Menu:
Novinky [ diskuze o S+H ]
     
Spejbl s Hurvínkem ve vysílání Slowradia média - rozhlas
22. 04. 2020

Pamatujete, jak se loni Spejbl a Hurvínek ztratili v jihočeském lese a v přímém přenosu k vám hovořili z ptačího ráje na Slowradiu? Do vysílání se vrátí i letos. Tentokrát ale nebudou bloudit lesem, ale budou pomáhat dětem ponořit se po obědě do říše snů. Vždy v úterý a ve čtvrtek ve 13:00 totiž bude vysílán speciální pořad Hurvínku, poslyš. Interpreti S+H Martin Klásek a Ondřej Lážnovský budou dětem i dospělým číst na pokračování pro zpříjemnění siesty. Poprvé je uslyšíte ve čtvrtek 23. dubna, naposledy 7. května. A aby ani jejich rodiče nepřišli zkrátka, ve stejné dny od 18:00 bude následovat i vstup pro dospělé posluchače s názvem Večerní ševelení u Spejblů. Živý přenos zvuků přírody a zpěvu ptáčků bude po celou dobu nepřerušen. Zatímco loni jsme se vypravili s Martinem Kláskem, Spejblem, Hurvínkem, mikrofonem, mixážním pultem a dalším vybavením přímo do Jižních Čech a vše proběhlo pár desítek metrů od mikrofonů SlowRadia a pár metrů od streamovacího počítače, letos je vysílání vzhledem k pandemii pojato technicky trochu jinak. Martin Klásek a jeho loutkoví kamarádi se tentokrát budou setkávat před mikrofonem v mluvírně divadla Spejbla a Hurvínka a ty se pak na dálku spojí s živým vysíláním od jihočeského rybníka. Jak hlasy, tak zpěv ptáčků pojede vždy naživo – jen každý z jiného místa. Podrobný program vždy najdete na stránkách SlowRadio.cz, poslouchat ptáčky i uvedené programy můžete tamtéž.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Mánička, Žeryk a Spejbl v ČT média - TV
22. 04. 2020

Nedělní oslavy Maničky a Žeryka a významné kulatiny pana Spejbla nenechali bez povšimnutí ani televizní štáby. Ondřej Lážnovský byl v úterý 21. dubna spolu se Spejblem přes Skype hostem ranního vysílání pořadu Dobré ráno, aby diváky seznámil s činností Divadla S+H v době pandemie koronaviru, ale i o plánech do budoucna včetně Spejblovy stovky. Zhruba dvouminutová reportáž s rozhovorem s Denisou Kirschnerovou se o den dříve objevila i v pořadu Události v regionech. Odkazy na oba pořady najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphon vydá nezkrácenou verzi desky Pozor, taťulda kouše! nahrávky
20. 04. 2020

Jednu z neoblíbenějších gramofonových nahrávek z éry Miloše Kirschnera - Pozor, taťulda kouše! - vydá Supraphon v nezkrácené podobě. Je to velmi záslužný počin, protože zrovna tato nahrávka byla jednou z těch, na které se cenzorské nůžky vyřádily asi nejvíce ze všech desek se Spejblem a Hurvínkem vydaných v socialistické éře. Sestřihaná verze vydaná pod stejným názvem na CD v roce 2005 měla délku 37:30, zatímco délka necenzurovaného příběhu je 41:40. Už z toho je zřejmé, že nešlo o pouhé vystřihnutí několika výrazů ve spojení s komunistickým režimem (soudruh, soudružka, příslušník SNB atd.), ale o celé věty, díky čemuž pak celý příběh dostával značné logické trhliny. Nejvíce se to projevilo pak v samém závěru příběhu. Nahrávku Pozor, taťulda kouše! si můžete za pouhých 99 Kč (resp. 129 Kč za kvalitu ve formátu flac) koupit v digitálním obchodě Supraphonu již 24. dubna 2020. Odkaz na ní najdete v aktualizované diskografii.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Mánička a Žeryk slaví 90. narozeniny! divadlo
19. 04. 2020

Mánička spatřila světlo světa přesně před devadesáti lety v představení Hurvínkova jarní revue. Toto představení pro dospělé se začalo hrát ještě v amatérských časech a po profesionalizaci souboru se již nemělo uvádět. Publikum si ale tuto hru doslova vynutilo. Josef Skupa reagoval po svém. Hra se na repertoár vrátila, ale nově pod názvem Revue z donucení. Zde tedy zazněla i první Mániččina slova.
Podobně jako Spejbl s Hurvínkem má i Mánička za svou devadesátiletou historii několik generací "maminek". Tou úplně první byla Anna Kreuzmannová. Ve Skupově souboru mluvila nejprve Kašpárka, ale když jako partner S+H přestal vyhovovat, vytvořil na Skupovo přání Gustav Nosek loutku holčičky. Tu s několika pauzami mluvila Anna Kreuzmannová od roku 1930 až do roku 1943. Po ní následovala od roku 1946 až do roku 1967 Božena Weleková-Vavříková. Její hlasový projev Máničky byl již mnohem přirozenější, navíc paní Weleková byla i výborná zpěvačka. Mánička byla stále slušná, trochu udivená holčička, ale stala se stálou Hurvínkovou partnerkou.
Zmínit můžeme i to, že za Boženu Welekovou někdy zaskakovala Blanka Macková. Krátce po svém příchodu do Divadla Spejbla a Hurvínka převzala roli Máničky Helena Štáchová. Ta z ní udělala takovou Máničku, jakou známe dnes. Nejen, že jí přivedla Bábinku, takže i Mánička má konečně své útočiště, ale ustálila se i Mániččina podoba. Po dlóóóuhééé řadě různých vzhledů nakonec přetrvala dnešní brýlatá intelektuálka od Zdeňka Juřeny. Mánička je Hurvínkovým skutečně rovnocenným partnerem i oponentem. Po předčasném odchodu Heleny Štáchové před třemi lety adoptovala Máničku za svou Marie Šimsová. A to je Mánička dnes!
Neradi bychom zapomněli také na dlouhatánskou řadu tetiček a strýčků, kteří Máničce vdechli život přes loutkářské vahadlo. V prvních letech se vahadlo často předávalo z ruky do ruky, ale jakmile se postava Máničky ustálila, přivlastnila si vlastního vodiče. U vahadla se tak vedle maminek, protože všechny maminky byly zároveň zdatnými loutkářkami, objevila i celá řada excelentní loutkářů "vodičů". Když budeme jmenovat, bude to velmi nespravedlivé, ale jmenujme alespoň Jana Klose, Luboše Homolu, Reného Hájka, a v posledních letech se o Máničku stará Květoslava Plachetková a především Michaela Jandlová.
Milá Máničko všechno nejlepší!

A teď k Žeryčkovi. Nejstaršímu žijícímu psu na světě!
Vrátíme-li se k jeho zrodu, narazíme na pár nejasností. Nechceme vytahovat kostlivce ze skříní, ale tady se to bez drobného "drbání" neobejde. Ale vlastně, vždyť psi mají drbání rádi! :-)
Tak za prvé, první pejsek, jména Žeryk se objevil již v roce 1928 ve hře Tip-top-revue. Vypadal však zcela jinak a po stažení zmíněné hry už se neobjevil. Navíc Mánička tvrdí, že tohle se nepočítá a tím pádem Žeryk není starší než ona. No...
A za druhé... veliké odhalení! Tuší někdo z Vás, kdo to je Barbora Cimfulínová? Ne?... Ano! Skutečnou majitelkou Žeryka je původně opravdu tato dáma! Až když jí Spejblův vilný zájem v kombinaci s Hurvínkovou interpretací vzkazu přivedly k mdlobám, skončil osiřelý pejsek v domácnosti u Spejblů. Tolik nemilosrdné prameny!...
Žeryčka na Skupovo přání vytvořil rovněž Gustav Nosek a v prvních letech ho také a prý s velkým gustem, štěkal. Konkrétně až do roku 1938. Žeryka po něm převzal František Flajšhanz, který ho velmi rád nejen štěkal, ale také vodil. Po odchodu Františka Flajšhanze z divadla psíka dlouho a výborně štěkal Miroslav Černý. Ten z divadla odešel v roce 1992 a až do roku 2013 k nám Žeryk poštěkával hlasem Miroslava Poláka. Míra nás bohužel opustil navždy, ale Žeryčka po něm převzal Ondřej Lážnovský. A to není jen tak ledajaký štěkač. Proštěkal se až k roli čtvrtého tatínka Spejbla a Hurvínka a stal se nástupcem současného tatínka S+H Martina Kláska. Žeryk ale neosiřel. U jeho "hlasivek" se vystřídalo několik interpretů. Určitě musíme zmínit Tomáše Slepánka a v současnosti to u Žeryčka zkouší i Michal Šturman. A významná zpráva na závěr! Prosím by zbystřili všichni, kdo stojí na stráži genderové vyváženosti! V našem nejnovějším představení "Past na Hurvínka“ štěkala poprvé v historii žena! A mimochodem skvěle! Kolegyně Zita Morávková. Žeryčku všechno nejlepší a třikrát velké haf do dalších let!
.... a věnujme prosím tichou vzpomínku paní Barboře Cimfulínové! Chachááá!!!

zdroj: Facebook Divadla Spejbla a Hurvínka

komentáře (0) přidal: Pout
.
S+H v pořadu Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! média - rozhlas
13. 04. 2020

Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! To byl název dvanáctihodinového pořadu Českého rozhlasu Dvojky, kterého se zúčastnili i Spejbl s Hurvínkem. Jednalo se živý maraton na podporu české kultury. Hosty kolotoče byli ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová, Martin Klásek, který do studia zavítal se Spejblem i Hurvínkem a také loutkoherec Michal Barták. V necelé čtvrthodince zajímavého povídání zazněla třeba Hurvínkova Nedělní chvilka pandemie. Pořad si můžete poslechnout zde.

Za začátku března, tedy v době těsně před vyhlášením nouzového stavu, byla natočen pořad Xaver live, který odvysílala internetová televize XTV. V něm si s Martinem Kláskem a jeho dřevěnými svěřenci povídal Luboš Xaver Veselý. Odkaz na tento pořad, který je dostupný na youtube, najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Pan Spejbl mění plány oslav na počest svých kulatin divadlo
9. 04. 2020

Tak toto si pan Spejbl opravdu nezasloužil! Slaví tak významné kulatiny a nějaký koronavir mu je zkazí. Kdyby se pokusil jeho dlouho připravované oslavy ze závisti sabotovat Hurvínek, tak to by ještě pochopil a rychle sjednal nápravu, ale nějaký čínský koronavir, pche… On, který je vůči podobným "nesmyslům" imunní, se má současné situaci přizpůsobit a překopat přípravy svých velkolepých oslav?! No, asi mu nic jiného nezbude… A protože je rozumný a jde svému synovi i všem ostatním příkladem, přijme to s noblesou jemu vlastní a své plány oslav pozmění a termínově poupraví.

Nejvíce současná omezení poznamenají grandiózní setkání, které se mělo konat již tento měsíc v pražském Paláci Lucerna. Toto setkání za účasti mnoha gratulantů z řad známých osobností se z původního termínu 23. dubna 2020 posune buď na září, nebo dokonce hrozí, že se neuskuteční vůbec. Je to smutné, ale pan Spejbl to jistě přijme s pochopením. Do zpěvu mu není ani při pomyšlení, že i jeho oslavná výstava ve Ville Pellé vezme za své, ale naštěstí ne úplně. Pouze se přesune z krásného prostředí novorenesanční galerie do neméně líbivých a moderních prostor Divadla Spejbla a Hurvínka. A konečně dlouho připravovaný Klub Hurvajz, který se měl rozjet na Josefův svátek, se taky posune. Ale jen do doby, než se aktuální zákazy rozvolní a budou se moci zase lidé scházet tak, jak tomu bylo dřív. Milé to není, ale co se dá dělat, říká si v duchu pan Spejbl. Koneckonců, je to velezkušený a světem protřelý chlapík zvyklý na ledacos, takže podobné nepříjemnosti ho nemohou zase tak moc rozhodit. A jak ho známe, jistě už v hlavě spřádá plány na to, že si to vrchovatě vynahradí, až bude slavit dvoustovku. Těšte se, oslavy budou o to velkolepější! :-)

komentáře (0) přidal: Pout
.
Rozsáhlá aktualizace fan webu fan web
8. 04. 2020

Čas v době nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru jsme využili mj. k tomu, abychom provedli rozsáhlejší aktualizaci našeho webu. Největšího doplnění doznala stránka obsahující přehled videí, které byly publikovány převážně na internetu a nikdy nebyly zařazeny do klasického televizního vysílání. Jedná se zejména o krátká videa natočená samotným divadlem, které průběžně umisťuje na svůj facebookový profil či nejrůznější upoutávky na audionahrávky S+H či filmy s tématikou naší dvojice. Na této stránce jsou rovněž zařazeny reklamy, jejichž autoři využili popularity Spejbla s Hurvínkem k propagaci nejrůznějších produktů a služeb.

Vedle toho byl aktualizován i přehled televizních pořadů, scének a jiných vystoupení protagonistů D S+H, která mají nějakou souvislost s naší dvojící resp. divadlem. Do seznamu byly přidány jednak další pořady a u těch starších byly aktualizovány doprovodné informace v podobě fotek, poznámek k danému pořadu či odkazů s dalšími upřesňujícími informacemi včetně případné možností k jejich shlédnutí (např. archiv České televize, youtube atd.).

Věrní milovníci S+H jistě zaznamenali seriál Kamila Fajmona, který na serveru naposlech.cz mapuje zvukovou historii naší dřevěné rodinky za uplynulých bezmála sto let. S jeho svolením jsme tyto texty včetně ukázek převzali a budeme je průběžně doplňovat o nově publikované díly (seriál poběží až do prosince 2020).

Velkého doplnění doznala i stránka se seznamem rozhlasových her a scének. Ten jsme zaktualizovali zejména na podkladě informací z archivu Českého rozhlasu, dále avíz od našich čtenářů a v neposlední řadě rovněž podle literárních pramenů z nejrůznějších publikací. Dílčí aktualizací prošla rovněž stránka obsahující přehled rozhlasových pořadů a rozhovorů.

A změny jsou patrné i ve sběratelské části webu s nejrůznějšími plakáty s tématikou Spejbla a Hurvínka.

Věříme, že si nově doplněný obsah užijete a pokud narazíte na něco, o čem víte, že na webu chybí, tak nám dáte vědět, abychom to mohli do přehledů přidat.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Hurvínek ve vysílání Hajaji média - rozhlas
5. 04. 2020

Hajaja - rozhlasová obdoba televizního Večerníčku. Redakce Českého rozhlasu se po letech rozhodla do vysílání tohoto pořadu zařadit několik dílů rozhlasových nahrávek Spejbla a Hurvínka. První díl bude odvysílán 13.4., poslední 19.4. Jako první si budou moci posluchači vychutnat scénku Žerykovi k narozeninám, následovat budou tyto příběhy: 14. 4. Hurvínek je zvědavý, 15. 4. Hurvínek se pořád ptá, 16. 4. Hurvínkovi něco napadlo, 17. 4. Hurvínek píše domácí úkol, 18. 4. Hurvínek a Bivoj a konečně 19. 4. Hurvínek a Vojtěch z Pernštejna. Většina z nich se sice již objevila na kompilacích Hurvínkovy příhody 1 - 4 či supraphonním výběru Hajaja se Spejblem a Hurvínkem (vydáno v roce 2011), ale i tak se jedná o sympatický počin, kterým chce Český rozhlas zřejmě vzdát holt panu Spejblovi, který letos oslaví již sté narozeniny. Zbývá už jen dodat, že Hajaja se vysílá každý den od 19 hodin na vlnách Českého rozhlasu Dvojka. Po odvysílání je rozhlasový večerníček k poslechu i online, ale z důvodů autorských práv vždy jen týden.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Podpořte Divadlo Spejbla a Hurvínka! fan web
2. 04. 2020

Nouzový stav, který v České republice platí od 12. března 2020, bude mít velký dopad do příjmů divadel a dalších uměleckých souborů, které musely ze dne na den zavřít. Lidé však k této situaci nejsou lhostejní a tak vznikají nejrůznější projekty, jak mohou lidé svému oblíbenému divadlu, galerii, umělci či kapele finančně pomoci tuto nelehkou koronavirovou dobu ustát. I na našem webu jsme se o těchto iniciativách a jednotlivých možnostech zmiňovali (viz níže) a vyzývali fanoušky dřevěné rodinky k troše solidarity. Pokud chcete našemu milovanému Divadlu Spejbla a Hurvínka pomoci, máte v zásadě tři možnosti. Jednou z nich je na základě darovací smlouvy (ke stažení zde - soubor MS Word) poskytnout divadlu finanční dar převodem na jeho účet. Dalším způsobem je nenárokovat vrácení vstupného za zrušené představení, což je hlavním cílem výzvy Nevracej vstupenku, zachraň divadlo!.

Nyní vznikla další aktivita, kdy si máte možnost koupit virtuální, symbolickou vstupenku na představení s názvem NIC 2020, tedy na neexistující představení. Přidat se ke sbírce je strašně jednoduché. Vyberete si na GoOut kulturní instituci svého uměleckého souboru a ve virtuálním sále si klasicky koupíte vstupenku - od první VIP řady za 5 tisíc korun až po galerii za dvacku. Vybrané peníze pak budou předány dané instituci, na jejíž virtuální představení jste si vstupenku koupili. K této záchranné akci, která běží od 1. dubna až do 1. května, se zatím Divadlo Spejbla a Hurvínka nepřipojilo, ale třeba se tak ještě stane.

Novinkou však je zapojení Divadla S+H do projektu #kulturažije, který je společnou aktivitou internetové televize Mall a firmy Donio. Na webu mall.tv jsou k dispozici nejrůznější online představení s možností poskytnutí dobrovolného finančního příspěvku. Divadlo Spejbla a Hurvínka zde má založenu sbírku s příznačným názvem Peníze na dřevo!. Ke shlédnutí zde bude oblíbený dětský muzikál Jak s Máničkou šili všichni čerti, který vyšel i na audionosiči a v divadle patří k nejoblíbenějším hrám vůbec. Online představení startuje 2. dubna 2020 ve 14 hodin a shlédnout ho můžete pod tímto odkazem. Věříme, že se k jedné ze tří možností jak Divadlu S+H přispět připojíte! Děkujeme za podporu.

komentáře (0) přidal: Pout
.
Supraphonní dárek ke Spejblovým kulatinám nahrávky
1. 04. 2020

Supraphon k letošním 100. narozeninám pana Spejbla připravil speciální překvapení pro všechny příznivce Divadla Spejbla a Hurvínka. Od 1. do 19. dubna 2020 je na webu supraphonline.cz zpřístupněn katalog nahrávek Spejbla a Hurvínka, kde máte v uvedené době možnost získat se slevou ve výši 35% většinu z dostupných nahrávek a to včetně novinkového alba Ať žije Spejbl!. CD je tedy po slevě v nabídce za pouhých 129 Kč, mp3 soubory lze získat jen za 90 Kč. Všechny nahrávky Supraphonu na než se vztahuje slevová akce najdete na této speciální stránce. Tak neváhejte a objednávejte, sleva nebude trvat věčně. Aktualizovanou kompletní diskografii audionahrávek Spejbla a Hurvínka najdete zde.

komentáře (0) přidal: Pout
.

<< Předešlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Další >>

Content Management Powered by CuteNews


archiv starých novinek: [ červenec až září '05 | květen & červen '05 | duben '05 | březen '05 | únor '05 | leden '05 | prosinec '04 | listopad '04 | říjen '04 | září '04 | srpen '04 | červenec '04 | červen '04 | květen '04 ]
 
Doporučujeme: Založte si vlastní cestovatelský blog a pište vlastní cestopis nebo čtěte cestopisy ostatních cestovatelů. | Eurovíkendy | Jste to, co jíte | Golf
[ nahoru ]