Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Člobrdění s Hurvínkem aneb pomozte zachránit Máničku divadlo
7. 12. 2020

Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře, praví známé úsloví. Přesně tím se řídilo Divadlo Spejbla a Hurvínka při vymýšlení aktivity, jak se v době uzavření divadel potkat se svými diváky. Kulturní stánky jsou bohužel stále zavřené, a proto Divadlo Spejbla a Hurvínka přišlo s neotřelým nápadem, jak dětem Hurvínka a jeho kamarádku Máničku přiblížit mimo jeviště. Při outdoorové hře s názvem Člobrdění s Hurvínkem s podtitulem pomozte zachránit Máničku, se děti mohou vydat ulicemi Dejvic, aby pomohli vypátrat a zachránit uvězněnou Máničku. Čeká je pátrání v dejvických ulicích, řešení zábavných úkolů, zatímco zlotřilý soused jim bude neustále v patách... Na startu pátrací hry se ně bude těšit Hurvínek s Žerykem. Účastníci hry se hravou formou dozvědí něco zajímavého o historii Dejvic - tedy čtvrti, kde sídlí domovská scéna Divadla Spejbla a Hurvínka a ještě se setkají se svými oblíbenými postavičkami.
Hra je určena primárně pro děti předškolního věku a žákům prvního stupně základních škol za doprovodu rodičů nebo prarodičů, ale jejími účastníky mohou být všichni, kdo si rádi hrají a mají zvídavou mysl. Doba pro zdolání trasy je asi 90 minut. Cena vstupenky je 70 Kč za osobu bez ohledu na věk. Objednávky přijímá od středy 9.12. pokladna D S+H. Termíny konání jsou následující: sobota 19. 12. v 10:30 hodin, neděle 20. 12. v 10:30 hodin, úterý 29. 12. v 10:30 hodin, středa 30. 12. v 10:30 hodin, sobota 09. 01. v 10:30 hodin, sobota 16. 01. v 10:30 hodin a neděle 14. 02. v 14:00 hodin.

Aktualizována byla rovněž zvuková historie, kterou připravuje pro server naposlech.cz Kamil Fajmon. Nově byly přidány poslední dva díly obsahují přehled německých nahrávek S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Listopadový Zpravodaj Klubu Hurvajz fan web
24. 11. 2020

Listopadový zpravodaj určený členům Klubu Hurvajz obsahuje na 16 stranách opět mnoho zajímavého čtení. Odhaluje plány do budoucna, věnuje se současné tvorbě a vrací se i do minulosti. A ještě dává prostor na představení našeho fan webu – co více si můžeme přát :-). Plány na nejbližší budoucnost ale odtajňovat nebudeme, neboť zatím nikde jinde, než v klubovém zpravodaji, se o nich Divadlo Spejbla a Hurvínka nezmiňuje a nebylo by tedy férové prosazovat je dříve, dokud je neodhalí širší veřejnosti samo divadlo. Můžeme jen uvést, že jde o aktivity související s koronavorvými opatřeními a přesunem části tvorby do internetového prostředí. Každopádně to ale bude stát za to, těšte se! Ze současnosti je přípěvek o "miminím" představení Žeryčku, hop! a to i pohledem herců, konkrétně Jakuba Hojky. Na své si přijdou i milovníci historie, na přání jednoho z klubáků D S+H zveřejnilo krátký úryvek ze scénáře hry Ještě jeden Hurvínek?, která měla premiéru v roce 1979. Závěr zpravodaje doplňuje jako vždy krásná archivní fotografie, tentokráte zachycující divadelní začátky mladičkého Martina Kláska. Všechny informace ke Klubu Hurvajz, včetně starších čísel zpravodaje, najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Noc divadel 2020 divadlo
15. 11. 2020

I letos se Divadlo Spejbla a Hurvínka připojí k akci Noc divadel. Letošní ročník, který připadá na 21. listopadu, však bude díky uzavření kulturních stánků značně odlišný, neboť se bude odehrávat výhradně ve virtuálním prostředí. A co pro milovníky Spejbla a Hurvínka D S+H nachytalo? Celý den bude na oficiálním divadelním webu www.spejbl-hurvinek.cz k vidění představení Hurvínkova cesta do Tramtárie - hra o zemi plné žíznivých květin, kde vládne protivná princezna Gerbera. To však nebude jediná část programu Noci divadel. Kromě shlédnutí této populární dětské hry bude na internetových stránkách divákům umožněna virtuální prohlídka divadelního zákulisí a také si budete moci stáhnout různé doplňkové materiály k tomuto představení. Například děti tam najdou omalovánky, učitelé pracovní listy atd. Upoutávku, kterou pro Noc divadel Spejbl s Hurvínkem natočili, si můžete prohlédnout na této stránce.

Skutečná návštěva divadla by jistě byla příjemnějším zážitkem, ale jsme rádi, že na své příznivce Divadlo S+H nezapomíná ani v této nelehké době a snaží se jim nemožnost osobní návštěvy co nejvíce vynahradit. I vy jim můžete na oplátku pomoci tuto nelehkou dobu překonat. Například tím, že si zakoupíte dárkové vstupenky. Jak na co, zjistíte v novince hned po tímto příspěvkem.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Dárkové vstupenky či finační dar - dvě možnosti jak Divadlu S+H můžete snadno pomoci divadlo
10. 11. 2020

Koronavirus poznamenává naše životy a ochromuje všechny obory lidské činnosti s kratší letní přestávkou již několik měsíců v řadě. Mezi obory, které strádají vlivem omezení nejvíce, patří vedle cestovního ruchu, stravovacích a ubytovacích služeb rovněž kultura. Na jaře jsme zveřejňovali na tomto fan webu několik výzev, které měli za cíl pomoci našemu milovanému divadlu snížit ekonomické škody způsobené jeho nuceným uzavřením v době nouzového stavu. Po několika měsících se situace opakuje, a proto není od věci výzvu k pomoci připomenout. Existují v zásadě dvě hlavní možnosti jak můžete divadlo podpořit. Tou první je, že si cenu vstupenky (tedy 220 Kč) zakoupíte dárkový poukaz, který následně podle chuti směníte za skutečnou vstupenku na libovolné rodinné víkendové představení, nebo za vstupenku na hru pro dospělé. Nikdo v tuto chvíli neví, kdy se divadla opět otevřou, a proto je platnost nově zakoupených dárkových poukazů prodloužena až do konce příští divadelní sezóny – tedy až do června 2022. Uděláte radost sobě, nebo vašim blízkým a ještě tím pomůžete divadlu překlenout nelehkou situaci. A samozřejmě potěšíte i letošního jubilanta pana Spejbla! :-) Druhou možností je potom poskytnutí přímého finančního daru divadlu. To můžete učinit na základě uzavřené darovací smlouvy, kterou si můžete stáhnout zde (soubor MS Word). Darovací smlouvu vyplňte, podepište a naskenovanou pošlete na mail sekretariat@spejbl-hurvinek.cz a pak darujte peníze. Jak prosté - tak hurá do toho! Dárkové poukazy můžete objednávat telefonicky na čísle 607 911 458 ve všední dny od 8 do 14 hodin. K ceně vstupenky bude připočteno poštovné.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Zlatá a stríbná mince k jubileu Josef Spejbla fan web
4. 11. 2020

O tom, že Josef Spejbl dostane ke svému stoletému jubileu další pamětní minci jsme psali již před rokem. Nyní Česká mincovna, jakožto emitent, zveřejnila podobu mincí, technické specifikace a především prodejní cenu. Mince bude vydána ve třech variantách - zlatá uncová mince o ryzosti 999,9 a průměru 37 mm, která vyjde v nákladu pouhých 100 kusů, bude stát 56.550 Kč včetně DPH, čtvrtuncová mince o velikost 22 mm rovněž v limitovaném nákladu 100 kusů vyjde na 14.450 Kč a konečně do třetice za stříbrnou minci zaplatí zájemci 1.590 Kč. Té bude vydáno 500 kusů a její průměr bude 37 mm. Vzhled všech mincí je identický. Mince pocházejí z ateliéru MgA. Martina Daška a její averzní strana je věnována původní loutce pana Spejbla a jejímu stvořiteli Josefu Skupovi, na reverzní straně je vyobrazena kompletní dřevěná rodinka Divadla S+H – pan Spejbl, Hurvínek, Žeryk, Mánička a paní Kateřina.

Vydání těchto pamětních mincí navazuje na trojici mincí, která vyšla u České mincovny v roce 2016 k Hurvínkovým devadesátinám. Tak začněte šetřit :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.
Neobyčejný život Josefa Spejbla média - TV
2. 11. 2020

Ve středu 4. listopadu 2020 odvysílá Česká televize sedmdesátiminutový dokument natočený k stoletému výročí pana Spejbla. Dokument Neobyčejný život Josefa Spejbla můžete sledovat na kanálu ČT ART ve 20:20 hodin. Film měl být původně uveden na připravovaném slavnostním večeru v dubnu v paláci Lucerna. Ten byl ze známých důvodů ale zrušen a premiéra byla přesunuta na 23. října do Divadla Spejbla a Hurvínka. Promítání bylo naplánované při příležitosti prvního setkání členů Klubu Hurvajz. Ani to se ale kvůli koronavirovým omezením nemohlo uskutečnit, a tak se Česká televize rozhodla již dále nečekat a dokument premiérově uvede tuto středu. Pro nedočkavé příznivce Spejbla a Hurvínka nabízí web ČT na navnadění několik nových povedených fotek včetně obrázků zachycujících natáčení a rovněž trailer. Čas si můžete zkrátit také přečtením zajímavých rozhovorů nejenom s oslavencem, ale i režisérkou dokumentu Adélou Sirotkovou. To vše najdete pod výše uvedeným odkazem.

Životní příběh Josefa Spejbla se započal jeho vyřezáním v roce 1919. Na divadle debutoval o rok později. Po počátečních neúspěších v roli akrobata v odpoledních přídavcích pro děti si Spejbl rychle získal respektované postavení v souboru Plzeňského loutkového divadla prof. Josefa Skupy a svými inovativními příslovími, jako třeba „kdo se směje naposled, ten se směje poslední“ získal srdce Plzeňáků. Raketový úspěch se dostavil krátce poté, co se po jeho boku objevil „malý Spejblík“, neboli Hurvínek. Popularita dvojice dřevěných plzeňských komiků byla ve své době srovnatelná s popularitou Vlasty Buriana, Ference Futuristy či Voskovce a Wericha.

Život a dílo Josefa Spejbla se v podstatě nijak zvlášť neliší od životů jeho nedřevěných kolegů, kterým se před časem věnoval cyklus Neobyčejné životy. Stejně jako jeho nedřevění generační souputníci prošel obdobím bouřliváckého mládí v okruhu avantgardy, následně dospěl, vyrovnal se se smrtí „otce“ Josefa Skupy, urovnal si vztahy s rebelujícím Hurvínkem, přizpůsobil se společenskému vývoji, stal se celebritou, prožil si „divoká devadesátá“ včetně vystěhování z Divadla v Římské ulici a následného budování nového divadla v Dejvicích, kde působí dodnes.

První stovka života Josefa Spejbla byla bezpochyby velmi úspěšná. Procestoval skoro celý svět, hrál v 16 cizích jazycích. V novém tisíciletí mu byl přiznán neoficiální statut národního bohatství a už dávno předtím se stal celebritou showbyznysu. Jeho ctižádost být slavným a oslavovaným se bezezbytku naplnila. Přesto se vkrádá otázka, jestli si svůj život nepředstavoval trochu jinak. Tenkrát před sto lety, s Josefem Skupou, kterému vděčí za život, a po kterém dostal i křestní jméno.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H v pořadu Tělo dřevěné, duše česká média - TV
1. 11. 2020

Poslední listopadový večer odvysílala Česká televize další díl z publicistického cyklu Historie.cs věnující se českému loutkářství. Pořadem s názvem Tělo dřevěné, duše česká provázela trojice fundovaných odborníků Pavel Jirásek, Nina Malíková a Jan Novák. V pořadu pochopitelně nechybí ani Spejbl s Hurvínkem ve spojení s jejich tvůrcem – Josefem Skupou a druhým adoptivním otcem – Milošem Kirschnerem. Autorům a loutkovým hercům S+H je věnována poslední třetina pořadu. Pro zkušené znalce tvorby S+H pořad sice nepřináší až tak nic úplně nového, přesto se jedná o velmi zajímavou sondu do počátků tvorby a za shlédnutí stojí už jen proto, že v něm jsou k vidění filmové ukázky, které ještě nebyly v novodobé historii odvysílány. Jedná s například o sestřih z Československého filmového týdeníku z roku 1979 či záběry z hry Past na Hurvínka. Pořad můžete ze záznamu shlédnout na webu ČT, odkaz najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejblova a Hurvínkova učebnice jazyka českého vyjde na CD nový titul
29. 10. 2020

Jak jsme již před časem psali, vydavatelství Radiotéka patřící Českému rozhlasu připravuje k vydání další CD s hurvínkovskou tématikou. Tentokráte však nepůjde o Hurvínkovy příběhy, ale o seriál o českém jazyce s názvem Spejblova a Hurvínkova učebnice jazyka českého. Tento původně osmidílný cyklus, natočený v roce 1993, byl patrně posledním rozsáhlejším rozhlasovým počinem Miloše Kirschnera. V rozhlasovém archivu se z celkových osmi dílů zachovalo bohužel pouze šest s tím, že první tři o celkové délce 51 minut by nyní měly vyjít na chystaném CD. Datum přesného vydání zatím Radiotéka neuvedla. Vedle Miloše Kirschnera v rolích Spejbla a Hurvínka uslyšíte Helenu Štáchovou promlouvající za postavy Máničky a bábinky a dále Jana Bošelu, který trochu netradičně ztvárnil štěkajícího Žeryka. Ukázky, abyste se měli na co těšit, najdete na stránkách Radiotéky pod odkazem výše.
Edit 5.11.2020: CD stojí 199 Kč, ve formátu mp3 nahrávku pořídíte za 159 Kč.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Martin Klásek a Ondřej Lážnovský společně v rozhlase média - rozhlas
24. 10. 2020

Rozhlasových rozhovorů s herci souboru Divadla Spejbla a Hurvínka vzniklo na dobu existence divadla nespočet. Jen málokdy se ale stane, aby se do rozhlasového studia v jeden okamžik vypravili interpreti obou hlavních postav. A přesně to se v pátek 23. října přihodilo. Do pořadu Blízká setkání, který moderuje Tereza Kostková, zavítal Martin Klásek společně s Ondřejem Lážnovským, který s prvně jmenovaným v rolích Spejbla a Hurvínka už více než tři roky úspěšně alternuje. Příjemný rozhovor plný zajímavých informací a humoru zazněl na vlnách Českého rozhlasu Dvojky. Pokud jste jej nestihli v přímém přenosu, můžete si jej poslechnout ze záznamu z archivu ČRo. Odkaz na pořad najdete zde. Pustit si můžete buď jen audio, nebo i obrazový záznam. Každopádně vám tento milý rozhovor vřele doporučujeme - vždyť kdy zase budete mít možnost slyšet, že by si Spejbl s Hurvínkem skákali do řeči? :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.
Časopis Hurvajz a Hurvajz plus fan web
23. 10. 2020

Jen málokdo se může pochlubit, že má svůj časopis. Hurvínkovi se to poštěstilo. Byl sice vydáván pouze tři roky (v období let 1997 – 1999), ale i tak stihlo s jeho jménem vyjít 22 čísel. První bylo vydáno v září 1997, poslední prázdninové dvojčíslo potom v červenci roku 1999. V počátcích nesl časopis jméno Hurvajz (s podtitulem, že s jedná o časopis pro děti do 99 let), o rok později (od čísla 9/1998) byl mírně změněn design a byl přejmenován na Hurvajz plus. Jeho šéfredaktorkou byla nejprve B. Machová, kterou od ledna 1998 vystřídala Naďa Synková. Až do doby přejmenování časopisu se na jeho grafické podobě podíleli manželé Sotákovi – Naďa a Dušan (Naďa Sotáková byla dcerou Miloše Kirschnera). Od čísla 9/1998 se o grafiku starala Vlasta Dyrynková. Časopis vydávalo nejprve Vydavatelství K, po změně názvu vydávání přešlo pod firmu Hurvajz s.r.o., která jej připravovala ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka (Helena Štáchová byla členkou redakční rady a aktivní přispěvovatelkou). Zaměření časopisu zůstalo po celou dobu jeho existence stejné – komiksy, vystřihovánky, omalovánky, hádanky, křížovky, soutěže, příběhy a články ze světa zvířat, informace o historii divadla a z aktuálního divadelního dění atd. – zkrátka směsice zábavy a poznání a to nejenom o našich dvou ušatcích. Cena časopisu byla 25 Kč (dvojčíslo stálo 35 Kč). Náhledy obálek všech dostupných čísel, včetně nedávno objeveného (zřejmě) posledního dvojčísla z prázdnin roku 1999, najdete na této nové stránce. Díky webu zelenavystava.cz je k nahlédnutí i prvních deset stran z většiny časopisů.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]