Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Mánička a Žeryk slaví 91. narozeniny divadlo
19. 04. 2021

Mánička a Žeryk vstoupili na divadelní prkna ve stejný den - 19. dubna 1930. Bylo to při premiéře hry „Hurvínkova jarní revue“, která byla později uváděná pod názvem „Revue z donucení“. Dnes je to tedy rovných 91 let, kdy se diváci měli možnost s touto součástí dřevěné rodinky poprvé setkat! Je to vskutku neuvěřitelné, protože Mánička stále vypadá jako holčička a Žeryk překonává další a další rekordy v psí dlouhověkosti. Zatímco Mániččin vzhled se v průběhu let poměrně dramaticky proměnil (za současnou podobu - tedy brýle, kostkované šaty a červené punčocháče - vděčí Zdeňku Juřenovi), Žeryk se zůstává prakticky stejný. A proč by se také měl měnit, že? - na dokonalosti není třeba nic upravovat. :-)

Při příležitosti tohoto jubilea byla ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová hostem ranního pořadu České televize Dobré ráno. Spolu s Martinem Kláskem v několika vstupech prozradili o této dvojici, a pochopitelně nejenom o nich, plno zajímavých informací a plánů na nejbližší budoucnost. Pokud jste pořad nestihli, protože jste museli do práce či do školy (nebo k počítači na distanční výuku), nebo se vám prostě jen nechtělo vstávat, pusťte si pořad ze záznamu. Odkaz na něj najdete v našem přehledu televizních vystoupení.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek jako prostředek k osvětě dětí knihy
12. 04. 2021

"Tak jsem vybral čtyři smyky, patřím mezi závodníky, viděls, tati, jak jsem fit?" "Viděl! Jenže véstřieska musela dřív zastavit!". - "Přeběhnem to, honem tati!" "Ani nápad! Zůstaň státi, ztřeštěný jsi velice. Máš peníze na pokuty, či chceš do nemocnice?"

Tušíte, kde se objevily tyto a další podobné veršíky? Jsou součástí brožurky s názvem Jak Hurvínek přišel k rozumu, kterou v sedmdesátých letech minulého století vydal BESIP. Popularita Spejbla a Hurvínka byla v této době enormní, čehož využívaly i různé organizace, které v socialistické době dbaly na bezpečnost a zdraví dětí. Spojení s populárními postavičkami tak bylo do velké míry zárukou, že je děti přijmou se zájmem a rady v nich uvedené budou brát vážně. A pokud by samotné spojení s Hurvínkem na děti nezabralo, použili v úvodu autoři i verše, které jim měly jasně sdělit, jak moc blízcí si s Hurvínkem jsou: „Vy Hurvínka jistě znáte, v lecčems se mu podobáte, vždyť je stejný jako vy. A že dělá, co nemá, další stránky napoví.“

Velice podobně laděná je i brožurka s názvem Buď fit, která sloužila k podpoře sportu dětí a mládeže. I v tomto případě byly použity kresby doplněné různými méně či více povedenými verši motivujícími děti ke sportování. Obě tyto brožurky jsou součástí přehledu, který najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek pokřtili knihu Pelargonie fan web
12. 04. 2021

Jen málo květin si získalo takovou oblibu jako pelargonie. Nechybí na našich oknech, balkonech, v záhonech i v budovách. Znáte ale celý jejich příběh? Na trhu se objevila nová publikace, díky které můžete objevit jejich krásu, rozmanité využití v lékařství i na talíři a seznamte se s nejnovějšími trendy v pěstování. A proč o tom píšeme na našem webu, který je věnován úplně jinému tématu než jsou květiny? No protože právě Spejbl s Hurvínkem tuto krásnou publikaci, kterou vydala Botanická zahrada Praha, pokřtili. Jak se jim to povedlo, si můžete prohlédnout na videu, která najdete zde. Knihu si v případě zájmu můžete objednat zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Divadelní plány nejenom pro tuto sezónu fan web
9. 04. 2021

Divadlo Spejbla a Hurvínka na svých webových stránkách zveřejnilo novou výroční zprávu za rok 2020. Tento velmi obsáhlý report za uplynulé období detailně shrnuje všechny aktivity minulé, ale nastiňuje i plány do budoucna. Ty nás zajímají pochopitelně zdaleka nejvíce, ačkoliv i ohlédnutí za minulostí přináší zajímavé informace. Celý loňský rok byl významně poznamenaný coronavirovými opatřeními, a tak není divu, že se to odrazilo i na počtu odehraných představení. Těch D S+H stihlo zrealizovat pouhých 81, což je v novodobé historii zdaleka nejnižší číslo. O tom, že jsou v divadle stále velmi tvůrčí i v době, kdy musí být kulturní zařízení zavřena a je stále těžší si držet pozitivní mysl, svědčí mnoho dalších alternativních aktivit, které divadlo v mezičase pro své fanoušky vymyslelo. Za to jim patří velký dík. O těch jsme ale už na našich stránkách informovali a nebudeme se k nim znovu vracet, jakkoliv šlo o chvályhodné počiny (případné zájemce odkážeme přímo na oficiální výroční zprávu či na naše webové stránky, kde jsou tyto činnosti detailně popsány).

A na co nového se tedy můžeme těšit? Přestože se divadla do konce června s největší pravděpodobností neotevřou, zkouší soubor intenzivně novou hru Hurvínek a nezvaný host autorů Mikiho Kirschnera a Jany Kubíčkové, aby ji mohlo premiérově uvést na letní scéně. Hra určená dětskému divákovi o tom, co nastane, když se ke Spejblům nastěhuje nezvaný host, který se s nimi rozhodne bydlet, reaguje na potřebu hrát prakticky v jakémkoliv prostředí (vnitřním i venkovním). Samo divadlo uvádí, že z důvodů finančních úspor muselo rozpočet sesekat na minimum, a tak budeme doufat, že se to nijak neprojeví na kvalitě provedení.

V případě mimodivadelní tvorby zpráva zmiňuje v letošním roce dvě hlavní novinky. Jednou z nich je vydání knihy o životě pana Spejbla, která by měla vyjít v nakladatelství Euromédia. Podrobnosti neznáme, každopádně to zní velmi lákavě. Druhou pak je informace o 3CD věnované tvorbě Miloše Kirschnera, jenž D S+H připravuje ve spolupráci se Supraphonem. To by mělo vyjít na podzim. Necháme se překvapit, jaké scénky či hry na tomto průřezovém kompletu uvede, ale budeme doufat, že půjde i o nějaké nové resp. neznámé a ne pouze recyklování již několikrát vydaných.

Pokud jde o divadelní tvorbu, tak původní plán rozvoje Divadla Spejbla a Hurvínka obsahoval zvýšení počtu premiér na tři či dokonce až čtyři ročně. Tento velmi ambiciózní a z diváckého pohledu atraktivní plán se ale vzhledem k nutným úsporám neuskuteční. Pro diváka je to pochopitelně škoda, ale zcela chápeme, v jaké ekonomické situaci se divadlo nachází. K tomuto záměru se D +H vrátí v okamžiku, až se situace trochu stabilizuje. V něm chce D S+H spolupracovat i s externími herci a autory. Větší četnost premiér a také příliv hostujících autorů, režisérů a výtvarníků působících vedle domácích tvůrců, vidí jako jednu z důležitých součástí dalšího rozvoje divadla. My to vnímáme velmi podobně tím spíš, že divadelní soubor se generačně obrozuje a nastupuje nejen generace nových interpretů, ale i loutkoherců a tvůrců.

Již dnes je jasné, že rok 2022 bude finančně napjatý. Úvahy proto směřují k realizaci obnovené premiéry úspěšného představení Mikiho Kirschnera a Heleny Štáchové Jak pan Spejbl prášil. Text by měl být aktualizován a scéna opravena a mírně upravena. Kdo toto představení v divadle před relativně nedávným stažením z repertoáru viděl, potvrdí, že se jednalo o velmi úspěšnou a diváci atraktivní hru. Její opětovné nasazení tak rozhodně nebude krokem zpět.

Smutnější zprávou je to, že avizované nové představení Ondřeje Lážnovského Hurvínek a Golem se přesouvá zatím na neurčito. Ta hra na motivy příběhů ze staré Prahy by však měla být uvedena nejpozději v sezóně 2022/2023. V průběhu roku 2022 mělo ale vyjít ve spolupráci s nakladatelstvím Supraphon alespoň v audio verzi. Uvidíme tedy, zda audionahrávka předběhne divadelní premiéru či nikoliv.

Zpráva hovoří dokonce i o plánech na sezónu 2023/2024. Ta bude pro Martina Kláska již padesátou, a proto si připraví vlastní projekt věnovaný své divadelní cestě po boku S+H. Takto významné jubileum si jistě zaslouží pořádné oslavy, a tak se již nyní budeme společně těšit, co přesně se za tímto námětem bude skrývat.

Doba není rozhodně snadná a budoucnost je stále nejistá. Z výčtů plánů je však zjevné, že divadlo má jasný záměr a konkrétní dramaturgický výhled, který je současně postaven na ekonomické realitě, což je zárukou, že tento stoletý fenomén bude úspěšně pokračovat i dál. Děkujeme a těšíme se konečně brzy na viděnou.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Martin Klásek a S+H na Frekvenci 1 média - rozhlas
6. 04. 2021

Martin Klásek, a spolu s ním pochopitelně i Spejbl s Hurvínkem, budou ve čtvrtek 8. dubna po deváté hodině hostem ranní show na rádiu Frekvence 1 kterou moderují Lubka Ponížilová a Míra Michálek. Chcete-li alespoň své lipové hrdiny Spejbla s Hurvínkem a s nimi samozřejmě i Martina Kláska slyšet , když už je nemůžete vidět, nalaďte si tuto stanici. Co dělají Spejbl s Hurvínkem když divadlo nehraje, jak se mají, co chystají... dozvíte se ve čtvrtek po deváté hodině! Česká vás zcela jistě opět zajímavé povídání.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl s Hurvínkem hosty Snídaně s Novou média - TV
30. 03. 2021

V úterý 30. března 2021 zavítal štáb TV Nova do Divadla Spejbla a Hurvínka, aby s našimi loutkovými hrdiny a jejich herci natočil reportáž. Spejbl a Hurvínek a spolu s nimi ředitelka divadla Denisa Kirschnerová, Martin Klásek a Ondřej Lážnovský byli hosty ranního pořadu Snídaně s Novou, do kterého byli všichni pozváni naposledy v lednu loňského roku. Ve dvou výstupech se můžete dozvědět, jak se v tomto mezičase měli, jak se vyrovnávají s přetrvávajícími koronavirovými opatřeními a hlavně jaké jsou jejich plány na doby, kdy se zase bude moci hrát. Poprvé si s moderátory pořadu povídali krátce po půl osmé a ještě jednou po osmé hodině. Pokud jste pořad nestihli online, máte ještě několik dní možnost se podívat na záznam v archivu TV Nova. Odkaz na pořad najdete zde.

Současně připomínáme, že pokračuje nahrávání a vysílání podcastu D S+H. V prvním díle se představil divákům Martin Klásek, třetí adoptivní otec obou figur. K druhému rozhovoru si Spejbl s Hurvínkem pozvali své mužské vodiče - Richarda Mašku a Michala Bartáka. A konečně ve třetím, zatím posledním díle, Spejbl s Hurvínkem u mikrofonu vyzpovídali vodičky Máničky – Květu Plachetkovou a Michaelu Jandlovou. Ve všech dílech kromě zajímavých informací zazní i ukázky z divadelních představení. Všechny díly podestu k dispozici na oficiálních webových stránkách D S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Premiéra nové hry probehne na Letní scéně média - TV
1. 03. 2021

Když v polovině prosince Divadlo Spejbla a Hurvínka oznámilo, že se spolu s dalšími pražskými divadly společně domluvili na tom, že zůstanou uzavřená do konce února bez ohledu na to, jaká bude aktuální pandemická situace, vnímali jsme to skoro až jako zbytečné prodlužování, neboť jsme věřili, že někdy v lednu se situace začne pozvolna vracet k normálu. Nyní je vidět, jak moc jsme se mýlili... Pevně proto doufáme, že alespoň avizovaná vystoupení S+H na letní scéně už opravdu vyjdou, protože čekání na naše oblíbené hrdiny je už moc dlouhé. Pokračující uzávěrka samozřejmě znamená, že premiéra nové hry pro děti Hurvínek a nezvaný host (případně Nezvaný host u Spejblů – o názvu ještě není s definitivní platností rozhodnuto) se uskuteční v náhradním termínu. To by mělo být právě na připravované letní scéně.

Dobu čekání si můžete zkrátit tak například s Hurvínkovými audio a videonahrávkami. Kromě šesti divadelních představení, která jsou dostupná na Dramoxu, je to nově i podcast Divadla Spejbla a Hurvínka. Ten si můžete přehrát na oficiálních stránkách D S+H. Prvním hostem byl Martin Klásek, který k mikrofonu zavítal přesně v den jeho 64 narozenin. V podcastové více než půlhodince uslyšíte vzpomínání na Martinovy začátky, ale i jeho divadelní přání a plány do budoucna. Ve zvukových ukázkách zazní vedle písniček Spejbla s Hurvínkem i Martinův osmnáctiletý hlas.

Zpět do minulosti se budete moci vrátit 9. března, kdy na programu ČT3 poběží pořad 30 májů s ČST z roku 1983, v němž se můžete těšit na neznámou (či při nejmenším znovu objevenou) scénku se Spejblem, Hurvínkem a Máničkou. Velký estrádní pořad k jubilejnímu 30. výročí Československé televize začíná ve 14:15 hodin. Edit 10.3.: Scénku na youtube najdete zde.

Členům Klubu Hurvajz připomínáme, že všechna vydání zpravodaje klubáků, a to včetně nejčerstvějšího únorového čísla, jsou dostupná na našich stránkách v sekci věnované právě Klubu Hurvjaz.

komentáře (2773) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek na letní scéně divadlo
9. 02. 2021

Léto si užijeme! Tak zní optimistické motto Divadla Spejbla a Hurvínka lákající diváky na letní program. Všichni doufáme a pevně věříme, že do té doby se situace zklidní natolik, že nezůstane jen u krásných plánů. Od 19. června až do 12. září pro vás budou S+H hrát na "Letní scéně" v Praze 6, kde na zahradě hotelu International vyroste přes léto divadelní scéna. Na ní bude odehrán nejen dětský repertoár, ale i představení pro dospělé. V téže zahradě bude navíc k vidění i miminí představení pro nejmenší diváky Žeryčku, hop!

Společně s Divadlem Spejbla a Hurvínka na letní scéně budou vystupovat i umělecké soubory z Dejvického divadla, Divadla Semafor a Divadla Na Fidlovačce. Zajít si tam ale budete moci i na koncert nebo do kina. A samozřejmě se v letním počasí budete moci občerstvit v hotelové restauraci. Zkrátka, léto si užijeme!

Za tímto účelem nechalo D S+H zhotovit novou citilightovou reklamu, která je rozeseta po celé Praze. Nový krásný plakát si můžete prohlédnout i v naší galerii zde

komentáře (0) přidal: Pout
.
Dvě nová představení pro dospělé diváky na Dramoxu média - TV
28. 01. 2021

Opět po zhruba 14 dnech od uvedení dalších dvou hurvínkových představení na portálu Dramox, jsou k dispozici zatím poslední dvě ze šestice natočených her. Tentokráte se jedná o představení pro dospělé diváky. Po dětských hrách Jak s Máničkou šili všichni čerti, Hurvínkova nebesíčka, Hurvínek mezi osly a Hurvínkovo přání jsou divákům nově k dispozici představení pro dospělé publikum resp. mládež nad 12 let: Spejbl ve versus Dracula a novinková hra Hotel Spejbl. Nasazení této hry je poměrně nezvyklé, neboť i v divadle byla reprízována zatím pouze 2x.

Připomínáme, že video stream s představeními na Dramoxu mají možnost shlédnout pouze registrovaní uživatelé. Měsíční předplatné stojí pouhých 299 Kč, což je pouze o něco málo vyšší cena, než byste dali za jeden lístek a to se může dívat celá rodina a ještě opakovaně! Zážitek z osobní účasti v divadle to pochopitelně nenahradí, ale v současné době je to naprosto ideální příležitost, jak zůstat s divadlem a našimi dřevěnými hrdiny v kontaktu i v této "blbé" době. Pokud se vám představení líbí, můžete i poskytnout finanční příspěvek, který poputuje v plné výši Divadlu Spejbla a Hurvínka. Přejeme příjemný zážitek.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Skupa slaví 129. narozeniny a seriál zvuková historie S+H končí fan web
16. 01. 2021

Dnes, 16. ledna 2021, si připomínáme 129. narozeniny Josefa Skupy. O tomto zakladateli Divadla Spejbla a Hurvínka, a duchovním otci obou postaviček, se můžete dozvědět více v naší rubrice významných členů divadelního souboru.

A v tento den byl rovněž vydán závěrečný díl seriálu Zvuková historie S+H. V sobotu odpoledne se na webu www.naposlech.cz objevil dvacátý, částečně rekapitulační díl tohoto velmi podrobného seriálu mapujícího téměř stoletou historii zvukových záznamů s postavičkami S+H. Připomeňme, že seriál byl inspirován řadou loňských výročí: Spejbl oslavil sto let, Mánička se Žerykem devadesátku, 90 let je divadlo profesionálním souborem, 75 roků sídlí v Praze, z toho 25 let v Dejvicích. Protože téměř po celou dobu existence S+H vznikaly audio nahrávky, bylo možné na nich ukázat i vývoj našeho audioknižního průmyslu. Jak jistě čtenáři našich stránek vědí, se svolením autora, kterým je Kamil Fajmon, jsme jednotlivá pokračování postupně zveřejňovali i na tomto webu. Všechny díly, dnes už kompletního seriálu, si tak můžete přečíst na této stránce. Přejeme příjemné čtení.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]