Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Dnes má premiéru nová hra Nezvaný host u Spejblů divadlo
11. 06. 2021

Po dlouhé době vynucené pauzy způsobené koronavirovými omezeními se příznivci Spejbla a Hurvínka konečně zase dočkají uvedení divadelní hry. A to hned premiéry pro dětské publikum v podobě představení Nezvaný host u Spejbl. Právě dnes se totiž mohou přijít podívat první diváci na to, jak se Člunozobec nastěhuje ke Spejblům a jak si s tímto nezvaným hostem naši hrdinové poradí. Tato hra slibuje zajímavou a netradičně pojatou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný příznivec těchto postaviček.

Zajímavostí pak je i to, kde se premiéra odehraje. V době působení Skupova souboru bylo poměrně běžné, že se premiéry konaly během zájezdových představení mimo domovskou scénu. To se ale po profesionalizaci divadla změnilo a v naprosté většině případů se premiéry odehrály v divadle na pražských Vinohradech, kde D S+H působilo. Poslední premiérou odehranou mimo domovské divadlo tak bylo zřejmě v roce 1971 první uvedení hry Past na Hurvínka, které se uskutečnilo v Pardubicích. Nyní, po padesáti letech se situace opakuje, byť tentokrát soubor neopustí Prahu, protože premiéra se uskuteční na letní scéně pražského Planetária.

Pokud ale nemáte zakoupenou vstupenku, máte bohužel smůlu. Všechna tři představení (pátek, sobota i neděle 13.6.2021), která soubor v Planetáriu odehraje, jsou vyprodaná. Ale nezoufejte, další možnost bude už 19. června, kdy se Spejbl s Hurvínkem přesunou na letní scénu zahrady hotelu international v Dejvicích, kde vám budou připraveni dělat radost až do začátku září.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nový Zpravodaj Klubu Hurvajz divadlo
2. 06. 2021

Divadlo Spejbla a Hurvínka vydalo nový Zpravodaj Klubu Hurvajz. V něm se můžete dočíst opět plno zajímavých informací včetně detailního rozpisu letních plánů. Ty budu spojeny s venkovními scénami ať už to bude v Planetáriu či zejména pak celé prázdniny v zahradě dejvického hotelu International. Vedle toho obsahuje zpravodaj jednu velice lákavou nabídku, kterou by si neměl nikdo z pořádných klubáků nechat ujít. Detaily samozřejmě nemůžeme prozradit, neb je určena jen členům klubů, kteří si ji mohou přečíst ve zpravodaji. A pokud ještě členem Klubu Hurvajz nejste, máte možnost to rychle napravit. Klubovou kartu seženete na pokladně, všechna vydání e-zpravodaje najdete na našem webu zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek s Člunozobcem na návštěvě u Člunozobce divadlo
26. 05. 2021

Už 11. června 2021 se diváci mohou těšit na premiéru nové hry z pera Mikiho Kirschnera a Jany Kubíčkové Hurvínek a nezvaný host. Miki Kirschner stojí za celou řadou úspěšných her pro děti a dospělé, Jana Kubíčková je pak spoluautorkou nového nastudování představení Past na Hurvínka. A kdo si bude oním nezvaným hostem, který jednoho dne zaklepe na dveře u Spejblů? Kdo by čekal nějakou známou postavu, mýlil by se. Ke Spejblům se rozhodne nastěhovat Člunozobec! Pokud nepatříte mezi znalce zoologie a ptactva zvlášť, tak z wikipedie se můžete dozvědět, že Člunozobec africký, latinsky Balaeniceps rex, je velký pták z řádu veslonohých, který je známý zvláště díky svému nápadně tvarovanému zobáku připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Na výšku dorůstá 1,2 až 1,7 m s rozpětím křídel 2,3 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí. A jelikož tyto zajímavé ptáky chovají rovněž v pražské ZOO, vypravili se Hurvínek a loutková podoba Člunozobce právě do pražské Troje, aby se vzájemně seznámili. Přivítal je zde ředitel Bobek, se kterým se pak nechali společně vyfotit.

Hra slibuje zajímavou podívanou, protože Člunozobec bude mít opravdu nezvyklé potřeby a rituály, a Spejbl s Hurvínkem budou mít velké problémy s ním sdílet společný prostor jejich bytu. Jenže Člunozubec všechno ví, všude byl a neplatí na něj žádné logické argumenty, se kterými na něj Spejbl vyrukuje. Za to Hurvínek, ten si ví vždycky rady, na něj je i Člunozobec krátký anebo je to naopak? Jak to nakonec dopadne, zjistíte buď v pražské Stromovce na venkovní scéně Planetária, kde bude mít tato hra premiéru a následně se bude zde ve třech dnech za sebou reprízovat (11. – 13. června). Vstupenky můžete zakoupit za 250 Kč zde. Další možností bude zavítat na festival Dej více Praze, kde se na letní scéně hotelu International poprvé na tu hru můžete těšit 19. 6. od 10:30. Pokud to nestihnete, není třeba truchlit. Bude ještě několik dalších možností a to až do 4. 7. Vstupenky seženete zde. Pokud ani to nezvládnete, budete muset počkat až na zahájení klasické divadelní sezóny.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Den dětí s Hurvínkem divadlo
20. 05. 2021

Chcete si vyzkoušet trénink kosmonauta, dozvědět se nejednu zajímavost o vesmíru a nakonec si prohlédnout modul, který přistál na Měsíci a ještě se potkat s Hurvínkem? Pokud je vaše odpověď ano, tak přijďte 29. května v době od 11 do 16 hodin s Hurvínkem prožít Den dětí! Zážitková trasa začíná v Divadle Spejbla a Hurvínka a pokračuje přes Stromovku až do pražského planetária, kde na vás za úspěšné plnění úkolů čekají i dárečky. Akce je vhodná pro děti i dospělé. Délka trasy: 3 km (cca 1,5 hodiny), vstupné je zdarma.

V prodeji jsou už také vstupenky na šestici představení, které Divadlo Spejbla a Hurvínka odehraje od 11. do 13. června na letní venkovní scéně pražského Planetária. Jak jsme již psali, každý z těchto tří dnů to bude od 10:30 hra Žeryčku, hop! a odpoledne potom novinka Hurvínek a nezvaný host (v pátek od 16 hodin, o víkendech od 14 hodin). Vstupenky na tato představení jsou dostupné za jednotnou cenu 250 Kč resp. 130 Kč pro miminí hru Žeryčku, hop! na webu planetária www.planetum.cz.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Letní program Divadla Spejbla a Hurvínka odtajněn divadlo
16. 05. 2021

Postupné rozvolňování koronavirových opatření vedlo k tomu, že v pondělí 10. května se po velmi dlouhé době znovu otevřela divadelní pokladna. Zavítat do ní můžete v pracovních dnech v době od 13 do 18 hodin. Zatím si zde můžete zakoupit pouze dárkové vstupenky (které platí až do května 2022) a také se můžete přihlásit do zážitkového klubu pro fanoušky Hurvajz. Rovněž si můžete rezervovat vstupenky na květnová Člobrdění (rezervace je nezbytná, neboť na trasu se účastníci vydávají v předem stanovených skupinách i časech) a také na dvě víkendová představení Hurvínkova cesta do Tramtárie (5.6. a 6.6.2021). Tato představení by měla být jedinými dvěma, která by se v této divadelní sezóně měla uskutečnit přímo v divadle. To je samo o sobě dosti kuriózní, a tak neváhejte a rezervujte si lístky co nejdříve!

Zveřejněn byl rovněž přesný rozpis prázdninového provozu. Ten se ale neuskuteční v divadelních prostorách, nýbrž na letní scéně hotelu International a to v době od 19. června do 5. září 2021 (přesná adresa je Koulova 15, Praha 6). Lístky na tento program se nebudou prodávat na pokladně, ale výhradně přes portál ticketportal.cz. Veškeré informace o festivalu Dej více Praze budou dostupné na webu www.dejvicepraze.cz.

V době od 11. do 13. června pak odehraje divadelní soubor celkem 6 představení v pražském Planetáriu. Každý z těchto tří dnů to bude od 10:30 hra Žeryčku, hop! a odpoledne potom novinka Hurvínek a nezvaný host (v pátek od 16 hodin, o víkendech od 14 hodin). Vstupenky na tato představení budou dostupná na webu planetária www.planetum.cz.

Detaily najdete na oficiálních stránkách D S+H

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon vydá unikátní 3CD věnované Milošovi Kirschnerovi nový titul
3. 05. 2021

Miloš Kirschner – druhý adoptivní otec Spejbla a Hurvínka, jehož zásluhou se naši lipoví hrdinové těšili velké oblibě nejenom u nás, ale také v desítkách zemí světa. Byl to právě Miloš Kirschner, který jako první zavedl tradici, že S+H vždy vystupují v jazyce té země, kde právě hostují. To jim otevřelo dveře do koutů světa, kam by se jinak nedostali. Za jeho působení se Divadlo Spejbla a Hurvínka těšilo enormní slávě a sklízelo jeden úspěch za druhým – divadelníci pravidelně vyjížděli do zahraničí, objevovali se v rozhlase a televizi a natáčeli jednu zlatou desku za druhou, které se těší obrovské popularitě dodnes. Skupův soubor Miloš Kirschner posílil přesně před 70 lety v roce 1951. A právě při této příležitosti se Supraphon na podzim chystá vydat průřezové 3x CD věnované tvorbě tohoto génia loutkového divadla. Ačkoliv neznáme přesné detaily, už nyní můžeme prozradit, že se bude na co těšit! Nepůjde totiž o ledajaké kompilační CD s již několikráte recyklovanými scénkami, ale skutečný skvost. Na prvním disku nebudou chybět největší perly z Kirschnerovy mistrovské éry, ale tím nejzajímavějším by měl být druhý a třetí disk. Podle zatím neoficiálních informací by na jednom z CD měla být vydána zatím blížeji neupřesněná divadelní hra ze zvukového archivu Divadla S+H, která v audio podobě dosud nikdy nespatřila světlo světa. Mělo by se jednat o představení ze 70. či 80. let minulého století, kdy Kirschnerovo interpretační umění bylo na naprostém vrcholu. Závěrečné CD by pak mělo obsahovat různé bonusové nahrávky, z větší části rovněž dosud nevydané vycházející z divadelního archivu. Přesné datum vydání a ani další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, ale již nyní je jasné, že toto CD nebude smět chybět ve sbírce žádného milovníka Spejbla a Hurvínka. smile

komentáře (0) přidal: Pout
.
2. května oslaví Hurvínek 95. narozeniny média - TV
1. 05. 2021

V neděli 2. května oslaví Hurvínek neuvěřitelné 95. narozeniny. Jelikož bylo o této světoznámé postavičce napsáno snad vše, shrneme s pomocí textu z posledního zpravodaje Klubu Hurvajz jen to nejpodstatnější. Náš malý hrdina za svých pětadevadesát zažil mnohé. Zcestoval skoro celý svět, zažil bouřlivé ovace i věznění v trezoru gestapa. Zažil proměny režimu i svoje vlastní. Má pět tatínků. Jen jeden z nich je starší než on a to o pouhých šest let. Ti čtyři tatínci mladíci se svorně dělili o jeho vývoj. Josef Skupa ho uvedl na divadelní prkna a proslavil v celé zemi. Miloš Kirschner mu vtiskl novější charakter a proslavil ho v celém světě. Martin Klásek navázal na oba předchozí a udělal z Hurvínka současného kluka. Přivedl chlapce do dnešní moderní a rychlejší doby. Jeho Hurvínek je ten, kterého dnes známe. No, a od roku 2017 se s Martinem Kláskem začíná alternovat čerstvý rodič Ondřej Lážnovský. Zkrátka bylo a je o něj dobře postaráno pro naší i vaší radost.

A jelikož jde o významné jubileum, nezůstalo bez povšimnutí ani u televizních štábů z České televize a také CNN Prima. Reportáž Studia 6 České televize můžete sledovat v neděli ráno v 9:20 a o den dříve večer se můžete podívat na příspěvek TV Prima v rámci Hlavních zpráv na CNN Prima News. Kratičká zmínka byly odvysílána rovněž v Událostech - hlavní zpravodajské relaci ČT. Odkazy na oba pořady doplníme do našeho přehledu po jejich odvysílání.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl s Hurvínkem v Planetáriu divadlo
29. 04. 2021

Zatímco na Slovensku se počátkem května divadla otevírají, byť za přísných podmínek, v Čechách se nic takového neplánuje a kulturní stánky s největší pravděpodobností zůstanou uzavřené až do konce divadelní sezóny. Mnozí umělci proto vymýšlejí nejrůznější alternativní programy ať to je streamování koncertů a divadelních představení na internetu či pořádání open air akcí. Touto cestou se vydalo i Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Jednou z nich je venkovní „stopovačka“ Člobrdění s Hurvínkem. S velkou nadějí pak vyhlíží diváci zejména účast S+H na letní scéně, která vznikne na zahradě hotelu International v Praze 6. Zde D S+H plánuje pro své příznivce hrát od 19. června až do 12. září. Představení budou určena jak pro nejmenší děti, tak i pro dospělé. Na letní scéně vystoupí spolu s dalšími pražskými divadly a podle původních plánů by zde měla mít také premiéru nová hry Hurvínek a nezvaný host.

S diváky se naši lipoví hrdinové ale setkají ještě dřív, a to konkrétně v pražské Stromovce. Zhruba v půli června na terase pražského Planetária odehrají několik "miminích" představení "Žeryčku, hop!" a ještě předtím si společně s Planetáriem připraví program na Den dětí. Prvotní uvedení novinkové hry pro děti "Hurvínek a nezvaný host" by se mělo odehrát podle nejnovějších zpráv rovněž už v Planetáriu a ne až na zahradě hotelu International. Sledujte náš web, kde se vše včas dozvíte a také stránky www.planetum.cz, kde budou prodávány vstupenky.

Spejbl s Hurvínkem spolu se šéfem uměleckého souboru Martinem Kláskem pokračují rovněž ve „vyslýchání“ svých kolegů v sérii audio podcastů. Přístupných je již sedm dílů a další postupně vznikají. Podcasty ve formě rozhovorů jsou proloženy archivními nahrávkami, které většinou nebyly nikde zveřejněny.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Mánička a Žeryk slaví 91. narozeniny divadlo
19. 04. 2021

Mánička a Žeryk vstoupili na divadelní prkna ve stejný den - 19. dubna 1930. Bylo to při premiéře hry „Hurvínkova jarní revue“, která byla později uváděná pod názvem „Revue z donucení“. Dnes je to tedy rovných 91 let, kdy se diváci měli možnost s touto součástí dřevěné rodinky poprvé setkat! Je to vskutku neuvěřitelné, protože Mánička stále vypadá jako holčička a Žeryk překonává další a další rekordy v psí dlouhověkosti. Zatímco Mániččin vzhled se v průběhu let poměrně dramaticky proměnil (za současnou podobu - tedy brýle, kostkované šaty a červené punčocháče - vděčí Zdeňku Juřenovi), Žeryk se zůstává prakticky stejný. A proč by se také měl měnit, že? - na dokonalosti není třeba nic upravovat. :-)

Při příležitosti tohoto jubilea byla ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová hostem ranního pořadu České televize Dobré ráno. Spolu s Martinem Kláskem v několika vstupech prozradili o této dvojici, a pochopitelně nejenom o nich, plno zajímavých informací a plánů na nejbližší budoucnost. Pokud jste pořad nestihli, protože jste museli do práce či do školy (nebo k počítači na distanční výuku), nebo se vám prostě jen nechtělo vstávat, pusťte si pořad ze záznamu. Odkaz na něj najdete v našem přehledu televizních vystoupení.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek jako prostředek k osvětě dětí knihy
12. 04. 2021

"Tak jsem vybral čtyři smyky, patřím mezi závodníky, viděls, tati, jak jsem fit?" "Viděl! Jenže véstřieska musela dřív zastavit!". - "Přeběhnem to, honem tati!" "Ani nápad! Zůstaň státi, ztřeštěný jsi velice. Máš peníze na pokuty, či chceš do nemocnice?"

Tušíte, kde se objevily tyto a další podobné veršíky? Jsou součástí brožurky s názvem Jak Hurvínek přišel k rozumu, kterou v sedmdesátých letech minulého století vydal BESIP. Popularita Spejbla a Hurvínka byla v této době enormní, čehož využívaly i různé organizace, které v socialistické době dbaly na bezpečnost a zdraví dětí. Spojení s populárními postavičkami tak bylo do velké míry zárukou, že je děti přijmou se zájmem a rady v nich uvedené budou brát vážně. A pokud by samotné spojení s Hurvínkem na děti nezabralo, použili v úvodu autoři i verše, které jim měly jasně sdělit, jak moc blízcí si s Hurvínkem jsou: „Vy Hurvínka jistě znáte, v lecčems se mu podobáte, vždyť je stejný jako vy. A že dělá, co nemá, další stránky napoví.“

Velice podobně laděná je i brožurka s názvem Buď fit, která sloužila k podpoře sportu dětí a mládeže. I v tomto případě byly použity kresby doplněné různými méně či více povedenými verši motivujícími děti ke sportování. Obě tyto brožurky jsou součástí přehledu, který najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]