Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Noc divadel a ohlédnutí za oslavami 100 let republiky divadlo
17. 11. 2018

I letos se Divadlo Spejbla a Hurvínka již poněkolikáté v řadě připojí k akci Noc Divadel. Letošní ročník těchto divadelních dnů otevřených dveří, můžeme-li to tak nazvat, připadá na Den boje za svobodu a demokracii, tedy 17. listopadu 2018. Spejbl s Hurvínkem odehrají představení s názvem Hurvínkovo přání a také tradičně přivítají předem registrované skupiny diváků v zákulisí. Tak neváhejte a vypravte se do D S+H!

Sice pozdě, ale přeci si i my na našich fan stránkách, s vypůjčením textu z facebookové stránky D S+H, připomeneme stoleté výročí vzniku Československa, k jehož oslavám se velice stylově připojilo krásným videem rovněž Divadlo Spejbla a Hurvínka. Naši dřevění hrdinové jsou s naší republikou pevně svázáni, vždyť celé její dějiny sami prožili. Hlavně Spejbl, podotýká téměř stoletý pan Spejbl. Všechny radosti i strasti, vítězství i pády prožívali spolu s ní. Všechny politické i kulturní osobnosti znají osobně. Pamatují Masaryka i Voskovce s Werichem, zažili válku, kterou si Hurvínek představoval trochu jinak. Ozkoušeli vězení na gestapu i oslavy osvobození. Zažili padesátá léta i sametovou revoluci. Byli i u rozdělení republiky... Přesto a zároveň právě proto, jsou hrdí, že jsou Češi. Hrdí, že mohli republiku ve světě reprezentovat. Zkrátka mají naši republiku rádi a jsou šťastní, že žijí právě zde. Tak, jak to má, přiznejme si, nakonec každý z nás! Hezké oslavy všem! Chachááá!!!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkův sněhulák - nová kompletní re-edice nahrávky
29. 10. 2018

Den před svátkem boje za svobodu a demokracii, tedy 16.11., vydá Supraphon další z digitalizovaných nahrávek v plné, nezkrácené původní délce. Jedná se o zimní pohádku Hurvínkův sněhulák, která byla poprvé vydána na magnetofonových kazetách resp. třech SP deskách v roce 1973. V digitální formě se objevila na prvním kompilačním výběru s Milošem Kirschnerem s názvem Vánoce u Spejblů (S+H 1) vydaném v roce 1995. Aby se však na CD vměstnalo více scének, vypustil tehdy vydavatel z originálu několik písní a nahrávku o zhruba 5 minut zkrátil. To se Supraphon nyní rozhodl napravit a po nedávno znovu vydaných nahrávkách Past Na Hurvínka, Hurvínkova abeceda slušného chování a Jak Hurvínek do lesa volá, tak se Spejbl ozývá, vychází i tato oblíbená pohádka v plné délce.

Tato adaptace divadelní hry byla natočena na LP desku i v němčině. Česká verze se od té německé liší zejména tím, že v ní nevystupuje Mánička, neboť v době nahrávání Helena Štáchová čekala rodinu. Divadelní premiéra hry, kterou napsal Miloš Kirschner a Vladimír Straka, se konala 1.6.1973. Znovu bylo toto představení nastudováno o osm let později - obnovená premiéra se konala 30.1.1981. Hurvínkův sněhulák je v dramaturgii Divadla S+H text poněkud výlučný, protože se jedná o původně nehurvínkovský námět, pro Spejbla a Hurvínka až dodatečně adaptovaný.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkovy příhody 3 na CD již v prodeji nahrávky
26. 10. 2018

Radiotéka jakožto vydavatel rozhlasových nahrávek z archivu Českého rozhlasu v roce 2016 v krátkém sledu za sebou vydal tři pokračování Hurvínkových příběhů (viz naše diskografie). Ty obsahovaly archivní méně známé rozhlasové příběhy, jejichž autorem byl z velké části František Nepil. Hurvínkovy příhody 1 a 2, které vyšly původně jen ve formátu mp3, byly v loňském a letošním roce vydány v totožné podobě také na CD. Zakoupit si je můžete jak odděleně každou nahrávku zvlášť, tak i v kompletu dvou CD za zvýhodněnou cenu. Třetí pokračování na vydání na CD až doposud čekalo a jak jsme již informovali, v létě letošního roku z webu Radiotéky odkaz na zakoupení Hurvínkových příběhů 3 v tichosti zmizel. Na náš dotaz, co bylo důvodem k tomu kroku, jsme byli informováni, že na podzim vyjde třetí pokračování Hurvínkových příběhů v přepracované verzi znovu. A to se nyní stalo (během dne však Radiotéka, zřejmě dočasně, odkaz ke stažení mp3 souborů z webu zase stáhla).

Oproti původní verzi, která obsahovala pouhých pět scének (Spejbl a přísloví, H. chce jít koledovat, H. dělá předsevzetí, H. je zvědavý a H. se pořád ptá), na novém vydání najdeme celkem 8 tracků. Vedle již vydaných příběhů to jsou scénky Slavnostní tabule z roku 1977, rozhovor s Františkem Nepilem z rozhlasového pořadu Domino, který vznikl v květnu roku 1982 a rovněž nahrávka s názvem Žeryk a přísloví z roku 1977 z pera Vladimíra Straky. Poslední zmíněná scénka není však pro milovníky S+H zase tak ničím objevným – jde o pouhé rozhlasové přepracování nahrávky „Kráva zajíce nedohoní“, která vyšla poprvé v roce 1979 na LP „Jak Hurvínek do lesa volá, tak se Spejbl ozývá“ a znovu pak letos na digitalizované re-edici Supraphonu pod totožným názvem. Rovněž rozhovor s Františkem Nepilem byl na konci roku 2016 v Českém rozhlase vysílán. Proto nejzajímavější je zřejmě scénka Slavnostní tabule, jejímž autorem je Jiří Středa a která humornou formou pojednává o zásadách slušného stolování. Pravidelným posluchačům Českého rozhlasu bude i tato scénka povědomá. V létě roku 2016 se z ní totiž v pořadu Archiv plus objevila krátká ukázka.

Pro ty, kteří si již nahrávku v minulosti zakoupili, to však bude určité zklamání, neboť se cena z původních 99 Kč vyšplhala nově na 179 Kč a navíc není možné si koupit pouze jednotlivé tracky, ale jen celek. Dle webu Radiotéky by v dohledné době měl být v prodeji i komplet všech tří CD. Cena zatím nebyla stanovena. Další pokračování Hurvínkových příběhů by pak mělo vyjít na podzim 2019.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Novinky z neformální tiskové konference divadlo
17. 10. 2018

Ve středu 17.10.2018 se od 17 hodin v prostorách divadla konala neformální tisková konference, jejímž účelem bylo informovat nejenom přizvané novináře o připravovaných novinkách, ale rovněž oslavit pětačtyřicetileté působení Martina Kláska na scéně Divadla Spejbla a Hurvínka.

Ten se tomto divadle prosadil nejen jako interpret Spejbla a Hurvínka, ale také jako režisér (podílel se na vzniku 18 her) a autor a spoluautor 14 her. Jako interpret S+H natočil 45 CD pro Supraphon a stál u zrodu 3 knih s našimi hrdiny. V jeho interpretaci promluvili Hurvínek a Spejbl 15 jazyky. Poprvé se představil dětskému publiku 8. prosince 1974 ve hře "Hurvínek mezi broučky". Od roku 1982 pravidelně alternoval role Spejbla a Hurvínka v představeních pro děti i pro dospělé. Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 se stal už jejich třetím otcem. Martin Klásek oslavil jubileum uvedením svého prvního představení pro dospělé diváky S+H – "Ve dvou se to lépe…"

Z novinek, které by mohly zajímat všechny fandy dřevěných hrdinů, je kromě připravované výstavy ke 100. jubileu pana Spejbla, kterou bude zajišťovat Divadlo ve spolupráci s Galerií Villa Pellé, také to, že D S+H připravuje zřídit Klub přátel Divadla Spejbla a Hurvínka. Jeho členové budou mít různé benefity, např. možnost mimořádných setkání s interprety a samozřejmě i s loutkovými hrdiny, budou se moci zúčastňovat tiskových konferencí, workshopů, prohlídek zákulisí D S+H a dalších mimořádných aktivit D S+H. Otevření klubu je plánováno současně se začátkem sezony 2019/2020.

Pokud jde Páně Spejblovo výročí, tak to neopomine připomenout ani Supraphon – vyjde jak reediční CD, tak i CD novinkové s tvorbou z posledních let D S+H. Další reediční CD pak vyjde i v březnu 2019 jako připomenutí 90 let od první nahrávky S+H, tehdy ještě na gramofonových deskách.

Update 20.10.2018: Reportáž Praha TV z tiskové konference můžete shlédnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Martin Klásek slaví a fanoušci mohou s ním divadlo
12. 10. 2018

Martin Klásek je autorem nové hry S+H – „Ve dvou se to lépe“ a současně oslavuje 45 let svého působení na scéně Divadla Spejbla a Hurvínka. Při této příležitosti vedení D S+H přišlo se zajímavým a originálním nápadem a současně dárkem pro fanoušky S+H a tím pádem i Martina Kláska - uspořádá speciální neformální tiskovou konferenci. Ta se uskuteční ve středu 17. října od 17:00 hodin v Divadle S+H. Po slavnostním přípitku a malém pohoštění na Vás čeká nejen setkání s Martinem, ale také se Spejblem a Hurvínkem. Navíc Vám bude představen program divadla v sezóně 2018/2019. Pak Vás ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová spolu s ředitelkou Villy Pellé Vladanou Rýdlovou seznámí s připravovanými oslavami 100. výročí Josefa Spejbla! Mezi gratulanty nebudou chybět známé osobnost. Přijdou Martinovi popřát a také pomohou nakrojit dort. Tiskovou konferencí vás provede Štěpánka Duchková.

Od 19:00 hodin pak budete mít možnost shlédnout zcela novou hru pro dospělé z pera samotného oslavence - Martina Kláska: S+H – „Ve dvou se to lépe“. Pro získání dvou vstupenek se přihlaste na mail: premierash@seznam.cz. Bude vám zaslána pozvánka opravňující dvě osoby ke vstupu nejen na představení, ale i neformální tiskovou konferenci. Ovšem pozor, počet vstupenek je omezen kapacitou divadla!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Na podzim vyjde CD Hurvínkovy příběhy 3 nahrávky
4. 10. 2018

Zhruba před dvěma nebo třemi měsíci stáhla Radiotéka z prodeje mp3 verzi třetích Hurvínkových příběhů. Na náš dotaz, proč se tak stalo, nám bylo sděleno, že na podzim by mělo vyjít CD s těmito scénkami s tím, že by jich na CD mohlo být dokonce více, než v původní mp3 verzi ke stažení vydané v roce 2016. Na ní bylo celkem 5 příběhů, z nichž většina již byla dříve vydána na výběrech od Supraphonu "Hajaja se Spejblem a Hurvínkem" (2011).

Co bude přesně obsahem připravovaného CD v tuto chvíli neznáme, jisté ale je, že Radiotéka již vydání třetích Hurvínkovských příběhů začala avizovat na svém webu. Na vydání nebudeme snad muset až tak dlouho čekat. Nezbývá než doufat, aby příběhy doplnily scénky z rozhlasového archivu, které ještě v porevolučních letech nebyly vydány. Společně s vydáním Hurvínkových příběhů 3 bude e-shop Radiotéky nabízet také komplet všech tří CD (Hurvínkovy příběhy 1 - 3).

komentáře (0) přidal: Pout
.
Premiéra hry S+H - "Ve dvou se to lépe..." již dnes!! divadlo
3. 10. 2018

Již dnes, tedy ve středu 3.10.2018, má oficiální premiéru nové představení pro dospělé obecenstvo s názvem S+H - "Ve dvou se to lépe...", jehož autorem je Martin Klásek. Včera se však konala předpremiéra, kterého jsme měli možnost se zúčastnit.

Naše subjektivní stručné hodnocení tohoto představení je ryze kladné, neboť hra je po všech stránkách velmi dobře propracovaná. Vybroušené, velmi vtipné a zcela nové dialogy, nápaditost technického řešení scény, skvělé propojení kukátkových a forbínových scén s vynikajícími hereckými výkony všech vodičů, vkusné ohlédnutí za historií S+H (například scénka se Spejblem na hrazdě), zakomponování stínových loutek (Spejbl rybářem) a javajek do hry (S+H v dialogu s ruským přízvukem) - to vše bylo naprosto vynikající a tvořilo krásně harmonický celek. Hra nás prostě nadchla a její návštěvu můžeme všem jenom vřele doporučit.

A co se o této nové hře pro dospělé diváky můžeme dočíst na webu Divadla S+H? Martin Klásek navazuje na princip autorského divadla svých předchůdců Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové. V duchu slavné československé tradice hovorů mezi V+W, H+W, S+Š,Š+G nebo L+S, komunikuje zásadní otázky dvojice S+H, totiž: „Kdo mě vede? Kam mě vede? Proč mě tam vede? Co ho k tomu vede? Kdo je šmankote, naved(l)?“ stojí na jevišti a nehnou se z něho.

V průběhu zcela originálních a novotou zářících myšlenkových ekvilibristik pana Josefa Spejbla a jeho vyřezaného syna Hurvínka, divák zjistí, že ani u této dvojice nejde život jako po drátkách, respektive po nitkách. Zásadní shrnutí celoživotního myšlenkového pnutí většiny z druhu Homo sapiens popsané v roce 1906 německým lékařem Aloisem Alzheimerem, totiž: "Vím, že.... Vím, že si na nic nemohu vzpomenout." (ne)zůstane (ne)uvolněno a vážený divák se bude spokojeně navracet domů s lakonickým konstatováním vzešlého jak jinak než dialogu mezi stále oblíbenou starověkou dvojicí P+S: "Vím že nic nevím."

komentáře (0) přidal: Pout
.
Martin Klásek dvakrát po sobě hostem Českého rozhlasu média - rozhlas
2. 10. 2018

Martin Klásek se krátce po sobě dvakrát objevil ve vysílání Českého rozhlasu. Nejprve to bylo společně s Michalem Bartákem, a samozřejmě spolu se Spejblem a Hurvínkem, v sobotu 29.9.2018 v pořadu Tobogan moderovaném Alešem Cibulkou. Podruhé pak v pondělí 1.10.2018 v pořadu Host do domu, kdy si s Martinem Kláskem povídala Jitka Novotná. Nosným tématem obou rozhovorů bylo nové autorské představení Martina Kláska pro dospělé S+H - "Ve dvou se to lépe...", které má premiéru již v tuto středu 3.10.2018.
Třetím pořadem o našich hrdinech pak bylo vysílání z cyklu Česká kronika, které se jmenovalo Rok 1926: Spejbl má syna. Jak již název napovídá, pořad se věnoval zrození malého neposedy a také tomu, jak si Hurvínek získal srdce diváků i samotného Josefa Skupy. V dokudramatu podle scénáře Adama Struhaly účinkují Pavel Oubram, Taťána Kupcová a Tomáš Drápela. A kdo vymyslel Hurvínkovi jméno? To se dozvíte z krátkého rozhovoru Ondřeje Ševčíka s Martinem Kláskem, který je rovněž součástí tohoto vysílání.

Odkazy nejenom na tyto tři pořady najdete v našem přehledu rozhlasových pořadů.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Premiéra nového představení pro dospělé diváky v březnu 2019 divadlo
23. 09. 2018

5. března 2019. Právě v tento den by se měla odehrát premiéra nového představení s názvem Spejbl v hotelu Svět. Hra, jejímiž autory je osvědčené trio Miki Kirschner, Robin Král a Jan Lstibůrek, je určena dospělému publiku. Tito pánové stojí například i za noir muzikálem Spejbl a město hříchu či dětským muzikálovým představením Jak s Máničkou šili všichni čerti. To je samo o sobě zárukou kvalitní podívané. Jak vyplývá z anotace, tak hra bude zřejmě volně navazovat na představení Spejbl a město hříchu. Spejbl s Hurvínkem diváky skrze setkání s podivnými „nocležníky“ hotelu provedou spletitými zákoutími lidské duše. Díky grotesknímu pohledu na svět a v duchu omnia vincit amor přinesou tomuto „léčivému hororu“ i potřebnou naději.

Informace o premiéře sice ještě není zveřejněna na oficiálním webu Divadla S+H, ale vyplývá z letáku, který Jan Wolf, radní hlavního města Prahy pro kulturu, rozdával na akci Smíchovské slavnosti – rodinný den na Dětském ostrově, kde právě i Spejbl s Hurvínkem vystoupili. Snad tedy nepůjde o fake news :-). Mimochodem na této akci S+H zahráli tři pěkné scénky proložené „kouzelnickým“ vystoupením Ondry Lážnovského a žonglérskou scénkou Matěje Kopeckého. Za Spejbla a Hurvínka promluvil Ondra Lážnovský a nutno uvést, že si vedl velice znamenitě. Videoreportáž Praha TV z této akce najdete v našem přehledu televizních vystoupení S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Propagační předměty s Hurvínkem fan web
21. 09. 2018

Při příležitosti uvedení filmu Hurvínek a kouzelné muzeum byly vyrobeny i nejrůznější propagační předměty. K nim patřily zejména rozličné společenské a karetní hry, puzzle, polštáře, obaly na mobily a tablety a mnoho dalšího. Podobné předměty s filmovým Hurvínkem byly zhotoveny již před několika lety v době, kdy se zdálo, že vstoupí na plátna kin první verze filmu, původně s názvem Hurvínek ve filmu 3D. Bohužel tehdy z premiéry sešlo, film se ještě několik let předělával, Hurvínkův vzhled doznal výrazné proměny a všechny reklamní předměty se proto musely po letech vyrábět znovu.

Přestože je tento web primárně věnován Hurvínkově tvorbě, ani na tuto část nezapomínáme. Snažili jsme se proto aktualizovat stránku na kterou umisťujeme všechny možné dostupné předměty, které mají nějakou spojitost s naším hrdinou. Obrázky nově zařazených přemetů je možné rovněž rozkliknout do větší velikosti. Tatáž funkcionalita byla přidána do stránky se seznamy knih a brožur.

Nejsou zde zcela jistě uvedeny zdaleka všechny výrobky s Hurvínkovou tématikou, proto narazíte-li na něco, co zde chybí, dejte nám vědět a my předmět do přehledu doplníme.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]