Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Hurvínek slaví 92. narozeniny média - TV
2. 05. 2018

Dnes je 2. května, což znamená, že Hurvínek má narozeniny. Už devadesáté druhé! Tuto významnou událost samozřejmě zaregistrovala i Česká televize, konkrétně pořad Dobré ráno a tak si jako reprezentaci Divadla S+H pozvala ty nejdůležitější. :-) Hurvínek, ale i Spejbl byli spolu s paní ředitelkou Denisou Kirschnerovou a se svým současným interpretem Martinem Kláskem a Ondřejem Lážnovským, který reprezentuje chlapcovu budoucnost, ve středu 2. května hosty Dobrého rána z Ostravy. Pořad můžete shlédnout v archivu ČT, odkaz na něj najdete ale i na našem webu v seznamu televizních nahrávek zde.

Hurvínka jako osobitou variantu Spejbla (obohacenou např. o pohyblivé oči) ho pro prof. J. Skupu vyřezal synovec Karla Noska, tehdy ještě modelář Škodových závodů v Plzni, Gustav Nosek (původní náčrtek Hurvínkovy podoby najdete zde). Hurvínek vstoupil poprvé na scénu 2. 5. 1926 v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery „Počestný dům“ na scéně LDFO v Řemeslnické besedě v Plzni.

Za dobu 92. let se v jeho interpretaci vystřídali již čtyři herci - nejprve to byl sám Josef Skupa, poté za Hurvínka (a samozřejmě i Spejbla) dlouhá léta úspěšně mluvil Miloš Kirschner. Po něm převzal oba ušaté hrdiny Miloš Klásek a nově s ním alternuje také Ondřej Lážnovský.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Suprahon vydá nahrávku Delirium rodokapsum neboli Spejblovy a Hurvínkovy nesnáze nahrávky
24. 04. 2018

Na konci dubna vydá Supraphon další kompilační nahrávku s čtyřmi pohádkovými příběhy pojmenovanou Pohádky 3. Hned úvodní nahrávkou je scénka Delirium rodokapsum neboli Spejblovy a Hurvínkovy nesnáze. Ta poprvé vyšla v roce 1957 a je jednou z prvních nahrávek, které na gramofonovou desku namluvil Miloš Kirschner. Jejím znovuvydáním Supraphon opět zkrátil seznam těch, které dosud na své digitalizování čekají. Jednou z takových je i úplně první, na které se mladý Miloš Kirschner posluchačům představil – nahrávka s názvem Čím bude Hurvínek z roku 1957 a dále Spejblovy řeči poučné, která vyšla v dubnu roku 1958. V digitální podobě nevydané tak jsou pak stále i dvě celá alba z éry Miloše Kirschnera - Hurvínek v televizi (1987) a Hurvínek v říši snů (1974) a rovněž několik reklamních scének (viz naše poslední zpráva níže).

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon znovu vydá reklamní nahrávku Spejblovy zuby nahrávky
9. 04. 2018

Padesátá léta minulého století a začátek šedesátých byly ve znamení vydávání nejrůznějších propagačních (reklamních) nahrávek. Do jejich realizace se tehdy ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon pustilo i Divadlo Spejbla a Hurvínka. Jedna z nich, konkrétně Spejblovy zuby, se nyní objeví na novém výběru Supraphonu s názvem Reklama ...vážně!?. Tato kompilace nejrůznějších dobových reklam vychází v mp3 v pátek 13. dubna 2018. Nahrávka Spejblovy zuby, která byla natočena v roce 1961 pro Sdružení tukového průmyslu a kde hlasy Spejbla a Hurvínka promluvil Miloš Kirschner, však není zdaleka jedinou reklamní scénkou z dílny S+H. Jako první se k nahrávání těchto částečně komerčně zabarvených scének odhodlal již Josef Skupa, zakladatel divadla a první interpret obou postav (pozn. pravda, slovo komerční není pro dobu, kdy nahrávky vznikaly asi není tím nejlepším výrazem, ale výstižnější mne nenapadá). Takovými počiny jsou například tituly Dovolená u Spejblů, Spejblova literatura, Spejbl šetří (Výherní vkladní knížka), Hurvínek se vzdělává či nahrávka Vánoce, která byla propagačním snímkem obchodního domu Bílá labuť. Většina z těchto nahrávek byla znovu vydána v pětidiskovém kompletu "Klasický Spejbl a Hurvínek Josefa Skupy".

Jak již bylo zmíněno, i Miloš Kirschner natočil pro nejrůznější účely několik takových propagačních nahrávek. Vedle Spejblových zubů, které měly za cíl podpořit pravidelné čistění zubů, to byly například nahrávky určené pro Československou státní loterii (Hurvínek chce vyhrát, Hurvínek a losy - Hurvínek věří Štěstěně či Hurvínek a tři mušketýři – znovu vydané v roce 2017 pod názvem Co je to Gaskoněc?), pro Svaz požární ochrany (Jak Spejbl prohlédl a Spejbl malířem), pro Sběrné suroviny (Spejbl se rozhoupal, Spejblův sběr) či scénka Spejbl a Hurvínek kupují knihy určená pro Národní podnik Kniha. Tato posledně zmíněná nahrávka, která měla zlepšit předvánoční prodej knih, se však nedochovala ani v archivu Supraphonu a pokud se nepodaří někde sehnat původní gramofonovou desku, bude tato nahrávka bohužel nenávratně ztracena.

Zajímavostí všech uvedených reklamních nahrávek je, že se jedná o velice zdařilé a vtipně sepsané příběhy, v nichž je komerční podtext velmi citlivě zakomponovaný a nepůsobí na posluchače tedy nijak rušivě. Jde samozřejmě o zcela jiný typ reklamních sdělení, než jak se točí reklama dnes. Scénky se výrazně liší od současných reklam nejenom svým obsahem, ale i délkou, která je v obvyklé stopáži klasické nahrávky (tedy nejčastěji 3 až 7 minut). Autorem několika reklamních scének byl například Josef Barchánek - osvědčený autor, který pro divadlo napsal nejeden vynikající příběh.

Většina z těchto "supraphonních" propagačních desek, ne-li úplně všechny, byla ve své době neprodejných a pokud je někdo vlastní, má doma skutečný poklad. Doufejme, že vydání scénky Spejblovy zuby nebude ojedinělým počinem a že se časem dočkáme znovuvydání i dalších výše uvedených scének.

Pro úplnost dodejme, že k reklamě se Spejbl a Hurvínek propůjčili také v porevoluční éře. Martin Klásek natočil několik reklamních rozhlasových spotů pro pojišťovnu Kooperativa, v televizní podobě se pak s populárními postavičkami diváci setkávali v reklamách na výrobky GS Condro. V Německu pak se Spejblem a Hurvínkem byla dokonce natočena reklama i na škodovky. Mnohé z těchto reklam jsou ke shlédnutí na youtube.

Máte některou z těchto reklamních gramofonových desek doma? Napište nám do komentářů.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Veselé Velikonoce 2018 divadlo
31. 03. 2018

Veselé Velikonoce přejí Spejbl a Hurvínek

komentáře (0) přidal: Pout
.
Cena Thálie 2017 pro Bohuslava Šulce divadlo
25. 03. 2018

Velké pocty se dostalo českému loutkářství potažmo Divadlu Spejbla a Hurvínka na včerejším slavnostním udílení cen Thálie 2017. Poté, co si v roce 2012 toto ocenění odnesla naše dřevěná dvojice, o pět let později tuto prestižní cenu získal dlouholetý vynikající loutkovodič Hurvínka pan Bohuslav Šulc přezdívaný Bója. Cenu za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla mu v sobotu 24. března 2018 v Národním divadle předal Martin Klásek! Pokud jste se nedívali v přímém přenosu, v přiloženém odkazu si můžete předávání vychutnat znovu, ocenění pana Šulce začíná v čase 1 hodin 29 minut (odkaz na pořad byl rovněž přidán do našeho aktualizovaného přehledu).

Bohuslav Šulc nastoupil do divadla v roce 1953 jako sedmnáctiletý nadšený amatérský loutkoherec, a to ještě k jeho zakladateli Josefu Skupovi. S jeho nástupcem Milošem Kirschnerem pak vytvořil dvojici, díky které Hurvínek bavil generace diváků – Kirschner dal Hurvínkovi hlas, Šulc zase pohybovou dokonalost. Ve vedení Hurvínka se zprvu střídal s Jiřinou Skupovou, záhy přebral vahadlo zcela. Díky němu Hurvínek dokázal gestem citlivě zareagovat na každou improvizaci nebo na ohlas publika. Šulc se do historie Divadla S+H zapsal i jako autor a režisér několika divadelních scénářů (např. Hurvínek mezi broučky, 1974) a jako autor sólových loutkohereckých pantomim (v Kirschnerově hře Mnoho Spejblova povyku pro nic, 1972). Patrně nejznámější je jeho číslo s Louisem Armstrongem či výstup Kočárek s nezvládnutelným miminem. Zejména na zahraničních zájezdech vodil i karikatury Charlieho Chaplina, Napoleona nebo Laurela a Hardyho. Spolu se zasloužilým umělcem Milošem Kirschnerem vystupoval jako vodič Hurvínka na předscéně a v samostatných vystoupeních této dvojice doma i v zahraničí.

Mladoboleslavský rodák Šulc působil v Divadle S+H téměř čtyřicet let - od roku 1953 do roku 1992. Poté se věnoval sólovým výstupům a také vyučoval loutkoherectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze. Kromě ceny Thálie obdržel za své loutkoherecké výkony řadu dalších prestižních cen, mimo jiné dvakrát Skupovu cenu na festivalu Skupova Plzeň či v Tokiu Cenu japonských diváků. V roce 2009 dostal cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství. Roku 1985 byl jmenován zasloužilým umělcem.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové foto divadelního souboru divadlo
17. 03. 2018

Skutečně krásnou jarní fotku celého divadelního souboru i s týmem dalších spolupracovníků zveřejnilo tento týden Divadlo S+H na svém facebookovém profilu. Na fotce, která je pořízena na bronzové lavičce před dejvickým divadlem, samozřejmě nechybí ani celá dřevěná rodinka.

Bronzový Spejbl na ní něco šeptá do ucha svému dřevěnému synkovi. Copak to asi špitají? Že by něco ve smyslu: to je ale krásný den zalitý sluncem, konečně jsme na čerstvém vzduchu. Anebo si vyšli ven povídat o tom, zda by se jim slunce vešlo do kredence, jak zmiňuje Hurvínek v oblíbené scénce Mánička a Sluníčko? Nene, ani jedno z toho. Důvod, proč se všichni společně vypravili ven, je jiný. Dne 15. 3. 2018 se Divadlo Spejbla a Hurvínka totiž připojilo k akci VyjdiVen, jejíž cílem bylo vyjádřit nesouhlas s politickou situací v České republice.

Fotku jsme si dovolili "ukrást" a použili jsme ji i na tento fanouškovský web. Najdete ji nejenom zde, ale také na stránce věnované divadelnímu souboru.

A zcela na závěr jedno malé připomenutí: od pátku 16. března 2018 je v prodeji nové CD Ať žije Mánička!. Detaily najdete o několik novinek níže.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Martin Klásek hostem rozhlasového pořadu Na cestách s Petrem Voldánem média - rozhlas
7. 03. 2018

V pondělí 5. března 2018 čtyři minuty po 18 hodině byl Martin Klásek, samozřejmě spolu se Spejblem a Hurvínkem, hostem pořadu Na cestách s Petrem Voldánem. Jak už název napovídá, tento pořad moderuje cestovatel Petr Voldán a vysílá ho Český rozhlas Hradec Králové a Pardubice.

V bezmála hodinovém rozhovoru se dozvíte nejenom, kolika jazyky už Spejbl s Hurvínkem během své historie promluvili, ale také co pojí Martina Kláska s městem Hradec Králové a slovenským Martinem. Krátce uslyšíte oba ušaté hrdiny také promluvit arabsky, což je jeden z jazyků, ve kterém se loutky představili během jednoho ze svých mnoha zahraničních turné. Petr Voldán měl jednoho hosta a přitom přišli hned tři. smile Poslechněte si záznam přenosu z Radiokavárny Českého rozhlasu Hradec Králové v Havlíčkově ulici.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Film Hurvínek a kouzelné muzeum vychází na DVD média - TV
1. 03. 2018

Na konci února vyšel na DVD film Hurvínek a kouzelné muzeum, který měl premiéru vloni v srpnu. O tomto filmu bylo řečeno a napsáno dost a drtivá většina fanoušků Spejbla a Hurvínka si ho jistě nenechala v kině ujít. Přesto stručně připomeňme, o čem děj filmu pojednává: Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil taťuldu, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

Chcete-li si tento film vychutnat i v domácí projekci, stačí si pořídit právě vydané DVD. Cena se pohybuje okolo 180 Kč. smile

Další zpráva se týká aktualizace webu. Do sekce rozhovorů jsme doplnili interview, které vedl Jiří Tušl s ředitelkou Divadla S+H Denisou Kirschnerovou. Obsáhlý rozhovor vyšel v časopise MEDICÍNA & UMĚNÍ a vy si ho můžete přečíst i na našich stránkách zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Kompilace Ať žije Mánička! připomene všechny dosavadní Mániččiny interpretky nahrávky
22. 02. 2018

16. března 2018 vydá Supraphon kompilační nahrávku s názvem Ať žije Mánička!. Na nahrávce, která vyjde jak v formátu mp3, tak i jako fyzický nosič (CD), najdete 8 scének, které mapují období celé historie této Hurvínkovy nerozlučné kamarádky. Za Máničku na nahrávce promluví všechny čtyři dosavadní Mániččiny interpretky - Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, samozřejmě Helena Štáchová a nově i Marie Šimsová, pro kterou to bude premiérové audioknižní vystoupení. Hlas Marie Šimsové se objeví v poslední, zbrusu nové scénce s názvem "Okouzlení operou", která byla nahrána před několika málo dny (7.2.2018). Nedočkavci si mohou ukázku z této osmiminutové scénky, kterou společně napsali Miki Kirschner a Robin Král, poslechnout zde (1. část) a zde (2. část). Fotku ze křtu desky si můžete prohlédnout zde. Kmotrou alba se stala zpěvačka Hana Křížková, která se vyznala ze své celoživotní lásky k Hurvínkovi a také zavzpomínala na Helenu Štáchovou. Své umění předvedli noví interpreti Spejbla, Hurvínka a Máničky: Ondřej Lážnovský a Marie Šimsová.

Přehled stop nahrávky Ať žije Mánička!:
1. První setkání Máničky a Hurvínka 01:46 (Anna Kreuzmannová)
2. Máničce nejde čtení 03:45 (Božena Weleková)
3. Pohádky tetinky Švitorkové 07:21 (Božena Weleková)
4. Máničce k narozeninám 14:30 (Helena Štáchová)
5. Mánička a sluníčko 03:57 (Helena Štáchová)
6. Mánička Šípkovou Růženkou 17:02 (Helena Štáchová)
7. Hamáček a Mánička se milují 06:28 (Helena Štáchová)
8. O lásce 03:11 (Helena Štáchová)
9. Okouzlení operou 08:07 (Marie Šimsová)

Kamil Fajmon napsal pro web naposlech.cz krátký komentář k této nahrávce, který s jeho svolením použijeme i pro náš fan web:

K letošním osmičkovým výročím se se svými 88. narozeninami připojuje i Mánička. Divadlo Spejbla a Hurvínka jí ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon připravuje netradiční kompilaci. Na jednom nosiči poprvé vedle sebe vystoupí všechny holčiččiny interpretky v chronologickém vývoji. Posluchači tak mohou mezi sebou porovnávat jednotlivé herecké a dobové přístupy, CD ovšem obsahuje i vývoj osob, které se o Máničku postupně staraly.

Sestavu s názvem Ať žije Mánička! zahajuje s Josefem Skupou Anna Kreuzmannová v nahrávce z roku 1930. Jedná se o úplně první dialog, ve kterém se oslavenkyně divákům v dubnu téhož roku představila ve hře Hurvínkova jarní revue. Druhou interpretku Boženu Welekovou zachycují dva snímky z 50. let a právě v nich se objevují pečující osoby, kterým se většinou říkalo Tetinky. Paní Drbálkovou v podání Jana Vavříka-Rýze zaznamenává dosud nereedovaná scénka Máničce nejde čtení a paní Švitorkovou Míla Mellanová, mimo jiné zakladatelka Pražského dětského divadla.

Nejvíce prostoru zde pochopitelně dostává Helena Štáchová, která s postavičkou strávila polovinu století a je mezi posluchači nejznámější. Kompilace přináší i její herecký vývoj. V příběhu z roku 1969 ještě doznívá předchozí éra Boženy Welekové, v nahrávkách ze 70. let se Mániččin charakter mění, sestava v tomto období reflektuje i příchod Bábinky a nechybějí ani záznamy z nedávné minulosti.

Aby však byl přehled interpretek kompletní, je vedle archivu natočena také zbrusu nová scénka Okouzlení operou. Pro Marii Šimsovou znamená audioknižní premiéru. Dodejme, že CD Ať žije Mánička! vychází 16. března. Nahrávku najdete i v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Radiotéka připravuje vydání druhého CD Hurvínkových příběhů + aktualizace webu nahrávky
17. 02. 2018

Radiotéka - vydavatelství Českého rozhlasu – na svém webu oznámilo, že připravuje k vydání druhé pokračování Hurvínkových příběhů. Bohužel, stejně jako v případě první z trojice nahrávek s tímto názvem, i tentokráte se nebude jednat o nové příběhy z archivu Českého rozhlasu, ale pouze vydání fyzického nosiče (CD) s příběhy, které dala Radiotéka do prodeje již před dvěma lety, tehdy však jen ve formátu mp3. Tuto naší domněnku na náš dotaz potvrdilo i samo vydavatelství. Již nyní je tedy jasné, jaké scénky z dílny Františka Nepila budou obsahem cédéčka – obsah nahrávky si můžete prohlédnout zde.

Druhou novinkou je pak aktualizace stránky s knihami s tématikou Spejbla a Hurvínka. I přesto, že výčet knih na naší stránce je velmi vyčerpávají, stále existují publikace, které v seznamu nejsou zařazeny. To se snažíme postupně napravovat. Proto jsme do našeho přehledu přidali hned dvě "nové" knihy. Tou první je publikace Spejblovy trampoty s Hurvínkem a Máničkou, která byla nakladatelstvím Albatros vydána v roce 1970. Tou druhou je potom opravdu raritní publikace z pera Franga Weniga s názvem Otec syna poučuje, která byla v limitovaném počtu pouhých 200 výtisků, navíc neprodejných, vydána již v roce 1932.

Máte-li ve svém archivu knihy či jiné publikace, které se v našem seznamu nevyskytují, budeme rádi, pokud se s námi podělíte o informace, abychom je do přehledu mohli zařadit.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]