Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
2010 - Rok plný oslav divadlo
14. 03. 2010

Letošní rok je pro Divadlo Spejbla a Hurvínka a všechny jeho příznivce velmi významný.

Především letos na podzim tomu bude již neuvěřitelných 90 let od té doby co pan Spejbl vstoupil na scénu. Poprvé se tenkrát představil coby nešikovný artista na hrazdě, posměšně komentovaný svým prvním divadelním partnerem - Kašpárkem.
Kulaté jubileum oslaví (pro změnu již 19.dubna) i Mánička se Žerykem. Oba se objevili před 80 lety ve hře "Hurvínkova jarní revue".
80 let také trvá profesionální éra divadla, přičemž je to již 65 let od doby, kdy se divadlo přesunulo z Plzně do Prahy. 15 let z toho (pouze s přestávkou na rekonstrukci budovy) sídlí D S+H v Dejvicích.

A právě na dejvické oslavy se zaměříme nejdříve: 1. dubna, po takřka dvouleté rekonstrukci, otevírá divadlo svojí přestavěnou scénu v Dejvické ulici. Divadlo k této příležitosti přichystalo premiéru hry pro dospělé "Spejblovo hudební zmatiné" Heleny Štáchové a Martina Kláska. Součástí slavnostního večera bude i otevření muzea historických loutek divadla. Pokřtěna bude také nová publikace nakladatelství CPress "Spejbl a Hurvínek na nitkách osudu" ve které autorka Denisa Kirschnerová mapuje celou éru divadla. V této výpravné encyklopedii nalezneme přiložené DVD s nepříliš známými archivními filmy S+H a kompilační CD které připravil Supraphon a na kterém budou zachyceny ty nejlepší úryvky z nahrávek všech tří interpretů a interpretek Spejbla, Hurvínka a Máničky.

Supraphon ovšem chystá i svůj samostatný dárek a již 26. března vydává unikátní 4CD komplet toho nejlepšího ze všech období Divadla S+H. V kompilaci s názvem "To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem" nalezneme mimo jiné takové skvosty jako např. "Zapomenutá slova" v interpretaci Josefa Skupy, "Past na Hurvínka" v podání Miloše Kirschnera a v neposlední řadě hru "Hurvínek mezi Přemyslovci" z nynejší éry Martina Kláska.

Tím ovšem oslavy nekončí, protože na scénu vchází 3D záznam představení hry Heleny Štáchové "Hurvínkův Mikuláš". Filmová premiéra je plánovaná na Den dětí na Filmovém festivalu ve Zlíně. Poté bude film uváděn ve 3D kinech v dopoledních hodinách pro školáky a děti z mateřských škol po celé republice. Následně by se měl objevit v obchodech jako první české DVD ve 3D podobě. Součástí filmu bude i upoutávka na chystaný 3D animovaný velkofilm vytvářený s účastí mezinárodních animátorů podle hry "Jak pan Spejbl prášil". Premiéra tohoto filmu by měla být nejdříve v roce 2012.

Na závěr se můžeme podívat na fotografii Loutkového divadla feriálních osad v Plzni v Řemeslnické besedě - tady se Spejbl v roce 1920 poprvé představil publiku. Na druhé fotografii od Richarda Mašky nás Hurvínek zve do zrekonstruovaného divadla v Dejvické ulici.
Za poskytnuté informace děkujeme Divadlu Spejbla a Hurvínka a našim dřevěným hrdinům přejeme ještě mnoho dalších takto skvěle oslavených výročí.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H pod stromečkem divadlo
15. 11. 2009

Jaképak by to byly Vánoce, kdyby se mezi dárky neobjevilo něco z produkce D S+H.

Prvním z kandidátů na dárek se stává nové CD s názvem Jak se Hurvínek učil řeči zvířat. V této nahrávce se dozvíme co všechno se Hurvínkovi zdá, když usne při vyučování.Neméně velkou radost udělá i knižní podoba divadelní hry - která vyšla i na CD - s názvem Jak pan Spejbl prášil. Barvitá parafráze příběhů barona Prášila je doprovázena ilustracemi Mikiho Kirshnera.A do třetice se nám na trhu objevil krásný nástěnný kalendář Spejbla a Hurvínka na rok 2010. Při jeho shánění ovšem doporučujeme spíše internet.A kdybychom si chtěli čekání na Vánoce zpříjemnit třeba návštěvou skvělého představení Hurvínkův Mikuláš, tak se musíme vypravit ještě do hotelu Pyramida, protože rekonstrukce Hurvínkovy domovské scény v Dejvické ulici se poněkud protáhla.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek opět na známkách! divadlo
4. 06. 2009

27.5.2009 vydala Česká pošta novou známku se Spejblem a Hurvínkem. Dají se zakoupit i po osmi kusech v pěkném známkovém sešítku, kde jim společnost dělaji i Mánička s bábinkou (ovšem dámy jako známky neslouží). V prodejnách filatelie lze zakoupit taktéž tuto známku nalepenou na speciální památeční obálce.

Spejbl s Hurvínkem se na známkách nevyskytují poprvé. Na dopis jsme je mohli přilepit již v roce 1961.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Dějiny kontra Spejbl v pátek 8. 5. na ČT 1 média - TV
6. 05. 2009

Záznam představení Divadla Spejbla a Hurvínka (1984), nenechte si ujít v pátek 8. 5. 2009 na ČT 1 od 10:50.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Výstava SPEJBL A HURVÍNEK V REBEL ARTU divadlo
20. 04. 2009

Tak dlouho jsem se rozmýšlel, co o této výstavě s podtitulem "Malby, plastiky a tetovaní rebela česko-německé umělecké scény
Luďka “Peška“ Pachla" napsat, až je téměř pozdě. Díky nevstřícné otevírací době galerie Hygienická stanice se mi tuto výstavu nedaří navštívit osobně, takže jen upozorním, že výstava končí 30.4. a její návštěvu nechám zcela na vašem úsudku. Každopádně autor sám o sobě stojí za pozornost - už kvůli parádnímu tetování, které si nechal zhotovit - posuďte sami.
P.S.: Podléhám všeobecné rebelii a fotky zde umisťuji bez souhlasu autorů.


komentáře (0) přidal: Pout
.
Co nového u Spejblů? divadlo
9. 03. 2009

Ačkoliv mají Spejbl s Hurvínkem svůj dočasný domov v hotelu OREA Pyramida, rozhodně to neberou jako důvod k odpočinku. Nejenže mají opravdu nabitý program zahrnující např. 34 představení v jednom měsíci nebo hostování v Německu, ale navíc je na konec dubna připravena premiéra nové hry pro dospělé s názvem Zmatiné u Spejblů. Narozdíl od minulé hry - Žeryk padá vzhůru - se zde divadlo vrací k osvědčenému konceptu virtuózních loutkovodičských scének střídajících vytříbené dialogy celé Spejblovic rodinky.

Mezitím se na rekonstrukci původního Divadla Spejbla a Hurvínka v Dejvicích pilně pracuje, jak dokládají čerstvé fotografie na stránkách D S+H. Vypadá to, že předpokládaný termín ukončení rekonstrukce - říjen 2009 - by měl být dodržen a my se můžeme pomalu těšit na všechny novinky, které se tam připravují - především bezbariérový výtah, velkou elevaci sedadel, nebo malé muzeum kde se uplatní spousta krásných loutek, které nyní odpočívají v divadelním skladu.komentáře (0) přidal: Pout
.
Z Hurvínkova kalendáře - 2 CD reedice nahrávky
22. 01. 2009

Supraphon nám udělal radost a z archivu pro letošní reediční řadu nahrávek Miloše Kirschnera vyčaroval celý původní dvoudeskový titul "Z Hurvínkova kalendáře". Nyní vychází na dvou CD a není tedy třeba se obávat, že by nahrávka byla kvůli velikosti krácena.

Dále si dovolíme citovat ze stránek Supraphonu: "Titul, který v dvanácti dílech "mapuje" měsíc po měsíci Hurvínkův rok, patří k tomu nejzdařilejšímu, co Miloš Kirschner se svými spolupracovníky za své dlouholeté éry natočil. Vtipně napsané scénky (Jiří Středa) dobře charakterizují jednotlivá údobí roku a dávají interpretům skvělou možnost se realizovat. K celkovému vyznění přispívá hudba Milana Baginského včetně partů pro dětský sbor. Titul byl natočen v r. 1976 a vydán v r. 1977. Od té doby se v různých Hurvínkovských kompilacích objevovaly pouze "jednotlivé měsíce", které mohou fungovat samostatně. Celý "kalendář" tak vychází po dvaatřiceti letech v první reedici."


Plně se se Supraphonem ohledně hodnocení ztotožňujeme a tuto nahrávku - která vychází 30.1. - rozhodně doporučujeme!


komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek na Facebooku divadlo
28. 12. 2008

Komunitní sítě a servery vládnou dnešnímu světu. Jedním aktuálně módních je server s názvem Facebook a tak nepřekvapí, že i tam lze najít příznivce Spejbla a Hurvínka.

Pokud jsem správně vypozoroval, českoslovenští příznivci se sdružují hlavně v této skupině, zatímco ty zpoza hranic Československa najdete spíše v této facebook grupě.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Nové nahrávky S+H nový titul
23. 11. 2008

Po delší přestávce se k nám dostává hned dvojice nových nahrávek. První nám přináší firma Lotos a to třetí pokračování Hurvínkova chichotání, což je tradiční soubor vtipů v podání našich dřevěných hrdinů. Supraphon kontruje svou nahrávkou, která dostala jméno "Hurvínek má smůlu". Helena Štáchová se v ní vrací k tradici Skupovských a Kirschnerovských dialogů. Obě nahrávky již najdete u všech dobrých prodejců wink

komentáře (0) přidal: Pout
.
Divadlo Spejbla a Hurvínka vyráží po delší době na české turné divadlo
4. 10. 2008

Slavná scéna, která šíří slávu české kultury daleko za našimi hranicemi, vyráží na turné po českých a moravských městech. „Divadlo se v těchto měsících připravuje na rozsáhlou rekonstrukci a na roční pronájem náhradního objektu nezbývají peníze.

Celý podzim tedy strávíme na cestách,“ říká k tomu ředitelka divadla Helena Štáchová. Většinou (až na dvě výjimky) bude k vidění hra Jak pan Spejbl prášil – známá i díky supraphonskému CD. „Je to naše novinka a podle ohlasu pražského publika se dá usuzovat, že se povedla a že se líbí jak malým, tak velkým. Chceme se s ní tedy pochlubit i v jiných městech,“ vysvětluje volbu umělecký ředitel divadla Martin Klásek.

Takové turné je přitom hodně náročnou záležitostí, divadlo je absolvuje se dvěma vlastními autobusy upravenými z poloviny pro umělecký soubor a techniku a z druhé půle pro jevištní výbavu a loutky. „V jednom vozíme dětské a v druhém večerní představení. Vzhledem k tomu, že hrajeme většinou dvakrát denně a to den co den v jiném městě, dovedete si jistě představit, že ani slovo ´náročné´ zdaleka nevystihuje tento způsob harcování,“ dodává Helena Štáchová.

A navíc: v říjnu a listopadu Divadlo Spejbla a Hurvínka tradičně očekávají i diváci v Německu. A pak (až do konce sezóny) dočasně kinosál v hotelu Pyramida na Dlabačově. Nové působiště Divadla S + H je připraveno. „Dlabačov je navíc v krásném a dopravně lehce dostupném místě, blízko Petřína, Pražského hradu a Lorety, takže návštěvu divadla lze spojit i s procházkou, což je zajisté příjemné hlavně pro mimopražské návštěvníky. Současně bychom rádi využili zahraniční hotelové klientely a pokusili se jí nabídnout naše cizojazyčná večerní představení,“ láká k návštěvě Štáchová.

A zatímco se tu bude hrát, domovská scéna v Dejvicích dozná značných a příjemných změn. Hlavní vchod bude z Dejvické ulice, celé divadlo se zmodernizuje a bude splňovat všechny technické i bezpečnostní parametry současné náročné normy Evropské unie. „Velkou radost mám z bezbariérového výtahu a velké elevace, která mi v sále v této podobě chyběla. Takto bez problému uvidí na jeviště ze svého sedadla i to nejmenší děťátko.

Navíc máme v plánu zbudovat v divadle i museum, ve kterém se konečně uplatní více než 800 historických loutek dosud uložených ve skladech,“ raduje se šéfka scény a jedním dechem vyjadřuje vděčnost zastupitelům a starostovi Prahy 6 za uvolněné finanční prostředky.


DIVADLO SPEJBLA A HURVÍNKA TURNÉ– podzim 2008

07.09. Pardubice
08.09. Pardubice
14.09. Klatovy
17.09. Nový Bor
24.09. Havlíčkův Brod
25.09. Havlíčkův Brod
28.09. Tábor
29.09. Tábor
01.10. České Budějovice
02.10 České Budějovice
05.10. Příbram
11.10. Nový Jičín
12.10. Ostrava
13.10. Ostrava
14.10. Karviná
15.10. Havířov
16.10. Frýdek-Místek
17.10. Vsetín
18.10. Prostějov
19.10. Třebíč
22.10. Kutná Hora
23.10. Kutná Hora

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]