Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Nejprodávanější nahrávky S+H nahrávky
21. 12. 2013

V celé historii Divadla Spejbla a Hurvínka je nejprodávanější nahrávka v němčině Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, které se prodalo 101.403 kusů zvukových nosičů.
Z bohatého katalogu českých titulů Spejbla a Hurvínka byl nejprodávanější Vánoční kapr u Spejblů, kterého se prodalo celkem 92.939 kusů zvukových nosičů.

Nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka získaly od šedesátých let minulého století až do roku 2010 (kdy Divadlo S+H slavilo osmdesátiny) celkem 32 Zlatých desek a 24 Platinových desek Supraphonu.

Zdroj: Facebookové stránky Supraphonu

komentáře (0) přidal: Pout
.
Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli divadlo
27. 11. 2013Procházky adventní Prahou si můžete zpestřit návštěvou výstavy Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli.

Pořadatelé přesdtavují celou výstavu takto:
Výstava se stane jakousi stylizovanou procházkou pohádkami, a snad i jemnou oslavou českých pohádek. Chtěli bychom, aby se alespoň v malých dotycích na výstavě objevilo vše, co tvoří nesmírnou bohatost našich pohádek. Začneme pohádkami národními, přes Spejbla a Hurvínka, broučky Jiřího Trnky, až po oblíbené postavičky z klasických večerníčků.

Část prostoru výstavy bude věnováno loutkám a divadlu. Vystavíme loutky mnoha tvůrců: Karla Vody, Štěpána Pěnky, Václava Krčála, Vladimíra Cejnara, Bedřicha Šilara, Pavla Truhláře, a pár loutek si přivezeme z divadla Drak.

Nezapomeneme ani na charakteristické postavy českých pohádek, na vodníky a čerty. Čertům bude vévodit velké dílo pražského řezbáře Oldřicha Drozdy, který nám zapůjčí téměř sto vyřezaných žertovných hrátek.

Pomocí funkčního praxinoskopu budeme návštěvníkům ukazovat princip kresleného nebo loutkového filmu. Návštěvníci budou na našich webových stránkách vyzváni, aby si přinesli na patnácti čtvrtkách rozfázovaný pohyb postavičky. Náš praxinoskop jim pak postavičku rozpohybuje.

Pro pobavení návštěvníků jsme dále vytvořili funkční, přes metr dlouhý, teleidoskop, u kterého objektiv tvoří kříšťálová koule o Ø 15 cm.

Pohádky na výstavě jen naznačíme a návštěvníci budou sami hádat, o které pohádky se jedná. Zároveň vystavíme různé předměty, které se v pohádkách vyskytují a lidé je mnohdy dnes již neznají (např.: potěh, verpánek, kramle, krajáč, díže a kopist, herdule, brdo, kadlub, onuce, kubík, valcha, apod.).

Část expozice bude věnována hračkám, např. skvělé české stavebnici MERKUR, která byla ještě v nedávné době velice oblíbeným dárkem pod stromečkem. Vláček Merkur bude mít na výstavě kolejiště dlouhé přes 30 m.

I letos najdou návštěvníci na výstavě mnoho rozmanitých betlémů dřevěných, papírových, kovových, textilních, kovových apod. Užasný betlém vyřezal z lipového dřeva Jiří Lain z Abertam. K již dříve vytvořenému Týnskému chrámu a Betlémské kapli vyřezal letos ještě Karlův most, chrám Sv. Mikuláše a Hradčany. Mezi figurkami můžete hledat J. Nerudu, V. Náprstka, Jana Husa, Rudolfa II., F. Kafku, M.D.Rettigovou a mnoho dalších osobností, které se v průběhu staletí starou Prahou procházely.

Více se dozvíte na stránkách: www.vanocnivystava.cz

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkovy premiéry divadlo
6. 10. 2013

Na novou divadelní sezónu si divadlo připravilo hned dvě dětské premiéry.

Na prosinec je naplánovaná premiéra hry Štědrý den u Spejblů. Autoři Ondřej Lážňovský a Denisa Kirschnerová v ní přenechali přípravu svátků na Spejblovi a Hurvínkovi.
A protože je dobře znají, nechali na ně pro jistotu dohlížet dva strážné anděly.

Druhá premiéra je naplánovaná na únor. Hra se jmenuje Jak s Máničkou šili všichni čerti a autor Miki Kirschner nám v ní prozradí, jak to dopadne s Máničkou,
která je tak nespokojená se svými nemoderními šatičkami, že se kvůli nim vydá do Ďáblic, kde prý šijí všichni čerti.
Co myslíte, ušijí Máničce nové šaty?

Na podrobný program se můžete podívat na oficiálních stránkách D S+H , které s novou sezónou přicházejí ve zbrusu nové grafice.


S novinkou přispěchal i Supraphon a od 11.10. si můžete poslechnout nové album autorky Denisy Kirshnerové s názvem Hurvínek a funící Billy.
V trochu nezvyklém příběhu se podíváme do Anglie na počátku 20.století, kde budeme přítomni vzniku báječného vynálezu - vysavače.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Smutek v divadle S+H divadlo
4. 05. 2013

Na rozdíl od svých svěřenců nejsou bohužel členové souboru Divadla Spejbla a Hurvínka nesmrtelní...
V pondělí 15. července v předvečer svých 69. narozenin zemřel dlouholetý člen D S+H pan Miroslav Polák.
Veřejnosti byl nejvíce známý jako interpret pejska Žeryka, o kterého se staral více než dvě desítky let.
Ztvárnil také celou řadu dalších rolí - v divadle i na Supraphonských nahrávkách S+H. Byl také tiskovým mluvčím divadla.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Na černé hodince u Spejblů - staronová reedice nahrávky
31. 03. 2013

V březnu vyšlo u Supraphonu dvojalbum Na černé hodince u Spejblů.
Je označeno novou hlavičkou s názvem archivní řada - ta by měla provětrat zbytek Supraphonského archivu s nahrávkami S+H.

Dvojalbum se skládá z nahrávek Hurvínkova černá hodinka z roku 1978 a Na černé hodince u Spejblů z roku 1986, které ve své době vyšly pochopitelně na gramofonových LP deskách.
Na CD vyšla jejich reedice v roce 1996 ve druhém a třetím díle tehdy vznikající původní archivní řady nahrávek Spejbla a Hurvínka v podání Miloše Kirschnera.
V té době se však uvažovalo o tom, že celá archivní řada bude mít pouze dvanáct dílů a tak se nahrávky různě krátily, aby se jich na CD vešlo více.
Patrné to bylo především na těchto dvou nahrávkách a proto se nynější vydání dá brát jako zcela nový reediční počin.

Dvojalbum Na černé hodince u Spejblů je plné lidových písniček, říkanek, vyprávění a útulné domácí pohody.
V nové, nezkrácené reedici a s nápaditou grafickou podobou obalu je vítaným počinem pro všechny příznivce Spejbla a Hurvínka.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek získali Cenu Thálie divadlo
23. 03. 2013

Spejbl s Hurvínek - potažmo celé Divadlo S+H - se dočkali velmi významného ocenění.
V Národním divadle V Praze se udíleli Ceny Thálie za rok 2012. Jednu z cen si odnesli naši dřevění hrdinové.

Popis události přebíráme od agentury ČTK:
Pro zvláštní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla si v sobotu 23. března k překvapení diváků přišli Spejbl s Hurvínkem a stali se tak nejstaršími laureáty těchto cen.
Prvnímu je totiž už třiadevadesát, druhý je o pouhých šest roků mladší.

Plzeňští rodáci, jejichž divadlo v roce 1930 bylo vůbec prvním profesionálním loutkovým divadlem na domácí scéně, působí v Praze od roku 1945.
Jejich zahraniční renomé by jim záviděl i leckterý živý kolega, neboť v režii svých mluvčích Heleny Štáchové a Martina Kláska hostovali v jedenatřiceti zemích čtyř kontinentů, kde promluvili 22 jazyky.
Zdatně jim v tom sekundovala Mánička i její bábinka Kateřina.

Tak jako ostatní laureáti ocenění za celoživotní mistrovství, i slavné loutky dnes sklidily potlesk publika vstoje. Spejbl a Hurvínek dostali speciální zmenšené verze skleněných plastik Thálie.
Poděkovali všem členům divadla, věrným divákům, ale také Josefu Skupovi, který je kdysi přivedl na svět.

Obě populární loutky se na jevišti české první scény cítily jako doma. Účinkovaly totiž i na větších scénách. Například ve frankfurtské opeře, v kjótském Music Hallu, v hannoverské Filharmonii či v amfiteátru jordánského Ammánu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Historické filmy se Spejblem a Hurvínkem na DVD knihy
24. 02. 2013

Národní filmový archiv vydal reprezentativní publikaci a DVD mapující animovanou tvorbu vzniklou na území dnešní České republiky v letech 1920 až 1945.
Kniha s názvem Český animovaný film I. 1920-1945 je pro nás zajímavá především tím, že na přiložených DVD najdeme hned tři snímky se Spejblem a Hurvínkem.

Nejstarší z těchto snímků je z roku 1930. Jedná se o reklamu na litinové vany, ve které se Hurvínek odmítá dál koupat v zastaralých neckách a dožaduje se na Spejblovi nové, litinové vany.
Snímek se stopáží necelých pěti minut má název Spejblův případ a jako jediný z nich je němý. Díky tomu je však opatřen dobovými titulky ve slovenštině my se tak máme například šanci dozvědět, jak se řekne slovensky "taťulda".

Dalším snímkem je půlhodinové Spejblovo filmové opojení z roku 1931.
Tento film byl určen pro promítání v kinech, podle některých zdrojů se ale na veřejnost nikdy nedostal. Filmová zápletka je charakteristická pro Hurvínkovské divadelní hry pro dospělé té doby - Hurvínek se v ní snaží zabránit domnělým námluvám svého otce.
Inu, měl své zkušenosti a Spejbl byl dříve pěkný sukničkář...

Ve třetím snímku s názvem Všudybylovo dobrodružství z roku 1936 se nám loutkový Hurvínek představí jako Všudybyl - hlavní hvězda následujícího dvanáctiminutového kresleného snímku, ve kterém vysvětluje poutavým způsobem princip radiového vysílání.

Knihu Český animovaný film I lze zakoupit v internetovém knihkupectví Kosmas .komentáře (0) přidal: Pout
.
PETICE za záchranu Divadla S&H divadlo
13. 12. 2012
Smutný nádech má jinak na první pohled poetické PF Divadla Spejbla a Hurvínka.

Věnujte prosím pozornost následujícímu prohlášení, které se objevilo na oficiálních stránkách D S+H a připojte svůj podpis pod petici za jeho záchranu:

Vážení a milí diváci,
děkujeme vám za vaši přízeň, která trvá již 86 let. Jen v Praze jsme s vámi prožili krásných 67 vánočních svátků a novoročních oslav. Udržovat tradici české marionetářské školy, hrát politickou satiru pro dospělé a především kultivovat, bavit a vychovávat naše nejmenší, je posláním dětského divadla. Aby pro ně byl tento zážitek přístupný, lze jen tehdy, bude-li pro ně finančně dostupný. A my máme nejmenší vstupné ze všech profesionálních divadel v Praze, i když náš zřizovatel – pražský magistrát, nám dává nejmenší dotaci ze všech.
Bohužel z rozhodnutí nového pana radního Novotného, nemáme dostávat ani tu. Rozhodl se nás vyloučit z řady magistrátních divadel.
Abychom mohli bez dotace města fungovat, bude - dle výpočtu auditu, jedna vstupenka pro dětského diváka stát 480 korun. Což je likvidační rozhodnutí.
Chceme za nás i za vás, naše diváky, bojovat jedinými prostředky, které máme – vaší podporou. Proto je na našich webovkách, na stolečku u pokladny i v předsálí, připravena petice za naši záchranu. Váš projev solidarity bude pro nás tím nejhezčím dárkem.
S úctou
Divadlo Spejbla a Hurvínka

Hurvínek:
A já vám i sobě přeji, abychom spolu mohli slavit Vánoce i Nový rok ještě po mnoho dalších let. Chacháááá!

Petici na podporu Divadla Spejbla a Hurvínka můžete podepsat u pokladny a v šatně D S+H nebo prostřednictvím stránek divadla: www.spejbl-hurvinek.cz, případně přímo zde: www.petice.biz/za-zachranu-divadla-spejbla-a-hurvinka
.


UPDATE:
Díky vaší podpoře se věci začínají dávat do pohybu - viz citace z oficiálních stránek Divadla Spejbla a Hurvínka:

Vážení a milí přátelé Divadla S+H,
dokázali jste to!

Díky petici občanů a masivní mediální podpoře, jsme společnými silami konečně dosáhli toho, že s námi ti, co nás nebrali na vědomí a rozhodovali o nás bez nás, začali komunikovat. Naše divadlo navštívil pan předseda odborné komise PhDr. O.Černý. Konečně jsem měla možnost seznámit jej se správou a posláním dětského divadla a uvést na pravou míru lži a účelové polopravdy, ze kterých komise vycházela. Poté jsem panu primátorovi donesla petici vás občanů, kteří svými podpisy potvrzovali své přání, aby Divadlo S+H zůstalo pod správou magistrátu hl. města Prahy. Podpisů je za pouhý měsíc kolem 13 000. Dospěli jsme ke společné dohodě. Dosavadní tvrzení pana radního i předsedy komise, že město Praha s DSH již nepočítá a vyjímá ho z divadel, městem spravovaných, mám považovat pouze za soukromé přání pana radního. Celou kauzou se bude zabývat odborná komise, která svůj návrh na řešení budoucí divadelní struktury předá p. radnímu. Ten návrh řešení předloží zastupitelům. Pan primátor slíbil, že na korektnost postupu sám dohlédne. Zatím tedy dočasně pozastavuji petici v očekávání věcí příštích. My všichni, kterým záleží na budoucnosti jediného dětského loutkového divadla se světovou pověstí, které patří k našemu kulturnímu dědictví, vyčkáme konečného rozhodnutí. Bude-li třeba, budeme v petici pokračovat a společně se dostavíme na zasedání zastupitelstva, kde sdělíme žádost občanů. Reflektovat názory těch, které radnice zastupuje, je jejich povinností. Chci však spolu s vámi doufat, že pod tlakem kulturní veřejnosti vyhraje zdravý rozum a jedna z posledních českých značek i kulturní dědictví s mezinárodním renomé, zůstane zachováno pro příští generace. Zásluhu na tom má každý z vás, kdo patří k těm podepsaným třinácti tisícům občanů.
Velmi si vážím vaší podpory a lásky. Když jsem unavená nekončícím bojem o divadlo, nacházím sílu, když si pročítám vaše nádherná vyznání a vzkazy, které mne nepřestávají dojímat. Vnímám je jako poděkování mnoha generacím tvůrců, kteří se zasloužili o to, že ti dva ušatí hrdinové mohou do dnešní doby rozdávat úsměv a dobrou náladu. Vaše vzkazy, vaše jména, zůstanou uložena a svázána v archivu divadla, pro potěchu dalších generací, které přijdou po nás. A já věřím, že jich bude ještě mnoho. Ti dva dřevění klauni mají dlouhý život a vždy si dokáží k sobě připoutat jak tvůrce, tak i diváky. My všichni jsme v jejich dlouhém životě jen krátkou episodou. V tuto chvíli však velice významnou. Bez vás by tu třeba už za krátkou dobu nebyli. Berte to, spolu se mnou, jako zprávu o kvalitě našeho národa, která je jiná, než se dá soudit dle obrazu, který o nás vytvářejí naši nemocní mocní.
S úctou vaše
Helena Štáchová

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové CD, nová kniha a něco o Vánocích nový titul
10. 12. 2012

Do Vánoc zbývají již jen dva týdny a mé loňské předsevzetí, že letos dáme na web vánoční tipy o dost dříve vzaly za své.
Nicméně si alespoň pár novinek představíme.

Především vyšlo novinkové CD s názvem Hurvínkovo trápení se školou.
Ve dvanácti scénkách, které napsala Helena Štáchová, na nás čekají různorodé trable Spejblovic rodinky.Novinkou je i kniha O praštěném Hurvínkovi.
Příběh, který někteří znáte ze stejnojmenného CD a který vypráví o tom, co všechno Hurvínek zažije v narozeninovém snu, doprovodil svými krásnými ilustracemi výtvarník Jiří Grus (možná znáte jeho komiks Voleman).Zbytek letošní produkce výrobků s tématikou S+H tvoří pokračující trend využívání licence postaviček Spejblovi rodinky z připravovaného 3D snímku Hurvínek ve filmu. Nyní tyto postavičky najdete pomalu na každém druhém výrobku potraviny nevyjímaje. Co se týká samotného filmu, tam se nové informace neobjevily, takže stále předpokládáme premiéru na přelomu roku 2013/14.Pro internetové nákupy a také pro přehled toho, co je v současné době s tématikou Spejbla a Hurvínka na trhu doporučujeme eshop Popron.cz a Hurvinek.eu.

A když tu máme ty Vánoce – kolik z nás počítá dny do Štědrého večera na Hurvínkovském adventním kalendáři a kdo bude zdobit stromeček skleněnými postavičkami Spejbla, Hurvínka, Máničky a Žeryka?
Veselé Vánoce smile

komentáře (0) přidal: Pout
.
Pozvánka na křest nového CD a autogramiádu nový titul
26. 11. 2012

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]