Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Hurvínkovy příhody 4 vydány! nový titul
27. 11. 2019

Sedm klasických pohádek z archivu Českého rozhlasu v netradičním hurvínkovském podání vydává Radiotéka na kompilaci Hurvínkovy příhody 4. Autorem scénáře všech sedmi pohádek, které byly v minulosti vysílány v rámci Hajaji, což je obdoba televizního večerníčku, je Luboš Homola. Všechny nahrávky pochází z roku 1983, v interpretaci Spejbla s Hurvínkem proto uslyšíte mistrovského Miloše Kirschnera, v roli Máničky se pak představí Helena Štáchová. Je jistě potěšující, že na kompilaci se oproti původním plánům, a námi podané informaci z konce prázdnin, nakonec dostal jeden příběh navíc - Hurvínkovi před spaním. Celková délka nahrávky přesahuje jednu hodinu.

Na výběru najdeme těchto sedm příběhů:
1. Jak se sypou pohádky z rukávu (O rybářovi a rybce); 2. Jak může být kocour užitečný (O kocourovi v botách); 3. Ona krása není všechno (Panna a netvor); 4. Co s princeznama (O třech zakletých psech); 5. Hurvínek píše domácí úkol (Sůl nad zlato); 6. Dobrou noc, Hurvínku (Popelka) a 7. Hurvínkovi před spaním (O neposlušných kůzlátkách).

Hurvínkovy příběhy si můžete pořídit buď ve formátu mp3 (cena 179 Kč) nebo jako fyzický nosič CD za cenu 229 Kč s tím, že členové klubu Radiotéky mají slevu – ti si musí připravit na nákup CD 183 Kč. Pro všechny milovníky Spejbla a Hurvínka se jedná o krásný dárek pod vánoční stromeček. Nahrávku lze zakoupit zde.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Denisa Kirschnerová hostem Raudiožurnálu média - rozhlas
24. 11. 2019

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před 90 lety. Loutka pana Spejbla oslaví stovku. Co při té příležitosti chystá Divadlo Spejbla a Hurvínka? Hostem Michaely van Erne byla 16.11.2019 v Českém rozhlasu ředitelka divadla S+H Denisa Kirschnerová. Pořad si můžete spolu s dalšími poslechnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Video k výročí 30 let od sametové revoluce média - TV
16. 11. 2019

Dřevo má paměť. Proto mají naši dva pamětníci k třicátému výročí co říci. Pamatují si mnohdy více než my sami a přesto to s námi všemi myslí dobře. Tak si jejich poselství poslechněte! Najdete ho spolu s dalšími, staršími videi na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Pamětní mince k Spejblově stovce fan web
6. 11. 2019

O tom, že Josef Spejbl oslaví v příštím roce kulaté jubileum, slyšeli asi už všichni fanoušci dřevěné rodinky. O plánovaných oslavách, ať už je to výstava či setkání 23. dubna 2020 v podvečer v Paláci Lucerna, jsme se již také zmínili. Co však zůstalo zatím utajeno je informace, že na listopad 2020 plánuje Česká mincovna vydat mincí s vyobrazením této slavné loutky. Přesná podoba mince nebyla zatím zveřejněna. Víme v tuto chvíli to, že bude vydána ve třech variantách a že jejím autorem je MgA. Martin Dašek. Známy jsou i další podrobnosti ohledne specifikace včetně ceny a nákladu. Zlatá uncová mince o ryzosti 999,9, která vyjde v nákladu pouhých 100 kusů, bude stát okolo 49.950 Kč včetně DPH, čtvrtuncová rovněž v limitovaném nákladu 100 kusů vyjde na 14.450 Kč a konečně do třetice za stříbrnou minci zaplatí zájemci 1.490 Kč. Té bude vydáno 500 kusů.

Vydání těchto pamětních mincí tak naváže na trojici mincí, která vyšla u České mincovny v roce 2016 k Hurvínkovým devadesátinám. Tak začněte šetřit :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.
Zemřel Dušan Soták divadlo
5. 11. 2019

Dušan Soták - výtvarník, řezbář, sochař, scénograf, technolog a divadelní pedagog. Jeho jméno není mezi příznivci Divadla Spejbla a Hurvínka až tolik známé, přesto je s jeho tvorbou neodmyslitelně spjato. Facebookové stránky D S+H dnes přinesly velmi smutnou zprávu o jeho úmrtí. Dušan Soták zemřel 2. listopadu 2019 ve věku 65 let, kdy podlehl zákeřné nemoci.

Ač to mnozí nezaznamenali nebo si to jen možná dostatečně neuvědomili, D S+H je doslova prodchnuto jeho prací. Vedle dlouhé řady divadelních výprav byl autorem pohyblivého sousoší S+H v foyeru divadla či bronzové lavičky před divadlem, stejně tak jako její dřevěné obdoby u pokladny. Dušan Soták se do Divadla S+H dostal v roce 1977, kdy mu Miloš Kirschner nabídl místo šéfa výpravy. Prvním představením, na kterém se jako výtvarník scény podílel, byla v roce 1982 hra O fousatém Hurvínkovi, tou poslední pak byla hra Ve dvou se to lépe..., která měla premiéru na podzim loňského roku. Dušan Soták byl rovněž autorem a aranžérem divadelního muzea, které je nepřehlédnutelnou součástí divadelních prostor. V roce 1990 se osamostatnil, založil firmu SOT, ale v práci pro D S+H pokračoval stále. Sám, nebo společně se svou manželkou, výtvarnicí Naďou Sotákovou. Pracoval nejen přímo pro divadlo, ale výrazně se podílel i na dalších divadelních projektech. Je autorem výprav pro večerníčkové řady se Spejblem a Hurvínkem „Hurvínek vzduchoplavcem“ (1993) i „Hurvínkův rok“ (2003). Firma SOT se podílela na realizaci výstav s S+H či na vzhledu časopisu Hurvajz a mnohém dalším.

V Dušanovi ztrácíme nejen talentovaného umělce, ale hlavně milého a veselého člověka! Rodině vyjadřujeme nejhlubší soustrast.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Soutěž o CD Taťuldo, zhasni! má svého vítěze fan web
2. 11. 2019

Vítězem vyhlášené soutěže o CD Taťuldo, zhasni! se stává Jiří Biksadský z Ostravy, který jako první správně odpověděl na všech pět otázek z druhého kola našeho kvízu. Níže uvádíme odpovědi na všechny soutěžní otázky, a to nejenom z druhého kola soutěže, ale i z toho prvního, kde bylo otázek deset a ve kterém nikdo ze soutěžících neuspěl.

1. Kdo je v současné době interpretem Spejbl a Hurvínka v divadelních představeních? (pozor: je to malý chyták)
Martin Klasek + Ondřej Lážnovský

2. Jak se jmenuje audio scénka, ve které Mánička úplně poprvé promluvila hlasem Marie Šimsové?
Okouzlení operou na CD Ať žije Mánička! (vydáno v březnu 2018)

3. Jak se jmenuje vesnice, do které se vydali Spejbl s Hurvínkem za Máničkou a paní Kateřinou na LP desce „Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky 1“?
Houbohledy

4. V jaké pražské čtvrti se nachází Divadlo Spejbla a Hurvínka?
Praha 6, Dejvice

5. Jak se jmenuje audio nahrávka, ve které vystupovala kravička Eulálie?
Kravička pana Spejbla, vydáno v roce 1971

6. Ve které audio scénce měl pan Spejbl v hlavě jen vzduchoprázdno? (malá nápověda: jde o scénku z éry Josefa Skupy)?
Hurvínkova fysika

7. Byl Supraphon po roce 1990 jediným vydavatelem českých nahrávek se Spejblem a Hurvínkem?
Ne, nahrávky s S+H po revoluci vydávaly i jiné firmy (Lotos, Lunarion, Tomü Records)

8. V jaké audio nahrávce vystupuje Spejbl v roli lékaře a Hurvínek zdravotního bratříčka?
Hurvínek a drak

9. Kdo je hlavním vodičem (loutkohercem) Hurvínka v divadle?
Michal Barták

10. Z jaké divadelní hry pochází následující fotografie?
Spejbl versus Drákula

komentáře (0) přidal: Pout
.
Soutěž o novinkové CD Taťuldo, zhasni! podruhé fan web
1. 11. 2019

Na nedávno vyhlášenou soutěž o nejnovější CD Taťuldo, zhasni! nám přišlo několik odpovědí, ale bohužel ani v jednom případě nebyly zodpovězeny všechny otázky správně. Uvědomujeme si, že soutěž nebyla zrovna jednoduchá, a proto jsme se rozhodli jí zopakovat a hlavně zjednodušit. Počet otázek jsme zredukovali z 10 na 5 a nechali ty jednodušší. Pokud byste si ani tak s nimi nevěděli rady, stačí důkladně projít náš web, kde odpovědi na všechny soutěžní otázky najdete. Tak hurá do toho a napodruhé to už určitě vyjde.
Novinkové CD premiérově vyšlo 18.10. u vydavatelství Supraphon, a.s., které taky nahrávku věnovalo do naší soutěže. Otázky a další podrobnosti najdete v tomto souboru (formát docx - MS Word). Své odpovědi pište přímo do něj a zašlete nám jej zpět emailem na adresu uvedenou v souboru. Přejeme hodně štěstí a vydavatelství Supraphon děkujeme za vstřícnost.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Divadlo Spejbla a Hurvínka představuje bohaté plány na divadelní sezónu 2019/20 divadlo
22. 10. 2019

Divadlo Spejbla a Hurvínka nachystalo na podzim pro své příznivce spoustu zajímavých akcí. Na co se mohou návštěvníci těšit, oznámilo vedení divadla spolu se známými osobnostmi, zpěváky Hankou Křížkovou, Leonou Machálkovou, Milanem Peroutkou a Lucií Vondráčkovou a také ředitelkou NF Kapka Naděje Vendulou Svobodovou na tiskové konferenci, která se konala v úterý 15. října 2019. Jedná se o obnovenou premiéru představení Past na Hurvínka, nové CD Taťuldo, zhasni! nebo účast paní Kateřiny v anketě Zlatý Ámos. Světlo světa spatřily také plány na oslavy 100. narozenin pana Spejbla na jaře 2020. Prvně jmenovaným novinkám jsme se na našem webu věnovali již dostatečně, proto se zmíníme hlavně o těch méně známých či detailům o již zveřejněných akcích ve spojitosti se Spejblovými kulatinami.

Paní Kateřina je učitelkou, to ví většina milovníků D S+H. Proto by mohla být letos nominována v anketě Zlatý Ámos. Zakladatel a ředitel této ankety, školský ombudsman – Slávek Hrzal, vysvětlil, že aby se tak mohlo stát, je nutné, aby byla dodržena pravidla ankety. To mimo jiné znamená, že Hurvínek musí sehnat podpisy 100 osob, které s nominací souhlasí. Proto je u pokladny divadla podpisový arch, kam může každý návštěvník svým jménem doporučit paní Kateřinu do Zlatého Ámose. Bude výjimečná učitelka paní Kateřina 27. března 2020 na finále? To se teprve uvidí. Podpořte jí svým hlasem a třeba se tam dostane. K propagaci ankety byl vytvořen také televizní spot, který vytvořil pan Spejbl s Hurvínkem a který bude na blížící se anketu upozorňovat diváky České televize. Prohlédnout tento klip si můžete zde

Úspěšně se daří navázat také na šest let dosavadní spolupráce s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka. Po speciálních představeních pro seniory nebo neslyšící a nevidomé děti, která budou díky finančnímu přispění NFP pokračovat i v roce 2020, spustí divadlo Spejbla a Hurvínka spolu s fondem také projekt "Zavěšená vstupenka". Ten umožní navštívit divadlo dětem ze sociálně znevýhodněných rodin. Každý, kdo v příštím roce prostřednictvím Nadačního fondu pomoci zakoupí zavěšenou vstupenku, umožní některému ze znevýhodněných dětí zažít představení, na které by se jinak nepodívalo. V případě prvních 441 vstupenek se bude fond podílet na jejich nákupu pomocí násobení zlatým řezem, tj. x 1,618. Dárci tak zaplatí 136 korun a fond tuto částku navýší o 84 korun. Nakoupené vstupenky budou vždy na konci měsíce předány sociálně právnímu odboru Prahy 6 a ten je prostřednictvím sociálních pracovníků předá potřebným dětem.

Chcete-li udělat radost svým nejbližším, můžete jim letos zprostředkovat představení v jejich oblíbeném divadle zakoupením vánočních dárkových poukazů pro děti i dospělé. Pokud přemýšlíte, jaký dárek koupit dětem, vnoučatům nebo přátelům, aby to nebyl jen další lapač prachu na poličce, pak je dárkový poukaz do Divadla Spejbla a Hurvínka to pravé! Vstupenky platí až do května 2020.

O tom, že se na příští rok chystají velkolepé oslavy Spejblových kulatých narozenin, se již psalo. Nyní je jasnější, jak budou vypadat. Zahájení oslav 100. narozenin pana Spejbla se bude konat 23. dubna 2020 v podvečer v Paláci Lucerna za účasti mnoha gratulantů z řad známých osobností. Spolu s panem Spejblem slaví i divadlo 75 let svého působení v Praze, Žeryk a Mánička 90 let, a proto je na celý rok připraveno velké množství akcí. Oslavy zahrnují např. uvedení dokumentu České televize z cyklu Neobyčejné životy, který bude věnován právě panu Spejblovi. Vedle těchto akcí bude také probíhat unikátní výstava ve vile Pellé a bude spuštěn avizovaný Klub Hurvajz - zážitkový klub pro fanoušky S+H, který odstartuje v den svátku pana Spejbla.

To vše budou moci návštěvníci sledovat na nových webových stránkách D S+H, které by měly být spuštěny příští rok.

Video výstup z tiskové konference je odvysílala například Praha TV či Česká televize v pořadu Zprávičky. Obě reportáže můžete shlédnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Soutěž o novinkové CD Taťuldo, zhasni! fan web
18. 10. 2019

V pátek 18. října 2019 vyšlo dlouho očekávané novinkové CD Taťuldo, zhasni! Jak jsme již několikráte na našem webu psali, jedná se o příběh z cyklu o zajímavých vynálezech, tentokráte o vzniku žárovky (podrobnosti o nahrávce najdete v aktualizované diskografii). Křest CD proběhl v úterý 15.10. během tiskové konference, kterou uspořádalo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Mezi kmotry nahrávky nechyběly zpěvačky Hanka Křížková, Leona Machálková, Lucie Vondráčková, zpěvák a herec Milan Peroutka a prezidentka nadačního fondu Kapka Naděje Vendula Svobodová. Tuto vybranou společnost doplňovala moderátorka Štěpánka Duchková spolu s ředitelkou D S+H Denisou Kirschnerovou.

Ani my nezůstáváme pozadu. Supraphon nám na naší žádost věnoval jedno CD do soutěže, kterou jsme se pro milovníky Spejbla a Hurvínka rozhodli uspořádat. Kdo jako první správně odpoví na všech 10 otázek spojených s tématikou Spejbla a Hurvínka, dostane od nás toto novinkové CD. Většina soutěžních otázek je spojena právě s audio nahrávkami, které již devadesát let vydává Supraphon resp. jeho předchůdci. Otázky a další podrobnosti najdete v tomto souboru (formát docx - MS Word). Své odpovědi pište přímo do něj a zašlete nám jej zpět emailem na adresu uvedenou v souboru. Přejeme hodně štěstí a vydavatelství Supraphon děkujeme za vstřícnost.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Past na Hurvínka si odbyla svou premiéru divadlo
16. 10. 2019

Pardubice, neděle 12.9.1971. Právě v tento den diváci měli možnost poprvé shlédnout divadelní hru Past na Hurvínka, která se později do historie Divadla Spejbla a Hurvínka zapsala zlatým písmem. Jen málo pamětníků si dnes živě vybavuje technicky dokonale propracovanou víceúrovňovou scénu či první podobu loutky paní Kateřiny alias Bábinky (foto původní loutky najdete zde), pro kterou to byly její první kroky po divadelních prknech. Nová postava učitelky tehdy vznikla na přání Heleny Štáchové jako ženský protějšek pana Spejbla. Po několika neúspěšných pokusech s jejími předchůdkyněmi (paní Drbálková, paní Frňoulová či paní Švitorková), se tento tah ukázal jako trefa do černého a od té doby se postavy Kateřiny Hovorkové, jak zní její celé jméno, stala neodmyslitelnou a trvalou součástí dřevěné rodinky. Její vzhled se sice od premiérového uvedení změnil celkem výrazně, mírně potrhlý charakter postavy však nikoliv. Tato hra se ve své době těšila velké oblibě, a tak není divu, že se o několik let později (v roce 1975) dostala i na gramofonové desky. Na ní postavu Drsňáka vulgo Vousáče neopakovatelně ztvárnil Josef Větrovec, který se do nahrávacího studia pak kvůli této postavě vrátil ještě dvakrát, aby se spolupodílel na natáčení dalších dvou pokračování - Mánička v pasti (1972) a Žerykova past (1978). I když z volně navazující trilogie je nahrávka Mánička v pasti chronologicky druhá v pořadí, vyšla paradoxně jako první. Detaily o těchto nahrávkách najdete v diskografii.

Praha, úterý 15.10.2019. Po 48 letech, jednom měsíci a několika dnech od prvního uvedení původní Pasti na Hurvínka se v Dejvicích usazují do divadelních křesel diváci, aby shlédli Past na Hurvínka verze 2019. Z popularity původní hry těží autoři Jana Kubíčková a Štěpán Gajdoš, kteří pro D S+H napsali pod identickým názvem upravený příběh, který ideově a motivem vychází právě ze stejnojmenné legendární hry ze sedmdesátých let minulého století. Scéna, příběh a částečně i postavy se sice změnily, to ale pranic neubírá na atraktivitě nového vyprávění, ba naopak. Věrný remake by dnes po téměř půlstoletí působil nevěrohodně a možná i nezajímavě. Toho si byli autoři a výtvarníci velice dobře vědomi a nové pojetí tak zcela přizpůsobili dnešní době. V něm se na začátku před budovou školy představuje Hurvínek na koloběžce, které přezdívá zelená příšera, aby na ní předvedl své akrobatické kousky. Jeho umu k velké neradosti přihlíží školník uklízející odpadky před školou. Postava školníka se sluchátky na hlavě a culíkem je asi nejvýraznější loutkou celé hry. Svým vzhledem, ale i vystupováním a mluvou dosti připomíná řidiče školního autobusu ze seriálu Simpsonovi. Zda se autoři touto postavičkou z populárního amerického animovaného seriálu nějak inspirovali, se můžeme jen dohadovat. Zkraje hry se rovněž na scénu dostává postava, která svou vizáží (čepice, výrazný nos, plnovous a kabát) jednoznačně odkazuje na legendárního Drsňáka. V novém pojetí hry se však nejedná o zlotřilého zločince, ale o zmateného muže neúnavně pátrajícího po svém balíčku, který mu měl doručit přetížený pošťák. Teprve v druhé polovině hry se dozvídáme o této postavě více a zjišťujeme, že se jedná o pana Straku - kolegu paní Kateřiny, učitele ze základní školy a amatérského vynálezce, kterému měla být v balíčku doručena chybějící součástka do jeho nejnovějšího vynálezu, jenž umí plnit lidské sny. Postavy pana Straky v podání Michala Šturmana, stejně tak jako policisty (Tomáš Slepánek), se na scéně objevují i v životní velikosti, kdy jejich krátké skeče na forbíně vyplňují změny kulis. Tento prvek je zajímavým zpestřením jinak tradičního loutkového pojetí celé hry. Jméno učitele fyziky Straky zřejmě není zvoleno náhodně, pravděpodobně má odkazovat na jednoho z dvojice autorů originální hry – Vladimíra Straku (druhým byl Miloš Kirschner).

Stejně jako v původní hře, i tentokrát chce Spejbl potrestat nezbedného syna a ve spolupráci s paní Kateřinou se mu rozhodne schovat něco, co je Hurvínkovi blízké. V nové verzi je to jeho milovaná koloběžka, kterou mu ukryjí ve školním kabinetu. A právě Hurvínkovo pátrání po koloběžce je nosným prvkem celého příběhu, který se tak logicky z velké části odehrává v prostorách základní školy či před ní. Na ní s nostalgií vzpomíná i pan Spejbl, který přiznává, že ho s touto budovou pojí krásných 16 let jeho školní docházky. Ve hře nechybí ani jeho další komické výstupy, kdy například „odborně“ otevírá zablokované dveře kabinetu či se „hrdinsky“ schovává mezi Máničku a paní Kateřinu. Ani paní Kateřina se svým sjížděním zábradlí nenechá ve vtipných výstupech zahanbit.

Hra se odehrává ve svižném tempu a divák se ani chvíli nenudí. Smutnit budou možná ti, kteří od příběhu čekají věrný přepis původní hry. Pokud se ale od tohoto očekávání dopředu oprostí, hru si náležitě užijí. Jedinou větší slabinou je tak délka představení, která je čistého času jen o něco více než 50 minut, což je přeci jen poměrně málo. Velkým příslibem do budoucna ale může být to, že hru nastudovala nová generace herců D S+H. V rolích Spejbla a Hurvínka (a také policisty) se představil Ondřej Lážnovský, který hlasy oběma postavám propůjčuje teprve druhým rokem. Marie Šimsová se pak ujala interpretace nejenom Máničky a paní Kateřiny, ale také postavy dispečerky. Oba se svého úkolu zhostili velmi zdařile a je moc dobře, že je o budoucnost divadla v tomto ohledu postaráno. Postavu pana Straky mluví René Hájek. Z programu se navíc můžeme dočíst, že se na hře podíleli i dva úplní nováčci divadelního souboru – Jan Levý a Štěpán Tuček. Zbývá už jen dodat, že představení režijně vede Ondřej Lážnovský, výtvarníkem scén a loutek je Miki Kirschner, hudbu složil Jan Lstibůrek (písniček je ve hře málo, ale jsou pěkné). Realizace loutek mají na svědomí Karel Čapek, Antonín Müller a Ivan Moravec.

Pokud chcete vidět nový, zajímavý příběh vycházející z veleúspěšné hry, neváhejte a vyrazte do Divadla Spejbla a Hurvínka. Představení s detektivní zápletkou zaujme střední generaci dětí, stejně tak jako menší, ale i úplně nejmenší diváky. Program D S+H najdete zde, fotky z obou verzí představení si pak můžete prohlédnout na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]