Menu: Ostatní -> Drobečky o Spejblu a Hurvínkovi

Drobečky o Spejblu a Hurvínkovi

Asi přemyšlíte nad tím, co takové drobečky Spejbla a Hurvínka vlastně jsou. Nebudeme Vás zbytečně napínat, za drobečky považujeme různé zajímavé informace z historie Divadla Spejbla a Hurvínka, takové drobečky, jenž by mnozí smetly ze stola, že z nich nic jiného než smetí být nemůže. Jaký omyl, mi Vám je shrneme pěkně na hromádku a drobeček po drobečku Vám je tu poskládáme. Veříme, že nejednoho z Vás, fanoušků Spejbla s Hurvínkem tyto drobečky informačně nasytí :) A pokud byste i vy nějaký drobeček o Spejblovi a Hurvínkovi sami nalezly, opravdu se nám jej nebojte zaslat, takový SUNíčko je ve své mailové schránce velmi rád posbírá.


Od kdy Spejbl s Hurvínkem mluví čínsky

Jistě řada z Vás vy, že Spejbl a Hurvínek a další loutkový hrdinové divadla neumí pouze česky, ale jsou nadmíru jazykově nadáni, avšak víte, kdy Spejbl s Hurvínkem poprvé promluvili čínsky? Možná Vás překvapí, že to není ani tak dávno, neb se to stalo ve dnech 1. - 10. června 1998, kdy byl celý soubor divadla na Mezinárodním loutkařském festivale na Tchaj-wanu.

Zeměpisná poloha Divadla Spejbla a Hurvínka

Snad všichni z nás měli během základní školní docházky (někteří z Vás ji jistě ještě nemají ani za sebou, jen se přiznejte :) zeměpis a byli poučeni od pánů učitelů či učitelek, že každé místo na světě má své souřadnice, které se nazývají zeměpisná šířka a zeměpisná délka. A kde že tedy leží budova Divadla Spejbla a Hurvínka, kromě toho, že v Praze 6 Dejvice? Přeci na zeměpisné šířce 50° 5' 56" a zeměpisné délce 14° 23' 56".

Poslední vystoupení Spejbla a Hurvínka s hlasem Josefa Skupy

Posledním vystoupením Josefa Skupy, kdy mluvil před diváky Spejbla s Hurvínkem se stala hra Spejbl na Venuši (1956), která se jako jedna z prvních inscenací na českých divadelních scénách satirickou formou vyrovnávala s deformacemi stalinského kultu osobnosti.

První setkání Heleny Štáchové se Spejblem a Hurvínkem

První setkání skončilo takřka katastrofou, a nikdo by asi tenkrát neřekl, že jednou Spejbl a Hurvínek paní Štáchové přirostou tak k srdci, neboť poprvé je spatřila jako dítě v představení Hurvínek mezi broučky, odkud ji museli řvoucí vyvést, protože ji vylekal duch, ale jak vidno, ani to ji neodradilo od lásky k těmto loutkám.

Mladý herec Vojtěch Kotek a Spejbl s Hurvínkem

Řada z Vás jistě ví, že na řadě nahrávek Spejbla a Hurvínka vystupují v různých rolích velmi známí čeští herci (povětšinou bohužel již mrtví), ale možná některé z Vás překvapí, že na nahrávkách Spejbla s Hurvínkem začínal svoji kariéru např. Vojta Kotek, který se nyní proslavil filmem Snowboarďáci či v seriálu TV Nova Pojišťovna štěstí. Jeho hlas můžete zaslechnout na nahrávkách Hurvínkova babička nebo Jak Hurvínek potkal Mozarta.

Kozlík a kozička, Hurvínek a Mánička...

Jména Hurvínek a Mánička nenosí jen legendární loutky, ale rovněž asi nejedno zvířatko v českých zoologických zahradách. Zatím se nám podařilo najít kozlíka a kozičku s těmito jmény, jenž pobíhají v plzeňské Zoo. Pozadu nezůstala ani pražská Zoo, kde byla 26. 9. 1999 pokřtěna paterčata psů pralesních jmény Hurvínka, Spejblinka, Mánička, Kačenka a Žeryk. Zda Hurvínka a Spejblinka jsou jen zdrobněliny či dívčí jména, se nám zatím zjistit nepodařilo :)


poslední aktualizace: 22. 12. 2004

[ nahoru ]