Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Legendární Zlatá zebra média - rozhlas
25. 01. 2018

Zlatá zebra aneb Abeceda budoucího motoristy, populární titul z autorského pera Františka Nepila, v sedmdesátých letech minulého století natočili protagonisté z Divadla Spejbla a Hurvínka – Miloš Kirschner a Helena Štáchová. Spolu s pracovními sešity vyšla nejenom na gramofonových deskách (Zlatá zebra z roku 1979 + Zlatá zebra pro prvňáčky z roku 1982) a magnetofonových kazetách (vydaných v roce 1989), ale v přepracované verzi v roce 2007 také na CD (viz naše diskografie). Starší posluchači si jistě rovněž vzpomenou na vysílání tohoto cyklu na vlnách Československého rozhlasu. V rozhlase byl však vysílán v mírně pozměněné podobě, než byl natočen pro vydavatelství Supraphon. V rozhlasovém archivu se dokonce dochoval tématický plakát, který obsahuje data vysílání (kliknutím na obrázek se otevře ve vetší velikosti).

Hlasy populárních postaviček Československého rozhlasu byly slyšet ve školkách i školách celá 80. léta. Staly se hravou přípravkou, která děti učila, jak obstát ve světě plném rizik. Záměrem autorů bylo vytvořit z vážného tématu, kterou bezesporu dopravní výchova je, poutavé příběhy, jenž budou nejmenší školáci lépe přijímat. Ačkoli byla Zlatá zebra zaměřena na situaci, až dítě vyroste a dostane řidičák, učila nejen jak objíždět překážku nebo jak vidět a zároveň být viděn… Kromě základních dovedností autoškoly předváděla i situace dětem aktuálně blízké… Jak se dostat bezpečně do školy, jak mít své jízdní kolo v bezvadném pořádku nebo třeba jak chodit po silnici, když už na to přijde.

„Poslouchali jsme to s paní učitelkou ve školce pravidelně a přehrávali si situace s dřevěnými hračkami,“ vzpomíná Pavel Kohout, specialista na nová média, který v souvislosti s pořadem zdůrazňuje schopnost audia motivovat děti k imaginaci. „Trval asi jen pět minut a všichni jsme ho museli poslouchat, od první až po devátou třídu,“ přidává svoji vzpomínku Blanka Sunkovská. Jako členka expertního orgánu Ministerstva dopravy ČR se před několika lety vyjádřila Radiožurnálu, že „kdyby se něco podobného znovu zavedlo, mohlo by to být pro děti i zábavné,“ zmínila pro Zelenou vlnu.

Vytvořeno s pomocí článku publikovaném na webu Českého rozhlasu, kde je k poslechu i krátká ukázka z rozhlasové podoby Zlaté zebry.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nejstarší loutky Spejbla a Hurvínka jsou v Moskvě, letos možnánavštíví rodnou Plzeň divadlo
14. 01. 2018

Od konce čtyřicátých let jsou patrně nejstarší dochované loutky slavné dvojice S + H v Moskvě. Plzeňské Muzeum loutek už dlouho jedná o jejich návštěvě.

Údajně nejstarší loutky Spejbla a Hurvínka možná navštíví Plzeň. Usiluje o to místní Muzeum loutek. A proč se říká, že jsou nejstarší? „Samotný Skupa uváděl, že je věnoval v roce 1949 v Praze ruskému loutkáři Sergeji Vladimirovi Obrazcovovi. Od té doby jsou v Moskvě, v Obrazcovově divadle, kde je i muzeum,“ vysvětluje vedoucí plzeňského Muzea loutek Markéta Formanová.

Pokud se Spejbla a Hurvínka podaří dostat do Plzně, mělo by to být symbolicky v čase 33. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Skupova Plzeň. Ten by měl nabídnout mimo jiné představení současného Divadla Spejbla a Hurvínka vedeného ředitelkou a dramaturgyní Denisou Kirschnerovou a uměleckým šéfem Martinem Kláskem.

Loutky S+H pobývající v Moskvě od roku 1949 nezkoumal žádný z českých odborníků. „Abychom loutky mohli ukázat jejich fanouškům a zároveň vyhovět badatelům, chceme loutky vystavit nejen po dobu Skupovy Plzně, ale celou letní sezonu,“ plánuje Formanová.

Jisté zatím není nic, ale podle vedoucí Muzea loutek je Moskva výletu dvou slavných postaviček nakloněna: „Ale není to jednoduché zařídit, je s tím spousta papírování.“

zdroj: Český rozhlas

komentáře (0) přidal: Pout
.
Krásné Vánoce a šťastný Nový rok 2018 fan web
24. 12. 2017

Přejeme Vám všem krásné a klidné svátky. Ať jste šťastní a spokojení! Spejbl a Hurvínek již na hvězdném nebi krouží a Vás ať vánoční hvězda vede cestou ke štěstí! Mějte krásné Vánoce! Vaši S+H & spol. My se za náš fan web k tmu přání plně připojujeme!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Denisa Kirschnerová v pořadu Noční Mikrofórum média - rozhlas
20. 12. 2017

19. prosince 2017 byla hostem pořadu Noční Mikrofórum, který pravidelně již od února 2011 vysílá Český rozhlas Dvojka, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová. Pořad je možné si přehrát v archivu tohoto pořadu pod tímto odkazem, moderuje Ondřej Kepka.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Miki Kirschner hostem Českého rozhlasu média - rozhlas
8. 12. 2017

Miloš Kirschner mladší byl na počátku prosince pozván do rozhlasového pořadu Náš host, který vysílá Český rozhlas Plzeň. Miloš Kirschner alias Miki je scénograf, výtvarník a režisér Divadla Spejbla a Hurvínka. Jak se mu žije se slavným jménem, proč nikdy nezkusil mluvit za známé loutky a proč se mu říká Miki? Tak také o tom si s ním povídal moderátor pořadu Jan Anderle.
Pořád je možné poslechnout zde, stáhnout jej možné zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Radiotéka vydala CD Hurvínkovy příhody nahrávky
27. 11. 2017

Radiotéka v pátek 24. 11. 2017 uvolnila do prodeje avizované CD s Huvínkovými příběhy. Milovníkům a sběratelům fyzických nosičů tento počin přinese radost, ostatním spíše zklamání. Nahrávka totiž obsahuje zcela identické scénky, jako již byly vydány před více než rokem ve formátu mp3. Na CD se tedy neobjevuje nic nového, jedinou přidanou hodnotu je obal, jehož grafické ztvárnění přední strany je celkem povedené. Zcela nepochopitelná, aspoň je z mého pohledu, je však cenová politika vydavatele. Zatímco doposud bylo možné si mp3 verzi zakoupit za 99 Kč, po více než roce, kdy je tato nahrávka na trhu, byla verze ke stažení zdražena na 179 Kč. CD pak stojí 229 Kč. Pokud jste členy klubu Radiotéky, vyjde vás cédéčko na 184 Kč.
Nahrávku lze zakoupit ZDE, krátkou ukázku si můžete poslechnout ZDE.Přehled scének na nahrávce:
1. František Nepil: Hurvínek a Bivoj 06 min. 18 sek. (1981)
2. František Nepil: Hurvínek a Vojtěch z Pernštejna 08 min. 14 sek. (1981)
3. František Nepil: Hurvínek chce hříbátko 09 min. 33 sek. (1973)
4. František Nepil: Nemocný Hurvínek 06 min. 29 sek. (1971)
5. František Nepil: Hurvínek a pošta 07 min. 10 sek. (1971)
6. František Nepil: Spejbl, Hurvínek a Červená Karkulka 08 min. 32 sek. (1971)
7. František Nepil: Hurvínkova třída 11 min. 44 sek. (1971)
8. František Nepil: Spejbl a krmelec 13 min. 04 sek. (1971)

Kamil Fajmon, sympatizant D S+H a posluchač audioknih a mluveného slova vůbec, napsal pro web www.naposlech.cz o této nahrávce toto: Poněkud neatraktivně pojmenovaný kompilační titul Hurvínkovy příhody přináší osm samostatných scének, z nichž šest většina příznivců loutkové rodinky pravděpodobně vůbec nezná. Výběr je zahájen dvěma snímky od rozhlasového skřítka Hajaji věnující se pověstem, zbytek sestavy tvoří nahrávky z dnes již neexistujícího cyklu Vysílání pro školy. Hurvínek má nejprve za úkol nakreslit obrázek Bivoje, poté napsat slohovou práci o Vojtěchu z Pernštejna. Obě pověsti však dobře nezná a taťulda se mu je snaží vyložit. Na tomto místě se sluší podotknout, že František Nepil na zdánlivě banální situaci uměl pokaždé vystavět mezi protagonisty brilantní rozhovor s laskavým humorem, ve kterém Hurvínek svými naivními otázkami dokáže téma posunout do jen těžko uvěřitelných absurdit. Proto se už ani nedivme, co může dále způsobit žadonění dětí o hříbátko, onemocnění Hurvínka, psaní adresy na obálku – zde dojde i na dynamit, nebo jak se dostane revolver do Hurvínkovy třídy. Některé posluchače na první pohled možná překvapí zastoupení snímku Spejbl a krmelec, který byl natočen pro Supraphon. Zde se ovšem ale jedná o podobný případ jako u titulu Hurvínek a drak – rozhlas ve svém archivu ukrýval starší a mnohem rozšířenější verzi. Vskutku jen nepatrným zklamáním může pro někoho znamenat zařazení popletené pohádky o Červené Karkulce – scénka byla v nezměněné podobě už dříve Supraphonem vydána, nicméně platí, že Hurvínkovy příhody přinesly celou řadu léta nevysílaných pokladů z rozhlasového archivu.
Kompletní text recenze Hurvínkovy poklady v Radiotéce z 1. 5. 2016 najdete ZDE.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vydání digitalizované nahrávky Mánička zlobí nahrávky
22. 11. 2017

Archiv Suprahonu, který je od prvních desek nerozlučně spjatý s vydáváním nahrávek Spejbla a Hurvínka, je již značně přebraný resp. v remasterované podobě byla vydána drtivá většina nahrávek, které původně vyšly na gramofonových deskách. Přesto se tu a tam najde nějaká nahrávka, která v digitalizované podobě zatím světlo světa nespatřila. Tou je i scénka Mánička zlobí z roku 1955, kterou Suprahon zařadil na novou kompilaci s názvem Pohádky. Ta bude ke stažení v prodeji 24. 11., objednat si ji můžete zde. V roli Máničky můžeme slyšet paní Boženu Welekovou, která tuto postavu mluvila od roku 1945 až do roku 1968. Na desce spolu s ní účinkuje také Jan Vavřík-Rýz, který zde ztvárnil paní Drbálkovou, autorem scénky je pak Josef Barchánek. Odkaz na originální gramofonovou desku na našem webu najdete zde.

Druhá zajímavá informace se týká rozhlasu. V sobotu 2. 12. na Dvojce ve 20:00 bude v pořadu Vypravěči vystupovat Ondřej Lážnovský, který je novým interpretem Spejbla a Hurvínka (zatím pouze ve hře Hurvínek v Hajanech). Pořad je zajímavě komponován, moderátor tam nemá téměř žádný prostor, vše je sestříháno tak, že hodinu a půl mluví pouze host a něco vypráví. Předěly mezi tématy tvoří hudba. Na to, co přesně bude obsahem pořadu, se tak můžeme společně těšit.
Edit 3.12.2017: Pořad si můžete poslechnout v archivu Českého rozhlasu zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Mikulášská s Hurvínkem - pozvánka na akci nahrávky
22. 11. 2017

Vydavatelství Suprahon ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka připravuje pro děti a jejich rodiče akci s názvem Mikulášská se Spejblem a Hurvínkem. Hurvínkova Mikulášská nadílka se uskuteční v úterý 5. prosince 2017 v prostorách prodejny Supraphon Musicpoint, která se nachází na adrese Jungmannovo náměstí 17, 110 00 Praha. Začátek je naplánován na 17 hodinu, akce bude zakončena zhruba v 19 hodin.
Na programu bude křest nedávno vydané vánoční kompilace Hurvínkovy veselé Vánoce spojený s návštěvou Mikuláše, čerta a anděla, kteří do prodejny Supraphon Musicpoint přinesou dětem překvapení. Děti se mohou těšit rovněž na členy Divadla Spejbla a Hurvínka a samozřejmě i na loutky Spejbla a Hurvínka! Tak neváhejte a přijďte strávit krásného Mikuláše s naší dřevěnou dvojicí.

Mikulášská s Hurvínkem - pozvánka na akci

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové divadelní plakáty divadlo
19. 11. 2017

Divadlo Spejbla a Hurvínka získalo do svého bohatého archivu další dva poklady – plakáty k divadelním hrám z osmdesátých let minulého století "O fousatém Hurvínkovi" (premiéra 26.3.1982) a "V Praze je blaze" (premiéra 24.6.1981). Pracovníci archivu D S+H byli tak laskavi, že se s náhledy těchto plakátů podělili s naším fan webem. Oba plakáty, stejně tak jako mnoho dalších, najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nová vánoční kompilace "Hurvínkovy veselé Vánoce" od Supraphonu nahrávky
3. 11. 2017

Hurvínkovy veselé VánoceJak jsme již na našem webu psali, nový audio příběh se Spejblem a Hurvínkem z řady báječných vynálezů plánuje Divadlo S+H vydat až na podzim roku 2018. Ani letos však nezůstanou posluchači o novou nahrávku ochuzeni, byť jen v podobě kompilace. Radiotéka chystá v této době vydání CD s Hurvínkovými příběhy, další archivní výběr připravilo rovněž vydavatelství Supraphon. Nahrávka s názvem "Hurvínkovy veselé Vánoce" jde do prodeje sice až 16.11., předobjednat si ji však můžete za zvýhodněnou cenu již nyní - odkaz zde. Jedná se o kompilaci vánočních snímků, které vybrala ředitelka divadla Denisa Kirschnerová. Nahrávka vyjde nejenom ve formátu mp3 a flac (ke stažení), ale také jako fyzické CD.
Nahrávka obsahuje celkem 8 scének o celkové délce něco málo přes hodinu:
1. Zcela nezvyklé Vánoce 06:30
2. Mániččin vánoční stromeček 07:44
3. Hurvínkův Štědrý den 08:30
4. Mánička se postí 11:36
5. Dopis Ježíškovi 07:43
6. Nadílka 05:54
7. Hurvínek chce jít koledovat 08:10
8. Hurvínek vymýšlí novoroční předsevzetí 07:59

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]