Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Hovory u Spejblů v novém vydáním nahrávky
23. 01. 2019

První únorový den uvolní Supraphon do digitálního prodeje remasterovaný přepis legendární LP desky Hovory u Spejblů z pera autora Františka Nepila (* 10.2.1929 – † 8.9.1995) .

Původní LP album pod katalogovým číslem 1 18 2048 a totožným názvem vydal Supraphon poprvé v roce 1977. Několik scének z něj bylo použito na různých kompilačních CD albech (např. S+H 13 - Hurvínek skloňuje kočku či S+H 31 - Spejblovy starosti a Hurvínkův apríl), v původní podobě vychází tento titul digitálně poprvé.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
127. nedožité narozeniny prof. Josefa Skupy divadlo
16. 01. 2019

S datem 16. ledna se pojí nejenom odkaz tragické smrti Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy, ale také jedno významné a o poznání příjemnější jubileum - 16. ledna 1892 se narodil zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka a také jejich první interpret prof. Josef Skupa.

Josef Skupa se narodil ve Strakonicích, ale vyrůstal v Plzni a také v Mladějovicích, kde byl Skupův strýček řídícím učitelem. Nadaný chlapec, který výborně kreslil, nakonec vystudoval pražskou Umělecko-průmyslovou školu, aby se pak vrátil do Plzně jako středoškolský profesor. Spolupracoval jako výtvarník s Městským divadlem a hlavně začal hrát s loutkami v poloprofesionálním divadle Feriálních osad. Tam se v roce 1920 narodil Spejbl a v roce 1926 i Hurvínek. Díky velké popularitě, kterou si spolu s S+H vydobyl, se mohl profesor Skupa v roce 1930 osamostatnit. Zrodilo se Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Ale o životě profesora Skupy, který zemřel v nedožitých 65 letech 8. ledna 1957, bylo podrobně napsáno mnohé (vše podstatné o životě a díle Josefa Skupy najdete i našem webu zde). A tak dnes chceme hlavně popřát k narozeninám! Vzpomínáme a děkujeme pane profesore! Všechno nejlepší a velké chachááá do loutkářského nebe!!!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon vydává v digitální podobě další nahrávku - První pomoc 1. nahrávky
15. 01. 2019

Zkraje nového roku Supraphon pokračuje v "hurvínkovské kanonádě" vydávání dalších nahrávek se Spejblem a Hurvínkem. Od 25. ledna 2019 bude v e-shopu Supraphonu možné zakoupit digitální podobu nahrávky První pomoc 1. Ta spolu s dalšími 3 LP deskami (Hurvínek v televizi, Hurvínek v říši snů a První pomoc 2) byla z jednou, která na své znovuvydání v digitální remasterované verzi doposud čekala. To nyní Supraphon napravuje. Necháme se překvapit, zda se k této nahrávce přidají i ty tři zbývající. Původní LP desku (číslo 1118 4036) z pera autorů Miloše Kirschnera a Ireny a Vladimíra Strakových v interpretaci Miloše Kirschnera (Spejbl, Hurvínek) a Heleny Štáchové (Mánička) vydal Supraphon v roce 1986. Nahrání bylo dokončeno 21.11.1985.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon znovu vydá další 4 propagační scénky S+H nahrávky
11. 01. 2019

Na začátku roku Supraphon představil druhé pokračování výběru reklamních či spíše propagačních nahrávek s názvem Reklama ...vážně!? 2. Na této kompilaci 22 nejrůznějších reklamních nahrávek najdeme i čtyři scénky s tématikou Spejbla a Hurvínka. První z nich je scénka Hurvínek chce vyhrát z roku 1958 natočená k propagačním účelům Československé státní loterie. Ve skutečnosti se však jedná o nahrávku Spejblův sběr, která byla natočena v témže roce avšak pro Sběrné suroviny. Jde tedy o chybu na straně vydavatele. Druhou v pořadí je pak Spejbl se rozhoupal, která byla natočena v roce 1959 pro Sběrné suroviny. Další nahrávkou určenou pro potřeby propagace Čs. státní loterie je scénka Hurvínek věří Štěstěně z roku 1958. Autorem těchto tří scének je Josef Barchánek. Poslední scénkou na výběru je pak nahrávka Spejbl malířem z pera Josefa Svobody natočená pro tehdejší Svaz požární ochrany. Tato scénka byla vydána na SP desce v roce 1961 společně s nahrávkou Technický pokrok u Spejblů, která se znovu objevila již na kompilačním výběru Spejblovy starosti a Hurvínkův apríl vydaném v roce 2012. Na rozdíl od prvně jmenovaných třech scének, kde vystupují pouze Spejbl s Hurvínkem, na ní společně s Milošem Kirschnerem v rolích Spejbla a Hurvínka účinkuje také Božena Weleková v roli Máničky.
Kompilační album Reklama ...vážně!? 2 vychází 18. ledna 2019 pouze v digitální podobě (mp3 nebo flac).

Z propagačních nahrávek s Milošem Kirschnerem tak zbývá Supraphonu vydat již jen scénku Spejblovo prohlédnutí natočenou v roce 1959, Spejblův sběr (1958) a Spejbl a Hurvínek kupují knihy taktéž z roku 1959 určenou pro n.p. Kniha. Ta je však podle informací z archivu Supraphonu výrazně poškozena a je otázkou, zda se někdy dočkáme jejího znovuvydání.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové digitalizované nahrávky nahrávky
1. 01. 2019

Svého znovuvydání v remasterované digitální verzi se dočká historicky první nahrávka namluvená Milošem Kirschnerem. Jedná o scénku Čím bude Hurvínek z roku 1957, která byla dokončena 14. února a ve které si Spejbl s Hurvínkem povídá o synově budoucnosti respektive o výběru jeho budoucího povolání. Digitalizovanou scénku si posluchači mohou stáhnout na nahrávce Pohádky 7, která bude na portálu Supraphonu k dispozici od 11. ledna 2019. Kromě ní se na ní ze scének s tématikou S+H objevuje i pohádka namluvená Vlastimilem Brodským s názvem O holčičce, která při jídle zlobila. V ní sice Hurvínek promluví jen několik málo slov, přesto ji musíme ve spojitosti s diskografií našich dřevěných hrdinů zmínit.
Na jiné kompilační nahrávce s názvem Smích prodlužuje život! 5, která u Supraphonu vyšla 30. prosince 2018, najdeme další, původně rozhlasovou scénku s názvem Hurvínkovo řečnické cvičení z března roku 1953 (byť u ní Supraphon mylně uvádí rok dokončení 1950). Scénka, kterou namluvil ještě Josef Skupa, pochází z doby, která se spoustou bezduchých a frázemi nasycených řečnických cvičení jen hemžila a která ovšem nebyla ironiím a satirám podobného typu ani trochu nakloněna. Jde tedy do jisté míry na tu dobu o dosti odvážný počin.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Štastné a veselé Vánoce 2019 přejí Spejbl a Hurvínek divadlo
17. 12. 2018

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nový rozhovor s Martinem Kláskem média - tisk
16. 12. 2018

Pětačtyřicetileté výročí působení Martina Kláska v Divadle S+H zachytila i lokální periodika jako je například časopis Veleslavín 39, který v prosincovém čísle přinesl obsáhlý rozhovor s naším oslavencem. Zajímají-li vás detaily z divadelního zákulisí, divadelní historie i plány do budoucna, přečtěte si rozhovor Martina Kláska s Jiřím Hruškou. Najdete ho spolu s odkazy na další rozhovory na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Premiéra nové hry pro dospělé diváky se odkládá na rok 2020 divadlo
13. 12. 2018

zdroj: Divadlo S+HV září jsme na našem fan webu uvedli, že 5. března 2019 by měla být premiéru nové hra pro dospělé diváky Spejbl v hotelu Svět. Tato informace nebyla nikdy ze strany samotného divadla oficiálně potvrzena, vyplývalo to pouze z předvolebního letáčku Jana Wolfa, tehdejšího radního hlavního města Prahy pro kulturu. V jiném, pro nás mnohem podstatnějším materiálu, kterým je divadelní program pro období leden až červen 2019 (ke stažení na této stránce či na oficiálním webu D S+H), tato informace uvedena není, premiéra se proto zřejmě odkládá nebo nebyla informace ex-radního pravdivá. Podle neoficiálního sdělení je plánovaným termínem pro uvedení této nové hry jaro 2020. Je to sice škoda, ale jak říká staré pořekadlo, na dobrou věc se nemá spěchat, proto si rádi počkáme (ostatně ani nám nic jiného nezbude, že? smile) Koneckonců v roce 2020 bude Spejbl slavit stovku, takže je to celkem logický krok.

Autory této hry je osvědčené trio Miki Kirschner, Robin Král a Jan Lstibůrek a zatím o ní víme pouze to, že by mělo jít o muzikál velice volně navazující na představení Spejbl a město hříchu. Zmiňovaný leták pana ex-radního pak k představení uváděl, že v něm Spejbl s Hurvínkem diváky skrze setkání s podivnými „nocležníky“ hotelu provedou diváky spletitými zákoutími lidské duše. Díky grotesknímu pohledu na svět a v duchu omnia vincit amor přinesou tomuto „léčivému hororu“ i potřebnou naději.

Jen dodejme, že autoři stojí například i za noir muzikálem Spejbl a město hříchu či dětským muzikálovým představením Jak s Máničkou šili všichni čerti, což je samo o sobě zárukou kvalitní podívané.

K samotnému programu pak uveďme, že začátkem března se na divadelní prkna po delší pauze vrací nedávná novinka pro nejmenší diváky Hurvínek v Hajanech, z novějších her pak v dubnu diváci mohou zajít na hru Hurvínkovo přání a mezitím samozřejmě na všechna ostatní představení!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl s Hurvínkem byli hosty pořadu Sama doma média - TV
5. 12. 2018

V úterý 4. prosince 2018 zavítali Hurvínek spolu se svým taťuldou Spejblem, ředitelkou divadla Denisou Kirschnerovou, uměleckým šéfem Martinem Kláskem a loutkohercem Michalem Bartákem do televizního studia České televize, kde byli hosty pořadu Sama doma. Odkaz na tento a mnoho dalších televizních pořadů se Spejblem a Hurvínkem najdete na našem webu zde.

Současně došlo také k rozsáhlé aktualizaci fotogalerie divadelních her, kam jsme přidali fotky nejenom z nejnovější hry pro dospělé S+H - "Ve dvou se to lépe...", která měla premiéru v říjnu tohoto roku, ale také z mnoha dalších her.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek opět dobývají vesmír fan web
1. 12. 2018

O tom, že Spejbl s Hurvínkem mají dobrodružnou povahu, není sebemenších pochyb. Dokázali to zejména ve svých hrách, ve kterých se nejednou vydali do různých končin po celé Zemi, ale opakovaně se podívali i do dalekého vesmíru! Za všechny jmenujme například Se Spejblem do stratosféry (premiéra 1932), Spejbl na Venuši (1956), Hurvínek ufonem (1997) či Jak pan Spejbl prášil (2008), kdy krátce navštívili Měsíc. Více se o těchto divadelních hrách můžete dočíst na této stránce.

Od června roku 2002 jsou také díky nadšencům z tohoto fan webu po našich hrdinech pojmenovány dvě planetky, které objevila Lenka Šarounová 27. října 1997 na Ondřejově (více o těchto planetkách zde).

Nebyli by to ale Spejbl s Hurvínkem kdyby se s tím spokojili, a tak když NASA poskytla příležitost vyslat jména zájemců spolu se sondou InSight na Mars, neodolali a dvě "letenky" si také pořídili. Tím si zajistili, že i jejich jména jsou umístěna na čipu, který je součástí sondy. Spejblův boarding pass si můžete prohlédnout zde, palubní vstupenku Hurvínka pak najdete zde. Stejnou možnost jako naši hrdinové využilo ještě dalších 2.429.805 obyvatel planety Země, z České republiky jich pak bylo 41.377. Nyní můžeme konstatovat, že po více než půlroční cestě vesmírem sonda v pondělí 26.11.2018 na rudé planetě úspěšně přistála.

Další novinkou přidanou na náš web je přepis rozhovoru, který nedávno poskytl Martin Klásek časopisu Vlasta. Přečíst si jej můžete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]