Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Nové vydání tří Hurvínkovských nahrávek v plné délce nahrávky
13. 08. 2018

Velkou radost udělal všem milovníkům nahrávek Spejbla a Hurvínka Supraphon. 24. srpna 2018 do digitálního prodeje, tedy pouze ve formátu mp3 a flac, uvolňuje v plné délce původních LP nahrávky Past na Hurvínka, Hurvínkova abeceda slušného chování a Jak Hurvínek do lesa volá, tak se Spejbl ozývá. Všechny tři byly již sice v letech 2007 a 1997 resp. 1996 v digitálním formátu vydány, tehdy však v mírně zkrácené podobě. Střih byl v porevolučních letech velmi oblíbenou formou, jak se vypořádat s dobou poplatným částem textů, ve kterých byly zmiňováni soudruzi či Veřejná bezpečnost. Jindy zase Supraphon nahrávky krátil, aby uspořil čas a vměstnal je tak na jedno CD (například původní Hurvínkovy staré pověsti S+H 21). Nahrávky byly doplněny i do aktualizovaného seznamu nahrávek.

Původní LP album prvně zmiňované nahrávky (Past na Hurvínka) vydal Supraphon v roce 1976 pod číslem 1 18 1870, na CD pak vyšel titul mírně zkrácen v roce 1997 (pod číslem SU 5122-2). Původní LP album Hurvínkova abeceda slušného chování pod číslem 1118 4161 vydal Supraphon poprvé v roce 1984, digitálně pak ve zkrácené formě vyšlo na CD v roce 1996 (objednací číslo SU 5112-2). Původní LP album Jak Hurvínek do lesa volá, tak se Spejbl ozývá (číslo 1118 2505) vydal Supraphon v roce 1979, na CD SU 5840-2 pak vyšel titul mírně zkrácen v roce 2007.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Aktualizace stránky s divadelními programy fan web
12. 08. 2018

Podařilo se nám z archivu Divadla Spejbla a Hurvínka získat náhledy starších divadelních programů. Jedná se zejména o tištěné divadelní programy her z 60. a 70. let minulého století.
Získané informace si nechceme nechávat jen pro sebe, všechny dostupné programy proto najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Suprahon vydává nahrávku Spejblovy řeči poučné nahrávky
31. 07. 2018

Supraphon 3.8.2018 vydá své další kompilační album s názvem Pohádky 5., na něm nebude chybět ani zremasterovaná nahrávka Spejblovy řeči poučné, kterou natočil Miloš Kirschner v dubnu roku 1958. Autorem této scénky je Josef Barchánek, který byl v té době téměř výhradním autorem nahrávek určených na gramofonové desky. I tato nahrávka byla doplněna do přehledu diskografie, který byl rovněž obsáhle aktualizován.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozhovor s Martinem Kláskem fan web
26. 07. 2018

Velmi pěkný a obsáhlý rozhovor s Martine Kláskem byl publikován v červnovém čísle kulturní přílohy Café deníku Právo. Martin Klásek se v něm vyznává ze svého vztahu k oběma našim hrdinům. Popisuje svou cestu ke Spejblovi a Hurvínkovi i to, jak vidí jejich budoucnost.
S Martinem Kláskem rozmlouvala Andrea Zunová z deníku Právo. Článek vyšel nejprve v tištěné verzi v červnu, v červenci se objevil i na portálu novinky.cz. Článek si můžete přečíst i na našem webu zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Grafická úprava stránky s audio nahrávkami - nově s náhledem obalů fan web
14. 07. 2018

Na první pohled nepostřehnutelnou, ale graficky a designově velice zásadní novinku jsme zakomponovali na stránku věnované audio nahrávkám Spejbla a Hurvínka. U všech CD a LP desek je nyní možné rozkliknout obal do větší velikosti. Pokud tedy kliknete na obrázek nahrávek, které vyšly na CD a LP deskách, ukáže se vám náhled obalu daného CD/LP desky ve standardizované velikosti 500 x 500 px. Pro zobrazení detailů o albu pak je nutné kliknout na jeho název. V databázi je nyní 185 obalů.

U drtivé většiny českých nahrávek od éry Miloše Kirschnera jsme rovněž doplnili poznámky se základními informacemi o obsahu daného alba. Stejně tak byly doplněny a upraveny drobné nepřesnosti v dalších údajích (vydavatelé, objednací čísla atd.).

P.S. Pro správné zobrazení je nutné nepoužívat prohlížeč Internet Explorer.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Televizní záznam divadelní hry Spejblova East Side Story média - TV
5. 07. 2018

V prosinci roku 1993 měla premiéru hra pro dospělé Spejblova East Side Story od autorského tandemu Miloš Kirschner a Michael Čech, který se ujal i režie. Podařilo se nám zjistit, že první poskytovatel kabelové televize v tehdejším Československu – společnost Cable plus – pořídila v roce 1994 záznam tohoto divadelní představení a jeho zkrácenou verzi, zhruba o délce 45-ti minut, odvysílala na svém kanále Kabel Plus.
Z dnešního pohledu působí hra poněkud zvláštně, nicméně je třeba jí vnímat optikou tehdejší doby. Doby, kdy chtěl každý začít podnikat a kdy se propagandistické kraviny tehdejšího režimu přeměnily na laciné bláboly. Tehdy nastalo i nelogické vnucování reklamy a podbízení se kvůli penězům a kvalita se začínala vytrácet, včetně divadelní produkce. Hra obsahově vychází ze skutečnosti, že režimy hroutí jako domečky z karet, staré garnitury jsou nahrazovány novými, dosavadní pravidla už neplatí a zdánlivé jistoty vystřídala nejistá přítomnost s ještě nejistější budoucností. Staré mafie si našly způsob, jak s úspěchem přežít a byly navíc doplněny mafiemi novými. A tak i Spejbl s Hurvínkem se snaží v nově vzniklých podmínkách najít své místo a přizpůsobit dosavadní způsoby novému životnímu a filozofickému stylu. Ředitel D S+H konečně sežene pro divadlo mecenáše, který svými finančními prostředky má nahradit ty chybějící, za cenu, že se pan Spejbl ujme režie filmu „Kabaret bez příkras" a Hurvínek role moderátora a hlavního představitele. Společně se Spejblem můžeme konstatovat, že dřív jsme neměli tvůrčí svobodu, ale měli peníze, zatímco teď máme tvůrčí svobodu, ale zase nemáme ty peníze. A jak se ukáže, tak i s tou tvůrčí svobodou je to pofidérní, jak dokazuje mecenáš divadla.
Hra byla uváděna i v Německu, kde měla dokonce premiéru (říjen 1993). Pořad byl doplněn i do přehledu televizních pořadů.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozhlasové pořady a rozhovory s protagonisty Divadla Spejbla a Hurvínka média - rozhlas
29. 06. 2018

Spejbl a Hurvínek a jejich protagonisté se za dobu své bezmála staleté existence objevili nejenom v divadle a na televizní obrazovce, ale samozřejmě také v rozhlase. V předválečné éře i v době socialismu natočili pro tehdejší Československý rozhlas několik rozhlasových her a večerníčků (Hajajů), ale účinkovali i v dalších pořadech jako např. Domino atd. (přehled rozhlasových her a vystoupení S+H přinášíme zde).

Z rozhlasového vysílání jsme však neslyšeli promlouvat pouze Spejbla a Hurvínka, ale samozřejmě i jejich interprety. Ti byli za celou historii Divadla S+H v rozhlase nesčetněkrát hosty různých pořadů a poskytli rovněž stovky nejrůznějších rozhovorů.

Jelikož na našem fan webu nebyl doposud přehled rozhlasových pořadů nikde zaznamenán, pokusili některé z těch stěžejních, které jsou díky internetu dostupné online, chronologicky sestavit. Seznam samozřejmě není a nikdy bohužel ani nebude kompletní, přesto věříme, že jej oceníte. Máte-li tip na přidání chybějícího pořadu, neváhejte nás kontaktovat. Přehled rozhlasových rozhovorů a dalších pořadů s S+H najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jak je to doopravdy s nejstarším Hurvínkem? média - TV
20. 06. 2018

V sobotu bylo zahájeno natáčení cyklu Česká loutka pro ČTart, kdy se autoři mohli dotýkat skvělých loutek řezbáře Gustava Noska, kterému byla v plzeňském Muzeu loutek otevřena výstava. Ve včerejším hlavním zpravodajství ČT (ke shlédnutí zde) zaznělo, že byl z Moskvy při této příležitosti přivezen nejstarší Hurvínek a že řezbář Nosek vybavil figury S + H neutrálním výrazem.
V zimě 1948–1949 byl totiž Skupa natolik nadšen vystoupením moskevských loutkářských umělců v Praze, že se rozhodl darovat sovětskému „loutkářskému caru“ Sergeji Vladimiroviči Obrazcovovi prý původní loutky Spejbla a Hurvínka. Stará loutka Spejbla se z expozice moskevského Státního akademického ústředního divadla loutek S.V.Obrazcova do vlasti vrátila.
Kde se nachází původní loutka Spejbla se bohužel neví, je ale známo, kdo ji v Moskvě nahradil kopií. „Vyměnila ho paní Skupová při jednom zájezdu do tehdejšího Sovětského svazu, vezla s sebou náhradu. Hurvínka ale nechtěla, protože se jí nelíbil, že je ošklivý,“ prozradil Bohuslav Šulc.
Ale i u loutky Hurvínka existují velké pochybnosti, že by se z Moskvy na výstavu do Plzně vrátil ten původní. Proč? První fotografie Hurvínka na koloběžce se objevila už v září 1927 a to v časopise Loutkář. Postavička Hurvínka má na ní zašpičatělou myší hlavu, dlouhý nos, výrazné uši, oči blízko nosu a robustní paže. To naznačuje, že z Moskvy nejstarší Hurvínek evidentně přivezen nebyl a že jde až o některou "zušlechtěnou" variantu ze třicátých let. A jestli má tento dadaistický klaun neutrální výraz? No, posuďte sami...

zdroj informací: Sbírka a muzeum loutek Marie a Pavla Jiráskových, Česká televize

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon vydá remasterovanou nahrávku Hurvínek mezi broučky v němčině nahrávky
19. 06. 2018

Hurvínek mezi broučky je v historii Divadla Spejbla a Hurvínka zdaleka nejoblíbenějším divadelním představením. Tato hra z pera Josefa Skupy a Franka Weniga určená dětským divákům byla poprvé uvedena už v roce 1937 (premiéra se konala 4. září 1937 ještě pod původním názvem Hurvínek se učí čarovat). Od té doby byla ještě několik nastudována, naposledy se obnovená premiéra konala v roce 1987. Z repertoáru byla hra stažena v polovině roku 1999. Za více než šedesát let byla reprízována více než 2000x, což je na loutkové představení neuvěřitelné číslo. V rolích Spejbla a Hurvínka se objevil nejenom Josef Skupa, ale v dalších nastudováních pochopitelně i Miloš Kirschner a po něm rovněž Martin Klásek. Ondřeje Lážnovského však v této hře zřejmě nikdy neuslyšíme. Hra Hurvínek mezi broučky totiž patří k pozůstalosti, které divadlo využívat nesmí bez udělení souhlasu dědiců (Městský ústav sociálních služeb v Plzni), s ohledem na tantiémy plynoucí z autorských práv.
Vzhledem k famóznímu úspěchu, který tato hra získala nejenom mezi domácími diváky, je paradoxem, že se nikdy nedostala na gramofonovou desku. Tedy dostala, ale pouze v němčině. Německou verzi této hry v podání Miloše Kirschnera nyní Supraphon vydá v její digitalizované podobě. Nahrávku s názvem "Hurvínek unter den Käfern" si můžete stáhnout od 1.7.2018 zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jak byla vnímána postava Josefa Spejbla před téměř sto lety? divadlo
14. 06. 2018

Josef Spejbl oslaví za dva roky 100 let své existence. Ze bezmála stoletou historii prodělala tato postava několik větších či menších proměn. Ať už v interpretaci (Od Josefa Skupy až po Ondřeje Lážnovského), přes mírné úpravy vzhledu (zpočátku byl jeho vzhled až odpudivý) až po jeho charakter. Již dávno není oním přitroublíkem obletujícím každou dámskou sukni a „chytře“ komentující okolní dění, ale hrdým a uvědomělým otcem, byť někdy jednacím komicky či ve zmatku. Jak byla postava Spejbla vnímána v roce 1925, tedy zhruba pět let od uvedení na scénu, dobře vystihuje dobová charakteristika Emy Tetínkové, kterou zveřejnily 5. srpna 1925 Lidové noviny:

„Kdo je Spejbl? Jako by vybíravá ruka nasypala do řešeta pošetilost a hloupost nás všech. Jako by vše naše slabé, směšné, ubohé prosila a to, co pro vlastní nehoráznost zůstalo na sítu, slepila v bytost smutnou, politováníhodnou, směšnou a sympatickou. Neboť ona není hříchem. Ale toliko podškrtnutým nedopatřením.
Kdo je Spejbl? Spejbl je to, co svůj originální vtip, humor a chromou satiru předkládá zabalenu ve svůj hlas jako v dužinatý lupen bohatě rozvitého blbství. Jásot obecenstva, jímž je tato karikatura bezelstného, dobráckého, mnohostranného idiotství vítána i vyprovázena, je důkazem, že tento výtvor přes svou upřílišněnost se přimyká k dennímu životu, z něhož byl vyklepán jako prach z koberce.
Kdo je Spejbl? Toť Chaplin loutek, ale jiný. Toť ten, který svou slimáčí tupostí bezpečně doleze ke všem bránícím. Toť ten, jemuž byl Plzní podán úpis na primát v oblibě. Toť ten, jenž ve svých dřevácích a pochybném fraku se uvelebil na trůně plzeňského loutkářství, vedle samotného umění, a jehož popleteným smyslům byla popřána vláda nad rozpustilými živly loutkářské moderny.“


Prof. Nikola Kadlec pak k tomu dodává: “Kolik soucitu je ve Spejblově srdci, že se mu chce být tak blbým, že mezi ním a nejhloupějším divákem je ještě dostatečná vzdálenost, aby se i ten nejhloupější mohl jeho blbosti srdečně smát.“

Nu, neměl to tehdy při svých začátcích pan Spejbl lehké, viďte?

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]