Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
13. komnata Heleny Štáchové - 13. 10. v České televizi média - TV
3. 10. 2006

Nenechte si ujít, 13. října 2006 od 21:05 další vydání dokumentárního seriálu 13. komnata, tentokrát celý věnovaný paní Heleně Štáchové.

Jméno Heleny Štáchové je spojeno s Divadlem Spejbla a Hurvínka, jejím manželem byl český loutkář, dlouholetý ředitel a hlavní interpret Divadla Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. V posledních letech se v tisku často objevovaly informace o soudech o autorská práva na loutky, která Helena Štáchová po smrti manžela zdědila. Málokdo ví, že v roce 1984 Helena Štáchová byla zraněna při vážné autonehodě a přišla tehdy takřka o celý obličej. Uplynulo pak několik let, během nichž musela absolvovat řadu plastických operací, než se její tváři vrátila původní podoba. Dlouho ani nevycházela z bytu, doma měla zakrytá zrcadla a učila se nebýt fixovaná na svůj zjev. Brzo po tom, kdy se Helena Štáchová zcela zotavila, onemocněl její manžel, který byl o hodně starší než ona. Miloš Kirschner v důsledku cukrovky oslepl na jedno oko, přicházely další komplikace a jedné z nich nakonec podlehl. Odchod manžela, vleklé soudy o autorství loutek, stres a obava o ztrátu divadla, to vše zřejmě přispělo k tomu, že Helena Štáchová onemocněla rakovinou. Štáchová se však nevzdala a i s pomocí nového partnera, který ji v těžké situaci podpořil, dokázala nad nemocí zvítězit.
Helena Štáchová o svém životě říká, že by vydal na jeden napínavý román. Hned však dodává, kdo ho ale má žít? Už ví, že člověk nemá nic jistého - slávu, krásu, lásku, úspěch ani zdraví. O všechno v různých dobách přišla. Která z těch ztrát byla nejtěžší, kde hledala sílu všechno překonat, to se možná dozvíme, když nahlédneme do její třinácté komnaty. Na této cestě nás bude provázet Zuzana Burešová.


Pokud jste propásli, nevadí

Online archiv České televize vám 13. komnatu Heleny Štáchové nabídne

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Hurvínkův dřeváček - další snový příběh na CD nový titul
26. 09. 2006

Již 27. října vydá Supraphon další nahrávku jménem Hurvínkův dřeváček (SU 5741-2), který obsahuje části Dopis Ježíškovi, Nadílka, Telefonát, Hurvínkova cesta za dobrodružstvím, Mániččina cesta do Dřevákova, U královské brány, Mánička se nese, Hurvínek za branami, Hurvínek v hospodě, Mánička na zámku, Zase doma

A o čem bude? Hurvínek není příliš spokojen se svými dřeváky. Raději by šel s módou a vyměnil je za kecky, jaké nosí ostatní kluci. Teprve snové dobrodružství, které spolu s Máničkou prožije v Říši bot jej přesvědčí, že nad jeho dřeváčky není.

Na nahrávce můžete slyšet následující herce: Martin Klásek, Helena Štáchová, Miroslav Polák, Dalimil Klapka, Jaroslav Vlach, Luděk Čtvrtlík, Květa Plachetková, Hana Křížková, Zdeněk Hess, Zdeněk Štěpán

Cena tohoto disku by se měla v obchodech pohybovat okolo 259 Kč.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Lotos opět vydává své starší nahrávky i na CD nahrávky
17. 09. 2006

Tak jako v letech 2004 a 2005 i letos vydává firma Lotos na CD své nahrávky S+H, které dříve vyšly pouze na magnetofonových kazetách.
Jedná se o tituly:
- Kdo unesl Žeryka?? aneb Hurvínek na stopě! (z roku 1994)
- Hurvínek a zrcadlo (z roku 1998)
- Hurvínek ufonem (z roku 1999)
- Jak si Hurvínek Máničku našel (z roku 2000)
- Mlsný Hurvínek (z roku 2001)

CD by měla vyjít ještě v průběhu tohoto měsíce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové výrobky s motivy S+H fan web
13. 09. 2006

Výrobce společenských her a školních pomůcek - f. BONAPARTE - dodala na trh dva výrobky s motivy S+H.
Prvním výrobkem je tzv. "maxi PUZZLE" (2 motivy, 30 dílků, 670x480 cm) a tím druhým je společenská hra "Cesta na hrad".
Vzhledem k tomu, že ostatní známé pohádkové postavičky - které firma také využívá - se vyskytují na celé řadě jejích dalších výrobků (např. samolepky, magnetky, nebo karty), lze předpokládat, že se sortiment firmy BONAPARTE ještě o výrobky s motivy S+H rozšíří. Na neaktualizovaných stránkách této firmy se o tom ale zatím nedočtete.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Klíč v Divadle Spejbla a Hurvínka (31. srpen) média - TV
29. 08. 2006

Tento čtvrtek od 16:20 na ČT2 se magazín nejen pro zdravotně postižené Klíč, podívá do Divadla Spejbla a Hurvínka. Trochu netradičně. Důvod? Jeho ředitelka, paní Helena Štáchová, vydala před časem knihu o svém životě. A jelikož její osud vůbec nebyl jednoduchý a navíc nedávno překonala zákeřnou chorobu, podělí se s námi o několik rad, jak přežít, jak si udržet pozitivní myšlení a kde hledat sílu k boji s nepřízní osudu. A potom, společně s dřevěnými herci, půjdeme pomáhat nemocným dětem do nemocnice v Motole. Zní to pohádkově, ale existují situace, kdy profesionální medicína skláda ruce do klína a Spejbl s Hurvínkem přebírají roli lékařů.

Za upozornění na tento pořad patří díky Sapajabalovi.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Spejbl nového tisíciletí - Spejbl jako robot fan web
11. 08. 2006

Spejbl již dosáhl takového věhlasu, že dnes již neexistuje pouze v dřevěné či kreslené podobě. Stal se i inspirací lidem z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, kteří si tak pojmenovali dvounohého kráčejícího robota.

Vypadá to, že Spejbl do nového tisiciletí vykročil tou správnou pokrokově technickou nohou :)

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Milan Knížák: Originální loutka Spejbla je uložena v Moskvě média - tisk
1. 06. 2006

V jednom z květnových čísel magazínu Týden se objevil rozhovor s ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem, který jej celý zasvětil do té doby tajené vášní - loutkám. Jako poctu loutkařské profesi vydal dvoudílnou Encyklopedii výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopované minulosti do roku 1950. Encyklopedie obsahuje 1676 hesel, 2850 fotografií a to vše na 1200 stranách. Publikace vyšla v dubnu v nakladatelství Nucleus a Milan Knížák vytvoření této neskutečně rozsáhlé encyklopedie věnoval 33 let svého života.

Samozřejmě pokud se jakýkoliv rozhovor točí o loutkách, nelze v otázkách neopomenout i loutky Divadla Spejbla a Hurvínka. Milan Knížák poskytl ve svých odpovědích velmi zajímavou informaci, kde je uložen originál loutky Spejbla.

Jak se vám líbí Skupův Spejbl a Hurvínek?

Přijdou mi celkem dobré. Je to dokonalá dvojka. Oproti tomu Mánička je dodnes trochu rozpačitá. Zkoušel ji kdekdo, ale modernistickou holku nikdo pořádně neuměl. O Skupovi se říká, že ho ke Spejblovi inspirovala postava Čejkova Bejbla. Hurvínka mu už udělal Augustin Nosek. Dnes už mi ty postavy připadají trochu historické a způsob, jakým paní Štáchová drží Skupovu tradici, mi přijde kontraproduktivní.

Prapůvodní figura Spejbla je prý uložena v Moskvě.

Malík ho dal Obrazcovovi jako velký dar do sovětského ústředního muzea loutek.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Po 8 letech padl konečný verdikt - práva na Spejbla a Hurvínka patří Divadlu divadlo
11. 05. 2006

Vrchní soud v Praze dnes 11. 5. 2006 definitivně přiřkl práva na loutky Spejbla a Hurvínka ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Rozsudek ve sporu Štáchové a Městského ústavu sociálních služeb v Plzni padl po více než osmi letech.

Myslím, že je to ten nejlepší dárek k 80. narozeninám Hurvínka, neb díky tomuto rozhodnutí se bude moci uskutečnit mnoho projektů, které kvůli nejasnostni ohledně autorských prav byly pozastaveny. Třeba tajemné aktivity divadla jménem Klub přátel Divadla Spejbla a Hurvínka, který nese název Cha Chá. Ví snad někdo více, o co jde? :)

Více informací např. na zpravodajském serveru iDNES.cz

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Soud o práva na Spejbla a Hurvínka pokračuje 11. května divadlo
2. 05. 2006

Člověku by se chtělo říci, že nyní má Divadlo Spejbla a Hurvínka jednu z těch světlejších epizod svého života a to především díky oslavám 80. narozenin Hurvínka a mnoha dárků, které díky tomu Divadlo obdrželo a dozajista obdrží.

Bohužel, to by ve skříni nesměl být pověšen jeden kostlivec jménem autorská práva na používání postaviček Spejbla a Hurvínka.

Ironie osudu tomu chtěla, že další jednání ohledně tohoto sporu je naplánováno na 11. května. Co myslíte, už se tento letitý spor někam posune? Obávám se, že se i nadále bude točit v bludných kruzích a výsledek bude stále v nedohlednu.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Další dárek k Hurvínkovým narozeninám - kniha Hurvínkovy narozeniny knihy
26. 04. 2006

Tomu se říká úroda, po gratulantech k Hurvínkovým 80. narozeninám se přidal další - Nakladatelství Tvarohová - Kolář a Hurvínkovi nadělil knihu Hurvínkovy narozeniny, kterou napsaly Helena Štáchová a Denisa Kirschnerová.

Hlavní příběh Praštěný Hurvínek aneb Hurvínkův narozeninový sen vypráví dětem o novém dobrodružství Hurvínka, jeho kamarádky Máničky a pejska Žeryka, kteří pomohou lesním zvířátkům. Jak a proč? Na tyto otázky naleznete odpověď až po přečtení celého příběhu. Kniha obsahuje i oblíbený komiks, který nás seznámí s Hurvínkovou jarní láskou a prozradí nám jak Hurvínek slaví narozeniny.

První náklad je limitovanou edicí! Každá kniha obsahuje narozeninové blahopřání od Albi. Cena 259 Kč.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]