Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Radioteka vydá nové rozhlasové příběhy Spejbla a Hurvínka nahrávky
17. 09. 2020

Již za týden, tedy v pátek 25.9.2020, bude uvolněna do prodeje kompilační LP deska Ať žije Spejbl!. Jak jsme již psali, bude se jednat o další "elpíčko" vydané po dlouhých 27 letech. Pokud bychom do doby započítali pouze vynily vydané Supraphonem, dělilo by je dokonce 29 let. Supraphon totiž poslední gramodesku Je Hurvínek OP? vydal naposledy v roce 1991. Kompilace nejzajímavějších archivních nahrávek pod stejným názvem vyšla už na jaře letošního roku, nyní si ale budete moci hlasy všech čtyř dosavadních interpretů Spejbla a Hurvínka vychutnat společně s typickými zvuky občasného praskání při přehrávání vinylového nosiče. Najdete na ní celkem 8 scének, což je o tři méně než na stejnojmenném CD výběru. Chcete-li si novinkové album Ať žije Spejbl! pořídit za zvýhodněnou cenu 404 Kč (oproti plné ceně 449 Kč), máte možnost tak učinit v předobjednávce na webu Supraphonu.

Pozadu nezůstává ani vydavatelství Českého rozhlasu Radiotéka, která na svém webu slibuje do listopadu vydat nahrávku Spejblova a Hurvínkova učebnice jazyka českého. Jedná se o pravděpodobně o poslední ucelený počin, který byl natočen pro rozhlas. Jde o osmidílný cyklus týkající se českého jazyka, který vznikl v roce 1993. V rolích Spejbla a Hurvínka uslyšíme Miloše Kirschnera, za postavy Máničky a paní Kateřiny promlouvá Helena Štáchová a za psa Žeryka štěká Ján Bošela.

A o čem tento cyklus je? Vypůjčíme si text Kamila Fajmona, který se tomuto seriálu věnoval v osmém pokračování zvukové historie S+H: Hurvínek udělal v diktátu hromadu chyb, což paní Kateřinu stresovalo, a tak se Hurvínek se Spejblem a Máničkou rozhodli, že vytvoří učebnici jazyka českého a dali ji Bábince k narozeninám. V prvním díle Bábinku učili všichni tři a zadali jí domácí úkol. V dalších částech roli žactva rozšířil Spejbl a učiteli se stali Hurvínek s Máničkou. Svérázným a humorným způsobem vysvětlili posluchačům, co je to jazyk, rozdíl mezi souhláskami a samohláskami, zabývali se první pěticí slovních druhů, objasnili jména vlastní a osobní nebo se zabývali rozdílem mezi větou jednoduchou, oznamovací, tázací, rozkazovací a přací.

Seriál se natáčel a vysílal průběžně a nepravidelně. Neměl tedy pevnou koncepci, což se projevilo v zadávání a kontrole domácích úkolů. Dospělí žáci úkoly svým dětským učitelům přednesli a učitelé tu a tam na uložení domácího cvičení na příště zapomněli. Hodiny probíhaly doma, na venkově i na nádraží. Každý díl začínal a končil písničkou. V archivu se pravděpodobně nedochovaly poslední dvě epizody, což ovšem pro znázorněnou koncepci vydání nebrání. Cyklus by si opětovné uvedení pro svou nenásilnou a velmi vtipně pojatou edukativnost zasloužil.


Radiotéka bohužel nezveřejnila žádné další podrobnosti o připravované nahrávce jako je typ nosiče (jestli půjde o fyzické CD nebo jen mp3 soubory ke stažení), cenu, přesnější datum vydání ani to, zda bude výběr obsahovat všech osm dílů. Jak je uvedeno výše, všechny díly cyklu se zřejmě nedchovaly a navíc každý z nich má délku 16 až 22 minut, což je na jedno CD příliš. Jakmile budou detaily známé, seznámíme s nimi naše čtenáře.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Slaví pan Spejbl i náš web fan web
16. 09. 2020

Letošní rok patří kulatému jubileu pana Spejbla, o tom není pochyb. Tato významná událost je však i vhodnou příležitostí, abychom i my připomněli aktivity milovníků a obdivovatelů naší legendární dřevěné rodinky, kteří stojí za webovou stránkou, kterou právě čtete. První verze fanouškovského webu S+H byla spuštěna totiž už v roce 2001, tedy v době, kdy byl internet v České republice ještě v plenkách. Na počátku byla myšlenka na jednom místě soustředit a co nejkomplexněji podchytit vše, co s dlouholetou tvorbou Spejbla a Hurvínka souvisí – od audio a videonahrávek, přes knihy a publikace až po nejrůznější sběratelské předměty s tématikou S+H jako jsou pohlednice, plakáty, sošky a mnoho dalšího.

První grafická podoba nově vznikajícího fan webu byla vytvořena před dlouhými 20 lety, spuštěna byla o rok později. Stál za ní Jirka Kozák ke kterému se následně přidal Radek Gabčan, jenž má vedle tvorby stránek zásluhu rovněž na pojmenovaní planetek se jmény Spejbla a Hurvínka. Zejména tito dva za přispění dalších příznivců, kteří reagovali na výzvy ke spolupráci uveřejňované na stránkách, postupně web rozvíjeli a rozšiřovali. Po první verzi webu v relativně krátkém sledu za sebou následovaly další úpravy a modernizace včetně změny grafického vzhledu stránek. V roce 2004 nastal zásadní zlom, kdy svým bohatým archivem do tvorby webu přispěl dlouholetý sběratel Pavel Outlý a obsah stránek tak výrazně nabobtnal. V roce 2005 následoval přesun stránek ze služby sweb na server pinknet.cz, pod nímž stránky s velmi podobným vzhledem fungují dodnes.

Čtenáři, kteří sledují náš fan web již delší dobu, si jistě vybavují, že až do roku 2008 byl pravidelně doplňován a aktualizován. Poté však původní zakladatel a spolutvůrci již neměli prostor na to, aby se mu dále věnovali a rozvíjeli ho. Mezi lety 2008 až 2017 tak byly stránky ve stádiu klinické smrti. Aktualizace stránek se omezovala pouze na občasné doplňování nejdůležitějších novinek na hlavní stránku, vlastní obsah ale stagnoval. V roce 2017 se však naštěstí přidala další generace milovníků S+H v čele s Kamilem Malátem, kteří po téměř 10 letech stránky založené původními tvůrci oživili. Hlavní motivací jim byla snaha navázat na jejich odkaz, aby tento unikátní projekt nezůstal mrtvým dílem. V první fázi "resuscitace" proběhly nejdůležitější doplnění obsahu jako chybějící nahrávky do diskografie, přidání nových knih atd. Poté nastala grafická úprava a doplnění sběratelské části webu (pohlednice, plakáty, předměty aj.), aby následně byla vytvořena celá nová sekce věnující se divadelní tvorbě, která v původním webu nebyla vůbec zahrnuta. Nově tak přibyly informace o divadelních premiérách, významných členech divadla, divadelních programech, plakátech a to vše podpořené bohatou fotogalerií interpretů, loutek, ale i fotek z desítek divadelních představení. Doba se neustále zrychluje, významná část tvorby se přesouvá na internet a s tím souviselo i další doplnění nových sekcí webu jako jsou například videa zveřejňovaná pouze na internetu (youtube, facebook atd.).

Jsme si plně vědomi, že vzhled webu z pohledu dnešních trendů působí značně zastarale. Je ale třeba vnímat, že je vytvářen na ryze amatérské bázi a bez jakýchkoliv příjmů a nároků na honorář, ze kterých by bylo možné aktivity kolem správy a údržby stránek financovat. Za jeho tvorbou a aktualizacemi jsou stovky či spíše tisíce hodin práce a „překlopení“ do novějšího, moderního kabátu by si vyžádalo další extrémní úsilí a několik desítek tisíc korun vyplacených profesionálům, kteří by tento úkol, kdy web obsahuje obrovské množství informací, na potřebné úrovni zvládli. Na to bohužel nemáme prostředky, a proto prosíme, abyste tento nedostatek velkoryse přehlédli. Snažíme se ho totiž vykompenzovat maximálním množstvím informací. A ty se vám budeme snažit přinášet i nadále. Děkujeme za vaší přízeň.

Závěrem snad už jen dodejme, že tento web je provozován se souhlasem Divadla Spejbla a Hurvínka, které je držitelem ochranných známek. Na jejich dobrém jméně tedy nijak neparazituje, ale naopak ho rozvíjí. Požehnání a souhlas zakladatelům dala již v roce 2003 tehdejší ředitelka Divadla S+H Helena Štáchová. Její email, ve kterém se nejprve vůči webu vymezuje, aby tvůrce následně pochválila, poděkovala jim a vyjádřila jim podporu, máme dodnes schovaný jako připomínku na jeho začátky.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H v televizi a rozhlase média - TV
13. 09. 2020

O tom, že Spejbl s Hurvínkem zpestřili den několika prvňáčkům na jejich první cestě do školních lavic, jsme již psali. Jak to před Základní školou Emy Destinové v pražské Bubenči vypadalo, si můžete prohlédnout v reportáži regionální televize Praha TV, která se svým štábem na toto setkání Spejbla a Hurvínka s prvňáčky zavítala. Reportáž můžete shlédnout zde. Na stejné stránce pak najdete rovněž odkaz na Galavečer, který ve čtvrtek ze zlínského Film festivalu odvysílala v přímém přenosu Česká televize. Na něm nechyběl Martin Klásek se Spejblem, kteří vyhlásili jednoho z vítězů.
Napilno měl pan Spejbl nejenom před televizními kamerami, ale rovněž ve zlínském studiu Českého rozhlasu, kam přišel s Martinem Kláskem poskytnout rozhovor do pořadu Apetýt. V druhé polovině příjemného povídání se k nim telefonicky přidala rovněž Mánička a její interpretka Marie Šimsová. Rozhovor si ze záznamu můžete pustit zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Obsáhlá aktualizace nahrávek Spejbla a Hurvínka nahrávky
12. 09. 2020

Spejbl letos slaví stovku, ale od vydání první audio nahrávky s hlasem Josefa Spejbla v podání profesora Skupy uběhlo „teprve“ 91 let. První šelaková deska Spejbl u rádia byla nahrána 6. června 1929. Zatímco divadelní hry z počátků tvorby už nikdy nespatříme a můžeme tak jen podle obsahu a dobových fotek rozvíjet svou fantazii, jak asi představení vypadalo, u nahrávek je tomu jinak. Ty stárnou možná obsahem a aktuálností scénky, ale naše ucho je vnímá i po letech stále stejně. I proto je velmi podstatné podchytit co nejpřesněji a nejkomplexněji diskografii Spejbla a Hurvínka a tu nějak systematicky zkatalogizovat. To je jedním z hlavních cílů našeho webu, a proto je i jeho podstatná část audionahrávkám věnována.
Bezchybně zmapovat všechny vydané nahrávky (včetně re-edic) z počátků tvorby a z doby okolo znárodnění vydavatelství Esta a Ultraphon a vzniku Supraphonu je však značně obtížené, ne-li skoro nemožné. Chybí přesné podklady, desky jsou často pouze mezi sběrateli nebo někde schované na půdách a není tak snadné se zpětně přesně zorientovat ve všech re-edicích Skupových nahrávek, které byly Supraphonem vylisovány. O tom, že mnohé desky byly v průběhu let vydávány opakovaně, svědčí odlišné etikety. Zatímco v počátcích byly na deskách Supraphonu vyobrazeny postavičky Spejbla a Hurvínka, po válce jej nahradilo nové logo v podobě dodnes využívaného lva s lyrou (logo pro Supraphon vytvořil Václav Zajíček až v roce 1949). Přesto desky mají stejná evidenční i objednávková čísla a naopak rok vydání na nich chybí. Typickým příkladem může být nahrávka Zkoušení hudební. Ta sice byla nahrána v roce 1941, ale s jistotou byla znovu vydána znovu i po roce 1949, neboť se na její etiketě objevuje právě ono nové supraphonní „lví“ logo.
Celou diskografii zveřejněnou na webu jsme znovu důkladně prošli a dle soupisu Gabriela Gössela k pětidiskovému kompletu nahrávek Josefa Skupy opravili a doplnili některé chybějící údaje týkající se zejména dat vzniku nahrávek. Stejně tak jsme do přehledu doplnili některé další, dosud neuveřejněné desky z počátků Supraphonu - nově je zařazena do přehledu kompletní řada desek s objednávkovými čísly 21001-M až 21038-M. U všech nahrávek, kde máme k dispozici náhled etikety nebo obalu, jsme jej přidali a umožnili jeho zvětšení do čitelné podoby. Drtivá většina obrázků má velikost 500 x 500 px, pouze u několika málo starších desek je rozlišení nižší nebo obal zcela chybí (19 nahrávek). Přehled tak nyní obsahuje neuvěřitelných více než 370 nahrávek, kompilací a nejrůznějších výběrů s tématikou S+H, které byly v průběhu více než devadesáti let vydány! Zprvu na nejrůznějších gramofonových deskách (šelak, SP, EP, LP), později se přidaly MC kazety, aby zase po letech zcela vymizely (poslední nahrávkou vydanou i na MC kazetě je příběh O praštěném Hurvínkovi). V devadesátých letech přišla technologie CD, která MC kazety a LP desky postupně vytlačila. A v posledních několika málo letech se rozvinul i segment digitálních nahrávek, které nejsou vydávány na fyzických nosičích, ale jsou k dispozici pouze ke stažení ve formátu mp3 a flac. Na lepší časy se možná po delší odmlce blýská i vynilu (viz připravovaná LP deska Ať žije Spejbl!). Všechny tyto platformy a typy jsou do diskografického přehledu zahrnuty.
Seznam nahrávek na našem webu zcela jistě není kompletní a z důvodu dlouhé historie a neexistence kompletní dokumentace asi ani nikdy nebude. Neustále se ho snažíme aktualizovat nejenom o nově vydávané, ale i o starší nahrávky. Vedle zmíněných doplnění několika desek vydaných pod značkou Supraphon to před nedávnem byly například i dvě fonokarty či hned několik re-edic CD z vydavatelství Lotos vydaných pod labelem Levné knihy (a i těch zřejmě existuje více, než máme v seznamu uvedeno).
Pokud máte ve své sbírce nějakou nahrávku s S+H či máte chybějící údaje k nějaké již zveřejněné (například obal desky či etikety v lepší kvalitě), budeme rádi, pokud nám zašlete informaci a my se o ní podílíme prostřednictvím doplnění na tento web. Stejně tak pokud jste narazili na chybu či nepřesnost, dejte nám vědět, prosím.
Chcete-li se detailněji seznámit se zvukovou historií S+H, doporučujeme rovněž obsáhlý seriál Kamila Fajmona, který se tomuto tématu věnuje. Přečíst si jej můžete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl s Hurvínkem vítali prvňáčky divadlo
1. 09. 2020

Základní školy po celé republice dnes po několika měsících opět přivítaly žáky. Obzvláště pro prvňáčky to byl velmi významný den. Aby jejich obavy spojené s novou životní etapou byly co nejmenší, zpestřili jim na dvou pražských školách den Spejbl s Hurvínkem. Naši dřevění herci spolu s Ondrou Lážnovským a Michalem Bartákem zavítali do Základní školy Emy Destinnové a poté se prvňáčkům představili i na Základní škole Bílá.
S Hurvínkem nemohlo být jinak, než veselo. Hurvínek nejdříve všem prozradil, že do čtvrté třídy chodí už 94 let a že kdyby někdo chtěl, rád mu poradí, jak v ní zůstat co nejdéle. Poté se Spejbl s Hurvínkem přesunuli za vchodové dveře do školy a vítali každého prvňáčka neotřelými povzbuzujícími prupovídkami typu: "Máš svačinu? Jo? Tak řízek mě a chleba tátovi!", nebo " Neboj, za devět let tě pustěj". A došlo samozřejmě i na focení a zvídavé dotazy. A pan Spejbl, kterého uličník Hurvínek nepustil moc ke slovu, vzkazuje všem prvňáčkům v republice, že jim drží palce a přeje jim, aby se jim ve škole dařilo a líbilo. A k tomuto přání se rádo přidává i celé naše divadlo.

Další, v pořadí již 12. díl má seriál Zvuková historie Spejbla a Hurvínka. Přečíst si jej můžete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Další nejistá sezóna? divadlo
30. 08. 2020

Po vynucené jarní pauze způsobené vládním rozhodnutím o uzavření všech divadel a dalších kulturních stánků, přichází pro Divadlo Spejbla a Hurvínka, a ostatní scény zaměřující se především na dětského diváky, další rána. Tou je manuál „Provoz škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke Covid – 19“, který 17.8.2020 vydalo Ministerstvo školství a tělovýchovy. V něm je v odstavci D na straně 3 školám doporučováno, aby v průběhu školního roku zvážily nutnost konání těch aktivit, které nejsou pro naplnění školního vzdělávacího programu nezbytné a dochází při nich ke koncentraci vyššího počtu lidí (např. kulturní a sportovní akce více tříd či škol) a pokud možno takové aktivity nekonala. S tím pochopitelně nesouhlasí nejenom jednotlivá divadla, ale ani jejich zastřešující Asociace profesionálních divadel. Ta se proti tomuto doporučení v dopise ministrovi ohradila s poukazem na to, že návštěvy profesionálních divadel pro děti mládež nejsou zbytnou kratochvílí zpestřující fádní školní docházku, ale nedílnou a dlouhodobou součástí výchovy a vzdělávání mládeže. Pokud by školy toto doporučení braly skutečně seriózně, tak to může velmi vážně ohrozit ekonomické fungování divadel, jejichž tvorba cílí primárně na malé diváky. To se pochopitelně týká i našeho divadla, které je na příjmech z dopoledních představení pro mateřské a základní školy existenčně zcela závislé.
Asociace profesionálních divadel ve svém dopise ministrovi zmiňuje, že divadla pro děti a mládež jsou připravena udělat maximum pro to, aby co nejvíce snížila rizika vyplývající z návštěvy představení a školám vyšla maximálně vyjít vstříc. Dodržení přísných hygienických podmínek je samozřejmostí, včetně schopnosti adekvátně reagovat i na další případné požadavky ředitelů či zřizovatelů. Asociace však ministra žádá, aby jak ze strany MŠMT, tak ze strany Ministerstva kultury ČR přišel jasný signál, že školní návštěvy profesionálních divadel pro děti mládež jsou součástí výchovy a vzdělávání mládeže a že na tom nic nemění ani současná komplikovaná situace. Pevně věříme, že zdravý rozum v této věci zvítězí a že školy nebudou již nasmlouvaná představení ve větším rozsahu rušit.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S Máničkou musí být hlavně legrace, říká Marie Šimsová média - tisk
27. 08. 2020

Marie Šimsová – představitelka Máničky a paní Kateřiny. Za obě postavy pravidelně promlouvá už čtvrtým rokem, kdy obě ženské role převzala po úmrtí Heleny Štáchové. Přestože je to jedna z nejdůležitějších osob v divadle, zůstává trochu ve stínu mediální pozornosti, což je velká škoda. Svůj podíl na tom ale pochopitelně mělo její mateřství a nyní rodičovství. O to více potěší nejnovější rozhovor, který vyšel v srpnovém čísle časopisu ČD pro vás, který je reklamním magazínem Českých drah pro cestující. Dvoustránkový rozhovor s loutkoherečkou Marií Šimsovou s názvem S Máničkou musí být hlavně legrace si můžete přečíst na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nový divadelní program plný novinek divadlo
20. 08. 2020

Již za několik dní Divadlo Spejbla a Hurvínka vstoupí do nové divadelní sezóny. Od 1. září bude sice z rozhodnutí vlády opět nutné nosit ve vnitřních prostorách roušky, ale doufejme, že to neodradí diváky od návštěvy. Stejně tak budeme věřit, že vláda nepřistoupí k ještě drastičtějším opatřením, jakých jsme byli svědky na jaře, která by znamenala ještě větší omezení provozu.

Na oficiálním webu divadla v sekci ke stažení, a stejně tak i na našich stránkách, si již nyní můžete prostudovat divadelní program a to až do konce prosince, a naplánovat si v klidu vaší návštěvu divadla. Ze zveřejněných letáčků lze vyčíst několik velice zajímavých novinek, které jistě potěší každého fanouška Spejbla a Hurvínka. Předně svou činnost zahájí Klub Hurvajz. Přihlášku do něj najdete buď na našem webu (detaily o klubu najdete na této stránce) či na stránkách divadla, nebo je rovněž součástí letáčku s divadelním programem.

Nové informace jsme průběžně přinášeli také k novinkové hře pro dospělé diváky Hotel Spejbl. Z divadelního programu se můžeme dozvědět, že premiéra tohoto dlouho připravovaného představení se uskuteční ve čtvrtek 1. října s tím, že o den dříve, tedy ve středu 30.9., bude možné navštívit veřejnou generálku. Další reprízy této hry pak divadlo plánuje na 7.10., 9.10. a 11.11., vždy od 19 hodin. V repertoáru nebudou chybět ani další hry pro dospělé jako je Spejbl a město hříchu či S+H - “Ve dvou se to lépe....”. Naopak hru ze zlatého fondu Spejbl versus Dracula divadlo neplánuje během podzimu do programu zařadit.

Ještě více novinek se pak můžeme dozvědět z programu pro děti. Pro nadcházející sezónu totiž Divadlo S+H připravuje i novinkové představení pro děti. Nová hra ponese název Hurvínek a Golem a jejím autorem je Ondřej Lážnovský. V anotaci ke hře je uveden tento stručný obsah: Hurvínek při útěku před chuligánem, Rudlou Mlátičkou, objeví cestu časem do doby krále Rudolfa II. Než se zorientuje v jiné době, potká ve staré Praze bájného Golema, který pro změnu prchá před královskými vojáky. A co se stane, když si Hurvínek přivede na návštěvu domů mohutného Golema, který nejraději pojídá hlínu a narcisy z okrasné zahrady pana Spejbla? Spoušť, kterou způsobí, taťuldu opravdu nenadchne. Ale všechno zlé je k něčemu dobré a všechny Hurvínkovy lumpárny se nakonec v dobré obrátí. Velice zajímavé, co myslíte?

Zbývá už jen dodat, že sezónu divadlo zahájí 5.9. představením pro nejmenší děti ve věku 1 – 3 roky Žeryčku hop! Větší děti se pak poprvé budou moci na své oblíbené postavičky podívat v neděli 13.9. ve hře Past na Hurvínka, která bude na podzim patřit k nejčastěji reprízovaným. Pokladna se po divadelních prázdninách otevírá už v pondělí 24. srpna, tak neváhejte a zamluvte si vstupenky co nejdříve!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon na podzim vydá LP desku Ať žije Spejbl nahrávky
14. 08. 2020

Dlouhých 27 let od sebe bude dělit vydání dvou posledních vynilových nosičů s tématikou Spejbla a Hurvínka. Zatím poslední LP deska s hlasy našich hrdinů vyšla v roce 1993, kdy pod značkou vydavatelství Lotos byla vylisována zatím poslední gramofonová deska s nahrávkou příběhu na motivy divadelní hry Jak si Hurvínek s Máničkou hráli na doktora. Letos na podzim, v roce kdy pan Spejbl slaví sto let od svého uvedení na scénu, vydá Supraphon na LP desce výběr s názvem Ať žije Spejbl. Kompilace nejzajímavějších archivních nahrávek pod stejným názvem vyšla už na jaře letošního roku, nyní si ale budete moci hlasy všech čtyř dosavadních interpretů Spejbla a Hurvínka vychutnat společně s typickými zvuky občasného praskání při přehrávání vinylového nosiče.
Josef Skupa a Miloš Kirschner začínali své nahrávky na gramofonových deskách, hlas Martina Kláska jsme už ale z tohoto typu zvukového nosiče nikdy slyšet nemohli. Totéž platí i Kláskově nástupci Ondřeji Lážnovském, pro něhož jde pro změnu o zvukový debut. Nyní, poprvé v historii uslyšíme z LP desky i dva současné interprety. Oproti CD bude výběr nejlepších nahrávek se Spejblem a Hurvínkem díky omezené délce LP nosiče mírně zkrácen, ale rozhodně nebudete ochuzeni o hlasy všech čtyř adoptivních otců. Na LP desce nebude chybět báječný Kirschnerův monolog 'O lásce' plus tři zbrusu nové nahrávky na speciální narozeninová a slavnostní témata. Téměř 75 minut znamenitého poslouchání, atraktivní booklet s přehlednou historií "života a díla" Josefa Spejbla a řadou vzácných fotografií. Jubilejní stoprocentní nutnost pro všechny přátele Divadla Spejbla a Hurvínka a jeho ikonických ušatců.
LP desku, která oficiálně vyjde 25. září 2020, si za zvýhodněnou cenu 404 Kč (standardní cena je 449 Kč) můžete předobjednat již nyní na webu Supraphonu. Najdete na ní celkem 8 scének, což je o tři méně než na stejnojmenném CD výběru.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek ve vysílání kanálu ČT3 média - TV
4. 08. 2020

Nejmladší televizní stanice České televize ČT3, která zahájila vysílání v době celorepublikových koronavirových omezení, se zaměřuje především na starší pořady z tvorby tehdejší Československé televize. Není tedy až takovou náhodou, že do programu tohoto kanálu bylo zařazeno také několik pořadů z doby socialismu ve kterých se objevují Spejbl s Hurvínkem, a které by se do běžného vysílání dostávaly jen těžko. Mezi ně patří například cyklus Dobrý večer s Waldemarem, kdy hosty jednoho z dílů byli naši dřevění hrdinové, či pořad Z Prahy až do Monte Carla. Tento zábavný pořad, ve kterém Spejbl a Hurvínek diváky seznámili s jejich cestou na světově uznávaný festival televizních pořadů v Monte Carlu, se na obrazovkách objevil v neděli 2.8. od 14.15.  V roce 1980 měla v Monte Carlu Československá republika galakoncert svých umělců, mezi něž patřilo Divadlo Spejbla a Hurvínka, jehož protagonisté večerem provázeli. Pokud jste tento pořad nestihli, můžete si jej pustit ze záznamu na webu České televize. Zbytečně ale neotálejte, je možné, že bude k dispozici jen dočasně.
Prvně jmenovaný pořád Dobrý večer s Waldemarem sice online na stránkách ČT dostupný není, ale jeho část lze nalézt na youtube kanálu uživatele MavZag pod tímto odkazem. Stejný autor zde sdílel i jiný klenot - blíže nespecifikovanou scénku ve které panu Spejblovi narostou vlasy. Ten kvůli tomu dá v divadle výpověď a chce se stát slavnou televizní hvězdou seriózních rolí. K tomu mu má domoci jeho synek Hurvínek obcházením televizních a filmových produkcí se Spejblovou fotkou s bujnou kšticí. Tato scénka v interpretaci Miloše Kirschnera vznikla někdy na konci 80. a začátkem 90. let, ale nepodařilo se nám jí (ani s dotazem na uploadera) přesněji datovat ani jednoznačně určit, ze kterého pořadu pochází. Pokud máte nějaký tip, z jakého roku a jakého televizního pořadu je, budeme rádi, pokud nám jej napíšete do komentářů. Autorovi děkujeme, že tuto scénku převedl z VHS kazety a nahráním na youtube se o ní podělil s ostatními příznivci Spejbla a Hurvínka. A do třetice scénku se Spejblem a Hurvínkem ze silvestrovského pořadu z roku 1987, kterou odvysílala rovněž stanice ČT3, a kterou nahrál taktéž na svůj youtube kanál uživatel MavZag, pak můžete shlédnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]