Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
První televizní vystoupení S+H roku 2020 média - TV
18. 01. 2020

První televizním vystoupením pro Spejbla a Hurvínka a samozřejmě jejich herce v roce 2020 byla účast v pořadu TV Nova Snídaně s Novou. Spejbl a Hurvínek spolu s ředitelkou divadla Denisou Kirschnerovou, interpretem Spejbla a Hurvínka Martinem Kláskem a dvorním vodičem Hurvínka Martinem Bartákem si ve čtvrtek 16. ledna s moderátory povídali o historii i plánech do budoucna. Pořad najdete zde.

Týž den jako S+H vystoupili v televizi byl zveřejněn první díl seriálu Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie, který bude na portálu www.naposlech.cz po dvanáct měsíců mapovat audio nahrávky této slavné dvojice. První díl spolu s několika audioukázkami si můžete přečíst a poslechnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Plány Supraphonu pro jubilejní rok 2020 nahrávky
14. 01. 2020

O akcích, které budou uspořádány na počet stoletého výročí od uvedení pana Spejbla na divadelní prkna, jsme naspali už téměř vše. Nyní své plány odtajnil i Supraphon, který je v posledních letech jediným vydavatelstvím pro audio nahrávky Spejbla a Hurvínka. Na počest oslavence vydá Supraphon další z reedicí vydávaných při příležitostech významných jubileí. CD Ať žije Spejbl s těmi vůbec nejoblíbenějšími dialogy plánuje vydat zhruba v polovině letošního roku. Zároveň se chystá i zbrusu nová nahrávka, která by podle plánů Supraphonu měla ozdobit předvánoční čas. Žádné další detaily zveřejněny nebyly a ani my nemáme žádné další „zákulisní“ informace o jakou nahrávku by mělo jít. Na podrobnosti si tak budeme muset ještě počkat.

Oslavy stoletého výročí pana Spejbla vyvrcholí 4. listopadu 2020 zahájením výstavy SPEJBL 100 ve Ville Pellé, která návštěvníkům přiblíží jeho stoletý život. Výstava bude pro všechny návštěvníky otevřena až do 31. ledna 2021.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Spejbl a Hurvínek v rozhlase média - rozhlas
4. 01. 2020

První minuty roku 2020 patřily Spejblovi s Hurvínkem. Tedy alespoň na vlnách Českého rozhlasu Dvojky, kde naši dřevění hrdinové hned po české státní hymně přednesli novoroční přípitek. I když v případě vystoupení pana Spejbla se o přednesu moc mluvit nedá (každý, kdo přípitek slyšel, jistě pochopí co máme na mysli).
Druhým rozhlasovým pořadem, který v nedávné době byl odvysílán na stanici Classic Praha, byl hodinový rozhovor Marka Šulce s Martinem Kláskem, Mikim Kirschnerem a Robinem Králem a samozřejmě i Spejblem a Hurvínkem o plánech do budoucna, včetně připravované hry Spejbl v hotelu Svět a několika písniček, které v ní budou použity. Premiéra pořadu byla na Silvestra v 18 hodin, v repríze bylo možné si rozhovor poslechnout buď v pátek 3.1.2020 ve 22 hodin, nebo znovu v sobotu 4.1.2020 v 11 hodin.
Ani jeden z uvedených pořadů sice není dostupný v oficiálních rozhlasových archivech, přesto o ně díky tvůrcům tohoto webu, kteří oba pořady nahráli, nepřijdete. Obě vysílání si můžete stáhnout a poslechnout na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Audioknižní rok se Spejblem a Hurvínkem média - rozhlas
27. 12. 2019

V příštím roce čeká Divadlo Spejbla a Hurvínka celá řada významných výročí. Spejbl oslaví 100 let, devadesátiny si připomene Mánička se Žerykem, stejný počet roků bude divadlo profesionálním souborem, 75 let sídlí v Praze a 25 v Dejvicích. Po celou dobu existence vznikaly vedle divadelních inscenací i audio nahrávky, které ukazují nejen vývoj charakterů loutek, ale také vývoj audioknižního průmyslu od jeho počátků až do dneška. Rozhodli jsme se proto připravit rozsáhlý seriál věnovaný právě nahrávkám Divadla Spejbla a Hurvínka.

První náčrtek Spejbla se údajně objevil už někdy v roce 1919. Den jeho prvního vystoupení v roce 1920 bohužel není přesně znám, proto náš seriál zahajujeme symbolicky touto zprávou už letos. Během následujícího roku představíme chronologickou zvukovou historii S+H. Každý měsíc s sebou nese určité významné datum, a tak i jednotlivé články se objeví přesně v den konkrétní události.

Leden a únor zasvětíme prvnímu interpretovi S+H Josefu Skupovi, v březnu se podíváme na začátky jeho pokračovatele Miloše Kirschnera. V dubnu nás čeká hlasový a herecký vývoj Máničky, květen obsáhne gramofonové desky 70. let, červen ukáže spolupráci s rozhlasem, o prázdninách dokončíme Kirschnerovy záznamy a začneme s audio nosiči s Martinem Kláskem. Školní rok zahájíme půvabnou a hravou vzdělávací sérií Hurvínek v českých dějinách a v říjnu se dostaneme do současnosti. Loutková rodinka má na svém kontě i spoustu nahrávek v německém jazyce, a tak jim v listopadu věnujeme samostatný článek. Seriál zakončíme v prosinci vánočními tituly.

Dochovaných nahrávek je nepřeberné množství, bylo by tedy bezúčelné se všem podrobně věnovat. Audioknižní historii S+H proto představíme v dobových souvislostech, poukážeme na interpretační proměny a zjistíme, které snímky měly i svou jevištní podobu. Poděkovat musíme Divadlu Spejbla a Hurvínka za poskytnutí bohatého obrazového materiálu – těšit se můžete na náhledy nosičů i na záběry z divadelních představení.

Začínáme v den výročí narození Josefa Skupy, tedy 16. 1. Chachááá!

zdroj: Kamil Fajmon, www.naposlech.cz

komentáře (0) přidal: Pout
.
Veselé vánoce a šťastný Nový rok 2020 divadlo
23. 12. 2019

Do konce roku zbývá ještě pár dní, během nichž Divadlo Spejbla a Hurvínka odehraje několik posledních představení hry Pohádky pro Hurvínka. Již nyní ale máte možnost si nastudovat program na druhou půlku probíhající divadelní sezóny, tedy až do konce června roku 2020. Zakoupením vstupenek na některá z představení určitě uděláte radost sobě či vašim blízkým a vůbec nevadí, že to nestihnete do Vánoc. Při bližším prostudování programu v něm najdeme tři velice zajímavé novinky. Tou první je rozjezd Klubu Hurvajz. Součástí Klubu budou tématická odpoledne, kde bude možné setkat se s loutkoherci, užít si komentovanou prohlídku zákulisí, nebo si zhotovit společnou fotografii i s dřevěnými hrdiny. Klub také nabídne v pravidelném měsíčním zpravodaji informace o tom, co se děje na jevišti i v zákulisí či pozvánky na tiskové konference nebo také možnost přednostního členství v kurzu loutkového divadla. První setkání členů by se mělo konat v sobotu 6. června 2020 od 14 hodin. Druhou z nich je Den otevřených dveří, který D S+H plánuje uspořádat 10. května v odpoledních hodinách. Návštěvníci budou mít díky bohatému programu možnost spatřit to, co běžnému divákovi zůstává během představení skryto. Konečně třetí zprávou pak je to, že je již stanoveno datum prvního uvedení hry pro nejmenší diváky Žeryčku, hop!. I tato událost se uskuteční v červnu a to konkrétně v pátek 12. 6. Toto zhruba třiceti minutové přestavení, které autorsky i režijně připraví hostující režisérka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek – Schmiedtová a David Janošek, bude opravdu unikátní. Je totiž připraveno seznámit ty nejmenší s divadlem prostřednictvím interaktivní divadelní inscenace pro všechny smysly. Děti (1 až 3 roky) se s pejskem Žerykem vydají do světa nad zemí, do světa těch, co umí létat, do světa ptáků, mraků, kouzelných vesmírných tvorů i zářících hvězd. Po půlhodinové inscenaci bude následovat dětská herna. Detaily nového programu na období leden až červen 2020 najdete ke stažení ve formátu pdf na stránce s divadelními programy zde.

Možná jste zaznamenali, že Spejbl a Hurvínkem vystoupili včera v živém přenosu koncertu Kapka naděje, který odvysílala TV Prima. Pokud jste to nestihli, můžete se podívat na záznam. Odkaz na něj najdete spolu s desítkou dalších televizních pořadů na této stránce.

Závěrem už jen dovolte popřát vám všem krásné a pohodové Vánoce a úspěšný start do Nového roku 2020, v němž pan Spejbl oslaví významné jubileum.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Vánoční kulturní tržiště v Městské knihovně divadlo
6. 12. 2019

V pátek 6. prosince 2019 se naši hrdinové spolu s dalšími loutkovými kamarády zúčastní pražského Vánočního kulturního tržiště. Spejbla a Hurvínka a spol. můžete vidět v Městské knihovně na Mariánském náměstí od 15:00 hodin. Následovat bude od 15:30 autogramiáda Martina Kláska. Navíc od 13:00 do 17:00 si můžete v divadelním stánku zakoupit drobné suvenýry a také vstupenky do divadla S+H. Celý program kulturního tržiště naleznete zde. Přijďte se podívat, vstup je zdarma!

komentáře (0) přidal: Pout
.
Výstava v Plzni připomíná sto let od vzniku Spejbla fan web
4. 12. 2019

Divadlo Spejbla a Hurvínka není jediné, které se rozhodlo uspořádat oslavné akce na počest stoletého výročí od uvedení loutky Spejbla na scénu. Jako první na Spejblovo výročí zareagovalo Muzeum loutek Západočeského muzea v Plzni, které připravilo venkovní výstavu v plzeňských Smetanových sadech. Výstava pojmenovaná 36 500 dní Josefa Spejbla na divadelní scéně mapuje změny, kterými během své stoleté existence pan Spejbl prošel. Ty jsou spíše kosmetické a patrné jsou zejména na jeho hlavě - různě se mu špičatěly uši, zkracoval nos, brada, ale díky minimální změně podoby ho dnes poznávají diváci všech věkových kategorií.

Postava pana Spejbla, která vstoupila do dějin českého loutkářství, se zrodila na konci roku 1919 v plzeňské dílně Karla Noska. Loutka byla vyřezaná dle návrhu Josefa Skupy, který jej načrtl na balicí papír. Sám Josef Skupa v programové brožuře Plzeňského loutkového divadla (1931) ke zrodu Spejbla uvedl: "Chtěl jsem vymyslet typ takový, který by nebyl nikým ze společenských tříd, ale jakýmsi extraktem všech. Aby byl výtažkem všeho ze všech, aby se v něm shrnovaly všechny směšnosti a slabosti všech lidí. Měl býti postaven jako protiváha ke Kašpárkovi, šlo mi o dialogy a situace, kde by ze zdánlivě povrchních psin vylézalo cosi podvědomě nabádavého, odsuzujícího i ironizujícího… Je to Spejbl, souhrn slabostí a směšností lidských". Vzestup a popularita Spejbla však nebyla vůbec jednoduchá. Už Spejblův samotný vzhled vyvolával rozpaky a diváci nejvíce vítali scény, ve kterých Spejbl dostával „na frak“. Dlouho také nemohl najít vhodného jevištního partnera, a tak až do roku 1926, kdy se mu postavil do cesty syn Hurvínek, vystupoval po boku dřevěných kolegů Kašpárka či Švejka, s nimiž si ale na scéně spíše konkuroval.

Autory výstavy jsou Tomáš Pfejfer z Muzea loutek Západočeského muzea v Plzni a Pavel Vašíček z Divadla Alfa. Potrvá do konce ledna 2020.

Reportáž České televize o této výstavě najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínkovy příhody 4 vydány! nový titul
27. 11. 2019

Sedm klasických pohádek z archivu Českého rozhlasu v netradičním hurvínkovském podání vydává Radiotéka na kompilaci Hurvínkovy příhody 4. Autorem scénáře všech sedmi pohádek, které byly v minulosti vysílány v rámci Hajaji, což je obdoba televizního večerníčku, je Luboš Homola. Všechny nahrávky pochází z roku 1983, v interpretaci Spejbla s Hurvínkem proto uslyšíte mistrovského Miloše Kirschnera, v roli Máničky se pak představí Helena Štáchová. Je jistě potěšující, že na kompilaci se oproti původním plánům, a námi podané informaci z konce prázdnin, nakonec dostal jeden příběh navíc - Hurvínkovi před spaním. Celková délka nahrávky přesahuje jednu hodinu.

Na výběru najdeme těchto sedm příběhů:
1. Jak se sypou pohádky z rukávu (O rybářovi a rybce); 2. Jak může být kocour užitečný (O kocourovi v botách); 3. Ona krása není všechno (Panna a netvor); 4. Co s princeznama (O třech zakletých psech); 5. Hurvínek píše domácí úkol (Sůl nad zlato); 6. Dobrou noc, Hurvínku (Popelka) a 7. Hurvínkovi před spaním (O neposlušných kůzlátkách).

Hurvínkovy příběhy si můžete pořídit buď ve formátu mp3 (cena 179 Kč) nebo jako fyzický nosič CD za cenu 229 Kč s tím, že členové klubu Radiotéky mají slevu – ti si musí připravit na nákup CD 183 Kč. Pro všechny milovníky Spejbla a Hurvínka se jedná o krásný dárek pod vánoční stromeček. Nahrávku lze zakoupit zde.

Detaily najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Denisa Kirschnerová hostem Raudiožurnálu média - rozhlas
24. 11. 2019

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před 90 lety. Loutka pana Spejbla oslaví stovku. Co při té příležitosti chystá Divadlo Spejbla a Hurvínka? Hostem Michaely van Erne byla 16.11.2019 v Českém rozhlasu ředitelka divadla S+H Denisa Kirschnerová. Pořad si můžete spolu s dalšími poslechnout zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Video k výročí 30 let od sametové revoluce média - TV
16. 11. 2019

Dřevo má paměť. Proto mají naši dva pamětníci k třicátému výročí co říci. Pamatují si mnohdy více než my sami a přesto to s námi všemi myslí dobře. Tak si jejich poselství poslechněte! Najdete ho spolu s dalšími, staršími videi na této stránce.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]