Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Nejistá sezóna? divadlo
13. 01. 2008

Divadlo, na rozdíl od svých diváků, nebilancuje s příchodem nového roku, ale s koncem divadelní sezóny. Tato sezóna je pro divadlo jistě úspěšná - na CD vyšla znovunatočená legendární Zlatá zebra, 18.1. vychází další reediční titul (tentokrát tolik vyžadovaná nahrávka Hurvínek a lupiči), podařilo se vytvořit komiksovou knihu S+H a především uvést dvě divadelní premiéry. Ta pro dospělé - s názvem Žeryk padá vzhůru - měla svou premiéru na podzim, zatímco hra pro děti Jak pan Spejbl Prášil bude mít svou premiéru 14.2.

Pohled do budoucna však v těchto chvílích není příliš radostný a to díky plánované rekonstrukci D S+H, která divadlo - minimálně na celou příští sezónu - pro diváky uzavře. Jak Helena Štáchová uvedla pro Týdeník Televize "...už nyní musím vše připravit na stěhování. Hledám dočasný azyl, místo, kam přestěhovat archiv divadla, kanceláře, loutky, kulisy...Není toho málo a už nyní z toho mám zamotanou hlavu." Naskýtá se otázka, zda se podaří najít takový azyl, který umožní (třebaže s omezením) hrát, nebo si dá soubor D S+H nechtěnou přestávku.

Věrní příznivci S+H mohou divadlo podpořit aspoň návštěvou některého z představení - vždyť kdo ví, kdy se opět naskytne příležitost.

Aktualizace 18. ledna oficiální postoj Divadla Spejbla a Hurvínka k plánované rekonstrukci - Divadlo S+ H bude hrát na své domácí scéně v Dejvicích (Dejvická 38, praha 6) jen do konce letošní sezóny. Během léta začne rozsáhlá rekonstrukce. Ředitelka divadla Helena Štáchová k tomu dodává: Starostí mám více než dost a abych se z nastalé situace mohla jak se patří těšit, představuji si, jaké to bude za rok krásné a moderní divadlo.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Tip na vánoční dárek - keramické hrnečky s motivy Spejbla a Hurvínka fan web
25. 11. 2007

Čas vánoční se neúprosně blíží a s ním i stres z nakupování vánočních dárků, který u některých vyvolává. Proto pro Vás máme tip na vánoční dárek, který by mohl potěšit nejen příznivce Spejbla a Hurvínka. Jde o keramické hrnečky a jiné věcičky s motivy Divadla Spejbla a Hurvínka, kdy každý vyrobený hrneček není nikdy stejný jako jiný. Zkrátka za všech okolností budete mít originál.

Tak kdybychom zapomněli, tak už radši nyní přejeme všem návštěvníkům tohoto fanwebu Spejbla a Hurvínka šťastné a veselé Vánoce :)

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Hurvínek na první příčce hitparády IFPI s albem o silničním provozu a rozhovor s paní Štáchovou nový titul
17. 11. 2007

Hurvínkova zlatá zebra ihned po vydání obsadila první místo hitparády nejprodávanějších CD s mluveným slovem. Tím, že jde vlastně o naučný titul
je radost z úspěchu větší.

Ředitelka Divadla S+H paní Helena Štáchová říká: „Těší nás, že je takový zájem o naše nové CD, protože jde o potřebné téma, jak se děti mají chránit před nebezpečím v silničním provozu. Když slyším ve zprávách kolik je dopravních nehod, kde jsou obětí právě děti, vzpomněla jsem si na projekt ze 70. let: Hurvínkova zebra. Napsal ji tenkrát Miloš Kirschner s Františkem Nepilem. Jako abecedu pravidel silničního provozu ji dokonce pouštěli z Československého rozhlasu ve všech základních školách. Nahrávku v té době ocenil i UNICEF! Doba se pochopitelně změnila nejen v pravidlech silničního provozu, ale i ve vnímání a vyjadřování samotných dětí. Hurvínkova zlatá zebra je veselá a zábavná. Poučí děti s vtipem a nadhledem o tom jak se chovat na chodníku, na cestě do školy, na přechodu pro chodce nebo na jaké dopravní značky mají děti dát pozor při jízdě na kole. První ohlasy od samotných dětí, ale i zmíněný úspěch v prodejnách- to je opravdu radostná záležitost.

Křest alba bude 22. listopadu a patronkou se stane ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.“…upřesňuje Helena Štáchová, která je autorkou scénáře nové nahrávky.

U příležitosti vydání tohoto alba si Supraphon povídal s Helenou Štáchovou, zde přínášíme přepis onoho krátkého rozhovoru.

A jistě ještě nejste u konce...

Pokud nás bude Supraphon chtít, budeme vydávat dál a dál. Jsme supraphonští exklusivisté, to znamená, že máme smlouvu, která zavazuje obě dvě strany k tomu, aby pravidelně, každý rok něco vydaly. Současně mě těší, že jsou v oblibě i archivní nahrávky s Milošem Kirschnerem. Můj manžel a pokračovatel v díle Josefa Skupy toho za svůj život natočil obrovskou spoustu. Vydáváním těchto nahrávek s námi Miloš pořád je.

Je to pro vás nostalgie nebo třeba i smutek, když opečováváte nahrávky Miloše Kirschnera?

Je to velká radost. Vzhledem k obrovskému dílu, které po sobě zanechal, byl jeho odchod skutečně grandiózní. Těší mě, že zůstane v srdcích posluchačů i v době, kdy už si lidé třeba ani nebudou pamatovat jeho jméno. Navíc: já jeho nahrávky ráda poslouchám, protože mnohé z nich jsou z období mých začátků, takže vlastně na všech jsem i já ... to je hrozný! (smích). Už od roku 1967 jsem s Milošem Kirschnerem natáčela. A samozřejmě mě zajímá, jakým způsobem Mánička rostla, jakým způsobem se u různých autorů vyvíjela. Je to pro mě hezká vzpomínka, ale ne nostalgická: já totiž koukám pořád dopředu.

Hurvínkova zlatá zebra navazuje na podobné tituly ze 70. let, v čem se tehdejší a nynější texty liší?

Práce na Hurvínkově zlaté zebře - to pro mě byla moc hezká výzva. Já jsem milovala (a miluji) Františka Nepila, byli jsme velí přátelé, a on před lety pro naše divadlo napsal Zlatou zebru. To byla nahrávka - gramofonová i rozhlasová, která se každé ráno dostávala přes rozhlas k dětem do vyučovacího programu a byla dokonce oceněna cenou UNESCO. Děti se díky ní praktickou a hravou formou dozvěděly o úskalích na ulici, na silnici, v silničním provozu. Tématika zastarala hlavně obsahem - od těch časů se zásadně změnila pravidla silničního provozu. Doba se pochopitelně změnila i ve vnímání a vyjadřování samotných dětí. Dostala jsem tedy ze strany Supraphonu zadání, abych si vzala Zlatou zebru jako inspiraci, jako motivy a napsala na ně Zlatou zebru novou. Touhle prací jsem se bavila o prázdninách. S Martinem jsme desku začátkem sezony natočili, 22. listopadu budeme mít křest, sama se na to cédéčko moc těším. Myslím si, že je hezké.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Křest komiksu "Šmankote" knihy
4. 11. 2007Milé člobrdinky a člobrdíci!!!
Chcete-li se dozvědět PROČ můj drahý otecko stále vykřikuje „Šmankote!“, zatímco já se cítím nepochopen, Mánička sem tam v leknutí pípne „Nebesíčka“
a paní Kateřina od nás stále častěji odjíždí do lázní a na kurzy – prolistujte si naše nová dobrodružství! Ještě, že ten Žery mi rozumí!!!!
Váš Hurvínek

Přesně takhle zval Hurvínek na křest nové komiksové knihy "Šmankote", která pochází z nakladatelství Netopejr. Jejími autory jsou Denisa Kirschnerová a Tomáš Chlud, jejichž spolupráci jste již mohli ocenit v časopisu Země pohádek, kde vycházel na pokračování jejich komiks "O dřeváčku". Křest se konal v neděli 4.11. v restaurantu u Fischerů za účasti kmotrů Heleny Štáchové a Iva Šmoldase.
Helena Štáchová připoměla, že Spejbl s Hurvínkem jsou stále tak oblíbení i díky tomu, že se časem obměňují nejen interpreti, ale také tvůrci jejich příběhů. Ti dokáží přinést nový úhel pohledu a nový druh humoru, který je bližší novým generacím jejich diváků. Neskrývala tak svou radost nad tím, že právě tento komiks je toho příkladem.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Zlatá zebra – abeceda budoucího motoristy - staronové CD vyjde v řijnu nový titul
3. 10. 2007

Divadlo S+H má ve své fonotéce řadu tzv. edukačních, tedy výchovných titulů. K nejslavnějším patřila Zlatá zebra (dopravní výchova pro nejmenší) natočená v 70. letech Milošem Kirschnerem a Helenou Štáchovou podle scénáře Františka Nepila. Získala dokonce ocenění UNICEF. Tématu se po letech ujala Helena Štáchová, aktualizovala je a natočila s Martinem Kláskem. Výsledkem je úsměvné, ale především velmi potřebné CD Zlatá zebra – abeceda budoucího motoristy, určené našim školáčkům s návodem jak se chránit před nebezpečím silničního provozu.

identifikační číslo: SU 5842-2

Hrají Martin Klásek a Helena Štáchová
Titul vychází: 26. října

Doporučená cena CD: 249,- Kč

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Vyhlášení prázdninové soutěže o 2 DVD se Spejblem a Hurvínkem fan web
25. 09. 2007

Úvodem se omlouvám, že jsem si dal trošku na čas s vyhlášením výsledků prázdninové soutěže o 2 DVD se Spejblem a Hurvínkem, ale myslím, že výsledek bude stát za to.

Vyhrávají totiž všichni tři, kteří se jí zúčastnili. Dva získají DVD a tomu třetímu jsme sehnali audio CD s nahrávkou Spejbla a Hurvínka.

Tyto ceny dostaly za 2 básničky a 1 obrázek. Nyní zmíněné dvě básničky.

Spejbl a Hurvínek

Jirka sirka bublinka,
Má tatínka Hurvínka
A maminku Spejblici,
houpali se na lžíci,
lžíce se jim zlomila,
všichni spadli do piva.

Všichni máme rádi srandu,
Zaručená je když zajdu,
do divadla velkých pánů,
komiků i moudrýh klaunů,
že takové neznáte?
Říkám to snad popáté!
Hurvínek a Spejbl jsou to,
Mají šmrnc i jisté kouzlo.
Mám je rád už od malinka,
četla mi je má maminka.

Druhá zní ...

Hurvínek a Spejbl

Za těch osmdesát let
byl krásný Hurvínkův svět
Spejbl, Hurvajz, Mánička
to je supr trojička!!

Do čtverky zbývá Bábinka
a do pětky Žeryk!
Pustí Vám výše maminka
v hlavní roli Žeryk.

Spejbl a náš Hurvínek
utáhnou si pásek
vyčistěte si v uších bubínek
abyste slyšeli
co daboval pan Klásek.

A Máničku pochová
paní Helenka Štáchová
Hurvajz poletuje světem
Hurvajzovským letem světem.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Klasický Spejbl a Hurvínek Josefa Skupy znovu ožívá v exkluzivním setu 5 CD od Supraphonu nový titul
16. 08. 2007

Pětideskový komplet Josefa Skupy, jenž v Supraphonu vyjde koncem letošního srpna, obsahuje nahrávky, které byly již vydány, ale i takové, které se zatím na CD nedostaly. Především z nahrávek His Master's Voice, Ultraphonu, Esty, dále z archívu Československého rozhlasu a také z pozůstalosti Josefa Skupy v Archivu města Plzeň. Zajímavé jsou i některé kuriozity, jež Skupa natočil přímo pro Supraphon.

Krabičku s pěti CD doprovází booklet se zasvěceným komentářem o Skupově životě a tvorbě od Pavla Vašíčka a podrobná diskografie sběratele Gabriela Gössela.

V bookletu je také řada fotografií, některé téměř neznámé. Soubor je určen nejen znalcům a sběratelům, ale i nejširší posluchačské veřejnosti, která má tak nyní možnost poznat dílo Josefa Skupy v celé šíři a maximální úplnosti, zároveň v kvalitní zvukové úpravě.

Fenomén Spejbla a Hurvínka, tak oblíbený především u dětí, je zde vysvětlen od prvních okamžiků svého vzniku a doložen unikátními archivními nahrávkami. K pokladům kompletu patří tři písničky zpívané Skupou, někdy v duetu s Annou Kreuzmannovou, či Tessou Lorelli a Karlem Leissem (Se Spejblem do stratosféry, Spejblova milostná bilance, Spejbl a kurtizána či Osiřelo dítě).

Legendární Zkoušení je zde zkompletováno a doplněno i o zkoušení výtvarnické, hudební a technické. Ke kuriozitám patří Skupovo aprílové rozhlasové vystoupení, jeho nahrávky pro Ministerstvo zdravotnictví (Osudy pana Pijáka) i parodie Skupova Spejbla a Hurvínka od Járy Kohouta a Ference Futuristy. Nechybí také Skupovy parodie přednášek (Spejblova politická přednáška), nebo básnických výtvorů některých Skupových současníků.

Nahrávky z padesátých let z archivu Supraphonu završují Skupovo dílo, na které pak plynule navázal Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera.

-----------
Toliko popis nového 5 CD kompletu přímo z reklamních prospektů Supraphonu. Co říkáte, namlsali fanoušky této dvojice více než dost a nejspíše se stane povinnou součástí každého z nich, tedy Vás :) Nebo ne?

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
Práva na Spejbla a Hurvínka zůstanou definitivně Heleně Štáchové divadlo
8. 08. 2007

Práva na světoznámou dvojici loutek Spejbla a Hurvínka patří současné ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Nejvyšší soud koncem června v neveřejném zasedání odmítl dovolání Městského ústavu sociálních služeb v Plzni a potvrdil původní rozsudky. Instituce se s ředitelkou divadla o loutky soudí už devět let.

Divadlu S+H k vítězství gratulujeme.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
iDnes.cz: Denisa Kirschnerová - život se Spejblem a Hurvínkem média - tisk
27. 07. 2007

Určitě znáte rčení o jablku, které nepadá daleko od stromu. Na Denisu Kirschnerovou, dceru Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové, padne jako ulité.

"V divadle jsem vyrůstala. Vlastně jsem se díky němu i narodila. Jsem vedlejším produktem jednoho dlouhého zahraničního turné," směje se a je tak nápadně podobná své mamince.

Po rodičích nezdědila jenom podobu, ale i lásku k loutkovému divadlu. "Rodiče nám doma divadlo nehráli, měli toho za celý den dost. Práci si domů nenosili, ale stejně se těch ‚pištivých hlasů‘, jak sami říkali, nezbavili. My jsme si totiž s bráchou pouštěli spejblovsko–hurvínkovské příběhy stále dokola z gramofonových desek." pokračování článku na iDnes.cz

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.
ČT 24: "Můj život je zajímavý na román, ale nesmírně těžký k životu," říká Helena Štáchová. média - TV
14. 07. 2007

Hostem Tomáše Procházky byla 2. července na zpravodajské stanici ČT24 v pořadu Před půlnocí herečka, dabérka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka, Helena Štáchová. O fenoménu loutkového dua Spejbl a Hurvínek, o vleklých soudních sporech, o své knize Život na nitích a Spejblovi na MTV je následující rozhovor na webu ČT 24.

komentáře (0) přidal: SUNíčko
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]