Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Video z francouzského turné D S+H po Francii v roce 1955 média - TV
26. 03. 2019

První zemí kam se Josef Skupa se Spejblem a Hurvínkem vypravil byla v roce 1929 Francie. Československé hranice Spejbl s Hurvínkem poprvé překročili sice už v září 1928, tehdy však jen jako výstavní exponáty na výstavě v Baden-Badenu. V říjnu 1929 už ale následovalo první opravdové zahraniční představení. Stalo se tak během zájezdu do Paříže konaného při příležitosti doprovodného programu II. kongresu Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), která byla týž rok založena v Praze. Úspěšnou Tip-top revue zde tehdy během tří představení shlédli diváci nejméně z desítky zemí. Skupovi a celému jeho souboru se dostalo nejenom bouřlivých ovací, ale i řady lákavých a lukrativních nabídek (roční angažmá ve Folies Bergére, roční turné po Francii atd.). Žádnou z nich však Skupa nepřijal a namísto toho se vrátil ke své práci v Plzni.

Do Francie se Skupa se svými spolupracovníky podruhé vrátil o několik let později, konkrétně v roce 1955. A právě během tohoto zahraničního turné vznikl krátký, ale velmi unikátní šot, který se nyní objevil na internetu. Jedná se o zhruba minutové video, na kterém vidíme Spejbla s Hurvínkem na koloběžce před pařížským Vítězným obloukem a na březích Seiny proložené záběry na usmívajícího se vodiče Josefa Skupu. Jedná se o skutečný skvost a současně vynikající svědectví dané doby. Video bylo publikováno francouzským institutem INA (Institut national de l'audiovisuel), který se zabývá digitalizací a archivací tamních audiovizuálních materiálů.

Odkaz na tento šot jsme spolu s dalšími nově zařazenými videi publikovanými na facebookové stránce Divadla S+H přidali na tuto stránku.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vládci loutek - Zkáza dejvického divadla média - TV
24. 03. 2019

Co mají společného komediální seriál Zkáza dejvického divadla se Spejblem a Hurvínkem? Ten, kdo někdy v Divadle S+H byl a ví, kde sídlí, by asi bez váhání odpověděl, že je to podobná adresa – tedy pražské Dejvice. A právě z blízkosti sídel obou divadel těží i třetí díl zmíněného seriálu, do jehož natáčení bylo zapojeno i D S+H.

V něm se japonský investor, miliardář a obchodník s nádobím Hideiyaki Yashida vydá do Divadla Spejbla a Hurvínka, aby je pozval na turné po Japonsku, kde jsou S+H velmi populární. Namísto do D S+H však omylem dorazí do Dejvického divadla. Jeho umělecký šéf Martin Myšička zavětří příležitost, a tak mu jeho omyl nevymlouvá a velice rychle se s ním dohodne na skvěle placené spolupráci. Dejvičtí jsou v panice, protože spousta z nich nikdy nedržela loutku v ruce, ale těžká finanční situace, ve které se divadlo nachází, je přiměje se to naučit. K tomu ale potřebují ony loutky, které mají v plánu si vypůjčit právě od „Hurvínků“. Úkolem získat loutky pověří Myšička Davida Novotného. Novotný v Divadle Spejbla a Hurvínka i přes „bravurně“ zvládnutou improvizaci s loutkou Spejbla nepochodí, ale nevzdává se. Je rozhodnut si z divadla odnést loutky za každou cenu – po dobrém, nebo po zlém. Do svého plánu angažuje Hynka Čermáka, ale ani plán ukrást loutky se nezdaří. Ekonomka Blanka Cichon situaci jistí tím, že pošle Trojana s Myšičkou do Plzně, aby jednali o možném otevření staré kauzy dědických práv s rodinou Skupových. Blíží se generální zkouška, na kterou se má přijet podívat investor Hideiyaki Yashida osobně, aby s Dejvickým divadlem podepsal smlouvu. Budou mít dejvičtí nakonec hru Hurvínek a lupiči s čím hrát? To už neprozradíme, na se to podívejte sami. Kdo by nechtěl sledoval celý díl, může si pustit už jen závěr, ve kterém uvidí výsledek snažení dejvických i to, jak byl spokojený japonský investor.

Do natáčení tohoto dílu byli zapojeni i herci D S+H. Ve scéně, kdy si David Novotný přijde k „Hurvínkům“ vypůjčit loutky, „paří“ zprvu Ondřej Lážnovský s Miki Kirschnerem hry na kompech, aby následně rychle přepnuli své monitory na divadelní web a poté nevěřícně sledovali Novotného vystoupení se Spejblem. To si nemůže nechat ujít ani skutečný vodič této figury Richard Maška - zřejmě, aby se něco přiučil :-). Michal Barták pak je tím, kdo lapí do pytle zloděje Novotného, který když neuspěl po dobrém, chce loutky lstí ukrást.

Ne každému podobný styl humoru i občasné ostřejší výrazy sednou, ale cení se, že si Divadlo S+H umí udělat legraci i samo ze sebe.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Březen patří loukářství a divadelním oslavám divadlo
21. 03. 2019

Konec března patří oslavám loutkářského umění a divadlu vůbec. Na 20. března připadá Světový den divadla pro děti a mládež, 21. března si připomínáme Světový den loutkářství a do třetice 27. březen je pak Světovým dnem divadla.

Prvně jmenovaný den se slaví od roku 2001 jako výraz podpory dětí a mládeže a uznání jejich práv na umělecké a kulturní obohacení zejména prostřednictvím divadelní kultury. Jde o celosvětovou akci vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech svých mladých diváků a tvůrců. Na celém světě se na počest Světového dne divadla pro děti a mládež konají slavnosti, festivaly a představení organizované pro děti a mládež a dětmi a mládeží. Světový den loutkářství je pak neodmyslitelně spjat o organizací UNIMA (Union International de Marrionette - Mezinárodní loutkařská unie), kterou v počátcích z pozice prezidenta vedl i zakladatel Divadla S+H Josef Skupa.

Divadlo Spejbla a Hurvínka při příležitosti těchto významných dnů připravilo několik zajímavých aktivit. Mezi nimi například první ze série zážitkových workshopů pro malé školáky a předškoláky a jejich učitele či natočilo pěkný video pozdrav. Stranou pozornosti nezůstaly tyto akce ani pro média. Krátká informace z workshopu se objevila ve Zprávičkách na kanále Déčko České televize poprvé 20.3, obsáhlejší reportáž pak byla v témže pořadu odvysílána 22.3.2019.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozhovor s Michalem Šturmanem divadlo
9. 03. 2019

Jedním z profesně nejmladších členů divadelního souboru je Michal Šturman. Tento urostlý chlapík (měří přes 2 metry) do angažmá D S+H nastoupil v roce 2017. Přestože vystudoval obchodní akademii, o své budoucnosti měl jasno již během studií - chtěl se stát hercem. Kromě loutkového divadla je činný i v dalších oblastech – hraje v činohře, píše písně a zpívá v kapele, pracuje v dabingu, v Českém rozhlase a mnoho dalšího. Ve volném čase se věnuje scénickému šermu, chodí na chůdách, prošel kurzy akrobacie, trénuje capoeiru... Rozhovor s tímto mladým sympatickým hercem, původně zveřejněným na facebookové stránce D S+H, si můžete přečíst i na našem fan webu zde.

Aktualizované portréty všech členů divadelního souboru zachycené na černobílých fotografiích Michaela Hankeho si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách D S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Tisková konference o plánech Divadla S+H divadlo
1. 03. 2019

Ve středu 27. února 2019 se v Divadle Spejbla a Hurvínka konala tisková konference o plánech divadla pro nadcházející budoucnost. Moderovala jí Štěpánka Duchková, která společně s ředitelkou Divadla S+H Denisou Kirschnerovou představila nejdůležitější novinky. Mluvilo se o křtu nového CD "Hurvínkův kouzelný gramofon" i spolupráci se Supraphonem trvající již 90 let, o připravovaném představení pro dospělé Hotel Spejbl, o rostoucí spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka a samozřejmě také o blížící se stovce pana Spejbla a na ní navazujících událostí včetně natáčení dokumentu z cyklu "Neobyčejné životy", který D S+H připravuje společně s Českou televizí, či výstavě ve Ville Pellé. Zmínka padla také o ocenění, který by naši dřevění umělci měli převzít na 6. ročníku festivalu humoru Komedy Fest, který se uskuteční 26. 5. - 1. 6. 2019 v Plzni a který budou taktéž spolumoderovat! V neposlední řadě D S+H v březnu spustí projekt nazvaný "Divadlo S+H školám" zaměřený na užší spolupráci se školami. V jeho rámci dostanou děti, které se svou třídou navštíví divadelní představení, možnost účastnit se po jeho skončení také zážitkového workshopu.

Ozdobou celého setkání bylo předání vzpomínkové šelakové desky u příležitosti 90. výročí spolupráce Divadla S+H a vydavatelství Supraphon. Akce vyvrcholila křtem nového alba "Hurvínkův kouzelný gramofon", které do života přivítaly populární herečky Vendulka Křížková, Lenka Zahradnická, Alice Bendová, Betka Stanková, Lejla Abbasová a operní zpěvačka Andrea Kalivodová. Svoji zdravici nad novým CD pronesl hlasem Martina Kláska i loutkový pan Spejbl: "Já si přeju, aby ten už 90 let trvající dialog tady s tím mým klukem, který mě teda stojí nervy, trval ještě hodně dlouho a posluchače i nadále bavil!"

Jak vidno, mají toho naši pánové před sebou hodně, ale bez ohledu na věk se na všechno hrozně těší! Těm, které plány zajímají, přinášíme v plném znění tiskovou zprávu. Najdete ji na FB stránce D S+H zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
V Divadle S+H vzniká technicky unikátní muzikál divadlo
27. 02. 2019

Spejbl a Hurvínek se vracejí ke kořenům. Autoři muzikálu Hotel Spejbl se inspirují lehkou dávkou dadaismu, která byla typická pro zakladatele divadla S+H Josefa Skupu, i legendárními dialogy Miloše Kirschnera ze sedmdesátých let minulého století. Nový muzikál, o kterém jsme se několikrát zmiňovali i na našich fan stránkách, bude mít premiéru příští rok, ale vzhledem k neobvyklým a mnohdy technicky velmi náročným požadavkům jsou přípravy už v plném proudu. Jako první máte možnost nahlédnout do zákulisí, kde režisér představení Miki Kirschner, technolog inscenace David Vrbík a samotní autoři textu a hudby Robin Král a Jan Lstibůrek vymýšlí, jak pomocí klasických dřevěných loutek a moderních technologií zhmotnit postavy klaustrofobika, nymfomanky, narcise, multifobika, pedofila, autistky a dalších „nemocných“. Uvozovky jsou na místě, protože když si desku poslechnete (pokud už ji neznáte), tak rysy jednotlivých nemocí v sobě spolehlivě rozpoznáte také.

„Diagnózy nejsou zobrazeny přesně, ale spíše popisují hraniční projevy, které na sobě může pociťovat běžný člověk, aniž by nutně musel být diagnostikován v lékařském smyslu slova. Vše jsme pojali s nadsázkou a humorem. Nikoliv však se snahou zesměšnit, ale naopak poskytnout posluchači, který se v písni třeba pozná, určitou katarzi, “ vysvětluje autor textů a spoluautor představení Robin Král. Představení je postavené na albu Blázinec. Co písnička, to jedna duševní porucha. Děj se odehrává, jak už název napovídá, v hotelu, kam se Spejbl s Hurvínkem chtějí schovat před nepohodou venku. Hledání volného pokoje je tak metaforou na hledání klidu mysli. Dvojice se postupně setkává s hosty a zaměstnanci hotelu. Nejprve na recepci potkají zaznamenávače, kterého na desce zpívá Marek Eben. Postava vychází z nutkání člověka všechno zaznamenávat, místo aby život skutečně prožíval. „Zaznamenávač odkazuje na nutkavou potřebu hromadit záznamy a věci, ve snaze zabránit tomu, aby každý okamžik a vzpomínka mizely v propadlišti času. Reprodukcí každého prvku světa nebo schraňováním fyzických předmětů čas zdánlivě zadržujeme, ale právě v průběhu toho nám to podstatné,“ popisuje Král.Celý článek s odkazem na video a bohatou fotogalerii ze zkoušek najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nová Skupova nahrávka Spejbla a Hurvínka nahrávky
26. 02. 2019

Supraphon jde ve svém archivu stále hlouběji a hlouběji. V případě scének a desek se Spejblem a Hurvínkem to znamená, že nabízí k prodeji nahrávky, jejichž znovuvydání se buď z různých důvodů delší dobu bránil, nebo je prostě jen neměl digitalizované. To je zřejmě případ i scénky pojmenované "Hurvínek a Spejbl - Taťuldo", kterou Supraphon zařadil na nejnovější výběr Smích prodlužuje život! 6. Pod nic neříkajícím názvem se skrývá čtrnáctiminutový rozhovor Spejbla a Hurvínka, který pro československý rozhlas v únoru roku 1950 natočil ještě Josef Skupa. Ani skutečným znalcům tvorby S+H tato scénka nepřijde podle ukázky na webu Supraphonu (album vychází až 22. března 2019) povědomá, jedná se tedy do jisté míry o určitou raritu a svým způsobem i "novinku". Zřejmě ani vydavatel přesně neví, jak se scénka původně jmenovala, proto ji na výběr zařadil pod tímto neutrálním názvem.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkův kouzelný gramofon - nové kompilační CD nahrávky
23. 02. 2019

Hurvínkův kouzelný gramofon je název kompilačního CD, kterým Supraphon oslaví 90 let spolupráce mezi tímto vydavatelstvím a Divadlem Spejbla a Hurvínka. První nahrávky Spejbla a Hurvínka byly pořízeny v roce 1929 a katalogově spojené firmy Ultraphon, Esta a Supraphon jsou od té doby celých devadesát let při tom. Nová kompilace producentky Denisy Kirschnerové tuto skutečnost dokládá výběrem těch nejlepších dialogů obou hlavních protagonistů v podání všech tří dosavadních interpretů, tedy prof. Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska. Je to velmi zajímavá exkurze do slavné historie divadla S + H, ale také zvukových záznamů v českém jazyce, třeba ještě zprvu točených ve studiu v Berlíně. Dnešní naprostý fenomén v oblasti loutkového divadla a mluveného slova (celkem pět a půl milionu jen Supraphonem prodaných nosičů s hlasy ušatého otce, jeho synka, psíka a přátel) je tu zachycen v dějinných souvislostech. Aktuální vstupní dialog k obsahu tohoto mimořádného CD letos v únoru Spejbl a Hurvínek natočili jako vtipnou pozvánku a osobní vysvětlivku. Booklet pak nabízí gramofonovou S + H historii v kostce, tvořenou dokumentárními texty a vzácnými starými i zcela novými fotografiemi.

Kompilační album Hurvínkův kouzelný gramofon s 13 scénkami vychází 8. března 2019 na CD i jako mp3/flac. Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek hosty pořadu Dobré ráno média - TV
21. 02. 2019

Spejbl s Hurvínkem spolu s ředitelkou divadla Denisou Kirschnerovou, uměleckým šéfem Martinem Kláskem a nastupujícím interpretem obou postav Ondřejem Lážnovským byli ve čtvrtek 21. února 2019 hosty v ostravském studiu v pořadu Dobré ráno: Nový svět. Během několika vstupů v diskuzi zavzpomínali na divadelní minulost, ale také odhalili plány do budoucna. V rámci jednoho z výstupu pro diváky sehráli také pěknou scénku parodující různé světové dny, ve které byla dokonce „na drátě“ i Mánička v interpretaci Marie Šimsové. Na chatu pak trojice hostů odpovídala i na nejrůznější divácké dotazy. Musíme se pochlubit, že při představování Hurvínkových historických podob byly Českou televizí využity i fotografie zveřejněné na našich fan stránkách.

Pokud jste nestihli Dobré ráno sledovat naživo, není třeba zoufat - vysílání lze shlédnout z archivu ČT. Přímý odkaz na pořad najdete v našem přehledu televizních pořadů.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Český Hurvínek řádí ve světě. V animovaném filmu mluví na děti korejsky, rusky i anglicky média - tisk
14. 02. 2019

Film Hurvínek a kouzelné muzeum byl již zakoupen do distribuce 90 zemí světa včetně USA, Číny, Německa, Španělska, Švédska, Jižní Koreje, Turecka, Izraele, Jižní Ameriky, států bývalé Jugoslávie, pobaltských zemí, Ukrajiny i Rumunska. Počátkem března vstupuje do distribuce ve Velké Británii a také v Rusku, kde bude uveden ve více než tisícovce kin. Poslechněte si, jak slavná loutka zní, když mluví cizí řečí!

V novodobé historii se stal Hurvínek naším nejúspěšnějším animovaným filmem v zahraničí. Jako rodinný film je také ze všech našich filmů nejčastěji dabován do nejrůznějších světových jazyků,“ říká režisér a producent filmu Martin Kotík.

Animovaný příběh pro celou rodinu Hurvínek a kouzelné muzeum měl v českých kinech premiéru v roce 2017. Vznikal více než sedm let pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Zahradníka. Pracoval na něm tým špičkových scenáristů, animátorů a trikařů z různých evropských zemí. Při vzniku filmu byly využity nejmodernější technologické postupy, snímek je natočen ve 3D a přitom neztrácí nic z poetiky a humoru založeném na věčném špičkování Hurvínka s „taťuldou“ Spejblem.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]