Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Rozhovor s Michalem Šturmanem divadlo
9. 03. 2019

Jedním z profesně nejmladších členů divadelního souboru je Michal Šturman. Tento urostlý chlapík (měří přes 2 metry) do angažmá D S+H nastoupil v roce 2017. Přestože vystudoval obchodní akademii, o své budoucnosti měl jasno již během studií - chtěl se stát hercem. Kromě loutkového divadla je činný i v dalších oblastech – hraje v činohře, píše písně a zpívá v kapele, pracuje v dabingu, v Českém rozhlase a mnoho dalšího. Ve volném čase se věnuje scénickému šermu, chodí na chůdách, prošel kurzy akrobacie, trénuje capoeiru... Rozhovor s tímto mladým sympatickým hercem, původně zveřejněným na facebookové stránce D S+H, si můžete přečíst i na našem fan webu zde.

Aktualizované portréty všech členů divadelního souboru zachycené na černobílých fotografiích Michaela Hankeho si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách D S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Tisková konference o plánech Divadla S+H divadlo
1. 03. 2019

Ve středu 27. února 2019 se v Divadle Spejbla a Hurvínka konala tisková konference o plánech divadla pro nadcházející budoucnost. Moderovala jí Štěpánka Duchková, která společně s ředitelkou Divadla S+H Denisou Kirschnerovou představila nejdůležitější novinky. Mluvilo se o křtu nového CD "Hurvínkův kouzelný gramofon" i spolupráci se Supraphonem trvající již 90 let, o připravovaném představení pro dospělé Hotel Spejbl, o rostoucí spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka a samozřejmě také o blížící se stovce pana Spejbla a na ní navazujících událostí včetně natáčení dokumentu z cyklu "Neobyčejné životy", který D S+H připravuje společně s Českou televizí, či výstavě ve Ville Pellé. Zmínka padla také o ocenění, který by naši dřevění umělci měli převzít na 6. ročníku festivalu humoru Komedy Fest, který se uskuteční 26. 5. - 1. 6. 2019 v Plzni a který budou taktéž spolumoderovat! V neposlední řadě D S+H v březnu spustí projekt nazvaný "Divadlo S+H školám" zaměřený na užší spolupráci se školami. V jeho rámci dostanou děti, které se svou třídou navštíví divadelní představení, možnost účastnit se po jeho skončení také zážitkového workshopu.

Ozdobou celého setkání bylo předání vzpomínkové šelakové desky u příležitosti 90. výročí spolupráce Divadla S+H a vydavatelství Supraphon. Akce vyvrcholila křtem nového alba "Hurvínkův kouzelný gramofon", které do života přivítaly populární herečky Vendulka Křížková, Lenka Zahradnická, Alice Bendová, Betka Stanková, Lejla Abbasová a operní zpěvačka Andrea Kalivodová. Svoji zdravici nad novým CD pronesl hlasem Martina Kláska i loutkový pan Spejbl: "Já si přeju, aby ten už 90 let trvající dialog tady s tím mým klukem, který mě teda stojí nervy, trval ještě hodně dlouho a posluchače i nadále bavil!"

Jak vidno, mají toho naši pánové před sebou hodně, ale bez ohledu na věk se na všechno hrozně těší! Těm, které plány zajímají, přinášíme v plném znění tiskovou zprávu. Najdete ji na FB stránce D S+H zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
V Divadle S+H vzniká technicky unikátní muzikál divadlo
27. 02. 2019

Spejbl a Hurvínek se vracejí ke kořenům. Autoři muzikálu Hotel Spejbl se inspirují lehkou dávkou dadaismu, která byla typická pro zakladatele divadla S+H Josefa Skupu, i legendárními dialogy Miloše Kirschnera ze sedmdesátých let minulého století. Nový muzikál, o kterém jsme se několikrát zmiňovali i na našich fan stránkách, bude mít premiéru příští rok, ale vzhledem k neobvyklým a mnohdy technicky velmi náročným požadavkům jsou přípravy už v plném proudu. Jako první máte možnost nahlédnout do zákulisí, kde režisér představení Miki Kirschner, technolog inscenace David Vrbík a samotní autoři textu a hudby Robin Král a Jan Lstibůrek vymýšlí, jak pomocí klasických dřevěných loutek a moderních technologií zhmotnit postavy klaustrofobika, nymfomanky, narcise, multifobika, pedofila, autistky a dalších „nemocných“. Uvozovky jsou na místě, protože když si desku poslechnete (pokud už ji neznáte), tak rysy jednotlivých nemocí v sobě spolehlivě rozpoznáte také.

„Diagnózy nejsou zobrazeny přesně, ale spíše popisují hraniční projevy, které na sobě může pociťovat běžný člověk, aniž by nutně musel být diagnostikován v lékařském smyslu slova. Vše jsme pojali s nadsázkou a humorem. Nikoliv však se snahou zesměšnit, ale naopak poskytnout posluchači, který se v písni třeba pozná, určitou katarzi, “ vysvětluje autor textů a spoluautor představení Robin Král. Představení je postavené na albu Blázinec. Co písnička, to jedna duševní porucha. Děj se odehrává, jak už název napovídá, v hotelu, kam se Spejbl s Hurvínkem chtějí schovat před nepohodou venku. Hledání volného pokoje je tak metaforou na hledání klidu mysli. Dvojice se postupně setkává s hosty a zaměstnanci hotelu. Nejprve na recepci potkají zaznamenávače, kterého na desce zpívá Marek Eben. Postava vychází z nutkání člověka všechno zaznamenávat, místo aby život skutečně prožíval. „Zaznamenávač odkazuje na nutkavou potřebu hromadit záznamy a věci, ve snaze zabránit tomu, aby každý okamžik a vzpomínka mizely v propadlišti času. Reprodukcí každého prvku světa nebo schraňováním fyzických předmětů čas zdánlivě zadržujeme, ale právě v průběhu toho nám to podstatné,“ popisuje Král.Celý článek s odkazem na video a bohatou fotogalerii ze zkoušek najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nová Skupova nahrávka Spejbla a Hurvínka nahrávky
26. 02. 2019

Supraphon jde ve svém archivu stále hlouběji a hlouběji. V případě scének a desek se Spejblem a Hurvínkem to znamená, že nabízí k prodeji nahrávky, jejichž znovuvydání se buď z různých důvodů delší dobu bránil, nebo je prostě jen neměl digitalizované. To je zřejmě případ i scénky pojmenované "Hurvínek a Spejbl - Taťuldo", kterou Supraphon zařadil na nejnovější výběr Smích prodlužuje život! 6. Pod nic neříkajícím názvem se skrývá čtrnáctiminutový rozhovor Spejbla a Hurvínka, který pro československý rozhlas v únoru roku 1950 natočil ještě Josef Skupa. Ani skutečným znalcům tvorby S+H tato scénka nepřijde podle ukázky na webu Supraphonu (album vychází až 22. března 2019) povědomá, jedná se tedy do jisté míry o určitou raritu a svým způsobem i "novinku". Zřejmě ani vydavatel přesně neví, jak se scénka původně jmenovala, proto ji na výběr zařadil pod tímto neutrálním názvem.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkův kouzelný gramofon - nové kompilační CD nahrávky
23. 02. 2019

Hurvínkův kouzelný gramofon je název kompilačního CD, kterým Supraphon oslaví 90 let spolupráce mezi tímto vydavatelstvím a Divadlem Spejbla a Hurvínka. První nahrávky Spejbla a Hurvínka byly pořízeny v roce 1929 a katalogově spojené firmy Ultraphon, Esta a Supraphon jsou od té doby celých devadesát let při tom. Nová kompilace producentky Denisy Kirschnerové tuto skutečnost dokládá výběrem těch nejlepších dialogů obou hlavních protagonistů v podání všech tří dosavadních interpretů, tedy prof. Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska. Je to velmi zajímavá exkurze do slavné historie divadla S + H, ale také zvukových záznamů v českém jazyce, třeba ještě zprvu točených ve studiu v Berlíně. Dnešní naprostý fenomén v oblasti loutkového divadla a mluveného slova (celkem pět a půl milionu jen Supraphonem prodaných nosičů s hlasy ušatého otce, jeho synka, psíka a přátel) je tu zachycen v dějinných souvislostech. Aktuální vstupní dialog k obsahu tohoto mimořádného CD letos v únoru Spejbl a Hurvínek natočili jako vtipnou pozvánku a osobní vysvětlivku. Booklet pak nabízí gramofonovou S + H historii v kostce, tvořenou dokumentárními texty a vzácnými starými i zcela novými fotografiemi.

Kompilační album Hurvínkův kouzelný gramofon s 13 scénkami vychází 8. března 2019 na CD i jako mp3/flac. Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek hosty pořadu Dobré ráno média - TV
21. 02. 2019

Spejbl s Hurvínkem spolu s ředitelkou divadla Denisou Kirschnerovou, uměleckým šéfem Martinem Kláskem a nastupujícím interpretem obou postav Ondřejem Lážnovským byli ve čtvrtek 21. února 2019 hosty v ostravském studiu v pořadu Dobré ráno: Nový svět. Během několika vstupů v diskuzi zavzpomínali na divadelní minulost, ale také odhalili plány do budoucna. V rámci jednoho z výstupu pro diváky sehráli také pěknou scénku parodující různé světové dny, ve které byla dokonce „na drátě“ i Mánička v interpretaci Marie Šimsové. Na chatu pak trojice hostů odpovídala i na nejrůznější divácké dotazy. Musíme se pochlubit, že při představování Hurvínkových historických podob byly Českou televizí využity i fotografie zveřejněné na našich fan stránkách.

Pokud jste nestihli Dobré ráno sledovat naživo, není třeba zoufat - vysílání lze shlédnout z archivu ČT. Přímý odkaz na pořad najdete v našem přehledu televizních pořadů.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Český Hurvínek řádí ve světě. V animovaném filmu mluví na děti korejsky, rusky i anglicky média - tisk
14. 02. 2019

Film Hurvínek a kouzelné muzeum byl již zakoupen do distribuce 90 zemí světa včetně USA, Číny, Německa, Španělska, Švédska, Jižní Koreje, Turecka, Izraele, Jižní Ameriky, států bývalé Jugoslávie, pobaltských zemí, Ukrajiny i Rumunska. Počátkem března vstupuje do distribuce ve Velké Británii a také v Rusku, kde bude uveden ve více než tisícovce kin. Poslechněte si, jak slavná loutka zní, když mluví cizí řečí!

V novodobé historii se stal Hurvínek naším nejúspěšnějším animovaným filmem v zahraničí. Jako rodinný film je také ze všech našich filmů nejčastěji dabován do nejrůznějších světových jazyků,“ říká režisér a producent filmu Martin Kotík.

Animovaný příběh pro celou rodinu Hurvínek a kouzelné muzeum měl v českých kinech premiéru v roce 2017. Vznikal více než sedm let pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Zahradníka. Pracoval na něm tým špičkových scenáristů, animátorů a trikařů z různých evropských zemí. Při vzniku filmu byly využity nejmodernější technologické postupy, snímek je natočen ve 3D a přitom neztrácí nic z poetiky a humoru založeném na věčném špičkování Hurvínka s „taťuldou“ Spejblem.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon vydává v digitální podobě další tři nahrávky nahrávky
6. 02. 2019

Další tři digitalizované nahrávky se Spejblem a Hurvínkem vydá v polovině února Supraphon. Jednou z nich je druhé pokračování nahrávky První pomoc, dalšími digitalizovanými nahrávkami vydanými v původní délce jsou LP desky Hurvínkovy večerníčky pro kluky a pro holčičky (1) a Hurvínkovy večerníčky pro kluky a pro holčičky (2). Zatímco jednotlivé díly z těchto dvou LP desek vyšly v různých kompilacích (byť leckdy i pod jinými názvy scének), vydání LP desky První pomoc 2 je od doby jejího původního vydání první digitalizací.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hovory u Spejblů v novém vydáním nahrávky
23. 01. 2019

První únorový den uvolní Supraphon do digitálního prodeje remasterovaný přepis legendární LP desky Hovory u Spejblů z pera autora Františka Nepila (* 10.2.1929 – † 8.9.1995) .

Původní LP album pod katalogovým číslem 1 18 2048 a totožným názvem vydal Supraphon poprvé v roce 1977. Několik scének z něj bylo použito na různých kompilačních CD albech (např. S+H 13 - Hurvínek skloňuje kočku či S+H 31 - Spejblovy starosti a Hurvínkův apríl), v původní podobě vychází tento titul digitálně poprvé.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
127. nedožité narozeniny prof. Josefa Skupy divadlo
16. 01. 2019

S datem 16. ledna se pojí nejenom odkaz tragické smrti Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy, ale také jedno významné a o poznání příjemnější jubileum - 16. ledna 1892 se narodil zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka a také jejich první interpret prof. Josef Skupa.

Josef Skupa se narodil ve Strakonicích, ale vyrůstal v Plzni a také v Mladějovicích, kde byl Skupův strýček řídícím učitelem. Nadaný chlapec, který výborně kreslil, nakonec vystudoval pražskou Umělecko-průmyslovou školu, aby se pak vrátil do Plzně jako středoškolský profesor. Spolupracoval jako výtvarník s Městským divadlem a hlavně začal hrát s loutkami v poloprofesionálním divadle Feriálních osad. Tam se v roce 1920 narodil Spejbl a v roce 1926 i Hurvínek. Díky velké popularitě, kterou si spolu s S+H vydobyl, se mohl profesor Skupa v roce 1930 osamostatnit. Zrodilo se Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Ale o životě profesora Skupy, který zemřel v nedožitých 65 letech 8. ledna 1957, bylo podrobně napsáno mnohé (vše podstatné o životě a díle Josefa Skupy najdete i našem webu zde). A tak dnes chceme hlavně popřát k narozeninám! Vzpomínáme a děkujeme pane profesore! Všechno nejlepší a velké chachááá do loutkářského nebe!!!

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]