Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Hurvínek a kouzelné muzeum na TV Prima média - TV
1. 06. 2019

V sobotu 1. června 2019, tedy na svátek dětí, uvede TV Prima v čase od 20:15 film Martina Kotíka Hurvínek a kouzelné muzeum. O tomto filmu jsme toho již na našem fan webu napsali více než dost a drtivá většina milovníků Spejbla a Hurvínka ho již viděla, ale přesto není od věci se o vysílání zmínit. Hezkou zábavu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek přebrali v Plzni cenu na Komedy festu divadlo
27. 05. 2019

Letošní divadelní sezóna spěje pozvolna ke svému konci. Našim hrdinům zbývá odehrát již jen několik posledních představení, takže pokud byste Spejbla s Hurvínkem rádi viděli ještě před divadelními prázdninami, máte několik posledních šancí (program najdete zde). Ale ani mimo svou domovskou scénu nezahálejí. Jak jsme již informovali, minulý víkend se svém rodišti – Plzni – zúčastnil Spejbl s Hurvínkem festivalu humoru Komedy fest. I letos bylo zahájení spojeno s udělováním cen humoru. Tentokrát volila porota velmi moudře a uvážlivě, protože mezi oceněnými nechyběli ani Spejbl s Hurvínkem a oba se ocitli v opravdu dobré společnosti osobností jako například Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová či scénárista Petr Kolečko. Během odpolední zkoušky se Spejbl s Hurvínkem stihli vyfotit s moderátorem Lukášem Pavláskem i ředitelem festivalu panem Jiřím Turkem. Vedle Spejbla a Hurvínka samozřejmě s Martinem Kláskem naše divadlo reprezentovala a také cenu přebírala paní ředitelka Denisa Kirschnerová. Cenu pro S+H jí předal "český Belmondo" Martin Kraus. No a po závěrečném fotografování se všemi oceněnými spěchal Hurvínek domů, neboť ho druhý den čekaly povinnosti v divadle. Fotky z Komedy festu najdete na facebookovém profilu D S+H.

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H ve filmu Marie média - TV
9. 05. 2019

Nepříliš známý psychologický film Marie z roku 1964 v režii Václava Vorlíčka vypráví příběh ženy, která si dlouho nedokáže připustit rozvrat dlouhého manželství a věří, že se k ní její muž vrátí. Asi si říkáte, proč o tomto filmu píšeme na webu věnovaném Spejblovi a Hurvínkovi. Co má tento černobílý snímek s naší dvojicí společného? Pravda, prakticky nic, ale přeci jen částečně ano. V jedné ze scén bere Marie své děti do divadla S+H, aby shlédli představení s našimi hrdiny a jelikož je náš web určen všemu, co s naší dvojicí souvisí, zveřejňujeme zde i tuto zajímavost. Z filmu nedokážeme přesně určit o jakou hru jde, ale pokud někdo představení pozná, dejte nám vědět a doplníme to k textu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozhlasový rozhovor s Denisou Kirschnerovou média - rozhlas
8. 05. 2019

Spejblovi a Hurvínkovi slouží už čtvrtá generace tvůrců, výtvarníků, herců a řezbářů. Svůj život s nimi má spjatý i současná ředitelka divadla Denisa Kirschnerová, která v rozhovoru pro Český rozhlas Region přiblížila své dětství i současnost za oponou legendárního divadla.

„Já jsem vyrůstala v době, kdy Spejbla a Hurvínka mluvil můj otec (Miloš Kirschner) a brala jsem loutky jako svojí rodinu. Nijak příliš jsem to neřešila, to dělal více můj bratr, který dokonce jednu dobu zvažoval, jestli to jsou lidi nebo myši,“ usmívá se ředitelka divadla.

Rodinná je i její funkce ředitelky. Sama s ní nikdy nepočítala, daleko více jí bavilo psaní a podílela se hlavně na tvůrčí činnosti divadla. Nakonec tuto funkci po svém otci a matce převzala i ona. Za nejdůležitější ale považuje celý tým divadla, který se v současné době skládá ze třiceti tří členů. Patří jim všem její velké poděkování.

Poslechnout celý rozhovor si můžete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Scénka Waldemar u Spejblů se dočká svého znovuvydání divadlo
6. 05. 2019

17. května Supraphon vydá pod názvem Pohádky 9 v pořadí již deváté pokračování nahrávek s dětskou tématikou. Na tomto výběru nechybí ani dvě scénky z SP desky z roku 1972 - Popšou u Spejblů a Waldemar u Spejblů. První z nich již v digitální podobě vyšla a to na CD Spejbl versus Dracula - hororový muzikál s dvěma přídavky (S+H 12), zato druhá z nich se svého znovuvydání dočkala úplně poprvé. Scénka, ve které si Spejbl s Hurvínkem a Máničkou zazpívají s populárním zpěvákem Waldemarem Matuškou píseň Houpavá, byla ve své době velmi oblíbená a poměrně často se vysílala i v televizi (samozřejmě pouze do doby, než Waldemar Matuška emigroval a byl komunistickým režimem zakázán). V televizním vysílání ji měli možnost diváci vidět například v pořadu Dobrý večer s Waldemarem natočeném rovněž v roce 1972.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Novinky z divadelní činnosti divadlo
5. 05. 2019

Za poslední dobu se událo několik zajímavých událostí, pojďme si je stručně shrnout. Tou hlavní zprávou, kterou jistě ale není třeba milovníkům Hurvínka a jeho taťuldy Spejbla dvakrát připomínat, jsou Hurvínkovy narozeniny, letos už 93.! Ty Hurvajs slaví 2. května, neboť právě v tento den roku 1926 vstoupil poprvé na scénu a to v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Za svůj bohatý život prošel Hurvínek řadu zemí, projel Asií i Amerikou, procestoval celou Evropu. Viděl na vlastní oči krotitele hadů, seděl na velbloudu nebo se koupal v Mrtvém moři. Našemu malému uličníkovi přejeme všechno nejlepší!

Neméně zajímavou informací je spuštění zážitkových workshopů, původně připravených Divadlem S+H pro školy a školky, také pro veřejnost. První z nich se bude konat v sobotu 1.6.2019 od 15:45 do 16:30 hodin. Workshop povede vzdělaný lektor(ka) a naváže na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka Jak s Máničkou šili všichni čerti. Děti budou rozdělené dle věku na dvě skupiny: od 4 - 6 let (skupina max. 15 dětí) a děti od 6 + (skupina max. 20 dětí). Vstupenku na workshop si zakoupíte spolu se vstupenkou na představení v naší pokladně. Vstupné na workshop pro 1 dítě je 80 Kč. Podrobnosti najdete zde. Pro prvních 15 přihlášených dětí ve věku 6 - 12 let je určen také již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Jeho cena je stanovena na 5.920,- Kč + 3.900,- Kč za loutku. Kurz bude zahájen 3.10.2019. Detaily k němu najdou zájemci na oficiálním webu D S+H zde.

A do třetice informace z Divadla S+H, tentokráte o prodeji divadelního autobusu. Od prosince 2014 má D S+H k dispozici autobus nový (více o něm si můžete přečíst zde), a proto se rozhodlo původní Karosu z roku 2000 odprodat. Všechny detailní informace o nabízeném autobusu najdou případní zájemci na zde.

Poslední zprávou je pak přepis nejnovějšího rozhovoru s ředitelkou D S+H Denisou Kirschnerovou, který vyšel v časopise Překvapení. Odkaz na rozhovor najdete na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Navštivte novou výstavu loutek na Chvalském zámku fan web
25. 04. 2019

Více než 200 loutek a dalších exponátů lze od soboty 20. dubna 2019 vidět na Chvalském zámku v Praze. Začíná tam totiž výstava Umění loutky. Exempláře zapůjčili manželé Jiráskovi, kteří se sbírání loutek se věnují už 30 let. Mezi vystavenými loutkami nechybí ani oblíbená dvojice Spejbl a Hurvínek.

„Jsou zde loutky od počátku 19. století až do roku 1950. V nejstarším oddělení jsou řezbované marionety, vysoké 70 až 100 centimetrů. Jde o dřevěné loutky z lipového dřeva. Těžce se s nimi hrálo, protože se těžce ovládaly,“ popisuje majitel sbírky Pavel Jirásek.

Výstavu rozdělil do několika sekcí, v té s nejnovějšími exponáty jsou i Spejbl s Hurvínkem. I tyto loutky jsou ale, jak říká, téměř 100 let staré. „Bereme ho jako současnou loutku, ale když si to uvědomíme, tak je to už 100 let. Zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka Josef Skupa se snažil vytvářet nové typy a odejít od pohádky jinam, do kabaretu nebo k literárním předlohám. V tom je zajímavý jako modernistický umělec, který vytvořil modernistické loutky,“ vysvětluje Jirásek.

Výstavu můžete navštívit až do 25. 8. 2019 a je otevřena každý den mezi 9. a 18. hodinou.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vyjde na podzim toužebně očekávaná nová audio nahrávka? nahrávky
22. 04. 2019

Drsňák Vulgo vousáčDočkají se letos příznivci Spejbla a Hurvínka nového audio příběhu? Podle nedávno publikované výroční zprávy Divadla Spejbla a Hurvínka, kde se mj. píše o divadelních plánech na tento rok, by v srpnu mělo konečně dojít k natočení toužebně očekávané nahrávky, která zatím nese pracovní název Taťuldo, zhasni. Tato informace není sama o sobě nijak nová, neboť o tom, že D S+H plánuje natočit nový příběh z cyklu o báječných vynálezech, se mluví a píše již delší dobu (taktéž na našich stránkách jsme se tomu věnovali). Připomeňme, že poslední, skutečně novinkové CD s názvem Hurvajz, vyžvejkni se! vyšlo v roce 2015. Pokud se tedy na podzim nové nahrávky opravdu dočkáme, bude to po dlouhých čtyřech letech, což je nejdelší tvůrčí pauza v novodobé historii nahrávání Hurvínkových audio příběhů. Nutno však dodat, že plány do jisté míry "narušila" nečekaná, ale zato velmi radostná událost v podobě mateřství současné interpretky Máničky a Kateřiny paní Marie Šimsové.

Totéž platí o novém nastudování hry Past na Hurvínka, která měla mít obnovenou premiéru rovněž již vloni. Podle výroční zprávy se předpokládá, že zkoušky budou probíhat o letošních divadelních prázdninách s tím, že premiéra by měla být s příchodem nové divadelní sezóny. Hra z pera Miloše Kirschnera a Vladimíra Straky byla jako novinka uvedena v roce 1971 a úplně poprvé se v ní divákům představila nejmladší z naší pětice loutek - Kateřina Hovorková alias Bábinka. Past na Hurvínka je jeden z nejoblíbenějších titulů v historii D S+H a také proto se v roce 1975 hra dočkala vydání v audio podobě. Příběh vyšel jak na LP desce a MC kazetě, tak i po revoluci v mírně zkrácené verzi na CD a v loňském roce pak také jako kompletní re-edice v mp3. Tato hra právem patří do tzv. "Zlatého fondu" a je moc dobře, že po původních hrách určených dospělému publiku se na repertoár dostane i starší představení určené dětem.

Z výroční zprávy rovněž plyne, že Divadlo S+H se nechystá nastudovat pouze tuto hru, ale i další dvě z této známé trilogie, tedy Mánička v pasti a Žerykova past. Pokud by k tomu opravdu došlo, jednalo by se o skutečně brilantní počin a současně i o premiéry, neboť tyto dva příběhy nikdy na divadelních prknech diváci neměli možnost vidět.

Plány jsou to více než zajímavé, nechme se překvapit, jak to s nimi ve skutečnosti dopadne. A jakou starší hru ze Zlatého fondu byste rádi v divadle rádi viděli vy? Napište nám do knihy návštěv.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jakeš usnul na Spejblovi a Hurvínkovi, prozradil Klásek Za scénou média - TV
22. 04. 2019

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před devadesáti lety a Josef Spejbl příští rok oslaví stovku. Hosty pořadu Za scénou proto byl Martin Klásek, hlas dvou legendárních loutek i ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová. Martin Klásek se Spejbla a Hurvínka zcela ujal po smrti Miloše Kirschnera, loutkovému otci se synem však propůjčoval hlas už od roku 1974. O rok dříve do divadla nastoupil jako technik. Vzpomínek na fungování divadla před revolucí i po ní, tak má nespočet - včetně návštěvy Miloše Jakeše, kterou popsal Za scénou.
Celý rozhovor s Martinem Kláskem a Denisou Kirschnerovou si můžete přehrát zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Jaká byla první gramofonová deska s Hurvínkem? nahrávky
12. 04. 2019

Jaká gramofonová deska byla v dosavadní devadesátileté historii vydávání mluveného slova se Spejblem a Hurvínkem úplně tou první? To je otázka, kterou si jistě někdy položil úplně každý, kdo má audio příběhy s Hurvínkem a jeho taťuldou Spejblem v oblibě. Odpovědět na ní se snaží i náš web v chronologicky řazeném seznamu nahrávek. Námi uváděná informace se ale liší od té, která byla zveřejněna na únorové tiskové konferenci Divadla Spejbla a Hurvínka, během níž bylo slavnostně pokřtěno nejnovější supraphonní kompilační album "Hurvínkův kouzelný gramofon" vydané právě jako připomínka devadesát let trvající spolupráce S+H s tímto vydavatelstvím resp. jeho předchůdci.

Jak to tedy vlastně je? Zatímco v přehledu na našem fan webu uvádíme, že prvně měli posluchači hlas Josefa Skupy v rolích Spejbla a Hurvínka možnost slyšet na šelakové desce Spejbl u radia, tisková zpráva divadla, stejně jako booklet k zmiňovanému CD, pracuje s verzí, že první Skupovou nahrávkou byly parodické písničky Sonny boy a Maminko, mámo a Pohádka o chcíplé vodě.

Nejedná se však o rozporné informace, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale pouze o použití odlišného kritéria při posuzování. A tak zatímco my pracujeme s datem vydání desky definovaného matričním a katalogovým číslem, Supraphon svou informaci zakládá na době nahrávání. Navíc do přehledu pravděpodobně nezapočítal nahrávky, které vyšly u vydavatelství His Master's Voice (což je případ právě desky Spejbl u rádia), které se na rozdíl od značek Esta a Ultraphon neřadí mezi předchůdce dnešního Supraphonu. Jen pro doplnění, značka His Master's Voice byla československou pobočkou anglické firmy The Gramophone Company Ltd.. Gramofonové desky se natáčely v Praze a československé pobočce tehdy šéfoval Karel Hašler. Pod His Master’s Voice natočil Josef Skupa pět Hurvínkových desek.

Jak se můžeme dočíst na webu Panáček v říši mluveného slova od konce roku 1929 organizovalo nově založené zastoupení německé gramofonové firmy Ultraphon pro ČSR natáčení původních českých snímků v berlínském ústředí Ultraphonu. Dělo se tak pod pražskou společností Ravitas. Od počátku roku 1930 se české snímky pro tuto etiketu, včetně Skupových, natáčely již v Praze na přenosné nahrávací aparatuře, s níž přijížděli němečtí technici. Do poloviny roku 1931 se gramodesky značky Ultraphon zpracovávaly a lisovaly v Berlíně.

Parodické písničky, které spadají právě do tohoto berlínského období, byly dle informací Supraphonu natáčeny v červnu roku 1929 (Supraphon u nich jako datum dokončení uvádí 3.6.1929), svého vydání na gramofonové desce se ale dočkaly zřejmě až v červenci 1930 (byť v jiných materiálech i Supraphon uvádí rok vydání 1929). Totéž platí i o dalších nahrávkách, včetně zmiňované Pohádce o chcíplé vodě, u nichž je jako datum vydání uváděn 31. červenec 1930. Oproti tomu scénka Spejbl u radia byla nahrána podle dochovaných záznamů „až“ 6.6.1929, ale z důvodu nižšího matričního i katalogového čísla (AM 2117) přisuzujeme prvenství jí. Je samozřejmě možné, že matriční čísla nebyla deskám přidělována přesně podle skutečného data vydání, ale z minulosti víme, že ani archivní záznamy Supraphonu nejsou ve všech případech vždy stoprocentně přesné.

Kdo ale ví, možná, že to bylo všechno trochu jinak a pravdu se nikdy přesně nedozvíme. Řekněte ale sami, nemá toto malé tajemno i své kouzlo? :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]