Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Spejbl a Hurvínek... na nitkách osudu v Levných knihách za 249 Kč knihy
24. 06. 2019

Nemáte doma ještě unikátní a výpravnou publikaci Spejbl a Hurvínek... na nitkách osudu z řady Muzeum v knize, která vyšla v roce 2010 k osmdesáti letům profesionální činnosti Divadla Spejbla a Hurvínka? Tak máte jedinečnou možnost to napravit a za super cenu 249 Kč si tuto knihu zakoupit. Společnost Levné knihy ji totiž právě za tuto více než příznivou cenu nabízí v síti svých prodejen.

Tato kniha čtenářům přináší ojedinělou příležitost seznámit se nejen s jeho historií, ale umožňuje také nahlédnout do bohatého divadelního archívu. Prostřednictvím kopií četných dobových dokumentů (fotografie, plakáty, ilustrace, korespondence...) ilustruje proměny tohoto divadla a jeho ušatých protagonistů. Čtenáře jistě potěší i audiovizuální přílohy publikace. Ojedinělé CD To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem" vzniklo ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon a nabízí posluchačům možnost naslouchat Spejblovi a Hurvínkovi v podání prof. Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejblův sběr na kompilaci Smích prodlužuje život! 7 nahrávky
22. 06. 2019

Supraphon včera uvolnil do digitálního prodeje další kompilační nahrávku z cyklu Smích prodlužuje život. Jde již o sedmé pokračování výběru humorných povídek a scének, na kterém najdeme i jednu nahrávku se Spejblem a Hurvínkem. Z počáteční radosti se však záhy vyklubalo zklamání, neboť Supraphon na něj pod názvem Spejblův sběr znovu zařadil stejnou nahrávku, jako se počátkem roku objevila na výběru Reklama ...vážně!? 2, tehdy však pojmenovanou Hurvínek chce vyhrát (reklama pro Sběrné suroviny). Nutno však podotknout, že chyba vznikla zřejmě již v lednu, kdy byla nahrávka „Spejblův sběr“ mylně označena názvem „Hurvínek chce vyhrát“.

Obě zhruba tříminutové scénky vznikly v roce 1958 a byly v minulosti vydané na téže reklamní gramofonové desce a pojí je i to, že je napsal stejný autor - Josef Barchánek. Ale zatímco scénka „Hurvínek chce vyhrát“ je propagačním snímkem na losy, „Spejblův sběr“ sloužila k propagaci sběru papíru. Nahrávka s názvem „Hurvínek chce vyhrát“ pojednává o Hurvínkových tužbách pořídit si rozličné výdobytky tehdejší doby jako například vůz Spartak, ze kterého postupně přes motocykl slevuje na snění o televizoru, stanu či fotoaparátu. Spejbl mu oponuje nedostatkem financí, na což Hurvínek reaguje možností vyhrát v loterii na los.

Nahrávka Spejblův sběr byla tedy v digitalizované podobě vydána Supraphonem již dvakrát, nahrávka Hurvínek chce vyhrát zatím ne. Objevila se však v celé délce v Českém rozhlasu ve vysílání pořadu Padesátník 16.3.2008. Odkaz na něj najdete na našem webu v sekci Audio/Rozhlasové pořady a rozhovory.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek promluví živě z ptačího ráje média - rozhlas
19. 06. 2019

Poprvé v historii. Spejbl a Hurvínek se ztratili v jihočeském lese a v přímém přenosu k vám hovořili z ptačího ráje na Slow Radiu. Mimo to zazněl i jeden z legendárních rozhovorů S+H z pera Miloše Kirschnera.

Dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu můžete poslouchat zvuky přírody a hlavně zpěv více než 200 druhů ptáků na vlnách digitálního Slow Radia. Ve středu 19.6.2019 se pak na těchto vlnách poprvé ozve i lidský hlas (když pomineme občasné zbloudilé turisty).

Pozvání do ptačího ráje na utajeném místě v jižních Čechách totiž přijali Spejbl a Hurvínek společně s režisérem, scénografem a výtvarníkem Divadla Spejbla a Hurvínka Miki Kirschnerem a hlasem S+H Martinem Kláskem, šéfem uměleckého souboru.

Fakt, že z ptačího rádia výjimečně uslyšíte i něco jiného než štěbetání ptactva, šumění vodní hladiny, bzučení hmyzu a kroky ježka, má svůj důvod, který se dozvíte ve středu 19.6.2019 v 18:30 na vlnách Slow Radia.

Teď už můžeme prozradit, že jeden z důvodů, proč S+H přijali naše pozvání, je veletrh kutilů Maker Faire Prague 2019. Spejbl s Hurvínkem totiž zabloudili právě při cestě na tuto akci, kde se s nimi budete moci 22.6 a 23.6. osobně potkat (tedy pokud nakonec na výstaviště v Holešovicích najdou správnou cestu). Mimo jiné zde předvedou unikátní loutky z chystaného představení Hotel Spejbl.

Záznam z jejich bloudění lesem si můžete poslechnout v článku na idnes.cz.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek a kouzelné muzeum na TV Prima média - TV
1. 06. 2019

V sobotu 1. června 2019, tedy na svátek dětí, uvede TV Prima v čase od 20:15 film Martina Kotíka Hurvínek a kouzelné muzeum. O tomto filmu jsme toho již na našem fan webu napsali více než dost a drtivá většina milovníků Spejbla a Hurvínka ho již viděla, ale přesto není od věci se o vysílání zmínit. Hezkou zábavu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek přebrali v Plzni cenu na Komedy festu divadlo
27. 05. 2019

Letošní divadelní sezóna spěje pozvolna ke svému konci. Našim hrdinům zbývá odehrát již jen několik posledních představení, takže pokud byste Spejbla s Hurvínkem rádi viděli ještě před divadelními prázdninami, máte několik posledních šancí (program najdete zde). Ale ani mimo svou domovskou scénu nezahálejí. Jak jsme již informovali, minulý víkend se svém rodišti – Plzni – zúčastnil Spejbl s Hurvínkem festivalu humoru Komedy fest. I letos bylo zahájení spojeno s udělováním cen humoru. Tentokrát volila porota velmi moudře a uvážlivě, protože mezi oceněnými nechyběli ani Spejbl s Hurvínkem a oba se ocitli v opravdu dobré společnosti osobností jako například Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová či scénárista Petr Kolečko. Během odpolední zkoušky se Spejbl s Hurvínkem stihli vyfotit s moderátorem Lukášem Pavláskem i ředitelem festivalu panem Jiřím Turkem. Vedle Spejbla a Hurvínka samozřejmě s Martinem Kláskem naše divadlo reprezentovala a také cenu přebírala paní ředitelka Denisa Kirschnerová. Cenu pro S+H jí předal "český Belmondo" Martin Kraus. No a po závěrečném fotografování se všemi oceněnými spěchal Hurvínek domů, neboť ho druhý den čekaly povinnosti v divadle. Fotky z Komedy festu najdete na facebookovém profilu D S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H ve filmu Marie média - TV
9. 05. 2019

Nepříliš známý psychologický film Marie z roku 1964 v režii Václava Vorlíčka vypráví příběh ženy, která si dlouho nedokáže připustit rozvrat dlouhého manželství a věří, že se k ní její muž vrátí. Asi si říkáte, proč o tomto filmu píšeme na webu věnovaném Spejblovi a Hurvínkovi. Co má tento černobílý snímek s naší dvojicí společného? Pravda, prakticky nic, ale přeci jen částečně ano. V jedné ze scén bere Marie své děti do divadla S+H, aby shlédli představení s našimi hrdiny a jelikož je náš web určen všemu, co s naší dvojicí souvisí, zveřejňujeme zde i tuto zajímavost. Z filmu nedokážeme přesně určit o jakou hru jde, ale pokud někdo představení pozná, dejte nám vědět a doplníme to k textu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozhlasový rozhovor s Denisou Kirschnerovou média - rozhlas
8. 05. 2019

Spejblovi a Hurvínkovi slouží už čtvrtá generace tvůrců, výtvarníků, herců a řezbářů. Svůj život s nimi má spjatý i současná ředitelka divadla Denisa Kirschnerová, která v rozhovoru pro Český rozhlas Region přiblížila své dětství i současnost za oponou legendárního divadla.

„Já jsem vyrůstala v době, kdy Spejbla a Hurvínka mluvil můj otec (Miloš Kirschner) a brala jsem loutky jako svojí rodinu. Nijak příliš jsem to neřešila, to dělal více můj bratr, který dokonce jednu dobu zvažoval, jestli to jsou lidi nebo myši,“ usmívá se ředitelka divadla.

Rodinná je i její funkce ředitelky. Sama s ní nikdy nepočítala, daleko více jí bavilo psaní a podílela se hlavně na tvůrčí činnosti divadla. Nakonec tuto funkci po svém otci a matce převzala i ona. Za nejdůležitější ale považuje celý tým divadla, který se v současné době skládá ze třiceti tří členů. Patří jim všem její velké poděkování.

Poslechnout celý rozhovor si můžete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Scénka Waldemar u Spejblů se dočká svého znovuvydání divadlo
6. 05. 2019

17. května Supraphon vydá pod názvem Pohádky 9 v pořadí již deváté pokračování nahrávek s dětskou tématikou. Na tomto výběru nechybí ani dvě scénky z SP desky z roku 1972 - Popšou u Spejblů a Waldemar u Spejblů. První z nich již v digitální podobě vyšla a to na CD Spejbl versus Dracula - hororový muzikál s dvěma přídavky (S+H 12), zato druhá z nich se svého znovuvydání dočkala úplně poprvé. Scénka, ve které si Spejbl s Hurvínkem a Máničkou zazpívají s populárním zpěvákem Waldemarem Matuškou píseň Houpavá, byla ve své době velmi oblíbená a poměrně často se vysílala i v televizi (samozřejmě pouze do doby, než Waldemar Matuška emigroval a byl komunistickým režimem zakázán). V televizním vysílání ji měli možnost diváci vidět například v pořadu Dobrý večer s Waldemarem natočeném rovněž v roce 1972.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Novinky z divadelní činnosti divadlo
5. 05. 2019

Za poslední dobu se událo několik zajímavých událostí, pojďme si je stručně shrnout. Tou hlavní zprávou, kterou jistě ale není třeba milovníkům Hurvínka a jeho taťuldy Spejbla dvakrát připomínat, jsou Hurvínkovy narozeniny, letos už 93.! Ty Hurvajs slaví 2. května, neboť právě v tento den roku 1926 vstoupil poprvé na scénu a to v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Za svůj bohatý život prošel Hurvínek řadu zemí, projel Asií i Amerikou, procestoval celou Evropu. Viděl na vlastní oči krotitele hadů, seděl na velbloudu nebo se koupal v Mrtvém moři. Našemu malému uličníkovi přejeme všechno nejlepší!

Neméně zajímavou informací je spuštění zážitkových workshopů, původně připravených Divadlem S+H pro školy a školky, také pro veřejnost. První z nich se bude konat v sobotu 1.6.2019 od 15:45 do 16:30 hodin. Workshop povede vzdělaný lektor(ka) a naváže na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka Jak s Máničkou šili všichni čerti. Děti budou rozdělené dle věku na dvě skupiny: od 4 - 6 let (skupina max. 15 dětí) a děti od 6 + (skupina max. 20 dětí). Vstupenku na workshop si zakoupíte spolu se vstupenkou na představení v naší pokladně. Vstupné na workshop pro 1 dítě je 80 Kč. Podrobnosti najdete zde. Pro prvních 15 přihlášených dětí ve věku 6 - 12 let je určen také již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Jeho cena je stanovena na 5.920,- Kč + 3.900,- Kč za loutku. Kurz bude zahájen 3.10.2019. Detaily k němu najdou zájemci na oficiálním webu D S+H zde.

A do třetice informace z Divadla S+H, tentokráte o prodeji divadelního autobusu. Od prosince 2014 má D S+H k dispozici autobus nový (více o něm si můžete přečíst zde), a proto se rozhodlo původní Karosu z roku 2000 odprodat. Všechny detailní informace o nabízeném autobusu najdou případní zájemci na zde.

Poslední zprávou je pak přepis nejnovějšího rozhovoru s ředitelkou D S+H Denisou Kirschnerovou, který vyšel v časopise Překvapení. Odkaz na rozhovor najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Navštivte novou výstavu loutek na Chvalském zámku fan web
25. 04. 2019

Více než 200 loutek a dalších exponátů lze od soboty 20. dubna 2019 vidět na Chvalském zámku v Praze. Začíná tam totiž výstava Umění loutky. Exempláře zapůjčili manželé Jiráskovi, kteří se sbírání loutek se věnují už 30 let. Mezi vystavenými loutkami nechybí ani oblíbená dvojice Spejbl a Hurvínek.

„Jsou zde loutky od počátku 19. století až do roku 1950. V nejstarším oddělení jsou řezbované marionety, vysoké 70 až 100 centimetrů. Jde o dřevěné loutky z lipového dřeva. Těžce se s nimi hrálo, protože se těžce ovládaly,“ popisuje majitel sbírky Pavel Jirásek.

Výstavu rozdělil do několika sekcí, v té s nejnovějšími exponáty jsou i Spejbl s Hurvínkem. I tyto loutky jsou ale, jak říká, téměř 100 let staré. „Bereme ho jako současnou loutku, ale když si to uvědomíme, tak je to už 100 let. Zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka Josef Skupa se snažil vytvářet nové typy a odejít od pohádky jinam, do kabaretu nebo k literárním předlohám. V tom je zajímavý jako modernistický umělec, který vytvořil modernistické loutky,“ vysvětluje Jirásek.

Výstavu můžete navštívit až do 25. 8. 2019 a je otevřena každý den mezi 9. a 18. hodinou.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]