Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Spejbl s Hurvínkem vítali prvňáčky divadlo
1. 09. 2020

Základní školy po celé republice dnes po několika měsících opět přivítaly žáky. Obzvláště pro prvňáčky to byl velmi významný den. Aby jejich obavy spojené s novou životní etapou byly co nejmenší, zpestřili jim na dvou pražských školách den Spejbl s Hurvínkem. Naši dřevění herci spolu s Ondrou Lážnovským a Michalem Bartákem zavítali do Základní školy Emy Destinnové a poté se prvňáčkům představili i na Základní škole Bílá.
S Hurvínkem nemohlo být jinak, než veselo. Hurvínek nejdříve všem prozradil, že do čtvrté třídy chodí už 94 let a že kdyby někdo chtěl, rád mu poradí, jak v ní zůstat co nejdéle. Poté se Spejbl s Hurvínkem přesunuli za vchodové dveře do školy a vítali každého prvňáčka neotřelými povzbuzujícími prupovídkami typu: "Máš svačinu? Jo? Tak řízek mě a chleba tátovi!", nebo " Neboj, za devět let tě pustěj". A došlo samozřejmě i na focení a zvídavé dotazy. A pan Spejbl, kterého uličník Hurvínek nepustil moc ke slovu, vzkazuje všem prvňáčkům v republice, že jim drží palce a přeje jim, aby se jim ve škole dařilo a líbilo. A k tomuto přání se rádo přidává i celé naše divadlo.

Další, v pořadí již 12. díl má seriál Zvuková historie Spejbla a Hurvínka. Přečíst si jej můžete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Další nejistá sezóna? divadlo
30. 08. 2020

Po vynucené jarní pauze způsobené vládním rozhodnutím o uzavření všech divadel a dalších kulturních stánků, přichází pro Divadlo Spejbla a Hurvínka, a ostatní scény zaměřující se především na dětského diváky, další rána. Tou je manuál „Provoz škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke Covid – 19“, který 17.8.2020 vydalo Ministerstvo školství a tělovýchovy. V něm je v odstavci D na straně 3 školám doporučováno, aby v průběhu školního roku zvážily nutnost konání těch aktivit, které nejsou pro naplnění školního vzdělávacího programu nezbytné a dochází při nich ke koncentraci vyššího počtu lidí (např. kulturní a sportovní akce více tříd či škol) a pokud možno takové aktivity nekonala. S tím pochopitelně nesouhlasí nejenom jednotlivá divadla, ale ani jejich zastřešující Asociace profesionálních divadel. Ta se proti tomuto doporučení v dopise ministrovi ohradila s poukazem na to, že návštěvy profesionálních divadel pro děti mládež nejsou zbytnou kratochvílí zpestřující fádní školní docházku, ale nedílnou a dlouhodobou součástí výchovy a vzdělávání mládeže. Pokud by školy toto doporučení braly skutečně seriózně, tak to může velmi vážně ohrozit ekonomické fungování divadel, jejichž tvorba cílí primárně na malé diváky. To se pochopitelně týká i našeho divadla, které je na příjmech z dopoledních představení pro mateřské a základní školy existenčně zcela závislé.
Asociace profesionálních divadel ve svém dopise ministrovi zmiňuje, že divadla pro děti a mládež jsou připravena udělat maximum pro to, aby co nejvíce snížila rizika vyplývající z návštěvy představení a školám vyšla maximálně vyjít vstříc. Dodržení přísných hygienických podmínek je samozřejmostí, včetně schopnosti adekvátně reagovat i na další případné požadavky ředitelů či zřizovatelů. Asociace však ministra žádá, aby jak ze strany MŠMT, tak ze strany Ministerstva kultury ČR přišel jasný signál, že školní návštěvy profesionálních divadel pro děti mládež jsou součástí výchovy a vzdělávání mládeže a že na tom nic nemění ani současná komplikovaná situace. Pevně věříme, že zdravý rozum v této věci zvítězí a že školy nebudou již nasmlouvaná představení ve větším rozsahu rušit.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S Máničkou musí být hlavně legrace, říká Marie Šimsová média - tisk
27. 08. 2020

Marie Šimsová – představitelka Máničky a paní Kateřiny. Za obě postavy pravidelně promlouvá už čtvrtým rokem, kdy obě ženské role převzala po úmrtí Heleny Štáchové. Přestože je to jedna z nejdůležitějších osob v divadle, zůstává trochu ve stínu mediální pozornosti, což je velká škoda. Svůj podíl na tom ale pochopitelně mělo její mateřství a nyní rodičovství. O to více potěší nejnovější rozhovor, který vyšel v srpnovém čísle časopisu ČD pro vás, který je reklamním magazínem Českých drah pro cestující. Dvoustránkový rozhovor s loutkoherečkou Marií Šimsovou s názvem S Máničkou musí být hlavně legrace si můžete přečíst na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nový divadelní program plný novinek divadlo
20. 08. 2020

Již za několik dní Divadlo Spejbla a Hurvínka vstoupí do nové divadelní sezóny. Od 1. září bude sice z rozhodnutí vlády opět nutné nosit ve vnitřních prostorách roušky, ale doufejme, že to neodradí diváky od návštěvy. Stejně tak budeme věřit, že vláda nepřistoupí k ještě drastičtějším opatřením, jakých jsme byli svědky na jaře, která by znamenala ještě větší omezení provozu.

Na oficiálním webu divadla v sekci ke stažení, a stejně tak i na našich stránkách, si již nyní můžete prostudovat divadelní program a to až do konce prosince, a naplánovat si v klidu vaší návštěvu divadla. Ze zveřejněných letáčků lze vyčíst několik velice zajímavých novinek, které jistě potěší každého fanouška Spejbla a Hurvínka. Předně svou činnost zahájí Klub Hurvajz. Přihlášku do něj najdete buď na našem webu (detaily o klubu najdete na této stránce) či na stránkách divadla, nebo je rovněž součástí letáčku s divadelním programem.

Nové informace jsme průběžně přinášeli také k novinkové hře pro dospělé diváky Hotel Spejbl. Z divadelního programu se můžeme dozvědět, že premiéra tohoto dlouho připravovaného představení se uskuteční ve čtvrtek 1. října s tím, že o den dříve, tedy ve středu 30.9., bude možné navštívit veřejnou generálku. Další reprízy této hry pak divadlo plánuje na 7.10., 9.10. a 11.11., vždy od 19 hodin. V repertoáru nebudou chybět ani další hry pro dospělé jako je Spejbl a město hříchu či S+H - “Ve dvou se to lépe....”. Naopak hru ze zlatého fondu Spejbl versus Dracula divadlo neplánuje během podzimu do programu zařadit.

Ještě více novinek se pak můžeme dozvědět z programu pro děti. Pro nadcházející sezónu totiž Divadlo S+H připravuje i novinkové představení pro děti. Nová hra ponese název Hurvínek a Golem a jejím autorem je Ondřej Lážnovský. V anotaci ke hře je uveden tento stručný obsah: Hurvínek při útěku před chuligánem, Rudlou Mlátičkou, objeví cestu časem do doby krále Rudolfa II. Než se zorientuje v jiné době, potká ve staré Praze bájného Golema, který pro změnu prchá před královskými vojáky. A co se stane, když si Hurvínek přivede na návštěvu domů mohutného Golema, který nejraději pojídá hlínu a narcisy z okrasné zahrady pana Spejbla? Spoušť, kterou způsobí, taťuldu opravdu nenadchne. Ale všechno zlé je k něčemu dobré a všechny Hurvínkovy lumpárny se nakonec v dobré obrátí. Velice zajímavé, co myslíte?

Zbývá už jen dodat, že sezónu divadlo zahájí 5.9. představením pro nejmenší děti ve věku 1 – 3 roky Žeryčku hop! Větší děti se pak poprvé budou moci na své oblíbené postavičky podívat v neděli 13.9. ve hře Past na Hurvínka, která bude na podzim patřit k nejčastěji reprízovaným. Pokladna se po divadelních prázdninách otevírá už v pondělí 24. srpna, tak neváhejte a zamluvte si vstupenky co nejdříve!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon na podzim vydá LP desku Ať žije Spejbl nahrávky
14. 08. 2020

Dlouhých 27 let od sebe bude dělit vydání dvou posledních vynilových nosičů s tématikou Spejbla a Hurvínka. Zatím poslední LP deska s hlasy našich hrdinů vyšla v roce 1993, kdy pod značkou vydavatelství Lotos byla vylisována zatím poslední gramofonová deska s nahrávkou příběhu na motivy divadelní hry Jak si Hurvínek s Máničkou hráli na doktora. Letos na podzim, v roce kdy pan Spejbl slaví sto let od svého uvedení na scénu, vydá Supraphon na LP desce výběr s názvem Ať žije Spejbl. Kompilace nejzajímavějších archivních nahrávek pod stejným názvem vyšla už na jaře letošního roku, nyní si ale budete moci hlasy všech čtyř dosavadních interpretů Spejbla a Hurvínka vychutnat společně s typickými zvuky občasného praskání při přehrávání vinylového nosiče.
Josef Skupa a Miloš Kirschner začínali své nahrávky na gramofonových deskách, hlas Martina Kláska jsme už ale z tohoto typu zvukového nosiče nikdy slyšet nemohli. Totéž platí i Kláskově nástupci Ondřeji Lážnovském, pro něhož jde pro změnu o zvukový debut. Nyní, poprvé v historii uslyšíme z LP desky i dva současné interprety. Oproti CD bude výběr nejlepších nahrávek se Spejblem a Hurvínkem díky omezené délce LP nosiče mírně zkrácen, ale rozhodně nebudete ochuzeni o hlasy všech čtyř adoptivních otců. Na LP desce nebude chybět báječný Kirschnerův monolog 'O lásce' plus tři zbrusu nové nahrávky na speciální narozeninová a slavnostní témata. Téměř 75 minut znamenitého poslouchání, atraktivní booklet s přehlednou historií "života a díla" Josefa Spejbla a řadou vzácných fotografií. Jubilejní stoprocentní nutnost pro všechny přátele Divadla Spejbla a Hurvínka a jeho ikonických ušatců.
LP desku, která oficiálně vyjde 25. září 2020, si za zvýhodněnou cenu 404 Kč (standardní cena je 449 Kč) můžete předobjednat již nyní na webu Supraphonu. Najdete na ní celkem 8 scének, což je o tři méně než na stejnojmenném CD výběru.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek ve vysílání kanálu ČT3 média - TV
4. 08. 2020

Nejmladší televizní stanice České televize ČT3, která zahájila vysílání v době celorepublikových koronavirových omezení, se zaměřuje především na starší pořady z tvorby tehdejší Československé televize. Není tedy až takovou náhodou, že do programu tohoto kanálu bylo zařazeno také několik pořadů z doby socialismu ve kterých se objevují Spejbl s Hurvínkem, a které by se do běžného vysílání dostávaly jen těžko. Mezi ně patří například cyklus Dobrý večer s Waldemarem, kdy hosty jednoho z dílů byli naši dřevění hrdinové, či pořad Z Prahy až do Monte Carla. Tento zábavný pořad, ve kterém Spejbl a Hurvínek diváky seznámili s jejich cestou na světově uznávaný festival televizních pořadů v Monte Carlu, se na obrazovkách objevil v neděli 2.8. od 14.15.  V roce 1980 měla v Monte Carlu Československá republika galakoncert svých umělců, mezi něž patřilo Divadlo Spejbla a Hurvínka, jehož protagonisté večerem provázeli. Pokud jste tento pořad nestihli, můžete si jej pustit ze záznamu na webu České televize. Zbytečně ale neotálejte, je možné, že bude k dispozici jen dočasně.
Prvně jmenovaný pořád Dobrý večer s Waldemarem sice online na stránkách ČT dostupný není, ale jeho část lze nalézt na youtube kanálu uživatele MavZag pod tímto odkazem. Stejný autor zde sdílel i jiný klenot - blíže nespecifikovanou scénku ve které panu Spejblovi narostou vlasy. Ten kvůli tomu dá v divadle výpověď a chce se stát slavnou televizní hvězdou seriózních rolí. K tomu mu má domoci jeho synek Hurvínek obcházením televizních a filmových produkcí se Spejblovou fotkou s bujnou kšticí. Tato scénka v interpretaci Miloše Kirschnera vznikla někdy na konci 80. a začátkem 90. let, ale nepodařilo se nám jí (ani s dotazem na uploadera) přesněji datovat ani jednoznačně určit, ze kterého pořadu pochází. Pokud máte nějaký tip, z jakého roku a jakého televizního pořadu je, budeme rádi, pokud nám jej napíšete do komentářů. Autorovi děkujeme, že tuto scénku převedl z VHS kazety a nahráním na youtube se o ní podělil s ostatními příznivci Spejbla a Hurvínka. A do třetice scénku se Spejblem a Hurvínkem ze silvestrovského pořadu z roku 1987, kterou odvysílala rovněž stanice ČT3, a kterou nahrál taktéž na svůj youtube kanál uživatel MavZag, pak můžete shlédnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Nové fonokarty v přehledu nahrávek S+H nahrávky
22. 07. 2020

Přestože pan Spejbl letos slaví stoleté výročí, první audio nahrávky s jeho hlasem v podání Josefa Skupy byly vydány až o zhruba deset let později. Dnes již přesně nezjistíme, zda to bylo v roce 1929 nebo až o rok později. Jisté je ale to, že i po devadesáti letech od vylisování první šelakové desky Spejbl u rádia se dají stále objevovat dávno zapomenuté skvosty, o jejichž existenci jsme až doposud neměli ponětí. Zdálo by se, že audiotvorba Spejbla s Hurvínkem je za dlouhé období zmapována tak detailně, že nás už nemůže nic nepřekvapit. Opak je ale pravdou. Díky nadšenému sběrateli audionahrávek S+H jsme rozšířili diskografický přehled o dvě fotokarty, neboli pohlednicové nahrávky. Doposud jsme v seznamu uváděli pětici takových nahrávek, před pár dny jsme přehled doplnili o další dvě znovuobjevené. Jedná o fonokarty vydané Supraphonem v roce 1963. Na jedné z je zachycen Barchánkův příběh Zdravověda u Spejblů, na druhé potom najdeme od stejného autora scénku Spejbl znalec hudební, oba pochopitelně v interpretaci Josefa Skupy. Na rozdíl od původní pětice starších fonokaret, které se přehrávaly rychlostí 33 1/3 otáček za minutu, je u těchto novějších uvedena rychlost přehrávání 45 ot/min. Životnost těchto pohlednicových desek byla pochopitelně o dost nižší, než klasických gramofonových desek, a proto až tak nepřekvapí údaj na obalech hovořící o tom, že nahrávku lze přehrát maximálně dvěstěkrát.

Máte-li i vy doma nějaké nahrávky se Spejblem a Hurvínkem, které nejsou v přehledu uvedeny, budeme velice rádi, pokud se s námi o ně podělíte, abychom je mohli do přehledu doplnit a ten pak sdílet s dalšími nadšenými fanoušky a sběrateli. Děkujeme.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Lavička se sochou Spejbla a Hurvínka zdobí plzeňské náměstí fan web
12. 07. 2020

Pražské Dejvice už nejsou jediným místem, které se může chlubit lavičkou Spejbla a Hurvínka. Bronzové sochy našich dvou světoznámých postav sedících na lavičce vytvořila vedle Dušana Sotáka, který je autorem lavičky před dejvickým divadlem S+H, také kanadská sochařka českého původu Lea Vivo. Pro plzeňské náměstí Republiky je při příležitosti 100. výročí vzniku Spejbla nechal zhotovit Nadační fond Plzeň sobě. Předseda fondu Roman Jurečko při slavnostním odhalení, které se konalo 7. července, uvedl, že nápad na vytvoření soch Spejbla a Hurvínka se zrodil zhruba před pěti lety. O vytvoření požádal právě Leu Vivot, která tím vzdala hold Josefu Skupovi, jenž v Plzni dlouhá léta s loutkami Spejbla a Hurvínka vystupoval.
Zhotovení lavičky sochařce trvalo dva roky. Sochy byly navrženy tak, aby si s nimi mohly hrát i děti. Sochy jsou pohyblivé a lze jim otáčet hlavy a Hurvínkovi i oči. Původní záměr umělkyně byl, aby se dalo hýbat i s nohami, ale nakonec se rozhodla je upevnit kvůli bezpečnosti. Loutky sedí na lavičce nedaleko Muzea loutek, kam můžete zavítat a zjistit tak více nejen o historii Spejbla a Hurvínka, ale i o slavné tradici plzeňského loutkářství. Na druhou sochu těchto postav pak narazíte v plzeňských Šafaříkových sadech, kde stojí od roku 2002.
Další fotky ze slavnostního odhalení si můžete prohlédnout například v tomto článku.

komentáře (0) přidal: Pout
.
V září odstartuje Klub přátel Divadla Spejbla a Hurvínka divadlo
4. 07. 2020

1. září 2020 startuje Klub přátel Divadla Spejbla a Hurvínka - prostor, který nabídne malým i velkým příznivcům Spejbla a Hurvínka směs zážitků, poznání i výhod. Členy klubu čeká například setkání s divadelními interprety, loutkoherci i loutkami či komentované prohlídky zákulisí D S+H. Dále pro ně bude připraven také pravidelný měsíční emailový zpravodaj, možnost navštívit generální zkoušku a rovněž budete zváni na tiskové konference. S členstvím se také pojí přednostní možnost v kurzu loutkového divadla. Klubová karta pro jednu osobu stojí 200,- Kč a můžete ji zakoupit kdykoliv během divadelní sezóny. Její platnost je jeden rok od vydání. První mimořádný klubový večer se uskuteční v pátek 23. října 2020 pro prvních 281 klubáků! Na programu večera bude promítání nového dokumentu České Televize "Neobyčejný život Josefa Spejbla."
Přihlášku do klubu si můžete stáhnout zde (pdf soubor), nebo se můžete přihlásit rovnou pomocí webových formulářů - přihláška pro dospělé - přihláška pro děti.
Klubová karta bude pražským členům vystavena po 24. srpnu na divadelní pokladně, mimopražským zájemcům může být karta v případě zaslána poštou. U každé zásilky, jednotlivé nebo rodinné bude cena navýšena o 50,- Kč poštovného.

Dále připojujeme odkaz na nový pořad České televize Dřevěné návštěvy, jehož průvodcem je Martin Patřičný, který v jednom z dílů zavítal i za loutkoherečkou Květou Plachetkovou, která diváky seznámila s našimi dřevěnými hrdiny, zejména pak Máničkou, kterou sama vodí. Pořad je dostupný zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Tobogan v Divadle Spejbla a Hurvínka + aktualizace webu divadlo
19. 06. 2020

Slavný rozhlasový pořad Tobogan bude v sobotu 20. června 2020 věnovaný letošnímu jubilantovi, panu Josefu Spejblovi. Oslavy stých narozenin nejsou jen tak a pogratulovat a podpořit lipového doyena souboru přijde vedle rodiny i řada hostů. Aleš Cibulka tak spolu s oslavencem přivítá i Hurvínka a Máničku a s nimi ředitelku divadla Denisu Kirschnerovou. S Máničkou přijde Marie Šimsová a ke Spejblovi s Hurvínkem patří Martin Klásek a nyní už i Ondřej Lážnovský. Vedle nich se ale z lásky ke Spejblovi vyzná také člen činohry ND Igor Orozovič, který osobně zazpívá nový vlastní písňový hit "Mám doma tři Spejbly". Vstupenky v pokladně S+H (224 316 784) stále ještě jsou!

Edit: Pokud jste pořad neslyšeli v přímém přenosu máte možnost si jej pustit ze záznamu. Odkaz na audio i video záznam najdete zde. Na této stránce najdete i odkaz na další rozhlasový pořad mající spojitost s naším divadlem. A to konkrétně další díl z cyklu Úžasné životy, kdy na Helenu Štáchovou vzpomíná její kamarádka Hana Křížková.

Současně jsme aktualizovali přehled televizních pořadů, kam jsme umístili odkaz na vysílání pořadu Sama doma, kam v pondělí 15. června zavítali Martin Klásek, Ondřej Lážnovský, Denisa Kirschnerová a spolu s nimi pochopitelně i Spejbl s Hurvínkem. Během rozhovoru Martin Klásek prozradil, že původní velkolepé oslavy Spejblovy stovky plánované na duben do paláce Lucerna se přesunou v říjnu do prostor D S+H. Během nich by měl mít premiéru film, který k Spejblově jubileu natočila Česká televize.

A o osmý díl byla rovněž doplněna zvuková historie, kterou připravuje Kamil Fajmon.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]