kterou napsala a zrežírovala Petra Johansson. Zde mám krásnou roli – přímo na tělo – lesního skřítka Morgana. Divadlo KoMa teď připravuje nový projekt Smrt a jiné vrcholy mého života, kde budu hrát titulní roli Smrti. Premiéra je 7. 3. 2019 tak se určitě přijďte podívat.
 
Fotogalerie

(kliknutím na fotku se snímek ukáže ve větší velikosti)

Michal Šturman s panem Spejblem Michal Šturman v roli Korvina ve hře A.P.Čechova Černý mnich - herecká dílna v Nové Pace Capoeira - Michal a nejvyšší mistr jejich oddílu A ještě výš...aneb Michal na chůdách
Poznámky
Rozhovor byl se svolením převzat z oficiální facebookové stránky Divadla S+H
Datum prvního zveřejněni: 8. 3. 2019
 
Poslední aktualizace: 8.3.2019
[ nahoru ]