Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Scénka Waldemar u Spejblů se dočká svého znovuvydání divadlo
6. 05. 2019

17. května Supraphon vydá pod názvem Pohádky 9 v pořadí již deváté pokračování nahrávek s dětskou tématikou. Na tomto výběru nechybí ani dvě scénky z SP desky z roku 1972 - Popšou u Spejblů a Waldemar u Spejblů. První z nich již v digitální podobě vyšla a to na CD Spejbl versus Dracula - hororový muzikál s dvěma přídavky (S+H 12), zato druhá z nich se svého znovuvydání dočkala úplně poprvé. Scénka, ve které si Spejbl s Hurvínkem a Máničkou zazpívají s populárním zpěvákem Waldemarem Matuškou píseň Houpavá, byla ve své době velmi oblíbená a poměrně často se vysílala i v televizi (samozřejmě pouze do doby, než Waldemar Matuška emigroval a byl komunistickým režimem zakázán). V televizním vysílání ji měli možnost diváci vidět například v pořadu Dobrý večer s Waldemarem natočeném rovněž v roce 1972.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Novinky z divadelní činnosti divadlo
5. 05. 2019

Za poslední dobu se událo několik zajímavých událostí, pojďme si je stručně shrnout. Tou hlavní zprávou, kterou jistě ale není třeba milovníkům Hurvínka a jeho taťuldy Spejbla dvakrát připomínat, jsou Hurvínkovy narozeniny, letos už 93.! Ty Hurvajs slaví 2. května, neboť právě v tento den roku 1926 vstoupil poprvé na scénu a to v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Za svůj bohatý život prošel Hurvínek řadu zemí, projel Asií i Amerikou, procestoval celou Evropu. Viděl na vlastní oči krotitele hadů, seděl na velbloudu nebo se koupal v Mrtvém moři. Našemu malému uličníkovi přejeme všechno nejlepší!

Neméně zajímavou informací je spuštění zážitkových workshopů, původně připravených Divadlem S+H pro školy a školky, také pro veřejnost. První z nich se bude konat v sobotu 1.6.2019 od 15:45 do 16:30 hodin. Workshop povede vzdělaný lektor(ka) a naváže na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka Jak s Máničkou šili všichni čerti. Děti budou rozdělené dle věku na dvě skupiny: od 4 - 6 let (skupina max. 15 dětí) a děti od 6 + (skupina max. 20 dětí). Vstupenku na workshop si zakoupíte spolu se vstupenkou na představení v naší pokladně. Vstupné na workshop pro 1 dítě je 80 Kč. Podrobnosti najdete zde. Pro prvních 15 přihlášených dětí ve věku 6 - 12 let je určen také již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Jeho cena je stanovena na 5.920,- Kč + 3.900,- Kč za loutku. Kurz bude zahájen 3.10.2019. Detaily k němu najdou zájemci na oficiálním webu D S+H zde.

A do třetice informace z Divadla S+H, tentokráte o prodeji divadelního autobusu. Od prosince 2014 má D S+H k dispozici autobus nový (více o něm si můžete přečíst zde), a proto se rozhodlo původní Karosu z roku 2000 odprodat. Všechny detailní informace o nabízeném autobusu najdou případní zájemci na zde.

Poslední zprávou je pak přepis nejnovějšího rozhovoru s ředitelkou D S+H Denisou Kirschnerovou, který vyšel v časopise Překvapení. Odkaz na rozhovor najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Navštivte novou výstavu loutek na Chvalském zámku fan web
25. 04. 2019

Více než 200 loutek a dalších exponátů lze od soboty 20. dubna 2019 vidět na Chvalském zámku v Praze. Začíná tam totiž výstava Umění loutky. Exempláře zapůjčili manželé Jiráskovi, kteří se sbírání loutek se věnují už 30 let. Mezi vystavenými loutkami nechybí ani oblíbená dvojice Spejbl a Hurvínek.

„Jsou zde loutky od počátku 19. století až do roku 1950. V nejstarším oddělení jsou řezbované marionety, vysoké 70 až 100 centimetrů. Jde o dřevěné loutky z lipového dřeva. Těžce se s nimi hrálo, protože se těžce ovládaly,“ popisuje majitel sbírky Pavel Jirásek.

Výstavu rozdělil do několika sekcí, v té s nejnovějšími exponáty jsou i Spejbl s Hurvínkem. I tyto loutky jsou ale, jak říká, téměř 100 let staré. „Bereme ho jako současnou loutku, ale když si to uvědomíme, tak je to už 100 let. Zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka Josef Skupa se snažil vytvářet nové typy a odejít od pohádky jinam, do kabaretu nebo k literárním předlohám. V tom je zajímavý jako modernistický umělec, který vytvořil modernistické loutky,“ vysvětluje Jirásek.

Výstavu můžete navštívit až do 25. 8. 2019 a je otevřena každý den mezi 9. a 18. hodinou.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vyjde na podzim toužebně očekávaná nová audio nahrávka? nahrávky
22. 04. 2019

Drsňák Vulgo vousáčDočkají se letos příznivci Spejbla a Hurvínka nového audio příběhu? Podle nedávno publikované výroční zprávy Divadla Spejbla a Hurvínka, kde se mj. píše o divadelních plánech na tento rok, by v srpnu mělo konečně dojít k natočení toužebně očekávané nahrávky, která zatím nese pracovní název Taťuldo, zhasni. Tato informace není sama o sobě nijak nová, neboť o tom, že D S+H plánuje natočit nový příběh z cyklu o báječných vynálezech, se mluví a píše již delší dobu (taktéž na našich stránkách jsme se tomu věnovali). Připomeňme, že poslední, skutečně novinkové CD s názvem Hurvajz, vyžvejkni se! vyšlo v roce 2015. Pokud se tedy na podzim nové nahrávky opravdu dočkáme, bude to po dlouhých čtyřech letech, což je nejdelší tvůrčí pauza v novodobé historii nahrávání Hurvínkových audio příběhů. Nutno však dodat, že plány do jisté míry "narušila" nečekaná, ale zato velmi radostná událost v podobě mateřství současné interpretky Máničky a Kateřiny paní Marie Šimsové.

Totéž platí o novém nastudování hry Past na Hurvínka, která měla mít obnovenou premiéru rovněž již vloni. Podle výroční zprávy se předpokládá, že zkoušky budou probíhat o letošních divadelních prázdninách s tím, že premiéra by měla být s příchodem nové divadelní sezóny. Hra z pera Miloše Kirschnera a Vladimíra Straky byla jako novinka uvedena v roce 1971 a úplně poprvé se v ní divákům představila nejmladší z naší pětice loutek - Kateřina Hovorková alias Bábinka. Past na Hurvínka je jeden z nejoblíbenějších titulů v historii D S+H a také proto se v roce 1975 hra dočkala vydání v audio podobě. Příběh vyšel jak na LP desce a MC kazetě, tak i po revoluci v mírně zkrácené verzi na CD a v loňském roce pak také jako kompletní re-edice v mp3. Tato hra právem patří do tzv. "Zlatého fondu" a je moc dobře, že po původních hrách určených dospělému publiku se na repertoár dostane i starší představení určené dětem.

Z výroční zprávy rovněž plyne, že Divadlo S+H se nechystá nastudovat pouze tuto hru, ale i další dvě z této známé trilogie, tedy Mánička v pasti a Žerykova past. Pokud by k tomu opravdu došlo, jednalo by se o skutečně brilantní počin a současně i o premiéry, neboť tyto dva příběhy nikdy na divadelních prknech diváci neměli možnost vidět.

Plány jsou to více než zajímavé, nechme se překvapit, jak to s nimi ve skutečnosti dopadne. A jakou starší hru ze Zlatého fondu byste rádi v divadle rádi viděli vy? Napište nám do knihy návštěv.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jakeš usnul na Spejblovi a Hurvínkovi, prozradil Klásek Za scénou média - TV
22. 04. 2019

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před devadesáti lety a Josef Spejbl příští rok oslaví stovku. Hosty pořadu Za scénou proto byl Martin Klásek, hlas dvou legendárních loutek i ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová. Martin Klásek se Spejbla a Hurvínka zcela ujal po smrti Miloše Kirschnera, loutkovému otci se synem však propůjčoval hlas už od roku 1974. O rok dříve do divadla nastoupil jako technik. Vzpomínek na fungování divadla před revolucí i po ní, tak má nespočet - včetně návštěvy Miloše Jakeše, kterou popsal Za scénou.
Celý rozhovor s Martinem Kláskem a Denisou Kirschnerovou si můžete přehrát zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jaká byla první gramofonová deska s Hurvínkem? nahrávky
12. 04. 2019

Jaká gramofonová deska byla v dosavadní devadesátileté historii vydávání mluveného slova se Spejblem a Hurvínkem úplně tou první? To je otázka, kterou si jistě někdy položil úplně každý, kdo má audio příběhy s Hurvínkem a jeho taťuldou Spejblem v oblibě. Odpovědět na ní se snaží i náš web v chronologicky řazeném seznamu nahrávek. Námi uváděná informace se ale liší od té, která byla zveřejněna na únorové tiskové konferenci Divadla Spejbla a Hurvínka, během níž bylo slavnostně pokřtěno nejnovější supraphonní kompilační album "Hurvínkův kouzelný gramofon" vydané právě jako připomínka devadesát let trvající spolupráce S+H s tímto vydavatelstvím resp. jeho předchůdci.

Jak to tedy vlastně je? Zatímco v přehledu na našem fan webu uvádíme, že prvně měli posluchači hlas Josefa Skupy v rolích Spejbla a Hurvínka možnost slyšet na šelakové desce Spejbl u radia, tisková zpráva divadla, stejně jako booklet k zmiňovanému CD, pracuje s verzí, že první Skupovou nahrávkou byly parodické písničky Sonny boy a Maminko, mámo a Pohádka o chcíplé vodě.

Nejedná se však o rozporné informace, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale pouze o použití odlišného kritéria při posuzování. A tak zatímco my pracujeme s datem vydání desky definovaného matričním a katalogovým číslem, Supraphon svou informaci zakládá na době nahrávání. Navíc do přehledu pravděpodobně nezapočítal nahrávky, které vyšly u vydavatelství His Master's Voice (což je případ právě desky Spejbl u rádia), které se na rozdíl od značek Esta a Ultraphon neřadí mezi předchůdce dnešního Supraphonu. Jen pro doplnění, značka His Master's Voice byla československou pobočkou anglické firmy The Gramophone Company Ltd.. Gramofonové desky se natáčely v Praze a československé pobočce tehdy šéfoval Karel Hašler. Pod His Master’s Voice natočil Josef Skupa pět Hurvínkových desek.

Jak se můžeme dočíst na webu Panáček v říši mluveného slova od konce roku 1929 organizovalo nově založené zastoupení německé gramofonové firmy Ultraphon pro ČSR natáčení původních českých snímků v berlínském ústředí Ultraphonu. Dělo se tak pod pražskou společností Ravitas. Od počátku roku 1930 se české snímky pro tuto etiketu, včetně Skupových, natáčely již v Praze na přenosné nahrávací aparatuře, s níž přijížděli němečtí technici. Do poloviny roku 1931 se gramodesky značky Ultraphon zpracovávaly a lisovaly v Berlíně.

Parodické písničky, které spadají právě do tohoto berlínského období, byly dle informací Supraphonu natáčeny v červnu roku 1929 (Supraphon u nich jako datum dokončení uvádí 3.6.1929), svého vydání na gramofonové desce se ale dočkaly zřejmě až v červenci 1930 (byť v jiných materiálech i Supraphon uvádí rok vydání 1929). Totéž platí i o dalších nahrávkách, včetně zmiňované Pohádce o chcíplé vodě, u nichž je jako datum vydání uváděn 31. červenec 1930. Oproti tomu scénka Spejbl u radia byla nahrána podle dochovaných záznamů „až“ 6.6.1929, ale z důvodu nižšího matričního i katalogového čísla (AM 2117) přisuzujeme prvenství jí. Je samozřejmě možné, že matriční čísla nebyla deskám přidělována přesně podle skutečného data vydání, ale z minulosti víme, že ani archivní záznamy Supraphonu nejsou ve všech případech vždy stoprocentně přesné.

Kdo ale ví, možná, že to bylo všechno trochu jinak a pravdu se nikdy přesně nedozvíme. Řekněte ale sami, nemá toto malé tajemno i své kouzlo? :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek a death metal - spojení nespojitelného? média - TV
31. 03. 2019

Divadlo Spejbla a Hurvínka a death metal - figury hrající převážně pro dětské diváky a nejtvrdší odnož heavy metalu (pro toho, kdo nikdy o tomto hudebním stylu nic neslyšel pár základních informací z wikipedie). Na první pohled dva neslučitelné žánry, které by si ještě nedávno nikdo dohromady nespojoval. A přesto to tak je. V nejnovějším hudebním klipu pražské kapely Soul Decoder k písni Atonement vedle hudebníků vystupují rovněž některé z loutek z noir muzikálu pro dospělé Spejbl a město hříchu. Pro uklidnění slabších povah - samotní Spejbl a Hurvínek v klipu neúčinkují :-). Přesto však, kdo by si něco takového ještě před pár lety dokázal představit, že? Ale hranice toho, co je považováno za přijatelné, se posouvají stále dál, a tak i když se podobné spojení loutek a death metalu dozajista nebude zamlouvat zdaleka všem, nepobuřuje toto extravagantní spojení tolik, jako například před 10 lety, kdy by něco takového bylo skoro nemyslitelné.

Napadá nás, co by tomu asi řekl Skupa či Kirschner, kdyby tento klip viděli či jen slyšeli? Josef Skupa, který hudební produkci Spejbla a Hurvínka v úplných začátcích spojil s jazzovou pěvkyní Tessou Lorelli (Terese Gerlovou) či Miloš Kirschner, který nechal Hurvínka společně zpívat s Waldemarem Matuškou či později s Hanou Zagorovou nebo Máničku s Karlem Gottem. Teprve za éry Martina Kláska se Hurvínek stal v tomto ohledu odvážnějším. Nejprve to byly běžné popové písně s Jitkou Zelenkovou či Hankou Křížkovou, teprve později si Hurvínek zazpíval s uskupením Gipsy CZ či rockovými Wohnouty v písni Pepíčci. A nyní již zmiňovaný metalový nářez v podání kapely Soul Decoder. Lze vůbec hranice posunout ještě dál? A jak se vám osobně líbí, že se D S+H k této spolupráci propůjčilo? Napište nám svůj názor do knihy návštěv.

Na závěr snad už jen dodejme, že s Divadlem S+H skupinu Soul Decoder nespojují pouze loutky v klipu, ale i frontman kapely, kterým je syn loutkoherce Matěje Kopeckého.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Video z francouzského turné D S+H po Francii v roce 1955 média - TV
26. 03. 2019

První zemí kam se Josef Skupa se Spejblem a Hurvínkem vypravil byla v roce 1929 Francie. Československé hranice Spejbl s Hurvínkem poprvé překročili sice už v září 1928, tehdy však jen jako výstavní exponáty na výstavě v Baden-Badenu. V říjnu 1929 už ale následovalo první opravdové zahraniční představení. Stalo se tak během zájezdu do Paříže konaného při příležitosti doprovodného programu II. kongresu Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), která byla týž rok založena v Praze. Úspěšnou Tip-top revue zde tehdy během tří představení shlédli diváci nejméně z desítky zemí. Skupovi a celému jeho souboru se dostalo nejenom bouřlivých ovací, ale i řady lákavých a lukrativních nabídek (roční angažmá ve Folies Bergére, roční turné po Francii atd.). Žádnou z nich však Skupa nepřijal a namísto toho se vrátil ke své práci v Plzni.

Do Francie se Skupa se svými spolupracovníky podruhé vrátil o několik let později, konkrétně v roce 1955. A právě během tohoto zahraničního turné vznikl krátký, ale velmi unikátní šot, který se nyní objevil na internetu. Jedná se o zhruba minutové video, na kterém vidíme Spejbla s Hurvínkem na koloběžce před pařížským Vítězným obloukem a na březích Seiny proložené záběry na usmívajícího se vodiče Josefa Skupu. Jedná se o skutečný skvost a současně vynikající svědectví dané doby. Video bylo publikováno francouzským institutem INA (Institut national de l'audiovisuel), který se zabývá digitalizací a archivací tamních audiovizuálních materiálů.

Odkaz na tento šot jsme spolu s dalšími nově zařazenými videi publikovanými na facebookové stránce Divadla S+H přidali na tuto stránku.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vládci loutek - Zkáza dejvického divadla média - TV
24. 03. 2019

Co mají společného komediální seriál Zkáza dejvického divadla se Spejblem a Hurvínkem? Ten, kdo někdy v Divadle S+H byl a ví, kde sídlí, by asi bez váhání odpověděl, že je to podobná adresa – tedy pražské Dejvice. A právě z blízkosti sídel obou divadel těží i třetí díl zmíněného seriálu, do jehož natáčení bylo zapojeno i D S+H.

V něm se japonský investor, miliardář a obchodník s nádobím Hideiyaki Yashida vydá do Divadla Spejbla a Hurvínka, aby je pozval na turné po Japonsku, kde jsou S+H velmi populární. Namísto do D S+H však omylem dorazí do Dejvického divadla. Jeho umělecký šéf Martin Myšička zavětří příležitost, a tak mu jeho omyl nevymlouvá a velice rychle se s ním dohodne na skvěle placené spolupráci. Dejvičtí jsou v panice, protože spousta z nich nikdy nedržela loutku v ruce, ale těžká finanční situace, ve které se divadlo nachází, je přiměje se to naučit. K tomu ale potřebují ony loutky, které mají v plánu si vypůjčit právě od „Hurvínků“. Úkolem získat loutky pověří Myšička Davida Novotného. Novotný v Divadle Spejbla a Hurvínka i přes „bravurně“ zvládnutou improvizaci s loutkou Spejbla nepochodí, ale nevzdává se. Je rozhodnut si z divadla odnést loutky za každou cenu – po dobrém, nebo po zlém. Do svého plánu angažuje Hynka Čermáka, ale ani plán ukrást loutky se nezdaří. Ekonomka Blanka Cichon situaci jistí tím, že pošle Trojana s Myšičkou do Plzně, aby jednali o možném otevření staré kauzy dědických práv s rodinou Skupových. Blíží se generální zkouška, na kterou se má přijet podívat investor Hideiyaki Yashida osobně, aby s Dejvickým divadlem podepsal smlouvu. Budou mít dejvičtí nakonec hru Hurvínek a lupiči s čím hrát? To už neprozradíme, na se to podívejte sami. Kdo by nechtěl sledoval celý díl, může si pustit už jen závěr, ve kterém uvidí výsledek snažení dejvických i to, jak byl spokojený japonský investor.

Do natáčení tohoto dílu byli zapojeni i herci D S+H. Ve scéně, kdy si David Novotný přijde k „Hurvínkům“ vypůjčit loutky, „paří“ zprvu Ondřej Lážnovský s Miki Kirschnerem hry na kompech, aby následně rychle přepnuli své monitory na divadelní web a poté nevěřícně sledovali Novotného vystoupení se Spejblem. To si nemůže nechat ujít ani skutečný vodič této figury Richard Maška - zřejmě, aby se něco přiučil :-). Michal Barták pak je tím, kdo lapí do pytle zloděje Novotného, který když neuspěl po dobrém, chce loutky lstí ukrást.

Ne každému podobný styl humoru i občasné ostřejší výrazy sednou, ale cení se, že si Divadlo S+H umí udělat legraci i samo ze sebe.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Březen patří loukářství a divadelním oslavám divadlo
21. 03. 2019

Konec března patří oslavám loutkářského umění a divadlu vůbec. Na 20. března připadá Světový den divadla pro děti a mládež, 21. března si připomínáme Světový den loutkářství a do třetice 27. březen je pak Světovým dnem divadla.

Prvně jmenovaný den se slaví od roku 2001 jako výraz podpory dětí a mládeže a uznání jejich práv na umělecké a kulturní obohacení zejména prostřednictvím divadelní kultury. Jde o celosvětovou akci vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech svých mladých diváků a tvůrců. Na celém světě se na počest Světového dne divadla pro děti a mládež konají slavnosti, festivaly a představení organizované pro děti a mládež a dětmi a mládeží. Světový den loutkářství je pak neodmyslitelně spjat o organizací UNIMA (Union International de Marrionette - Mezinárodní loutkařská unie), kterou v počátcích z pozice prezidenta vedl i zakladatel Divadla S+H Josef Skupa.

Divadlo Spejbla a Hurvínka při příležitosti těchto významných dnů připravilo několik zajímavých aktivit. Mezi nimi například první ze série zážitkových workshopů pro malé školáky a předškoláky a jejich učitele či natočilo pěkný video pozdrav. Stranou pozornosti nezůstaly tyto akce ani pro média. Krátká informace z workshopu se objevila ve Zprávičkách na kanále Déčko České televize poprvé 20.3, obsáhlejší reportáž pak byla v témže pořadu odvysílána 22.3.2019.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]